تشخیص دوربین مدار بسته مخفی با به کارگیری راهکارهای مختلف امکان پذیر است. با دانستن یکسری نکات و راهکار ساده می توان دوربین مدار بسته مخفی شده در محیط را پیدا کرد. اگر به هر دلیل مشکوک هستید که توسط دوربین مدار بسته تحت کنترل قرار گرفته اید و یا اینکه در محیطی که قرار دارید دوربین کار گذاشته شده است می توانید با چند راهکار ساده ابهامات موجود در ذهن خود را برطرف سازید. در ادامه شما را با چند راهکار ساده جهت پیدا کردن دوربین مدار بسته مخفی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

راه های تشخیص دوربین مدار بسته مخفی

تشخیص دوربین مدار بسته مخفی نیازمند دانستن پاره ای از اطلاعات است. قبل از هر کاری باید محیط مورد نظر خود را مورد بررسی دقیق قرار دهید. در ابتدا باید بدانید که دوربین های مدار بسته در چه مکان هایی قابل نصب هستند. برای مثال امکان نصب دوربین مدار بسته در پریزهای برق، ساعت دیواری، خودکار، قلاب لباس، نگه دارنده سشوار، جعبه دستمال کاغذی، گیاهان رومیزی، کتاب و … وجود دارد، زیرا سایز این نوع دوربین مدار بسته بسیار کوچک است. برای پیدا کردن دوربین مدار بسته مخفی در محیط های باز باید پشت بام خانه، زنگ در منزل، سوراخ روی درها و گیاهان آپارتمانی را بررسی کنید.

دوربین مدار بسته مخفی

پیدا کردن دوربین مدار بسته مخفی توسط چراغ قوه

تشخیص دوربین مدار بسته مخفی با چراغ قوه آسان ترین راه پیدا کردن دوربین است. برای این منظور باید تمام محیط را تاریک و چراغ قوه را روشن کنید. سپس چراغ قوه را در محیط بچرخانید. از روی انعکاس از هر نقطه از محیط می توانید به وجود دوربین مدار بسته مخفی در محیط پی ببرید، زیرا نور چراغ قوه در اثر برخورد با دوربین مدار بسته منعکس می شود.

تشخیص دوربین مدار بسته مخفی با کمک نور LED

تشخیص دوربین مدار بسته مخفی توسط نور LED برای پیدا کردن هر نوع دوربینی قابل استفاده است. دوربین های مدار بسته دید در شب برای ذخیره تصاویر با کیفیت از نور LED در اطراف لنز خود استفاده می کنند. نور LED در رنگ های سبز، سفید و قرمز قابل مشاهده است. برای این منظور باید محیط خود را تاریک کنید تا به وجود نور LED در محیط پی ببرید. می توان گفت این روش آسان ترین روش پیدا کردن دوربین مدار بسته مخفی در محیط است.

پیدا کردن دوربین مدار بسته مخفی در آینه

تشخیص دوربین مدار بسته مخفی توسط آینه برای مکان های خاصی از قبیل اتاق پرو کاربرد دارد. معمولا برای کار گذاشتن دوربین مدار بسته مخفی در اتاق پرو و یا سرویس بهداشتی  آن را در آینه نصب می کنند. در واقع دوربین مدار بسته مخفی در آینه های دو طرفه قابل نصب است. برای پیدا کردن دوربین مدار بسته مخفی باید دو طرفه بودن آینه را تشخیص دهید. یک روش برای تشخیص آینه دو طرفه این است که انگشت خود را بر روی آینه قرار دهید. اگر بین انگشت شما و تصویر آن در آینه فاصله باشد می توان گفت آینه معمولی است. در غیر اینصورت آینه دو طرفه می باشد. پس از تشخیص آینه دو طرفه باید جهت تشخیص دوربین مدار بسته مخفی آینه را کامل مورد بررسی قرار دهید.

تشخیص دوربین مدار بسته مخفی

تشخیص دوربین مدار بسته مخفی توسط گوشی

تشخیص دوربین مدار بسته مخفی توسط گوشی مشابه روش چراغ قوه است. شما باید کل محیط را تاریک کنید سپس نور فلش گوشی خود را بر روی حداکثر میزان آن تنظیم کنید. در صورت وجود دوربین مدار بسته در محیط نور فلش گوشی منعکس می شود. این روش مشابه چراغ قوه است و از روی انعکاس نور می توان به وجود دوربین مدار بسته مخفی در محیط پی برد.

پیدا کردن دوربین مدار بسته مخفی از طریق تلفن همراه اندروید یا آیفون

تشخیص دوربین مدار بسته مخفی از طریق تلفن همراه به دو روش امکان پذیر است. اولین روش برقراری تماس می باشد. برای این کار باید با فردی تماس بگیرید و همزمان در محیط مورد نظر خود قدم بزنید. زمانیکه از کنار دوربین مدار بسته رد شوید نویزهایی به گوش شما خواهد رسید. دوربین های مدار بسته تحت شبکه از امواج رادیویی برای انتقال داده استفاده می کنند. شما می توانید از روی تداخل در خطوط تلفن به وجود دوربین مدار بسته مخفی در محیط پی ببرید.

روش دوم تشخیص دوربین مدار بسته مخفی در محیط استفاده از نرم افزار دوربین یاب است. با استفاده از برنامه می توانید دوربین مدار بسته موجود در محیط را کشف کنید. از نرم افزارهای مفید در پیدا کردن دوربین مدار بسته مخفی می توان به Glint Finder-Camera Detector، Spy hidden Camera detector، Detectify-Detect Hidden Devices، Hidden Camera Detector اشاره کرد.

دوربین مدار بسته مخفی

استفاده از ردیاب جهت پیدا کردن دستگاه

تشخیص دوربین مدار بسته مخفی با استفاده از ردیاب بهترین راه پیدا کردن دوربین است. ردیاب های دوربین مدار بسته در دو نوع در بازار موجود هستند. ردیاب های نوع اول براساس سیگنال های RF کار می کنند. این نوع ردیاب ها قادر به ردیابی تمامی دوربین ها نیستند. معمولا استفاده از دوربین مدار بسته RF به دلیل ارزان قیمت بودن آن رایج تر است. ردیاب های نوع دوم کارایی بالاتری دارند. این نوع ردیاب ها علاوه بر دریافت سیگنال RF می توانند لنز و نوع دوربین را تشخیص دهند. معمولا از این نوع ردیاب ها برای شنود استفاده می شود.

پیدا کردن دوربین مدار بسته مخفی

ویژگی های ساختاری این وسیله پرکاربرد

تشخیص دوربین مدار بسته مخفی با راهکارهای ساده امکان پذیر است. از دوربین های مینیاتوری به عنوان دوربین های مدار بسته مخفی استفاده می کنند. این نوع دوربین ها بسیار کوچک هستند. لنز کوچک این نوع دوربین ها به راحتی در یک حفره کوچک قرار می گیرد. در واقع این نوع دوربین ها به راحتی در هر مکانی قابل نصب هستند. دوربین مدار بسته مخفی در داخل گلدان، وسایل دکوری، زیر میز، قاب عکس و … قابل نصب است. دوربین های مینیاتوری برای مشاهده نقاط غیرقابل دسترس هم کاربرد دارند. برای مثال با کار گذاشتن این نوع دوربین در درون دستگاه می توان عملکرد اجزای داخلی دستگاه را مشاهده و کنترل کرد.

کاربردهای مختلف دستگاه

تشخیص دوربین مدار بسته مخفی نیازمند دقت و سرعت عمل بالا است. نصب این نوع دوربین مدار بسته نیاز به مجوز دارد. معمولا نصب دوربین های مدار بسته مخفی در مکان های مختلف و با اهداف گوناگون انجام می شود. برای مثال یکی از کاربردهای نصب دوربین مدار بسته مخفی کنترل رفتار پرستار کودک است. از دیگر کاربردهای نصب دوربین مدار بسته مخفی می توان به نصب آن ها در مهد کودک یا سالمندان اشاره کرد. همچنین برای مراقبت از اشیا یا وسایل قدیمی در منزل یا محیط کار می توان از این دوربین های مینیاتوری استفاده کرد. این نوع دوربین مدار بسته در عملیات پلیسی هم بسیار کاربرد دارند، زیرا دوربین مدار بسته مخفی به دلیل سایز کوچکی که دارد به راحتی در مکان های مختلف قابل نصب می باشد. بنابراین ساختار ویژه دوربین های مدار بسته مخفی سبب افزایش کارایی آن ها شده است.

تشخیص دوربین مدار بسته مخفی

پس از تشخیص دوربین مدار بسته مخفی چکار کنیم؟

تشخیص دوربین مدار بسته مخفی با روش های مختلف امکان پذیر می باشد. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که پس از پیدا کردن دوربین مدار بسته مخفی باید چکار کنیم. ابتدا باید لنز دوربین مدار بسته توسط پارچه، چسب و … پوشانده شود. همچنین شما می توانید زاویه دید دوربین را به جهت دیگر از قبیل سمت سقف یا دیوار تغییر دهید. در صورتیکه امکان انجام این کار را نداشته باشید می توانید تمامی وسایل خود را از دید رس دوربین خارج کنید. پس از انجام این کارها باید با پلیس تماس بگیرید. شما می توانید از طریق قانون ادامه کار را به اتمام برسانید. بهتر است قبل از آمدن پلیس از تجهیزات دوربین مدار بسته عکس بگیرید. در نظر داشته باشید که نصب دوربین مدار بسته مخفی بدون اجازه شخص یا مجوز تجاوز به حریم خصوصی محسوب می شود. شما می توانید از طریق راهکارهای ذکر شده به وجود دوربین مدار بسته مخفی در محل خود پی ببرید.