در دنیای پیشرفته کنونی، روش‌های مختلفی برای محافظت از اموال و دارایی‌ها بوجود آمده است. یکی از رایج‌ترین این روش‌ها، نصب سیستم‌های دوربین مدار بسته است. به جرأت می‌توان گفت که دوربین مدار بسته وسیله‌ای حیاتی و مؤثر در کنترل جرایم است. در صورت رسیدگی کیفری، تصاویری که توسط دوربین نظارتی ثبت شده، می‌توانند شواهد معتبری باشند.

سوالی که اغلب خریداران مطرح می‌کنند این است که «چگونه می‌توان تشخیص داد که دوربین امنیتی در حال ضبط است؟» شاید گیج‌کننده به نظر رسد اما در واقع دوربین‌های امنیتی عملکرد ساده‌ای دارند.

دوربین‌های امنیتی، ایمنی و امنیت بیشتری را برای شما و اموالتان فراهم می‌کنند. فراموش نکنید که دوربین را روشن کنید! آیا تا به حال برایتان پیش آمده که در محله‌تان دوربین مداربسته‌ای را ببینید و از خود بپرسید که آیا روشن است یا خیر؟

علی رغم تلاش برای کارکردن سوئیچ ها، دوربین اگر تقلبی باشد هرگز روشن نمی‌شود یا حرکت نمی‌کند. همچنین هیچ تصویر یا ویدئویی ذخیره نمی‌شود و فقط برای فریب شما طراحی شده است. برای اطمینان از خرید یک دوربین امنیتی مناسب، همیشه برند مورد نظر خود را در گوگل بررسی کنید.

در ادامه این مقاله قصد داریم روش‌های تشخیص روشن و در حال ضبط بودن دوربین‌های امنیتی را به شما آموزش دهیم.

چگونه تشخیص دهیم دوربین مدار بسته ضبط می‌کند؟

  • آیا لنز دوربین در حال حرکت است؟

مطمئن شوید که لنز دوربین در حال حرکت است تا از روشن بودن دوربین اطمینان حاصل کنید. اگر دوربینی را نصب کرده‌اید که به صورت افقی و عمودی می‌چرخد (که به آن دوربین امنیتی pan-tilt نیز می‌گویند)، این دوربین تا زمانی که روشن است همیشه در حال حرکت است. بنابراین، می‌توانید آن را با گزینه pan یا tour کنترل کنید.

  • آیا کارت حافظه خارجی وجود دارد؟

هنگام ضبط دوربین، هر تصویر و ویدئویی که ضبط می‌شود یا در حافظه داخلی و یا در کارت حافظه خارجی ذخیره می‌شود. فضای ذخیره‌سازی ابری نیز وجود دارد، برای اطمینان از اینکه نوارهای ویدئویی به درستی ضبط و ذخیره شده‌اند، فضاهای ذخیره‌سازی را بررسی کنید. اغلب دوربین‌های امنیتی هک‌شده قابلیت ضبط خود را از دست می‌دهند.

  • آیا چراغ‌های قرمز کوچک را می‌بینید؟

همیشه توصیه می‌شود LEDها را در دوربین‌های امنیتی IP بررسی کنید. هنگامی که تاریک است، اگر دوربین امنیتی از نوع مادون قرمز باشد، می‌توانید چراغ‌های قرمز کوچکی را در اطراف لنز دوربین مشاهده کنید و این بدان معناست که دوربین روشن و در حال ضبط است.

این ویژگی همچنین به تشخیص اینکه دوربین شما دید در شب دارد یا خیر کمک می‌کند. به علاوه، تشخیص اینکه دوربین امنیتی کار می‌کند یا خیر در طول شب راحت‌تر است.

  • وارد سیستم شوید تا ببینید آیا دوربین ضبط می‌کند یا خیر

برای دریافت پخش مستقیم می‌توانید وارد نرم‌افزار دوربین امنیتی خود شوید که به شما این امکان را می‌دهد که ببینید آیا دوربین در حال ضبط است یا خیر.

وقتی مانیتور شما روشن است و تصویر برای شما قابل مشاهده است، این بدان معناست که دوربین در حال ضبط است. اگر ویدئوی زنده پخش نشود یا تصویر قابل مشاهده نباشد، ممکن است در کابل‌های اتصال یا خود دوربین مشکلی وجود داشته باشد.

  • از یک دستگاه تشخیص‌دهنده باگ‌های الکترونیکی استفاده کنید

در صورتی که دوربین کار یا ضبط کند، با کمک یک تشخیص‌دهنده باگ الکترونیکی، چیزی تحت عنوان  «سیگنال متعادل»[1] از دوربین امنیتی دریافت خواهید کرد.

  • از وای فای خود استفاده کنید

این روشی کمتر شناخته شده اما موثر برای بررسی این است که آیا دوربین امنیتی کار می‌کند یا خیر. اگر دوربین امنیتی‌ای که خریده‌اید مجهز به وای‌فای باشد، با جستجوی دستگاه‌های وای‌فای مجاور، می‌توانید بدون زحمت بفهمید که دوربین امنیتی شما روشن است یا خیر.

  • از تلفن اندروید خود استفاده کنید

یک تلفن هوشمند اندورید به شما در تشخیص اینکه دوربین امنیتی در حال ضبط است یا خیر، کمک می‌کند. بسیاری از اپلیکیش‌های تشخیص دوربین به شما اطلاع می‌دهند که دوربین‌های اطراف شما روشن و در وضعیت کار هست یا خیر.

  • دوربین‌ها را از راه دور بررسی کنید

برخی از دوربین‌های مدار بسته به شما اجازه می‌دهند از طریق دستگاه تلفن همراه یا رایانه به دوربین‌ها و تصاویر ذخیره شده خود دسترسی داشته باشید. همچنین می‌توانید دوربین‌های خود را با استفاده از یکی از این سیستم عامل‌ها بررسی کنید.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که یک دوربین مدار بسته می‌تواند همچنان کار کند اما اطلاعات را به رایانه یا تلفن شما ارسال نکند. این به این دلیل است که داده‌ها روی تلفن یا از طریق اینترنت ضبط نمی‌شوند. در عوض، روی NVR یا DVR ضبط می‌شوند.

جمع‌بندی

فرقی ندارد که در خانه‌تان دوربین امنیتی داشته باشید یا در مرکز خرید یا فروشگاه محله خود، در هر صورت می‌خواهید که آن‌ها به درستی کار کنند. با این نکات ساده، می‌توانید از درستی کارکرد آن‌ها اطمینان حاصل پیدا کنید و در صورت نیاز و عدم کارکرد برای رفع مشکل به متخصصان مراجعه کنید.