در این مقاله می خواهیم به تفاوت کیفیت تصویر HD و FULL HD  دوربین مداربسته یک سیستم تلویزیونی است که در آن سیگنال ها به صورت عمومی توزیع نمی شود.  بلکه عمدتاً برای اهداف امنیتی نظارت می شود. قرارگیری استراتژیک دوربین ها و مشاهده ورودی دوربین روی مانیتورها به حفظ امنیت سازمان ها کمک می کند. دوربین ها با مانیتورها و یا ضبط‌کننده های ویدیو از طریق کابل‌های کواکسیال یا اتصالات ارتباطی بی سیم، ارتباط برقرار می کنند. به این دلیل است که به آنها نام مداربسته را می دهند. دسترسی به فیلم های این دوربین ها تنها برای کسانی میسر است که دسترسی های لازم برای ورود به برنامه دوربین ها را دارند.

کیفیت تصویر HD و FULL HD در دوربین مداربسته

آشنایی با تفاوت کیفیت تصویر HD و Full HD در دوربین مداربسته

در خرید دوربین مداربسته امنیتی، هنگام تصمیم گیری در مورد نوع HD و Full HD، باید بدانید که رزولوشن یک ویژگی فوق العاده مهم است. رزولوشن نشان دهنده سطح جزئیات است و اینکه میزان وضوح یک دوربین می تواند افرادی که مشکوک هستند را به خوبی نشان دهد. علاوه بر این می توانند به طور موثر از طریق تصاویر ثابت یا فیلم های ضبط شده، شناسایی افراد را آسان تر کنند.

تفاوت کیفیت تصویر HD و FULL HD در دوربین مداربسته

ضبط فیلم با دوربین های مداربسته HD که دارای رزولوشن 720 پیکسل هستند، برای بسیاری از کاربران مناسب است. البته هزینه کمتر این دوربین ها نسبت به وضوح پایین، ارزش خرید ندارد. بد نیست بدانید مدل هایFull HD به فضای ذخیره سازی و پهنای باند بیشتری نیاز دارند و جزئیات بیشتری را نسبت به قیمت مناسبی که دارند، ارائه می دهند. این بدان معنا نیست که دوربین های HD کارایی لازم را ندارند و برای خرید باید سراغ دوربین مداربسته Full HD رفت. هر یک از این دوربین ها گزینه مناسبی برای امنیت خانه یا شرکت شما هستند.

تفاوت های دوربین مداربسته HD و Full HD  انگشت شمار هستند. در ادامه این مطلب قصد داریم برخی از تفاوت های این دوربین های امنیتی را بررسی کنیم.

تفاوت دوربین مداربسته HD و Full HD

به نظر میرسد دوربین مداربسته Full HD نسبت به دوربین HD وضوح بیشتری داشته باشد. آنچه که مسلم است این است که اندازه کل تصویر در دوربین Full HD نسبت به دوربین مداربسته HD، دو برابر بیشتر است. زیرا با بزرگتر شدن تصویر، عرض به نسبت افزایش پیدا می کند. به این ترتیب شما در دوربین های مداربسته Full HD پیکسل های بیشتری را خواهید دید.

وضوح تصویر در دوربین مداربسته

در مورد خرید دوربین مداربسته، مهمترین نکته این است که ابتدا بفهمیم که تعیین وضوح به چه معناست. این اعداد نشان دهنده مقدار پیکسل های عمودی، نقاط ریز رنگ و پیکسل های افقی در یک تصویر هستند. هر چقدر میزان آنها بیشتر باشد، روی کیفیت تصویر تأثیر می گذارند. یعنی میزان رزولوشن تعیین می کند که چقدر می توان یک عکس را بدون از دست دادن جزئیات بزرگ کرد. هر چه وضوح بالاتر باشد، تصویر بزرگتر و بهتر دیده می شود.

انواع کیفیت تصویر HD و FULL HD

همانطور که گفتیم کیفیت 1080 پیکسل خیلی بیشتر از 720 پیکسل است و اندازه کل تصویر در واقع دو برابر بیشتر، پیکسل دارد. با بزرگتر شدن تصویر عرض به نسبت افزایش می یابد و این می تواند به شناسایی افراد از راه دور کمک کند.

کدام دوربین مناسب تر کدام فضا است؟

دوربین مداربسته متناسب با هر فضا، اندازه، شکل و سایر عوامل انتخاب می شود. فضاهای کوچک و با نور مناسب و میدان دید واضح را می توان به طور موثر توسط دوربین های HD مجهز کرد. در حالی که فضاهای بزرگتر نیاز به دوربین های Full HD دارند.

حافظه ذخیره سازی

در دوربین مداربسته وضوح بالاتر جزئیات بیشتری را ارائه می دهد. در حالی که حافظه بیشتری را نیز شامل می شود. ضبط یک ساعته Full HD 675 مگابایت فضا نیاز دارد و همان ویدئو با کیفیت HD تنها 288 مگابایت فضا مصرف می کند.

کیفیت تصویر HD و FULL HD چیست؟

در دوربین های مداربسته، داشتن فضای ذخیره سازی کافی برای پوشش طولانی ترین مدت زمانی که از خانه دور می شوید، بسیار مهم است. اگر به طور منظم به تعطیلات می روید، برای ضبط حداقل یک هفته فیلم به فضای کافی کارت حافظه نیاز دارید. دوربین مداربسته HD به دلیل پهنای باند کمتری که دارد، پخش ویدیوی بی درنگ را برای گوشی همراه، با کیفیت خوب خواهد داشت. اکثر اتصالات اینترنتی می توانند به راحتی با کیفیت Full HD بدون مشکل پخش شوند اما کاهش سرعت ممکن است باعث تاخیر در نمایش تصاویر دوربین ها شود.

ذخیره سازی مقرون به صرفه ابری

در دوربین مداربسته برای ضبط مداوم به مدت یک هفته کامل، فضای ذخیره سازی مناسبی مورد نیاز است که به لحاظ هزینه مقرون به صرفه باشد. یک دوربین مداربسته Full HD تنها از 113 گیگابایت فضا برای ذخیره سازی استفاده می کند. بسیاری از دوربین های مدرن دارای ویژگی های پیشرفته ای مانند سنسورهای حرکتی و تجزیه و تحلیل ویدئو هستند. از آنجایی که این تجهیزات تنها زمانی فعال می شوند که حرکت شناسایی شود، بنابراین در حافظه، عمر باتری و سایر قابلیت های دوربین ها صرفه جویی می شود.

با ظهور فضای ذخیره سازی ابری، برخی از سیستم های ویدئویی دیگر به کارت حافظه نیاز ندارند. نظارت تصویری از راه دور امکان ضبط بلادرنگ را از هر دستگاه تلفن همراهی فراهم می کند. با توجه به قیمت و طرح های متفاوت فضای ذخیره سازی ابری، می توان بخش ذخیره سازی را تا یک ماه به کمک فضاهای ابری تامین کرد.

نکات مهم در خرید دوربین مداربسته با کیفیت تصویر HD و Full HD

هدف از خرید دوربین مداربسته

قبل از انتخاب دوربین مداربسته امنیتی، ابتدا هدف از انتخاب دوربین را مشخص کنید. دیدن و شناسایی دزدان و پیگیری سارقان یکی از دلایل نصب دوربین مداربسته است. برای تشخیص یک شخص، ویدیوی شما به یک تصویر حداقل 20 پیکسلی نیاز دارد. شناسایی به این معنی است که تصویر دارای جزئیات کافی است تا با اطمینان به کسی اشاره کند. بسته به شرایط نوری، یک شناسایی قانونی نیاز به تصویری بین 40 تا 80 پیکسل دارد.

کیفیت تصویر HD و FULL HD به چه معناست

فواصل نصب دوربین

یک دوربین مداربسته با وضوح Full HD پیکسل های بیشتری را در یک تصویر قرار می دهد. بنابراین به تشخیص و شناسایی در فواصل دورتر کمک می کند. دوربین های Full HD برای رمزگشایی و شناسایی افراد از فواصل دورتر مناسب هستند، چرا که ویژگی های افراد را با ابعاد بزرگتر نشان می دهند. در بیشتر خانه ها فضای زندگی به اندازه کافی بزرگ نیست که نیاز به دوربین داشته باشند اما خانه های ویلایی و بسیار بزرگ به چنین سیستمی نیاز دارند.

تصویر یک دوربین مداربسته HD به اندازه ای با کیفیت است که می تواند فردی را که مستقیماً از یک اتاق با نور متوسط به لنز نگاه می‌کند، شناسایی کند. در مقابل هیچ سیستم خاصی نمی تواند هر صحنه ای را ثبت کند اما یک دوربین امنیتی با وضوح Full HD، شانس بیشتر را برای جمع آوری جزئیات مهم فراهم می کند. هزینه دوربین های Full HD در مقایسه با سیستم های HD متناسب با کارایی که ارائه می دهند، زیاد نیست.

کاربردی ترین دوربین مداربسته

همانطور که گفتیم، دوربین مداربسته Full HD برای ضبط تصاویر بزرگ تر در فواصل دورتر، بهترین گزینه برای خرید است. در مقابل به دلیل نیاز به پهنای باند کمتر و پخش ویدیو در زمان واقعی، دوربین های با کیفیت HD مناسب تر خواهند بود. بسته به منطقه و فضای نظارت شده، اگر وضوح بالاتری را نیاز دارید، باید به این موضوع نیز توجه کنید که چند دوربین مورد نیاز است.

موارد استفاده و همچنین آنچه می خواهید به آن برسید را در نظر بگیرید. دوربین های ضد گلوله و گنبدی را می توان برای جلوگیری از خرابکاری دزدان و خرابکاران تهیه کرد. همچنین برای اندازه گیری بهره وری کارکنان، فعالیت های مجرمانه و تجزیه و تحلیل ایمنی عمومی در محیط های تجاری، چنین دوربین هایی مورد نیاز هستند.

کاربرد کیفیت تصویر HD و FULL HD در دوربین مداربسته

دوربین مداربسته HD بهتر است یا Full HD؟

برای انتخاب دوربین مداربسته، اگر در مورد هزینه یا وضوح دوربین مطمئن نیستید، بهتر است برای راهنمایی و کمک بیشتر با یک ارائه دهنده خدمات معتبر امنیتی مشورت کنید. با تمام گفته هایی که گفتیم شاید به نظر برسد دوربین هایی با کیفیت 1080 پیکسل خیلی وضوح بیشتری نسبت به دوربین های با کیفیت 720 پیکسل داشته باشند. با توجه به این اعداد مشخص می شود که در دوربین هایی با رزولوشن 1080، اندازه کل تصویر دو برابر می شود. بنابراین می توانید افراد را در دوربین های 1080 پیکسل با وضوح بیشتری ببینید. به فضایی که می خواهید دوربین را در آن نصب کنید دقت کنید. اگر فضا بسیار کوچک است، کار شما با دوربین های HD راه می افتد.