در پیکربندی شبکه انجام صحیح کابل‌کشی و اطمینان از عملکرد صحیح آن‌ها اهمیت زیادی دارد. علاوه بر این ممکن است در یک شبکه‌ی موجود احتیاج به عیب‌یابی و یافتن علت عدم عملکرد صحیح کابل‌ها نیاز باشد.

عیب‌یابی و تست عملکرد کابل‌ها در یک شبکه پیچیده کار دشواری است و باید توسط متخصصان این حوزه انجام شود.

برای کمک به متخصصان و راحت‌تر کردن کار آن‌ها ابزارهای مختلفی عرضه شده است. همچنین استانداردهایی برای استفاده و تست تجهیزات شبکه تعیین شده تا پیاده‌سازی شبکه و تست آن در یک چارچوب خاص باشد.

شرکت فلوک نتورکز (Fluke Networks) به عنوان یک شرکت پیشرو در عرصه ساخت ابزار تست تجهیزات الکترونیکی، نقش مهمی در عیب‌یابی کابل‌های شبکه بازی می‌کند.

تست فلوک (Fluke Test) به مجموعه تست‌هایی گفته می‌شود که با ابزارهای عیب‌یابی ساخته شده توسط شرکت فلوک انجام می‌شود.

در ادامه این مطلب بیشتر با انجام تست برای رفع عیب‌های کابل‌کشی شبکه آشنا خواهید شد.

شرکت فلوک نتورکز

Fluke Test

شرکت فلوک نتورکز یک شرکت آمریکایی سازنده دستگاه‌های آزمایش ابزار الکترونیکی است. این شرکت در عرصه عیب‌یابی، تصدیق عملکرد و نصب زیرساخت شبکه در دنیا پیشتاز است.

شرکت فلوک توانایی در حوزه‌های مختلفی فعالیت می‌کند. متخصصان این شرکت می‌توانند پیشرفته‌ترین مراکز داده را نصب کرده یا سرویس‌های یک شرکت تلفنی را پس از وقوع یک حادثه بازیابی کنند.

این شرکت محصولاتی را عرضه می‌کند که می‌توان به وسیله آن‌ها سیستم‌های پیچیده شبکه را عیب‌یابی کرد. فلوک خدمات خود را در بیش از ۱۲۰ کشور جهان عرضه می‌کند و ۴۵ درصد سود این کشور از ارائه خدمات خارج از خاک ایالات متحده حاصل می‌شود.

ابزارهای تست تجهیزات شبکه که توسط فلوک تولید شده‌اند دارای ویژگی‌های زیر هستند:

 • استفاده از آن‌ها آسان است
 • از آخرین تکنولوژی‌های روز در ساخت آن‌ها استفاده شده است
 • ابزارها و برنامه‌های گزارش‌دهی و مدیریت پروژه در آن‌ها عرضه شده است
 • قابلیت تحلیل پیشرفته برای عیب‌یابی کابل‌های مسی و فیبر نوری در آن‌ها تعبیه شده است

چه قصد کابل‌کشی برای یک شبکه جدید را داشته باشید و چه بخواهید شبکه فعلی را عیب‌یابی کنید، ابزاری بهتر از ابزارهای فلوک پیدا نخواهید کرد.

اهمیت تست فلوک

Fluke Test

در صنعت همواره رو به رشد شبکه، کابل‌کشی از اهمیت زیادی برخوردار است. کابل‌ها باید توانایی مناسبی در انتقال داده‌ها به منظور برآورده کردن نیازهای ارتباطی داشته باشند.

اگرچه تست و تصدیق عملکرد کابل‌ها در همه موارد نیاز نیست، اما همچنان انجام تست نقش مهمی در اطمینان از نصب و عملکرد صحیح ‌آن‌ها بازی می‌کند. همچنین با انجام تست می‌توان کابل‌کشی موجود در شبکه فعلی را عیب‌یابی کرد.

برای استاندارد سازی تجهیزات ارتباطی و شبکه و تست آن‌ها، انجمن صنعت مخابرات توسط مؤسسه استاندارد‌های ملی امریکا مورد تأیید قرار گرفت تا استانداردهای صنعتی برای محصولات ارتباطی تعیین شوند.

مخصوصاً در صنعت مربوط به کابل‌های شبکه، استانداردهای متفاوتی برای کاربران و نیازهای مختلف در نظر گرفته شد. این استانداردها نوع کابل، طول آن‌ها، نحوه اتصال، معماری کابل کشی، و البته متودهای تست را تعیین کردند.

شرکت فلوک ابزارهایی را برای تست تجهیزات شبکه متناسب با این استانداردها عرضه کرده است. اگرچه این شرکت تنها شرکتی نیست که این ابزار را تولید می‌کند اما زمانی که از ابزارهای تست تجهیزات الکترونیکی سخن به میان می‌آید، قطعاً نام فلوک هم مطرح می‌شود.

انواع تست برای عیب‌یابی کابل‌کشی شبکه

Fluke Test

تسترهای مختلفی برای انجام آزمون‌های مختلف وجود دارند.

 • تسترهایی که عملکرد کابل مطابق با استاندارد‌های موجود را تصدیق می‌کنند:

این تسترها مطابق با استانداردهای موجود برای انواع کابل، مشخص می‌کتند که آیا آن کابل استاندارد مربوطه را دارد یا خیر. استانداردهای تعیین شده در آمریکا و دنیا باعث یکسان بودن پارامترهای تست در نقاط مختلف دنیا شده است.

 • تسترهای که مشخص می‌کنند که آیا کابل‌های موجود می‌توانند تکنولوژی‌ها یا سرعت‌های انتقال خاصی را پشتیبانی کنند یا نه؛

این تسترها توسط متخصصانی استفاده می‌شود که قصد کابل‌کشی یک شبکه جدید را ندارند بلکه می‌خواهند شبکه‌هایی که در حال حاضر عملیاتی هستند را عیب‌یابی کنند. متخصصان با استفاده از این تسترها می‌توانند مشخص کنند که کابل‌های موجود از اترنت سریع یا پروتکل تلفن اینترنتی پشتیبانی می‌کنند یا نه.

 • تسترهایی که اتصال صحیح کابل‌ها را تأیید می‌کنند:

این تسترها اتصال صحیح تمامی سیم‌ها و کابل‌ها به نقاط اتصال را بررسی می‌کنند. در کابل‌های که به صورت زوج به هم تابیده متصل می‌شوند بسیار مهم است که زوج‌ها را به درستی مشخص کرد. تسترهای پیشرفته‌تر می‌توانند مشکلاتی نظیر وجود یک کابل جدا و عدم انتخاب صحیح زوج کابل‌ها را مشخص کنند.

در تست فلوک چه چیزهایی آزمایش می‌شود؟

تست فلوک عملکرد کابل‌ها را بررسی می‌کند. دلیل اصلی انجام تست این است که متوجه شویم کابل تا چه فاصله‌ای می‌تواند استانداردهای مربوطه را برآورده کند.  همچنین همچنین موارد زیر در تست فلوک مورد بررسی قرار می‌گیرند:

 • نقشه کابل‌کشی یا Delay Skew برای تشخیص مشکلات فیزیکی موجود در کابل‌کشی شبکه و سالم بودن سوکت‌ها.
 • میزان اختلاف زمان انتشار سیگنال در سریع‌ترین و کند‌ترین زوج سیم‌ها که Delay Skew نامیده می‌شود.
 • میزان کاهش انرژی سیگنال ارسالی از فرستنده در سمت گیرنده که Insertion Loos نامیده می‌شود.
 • زمانی که طول می‌کشد تا سیگنال از فرستنده به گیرنده ارسال شود Propagation Delay نام دارد و برحسب نانوثانیه محاسبه می‌شود.
 • میزان مقاومت کابل که Dc Loop Resistance نامیده می‌شود و با طول کابل رابطه مستقیم دارد.
 • میزان درهم‌تنیدگی کابل‌ها با پارامتری به نام NEXT (Near-End Crosstalk) مشخص می‌شود و رد شدن کابل‌کشی در این تست به معنای کم بودن میزان پیچش کابل‌ها و کاهش پهنای باند است.

نحوه انجام تست فلوک

تست فلوک هر زوج سیم را بررسی کرده و به دنبال میزان نویز موجود در هنگام انتقال داده‌ها می‌گردد. هدف از انجام این کار این است که بررسی شود آیا میزان نویز موجود با استانداردهای صنعتی متناسب است یا نه.

زمانی که تست فلوک روی یک شبکه موجود (چه قدیمی باشد و چه به تازگی پیکربندی شده باشد) انجام می‌شود، ابتدا وضعیت اتصال چک می‌شود. زمانی که از وجود اتصال اطمینان حاصل شد، یک مجموعه از تست‌ها در نظر گرفته می‌شوند که به صورت خودکار انجام خواهند شد.

تعداد تست‌ها بسته به شرایط مختلف می‌تواند تغییر کند. استفاده از تسترها می‌تواند به شما در عیب‌یابی و جلوگیری از بروز اشکالاتی که ممکن است در آینده در شبکه به وجود بیاید، کمک کند.

کلام آخر

در این مطلب انواع تست فلوک و پارامترهای مختلف تست مورد بررسی قرار گرفت. امید است اطلاعات خوبی درباره عیب‌یابی کابل‌های شبکه به وسیله انجام تست کسب کرده باشید.