آشنایی با کابل اچ دی ام آی

رابط چند رسانه‌ای اچ‌دی یا رابط چندرسانه‌ای وضوح بالا (High Definition Multimedia Interface) که به اختصار اچ دی ام آی نیز گفته می‌شود یک استاندارد برای انتقال همزمان صدا و تصویر دیجیتال از یک منبع مانند کامپیوتر یا گیرنده دیجیتال به مانیتور، تلویزیون، یا پروژکتور است.

این فناوری ابتدا توسط چند شرکت الکترونیکی توسعه داده شد و هم‌اکنون تقریباً تمامی تلویزیون‌ها و مانیتورها از آن پشتیبانی می‌کنند.

هدف از طراحی اچ دی ام آی در سال ۲۰۰۲ میلادی بهبود فناوری‌های فعلی نظیر دی‌وی‌آی (DVI) یا رابط دیجیتال بصری (Digital Visual Interface) برای داشتن درگاه‌های کوچک‌تر و توانایی انتقال ویدیو با رزولوشن بالاتر بود.

با موفقیت اچ دی ام آی تا سال ۲۰۰۸، ساخت و فروش دستگاه‌های مجهز به درگاه اچ دی ام آی رونق گرفت. تا پایان سال ۲۰۰۹ تمامی تلویزیون‌های اچ‌دی حداقل به یک درگاه اچ دی ام آی مجهز شده بودند.

امروزه می‌توان درگاه اچ دی ام آی را در تمامی دستگاه‌های سمعی بصری مدرن مشاهده کرد.

با این وجود بسیاری از افراد هنگام خرید کابل اچ دی ام آی با سردرگمی مواجه می‌شوند. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید، خواندن ادامه این مطلب را برای شناخت انواع کابل اچ دی ام آی از دست ندهید.

انواع درگاه اچ‌ دی‌ ام‌ آی

درگاه‌های اچ دی ام آی در سه سایز مختلف در دسترس هستند:

  • استاندارد (Type A):

برای اتصال به دی‌وی‌دی پلیر، کامپیوتر، گیرنده دیجیتال و کنسول‌های بازی به تلویزیون یا مانیتور

  • مینی (Type C):

برای اتصال دوربین‌های DSLR به تلویزیون. قسمتی از کابل که به دوربین وصل می‌شود سایز مینی و قسمتی که به تلویزیون وصل می‌شود سایز استاندارد دارد.

  • میکرو (Type D):

برای اتصال دستگاه‌های کوچک‌تر مانند دوربین‌های دیجیتال و تلفن‌ همراه هوشمند استفاده می‌شود.

انواع کابل اچ دی ام آی

اچ دی ام آی اجازه ارسال ویدیو‌هایی با رزولوشن بالا و صدای با وضوح بالا را تنها از طریق یک درگاه می‌دهد. کابل‌های اچ دی ام آی مختلفی وجود دارند که هر کدام برای انتقال ویدیوهایی با رزولوشن مشخص استفاده می‌شوند.

انواع کابل اچ دی ام آی بر حسب سرعت انتقال و پهنای باند به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

  • استاندارد
  • High Speed
  • Premium High Speed
  • Ultra High Speed

به جدول زیر نگاه کنید تا با انواع کابل اچ دی ام آی بیشتر آشنا شوید:

کابل تبدیل اچ دی ام آی

ممکن است منبع شما (مثلاً کامپیوتر) از درگاه اچ دی ام آی پشتیبانی نکند. این مشکل را می‌توان با تبدیل‌های مختلف حل کرد.

تبدیل VGA به HDMI

از این تبدیل بیشتر برای اتصال کامپیوتر به تلویزیونی که درگاه اچ دی ام آی دارد استفاده می‌شود. این تبدیل سیگنال‌های آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می‌کند. VGA تنها می‌تواند تصویر را منتقل کند، در حالی‌که اچ دی ام آی توانایی انتقال هم صدا و هم تصویر را دارد. بنابراین بعضی از تبدیل‌های VGA به اچ دی ام آی دارای یک ورودی صدا نیز هستند.

تبدیل DVI به HDMI

DVI برای انتقال دیجیتال ویدیو استفاده می‌شود. تفاوت بین DVI و اچ دی ام آی در این است که DVI توانایی انتقال صدا را ندارد. تبدیل‌های ساده DVI به اچ دی ام آی برای انتقال تنها تصویر و تبدیل‌های پیشرفته‌تر برای انتقال هردوی صدا و تصویر وجود دارند.

تبدیل AV به HDMI

در دی‌وی‌دی پلیرها یا کنسول‌های بازی قدیمی از درگاه‌های AV یا همان درگاه‌هایی که فیش‌های سه رنگ به آن‌ها متصل می‌شوند استفاده می‌شد. این درگاه مانند VGA یک درگاه آنالوگ است و باید کاملاً به دیجیتال تبدیل شود.

تبدیل USB به HDMI

این تبدل می‌تواند  درگاه یو‌اس‌بی منبع شما (مثلاً کامپیوتر) را تبدیل به یک درگاه اچ دی ام آی کند. همچنین در صورت وجود درگاه اچ دی ام آی در کامپیوتر می‌توانید با استفاده از تبدیل USB به HDMI به تعداد درگاه‌های اچ دی ام آی کامپیوتر خود افزوده و مانیتورهای بیشتری را به کامپیوتر وصل کنید.

خرید بهترین کابل اچ دی ام آی

زمانی که قصد خرید کابل اچ دی ام آی را داشته باشید، با تعداد بی‌شماری انتخاب روبرو می‌شوید.

کابل‌های اچ دی ام آی در رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف موجود بوده و از مواد متفاوتی نیز ساخته می‌شوند. این کابل‌ها از نظر قیمت و مشخصات نیز با هم متفاوت هستند.

بنابراین خرید یک کابل اچ دی ام آی می‌تواند کار بسیار مشکلی باشد. اما خوشبختانه با تمرکز روی یک سری از موارد می‌توانید کابل مناسبی را تهیه کنید.

این موارد عبارت‌اند از:

مشخصات کابل

بیشتر مواقع نیاز شما با خرید یک کابل کتگوری ۲ پر سرعت (Category 2) حل می‌شود. این کابل‌ها می‌توانند ویدیو‌هایی با رزولوشن 4K و تمامی فرمت‌های صوتی موجود را انتقال دهند. اگر قصد تماشای ویدیو‌های 8K را دارید باید از کابل‌های Ultra High Speed استفاده کنید.

جنس کابل

بدنه بیشتر کابل‌ها از جنس پلاستیک PVC استاندارد است. در بدنه بعضی کابل‌ها از طناب بافته شده استفاده شده است که انعطاف‌پذیری آن‌ها را بیشتر می‌کند.

قیمت

می‌توانید کمی بیشتر هزینه کرده و گران‌ترین کابل موجود در بازار را تهیه کنید. اما این کابل‌ها از نظر عملکرد تقریباً تفاوتی با کابل‌هایی با قیمت متوسط ندارند.

طول کابل و ابعاد آن

سایز کابل را متناسب با نیاز خود تهیه کنید. قبل از خرید به این فکر کنید که از کابل خود در کجا می‌خواهید استفاده کنید. کابل‌هایی که طول بسیار بلندی دارند ممکن است در انتقال سیگنال ضعیف عمل کنند.

رنگ کابل

این مورد هیچ تأثیر بر عملکرد کابل ندارد. اما ممکن است بخواهید رنگی را انتخاب کنید که در میان انبوهی از سایر کابل‌ها و وسایل، کابل اچ دی ام آی خود را به راحتی پیدا کنید.

کلام آخر

امید است اطلاعات خوبی در زمینه‌ی کابل‌های اچ دی ام آی در اختیار شما قرار گرفته باشد و بتوانید از این اطلاعات برای خرید یک کابل مناسب و رفع نیاز خود استفاده کنید.