بسیاری از افراد اعتقاد دارند که استفاده از دوربین مداربسته نسبت به سیستم های نظارتی دیگر مانند دزدگیر امنیت بیشتری را برای ساکنان بناها مهیا می کنند. در اینجا مطرح می شود که دوربین مداربسته بهتر است یا دزدگیر البته در تبین این امر باید به این موضوع توجه نمود. اساسا دوربین های مداربسته نقش نظارتی را بر عهده دارند.

در حالیکه سایر سیستم های نظارتی نقش پیشگیری از وقوع جرم و جنایت را ایفا می نمایند. در نتیجه برای شناخت این امر که دوربین مداربسته بهتر است یا دزدگیر لازم است تا با کلیاتی از هر دو سیستم آشنا شویم.

دوربین مداربسته بهتر است یا دزدگیر و آیا می توان این سیستم ها را جایگزین یکدیگر کرد

در بسیاری از موارد زمانی که این سوال مطرح می شود که دوربین مداربسته بهتر است یا دزدگیر پاسخ اغلب افراد دوربین های مداربسته می باشد. شاید بتوان علت این امر را در این یافت که در دوربین های مداربسته تصاویر نیز ثبت و ضبط می شود. اما باید دانست که اساسا دوربین های مداربسته نمی توانند از وقوع جرم جلوگیری نمایند. در بسیاری از موارد ما شاهد وقوع جرم با وجود این سیستم های نظارتی بوده ایم. تنها پیشرفتی که در سال های اخیر در جهت پیشگیری از وقوع جرم در دوربین های مداربسته اتفاق افتاده است این مطلب می باشد که با پیشرفت تکنولوژی در این دوربین ها شما قادر به نظارت بر محل کار و یا سکونت خود از طریق سیستم های هوشمند بی سیم می باشید.

دوربین مداربسته بهتر است یا دزدگیر

 

 محدودیت در استفاده از دوربین های مداربسته

این ابزار های نظارتی در اصل توانایی در پیشگیری از وقوع جرم و جنایت ندارند و تنها می توانند به کاهش وقوع اینگونه حوادث کمک نمایند. گاهی حتی سارقان با پوشش کامل خود از ثبت تصاویر در این دوربین ها جلوگیری می نمایند. همین امر امکان دستگیری مجرم ها را بسیارکاهش می دهد. گاهی نیز مجرم ها با آسیب رساندن به این دوربین ها از ثبت جرایم خود جلوگیری می نمایند. البته سیستم های کنترلی نیز وجود دارند که در آنها قابلیت اعلام هشدار وجود دارد. از معایب این دوربین ها این است که سیستم های هشدار دهنده در آنها با کوچکترین فعالیتی در منطقه به کار می افتد. در حالیکه در سیستم های دزدگیر فعالیت به گونه ای است که تنها با حرکت موجوداتی در ابعاد انسان فعال می شود.

دوربین مداربسته بهتر است یا دزدگیر

سیستم دزدگیر چیست و چگونه کار می کند  

وقتی می پرسیم که دوربین مدار بسته بهتر است یا دزدگیر باید در نظر داشته باشیم که از هر دو سیستم شناخت کافی داشته باشیم. سیستم های حفاظتی و امنیتی دزدگیر ها به این صورت طراحی شده است که از وقوع جرم پیشگیری نمایند. این سیستم ها دارای سنسورهایی حساس می باشند که در زمان وقوع جرم از طریق سیستم های هوشمند مالک را مطلع می نمایند. در این سیستم ها اطلاع رسانی از طریق پیامک، ایمیل و یا تماس به صاحب منزل یا ارگان های امنیتی وقوع جرم را گزارش می نمایند. علاوه بر این امکان در این سیستم ها با ایجاد آلارم های صوتی به مجرم هشدار داده می شود که این مکان دارای سیستم های نظارتی می باشد. همچنین این سیستم ها به همسایه ها و افرادی که در محل حضور دارند وقوع جرم را اطلاع می دهد.

در سیستم های نظارتی دزدگیر ها ما شاهد وجود انواع متفاوتی از سنسورها می باشیم. از جمله این سنسورها می توان به سنسورهای حرکتی، لرزشی، دود و مگنت اشاره نمود. از این سنسورها هم به صورت سیم دار و هم بی سیم استفاده می شود. از مهمترین و پرکاربردترین سیستم های کنترلی در دزدگیر ها می توان به سنسورهای حرکتی اشاره نمود. این سنسورها با حرکت شخص به تولید آلارم و یا ارسال پیام های اخطار برای مالک ساختمان می پردازند. در اغلب موارد این سیستم ها دارای صدای آلارمی بلند می باشند که در خارج از منزل نیز شنیده می شود. یکی دیگر از سنسورهای به کار رفته در ساختار دزدگیر ها سنسورهای مگنت می باشد. این سنسورها از دو تیغه مجزا تشکیل شده است. در اغلب موارد این سنسورها را در لولای درها نصب می شوند و با فاصله گرفتن دو لولا از هم سنسور آلارم هشدار دهنده ای را فعال می نماید.

 

 

دوربین مداربسته بهتر است یا دزدگیر و بررسی روش کار دزدگیر

زمانی می توان به این پرسش پاسخ داد که دوربین مداربسته بهتر است یا دزدگیر که شناخت کافی از هر دو سیستم داشته باشیم. در ساختار کلی تمام دزدگیرها ما شاهد حضور مدارهای باز و بسته، حسگرهای حساس، مدار شارژ باتری، مدار آژیر و هشدار دهنده ها هستیم. در دزدگیرها نقش مرکز فرماندهی سیستم را دستگاه مرکزی ایفا می نماید. این قسمت از دزدگیرها با دریافت سیگنال های حرکتی اقدام به ارسال فرمان هشدار می نماید. شما در انتخاب دزدگیرها باید به عوامل گوناگونی از جمله میزان بودجه در نظر گرفته شده توجه داشته باشید. برخی از سیستم های پیشرفته تر دزدگیر ها در ساختار خود همچنین دارای تجهیزات شنود می باشند. اما در کنار محاسن استفاده از این سیستم ها ما شاهد وجود برخی از معایب نیز می باشیم.

دوربین مداربسته بهتر است یا دزدگیر

از جمله این موضوع که در زمان استفاده از سیستم های دزدگیر ما قادر به ثبت هیچ گونه تصویری از مجرم نخواهیم بود. استفاده از سیستم های کنترلی دوربین مداربسته و دزدگیر ها کاملا مکمل یکدیگر می باشند. برای مثال حضور دوربین های مدار بسته در صحنه جرم به ثبت چهره مجرم کمک می نماید. در حالیکه وجود دزدگیر ها از وقوع جرم پیشگیری می کند. همچنین در شرایطی که هر دو سیستم در محیط وجود دارند ما می توانیم قبل از اقدام به بررسی محیط بپردازیم و از صحت آلارم داده شده اطمینان کسب نماییم.

در نهایت با مطالعه این متن کوتاه ما به اهمیت حضور هر دو سیستم نظارتی در محیط پی بردیم. روش کار در هر دو سیستم دوربین مداربسته و همچنین دزدگیر کاملا با یکدیگر هم پوشانی دارند. در استفاده از این دو سیستم ما هرگز شاهد هیچ گونه تقابلی نخواهیم بود. با پیشرفت تکنولوژی ما شاهد هستیم که در برخی از این سیستم ها بین هر دو سیستم دوربین مداربسته و همچنین دزدگیر اتصال برقرار می نمایند. در این شرایط با قطع اتصال بین این دو سیستم دزدگیر برای موقعیت اینچنینی به پخش آلارم هشدار دهنده مبادرت می نماید.

دوربین مداربسته بهتر است یا دزدگیر