آشنایی با نقشه گرمایی دوربین مدار بسته یا heatmap

امروزه با نگاهی به اطراف خود در مکان‌های عمومی می‌توانید گسترش استفاده از دوربین‌های مداربسته را به خوبی مشاهده کنید. دوربین‌های مداربسته امکان نظارت بر محیط‌های مختلف را برای شما فراهم می‌کنند. این نظارت می‌تواند باعث اطمینان خاطر و تأمین امنیت شما شود.

اما تنها امکان دوربین مداربسته نظارت و ضبط تصاویر محیط‌های مختلف نیست.  دوربین‌های موجود در بازار به فناوری‌های کاربردی و پیشرفته‌ای نیز‌ مجهز هستند.

بعضی از دوربین‌ها به سنسور تشخیص حرکت مجهز هستند به این معنا که می‌توانند رفت‌وآمد اشخاص را تشخیص داده و در صورت تشخیص حرکت اعلانی را به تلفن همراه یا تبلت شما ارسال کنن.

بعضی دوربین‌ها نیز مجهز به کانال صدای دوطرفه هستند و اپراتور دوربین می‌تواند با شخصی که در برابر آن قرار گرفته مکالمه کند.

در بسیاری از دوربین‌ها قابلیت تشخیص چهره، تشخیص پلاک خودرو و سایر قابلیت‌های تشخیصی فراهم شده است.

یکی از قابلیت‌های تشخیص هوشمند که در دوربین‌های پیشرفته وجود دارد، ترسیم نقشه گرمایی یا heat mapping است.

نقشه گرمایی دوربین مداربسته یک ابزار تحلیل ویدیویی محسوب می‌شود و نقشه‌ای گرافیکی از محیط و میزان حرکت در نقاط مختلف آن را فراهم می‌کند.

نقشه گرمایی چیست؟

نقشه گرمایی (Heat Map) یک تکنیک مصورسازی داده‌هاست که در آن میزان بزرگی یک پدیده به صورت نمایش‌های رنگی نشان داده می‌شود. تغییر در شدت و میزان سایه‌های رنگ در نقشه گرمایی، میزان تغییرات آن پدیده را برای مخاطب به صورت واضح معلوم می‌کند.

به طور مثال در یک نقشه گرمایی، شدت بیشتر رنگ قرمز در یک استان در مقایسه با استان مجاور به معنای تراکم جمعیتی بیشتر آن استان است.

کاربردهای نقشه گرمایی

نقشه‌هایی گرمایی کاربردهای مختلفی دارند. در نرم افزارهای مختلف و وبسایت‌ها از نقشه گرمایی برای تعیین میزان تعامل کاربر با بخش‌های مختلف نرم افزار یا وبسایت استفاده می‌شود.

صفحه کلید گوشی هوشمند شما می‌تواند با استفاد از نقشه گرمایی، حروفی از صفحه کلید را که بیشتر هنگام تایپ از آن‌ها استفاد می‌کنید، مشخص کند.

سرویس‌های مسافرتی از نقشه‌های گرمایی برای تعیین مقاصدی که پذیرای مسافران بیشتری است استفاده می‌کنند.

در بازار بورس از نقشه گرمایی برای اطلاع از مثبت یا منفی بودن شاخص بورس در یک نگاه استفاده می‌شود.

اما یک کاربرد فوق‌العاده نقشه گرمایی در دوربین‌های مدار بسته برای آگاهی یافتن از میزان تحرک و حضور افراد در نقاط مختلف یک محیط است.

نحوه عملکرد نقشه گرمایی در دوربین‌ مدار بسته

نرم افزار ترسیم نقشه گرمایی با دوربین‌های مداربسته یکپارچه شده و می‌تواند بر حسب گرمای ساطع شده از بدن افرادی که در محیط حرکت می‌کنند، میزان حضور آن‌ها در نقاط مختلف محیط را مشخص کند. به وسیله اطلاعاتی که نقشه گرمایی در اختیار شما می‌گذارند نقاط «داغ» و «سرد» محیط مشخص می‌شوند.

نقاط داغ، نقاطی از محیط هستند که افراد زیادی در آن رفت‌وآمد می‌کنند و نقشه گرمایی دوربین مدار بسته به خوبی این نقاط را برای شما مشخص می‌کند. نقاط سرد نیز نقاطی هستند که افراد زیادی در آن جا زمان خود را سپری نمی‌کنند.

زمانی که نصب نرم افزار نقشه گرمایی دوربین مدار بسته به پایان رسید می‌توانید زمان‌هایی از روز را مشخص کنید تا در آن زمان‌های خاص میزان حضور افراد در محیط ثبت و نقشه گرمایی ترسیم شود.

نرم افزار ترسیم نقشه گرمایی می‌تواند گزارش روزانه، هفتگی یا ماهانه را در اختیار شما قرار دهد.

توجه کنید که نقشه گرمایی به صورت یک ویدیوی ضبط شده از رفت‌وآمد مردم نیست، بلکه تصویری را به شما ارائه می‌دهد که در آن نقاط پر رفت‌وآمد و کم‌‌رفت‌وآمد محیط در طول یک زمان خاص با رنگ‌های مختلف مشخص شده‌ است.

کاربرد نقشه گرمایی در دوربین مداربسته

اگر صاحب یک فروشگاه باشید، نصب نرم افزار نقشه گرمایی دوربین مدار بسته به شما کمک می‌کند تا از میزان مراجعه مشتریان به بخش‌های مختلف فروشگاه آگاه شوید. میزان مراجعه بالای مشتریان به یک بخش خاص از فروشگاه نشان‌دهنده علاقه آن‌ها به کالاهای موجود در آن بخش از فروشگاه است. اگر مشتریان به یک بخش از فروشگاه زیاد مراجعه کنند اما کالایی را در سبد خرید خود قرار ندهند شاید بهتر باشد تنوع کالاهای خود در آن بخش را افزایش دهید.

استفاده از نرم افزار ترسیم نقشه گرمایی کمک می‌کند تا از دوربین‌های موجود در فروشگاه خود علاوه بر تأمین امنیت در راستای هوشمندسازی فروشگاه و بهبود کسب‌وکار کمک بگیرید.

نقشه گرمایی دوربین مدار بسته می‌تواند اطلاعات دست اولی از الگوی رفتاری مشتریان یا بازدیدکنندگان بر حسب تعداد افراد و زمانی که در بخش‌های مختلف فروشگاه سپری می‌کنند ارائه دهد. همچنین می‌توانید حضور کارکنان خود در بخش‌های مختلف فروشگاه را بر اساس الگوی رفتاری مشتریان تغییر دهید. اگر مشتریان زیادی به یک بخش از فروشگاه مراجعه نمی‌کنند بهتر است از تکنیک‌هایی برای متعادل کردن حضور مشتریان در بخش‌های مختلف فروشگاه استفاده کنید.

قابلیت‌های نرم افزار ترسیم نقشه گرمایی دوربین مدار بسته

مهم‌ترین قابلیت‌هایی که نرم افزار ترسیم نقشه گرمایی برای شما فراهم می‌کند عبارت‌‌اند از:

  • مصورسازی میزان زمانی که افراد در نقاط مختلف سپری می‌کنند:

الگوی رفتاری مشتریان با توجه به میزان زمانی که آن‌ها در نقاط مختلف سپری می‌کنند مشخص می‌شود. از این الگو برای مشخص کردن کالا‌های محبوب و تصمیم برای تأمین به موقع آن‌ها استفاده می‌شود.

  • مصورسازی میزان رفت‌وآمد افراد:

مشخص می‌کند که افراد در یک زمان مشخص بیشتر در چه نقاطی بیشترین رفت‌وآمد را دارند.

  • مصورسازی سازی مسیرهایی که افراد در آن رفت‌وآمد می‌کنند:

در نقشه گرمایی دوربین مدار بسته مسیرهایی که بیشترین رفت‌وآمد در آن‌ها صورت می‌گیرد مشخص شده و می‌توانید از تکنیک‌هایی برای سهولت رفت‌وآمد در آن مسیرها استفاده کنید.

اگر رفت‌وآمد زیاد در یک مسیر با مشکلاتی همراه باشد باید به فکر مسیرهای جایگزین باشید.

  • تحلیل و مصورسازی تعامل فیزیکی و غیرفیزیکی:

به وسیله این قابلیت می‌توانید تعامل فیزیکی مشتریان با کارکنان یا مشتریان با یک کالای خاص را رصد کنید.

کلام آخر

امید است با مطالعه این مطلب به اطلاعات شما درباره نقشه گرمایی دوربین مدار بسته افزوده شده باشد.