اسلحه هایک ویژن و پهپاد هایک ویژن دو وسیله پرکاربرد در دنیای تکنولوژی و دیجیتال امروز هستند. در این سال ها بازار پهپاد های غیرنظامی بسیار سریع گسترش یافته است. همچنین امروزه کار با هواپیما های بدون سرنشین بسیار آسان شده است. این پهپادها که UAV (Unmanned aerial vehicl) نیز نامیده می شوند، کاربردهای مختلفی دارند. از این وسیله هم در ماموریت های پروازی و هم در آتلیه های عکاسی و … استفاده می شود. پهپاد هایک ویژن کنترل از راه دور بوده و برای انتقال تصاویر، اطلاعات مکان، اطلاعات پرواز و … مورد استفاده قرار می گیرد.

پهپاد هایک ویژن

جدیدترین محصول هایک ویژن هگزاکوپتر UAV-MX6100A H نام دارد. این محصول یک پهپاد با 6 بازوی تاشو است که مخصوص اهداف امنیتی ساخته شده است. این پهپاد حتی با موتور خراب یا بازوی شکسته، همچنان قادر به پرواز خواهد بود. لازم به ذکر است که اپلیکیشنی وجود دارد که می تواند پهپادها را شناسایی کند. این نرم‌افزار Aerial Armor است. آریال آرمور اولین برنامه تشخیص هواپیما های بدون سرنشین است که هم در دستگاه های تلفن همراه اپل و هم اندروید در دسترس می باشد.

ویژگی های اسلحه هایک ویژن و پهپاد هایک ویژن

در ابتدای مطلب اسلحه هایک ویژن و پهپاد هایک ویژن، به بررسی ویژگی های این تجهیزات می پردازیم. پهپاد هایک ویژن دارای بال های پروازی باز شونده یا تاشو هستند. پهپاد هایک ویژن باتری بسیار قوی دارد به طوری که برای 40 دقیقه متوالی می تواند کار کند. بدنه آنها از جنس الیاف کربن یا فیبر می باشد. همچنین این پهپادها بسیار سبک و مقاوم می باشند. چنانچه باتری این وسیله تمام شود، می تواند به طور اتومات به محل شروع پرواز خود برگردد. پهپادها در حال حاضر طوری طراحی شده‌اند که می توان  توسط تلفن ‌های هوشمند نیز آنها را کنترل کرد.

در ادامه مطلب اسلحه هایک ویژن و پهپاد هایک ویژن، لازم است بگوییم که یک نشانگر لیزری می تواند یک پهپاد، به خصوص پهپادهای پرقدرت را مختل کند. آنها می توانند به سیستم پهپاد هایک ویژن آسیب برسانند و در میدان دید آن اختلال ایجاد کنند. با این حال، استفاده از نشانگر لیزری برای برای ایجاد تداخل در هواپیمای بدون سرنشین غیرقانونی است. لازم به ذکر است که یک پهپاد را می توان با رهگیری سیگنال بین خود پهپاد و شخصی که آن را کنترل می کند، هک کرد. اما اگر سیگنال آن رمزگذاری شده باشد، این امر غیرممکن خواهد بود. اما بسیاری از پهپادها از ارتباطات رمزگذاری نشده استفاده می کنند. این امر به هکر اجازه می دهد تا از یک بسته sniffer برای تعیین نحوه برقراری ارتباط و هک کردن پهپاد استفاده کند.

ویژگی های پهپاد هایک ویژن

کاربرد پهپاد هایک ویژن

در ادامه مطلب اسلحه هایک ویژن و پهپاد هایک ویژن، به معرفی سری فالکون این پهپادها می پردازیم. پهپادهای سری فالکون هایک ویژن، هواپیما های بدون سرنشین با کارایی بالا هستند که وظیفه دریافت سیگنال، کنترل و انجام ماموریت های پروازی را دارند. این پهپاد می تواند کنترل پرواز را از طریق کنترل از راه دور و ایستگاه زمینی انجام دهد. در عین حال، از انتقال ویدئوها، اطلاعات موقعیت مکانی، داده های پرواز و سایر اطلاعات داده به ایستگاه زمینی پشتیبانی می کند.

همچنین پهپاد هایک ویژن می تواند در بازرسی از تأسیسات، مدیریت شهری، گشت هوایی، گشت مرزی، نظارت بر محیط زیست، بررسی شرایط جاده و کارهایی از این قبیل مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین این تجهیزات در موقعیت های خاص و اضطراری مانند آتش نشانی، نظارت بر سیل و عملیات های نجات اضطراری آن، مبارزه با قاچاق و کنترل مواد مخدر، تصادفات جاده ای و … مورد استفاده قرار می گیرند.

تجهیزات مورد نیاز برای پهپادها

در این بخش از مطلب اسلحه هایک ویژن و پهپاد هایک ویژن، به بررسی وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای پهپاد ها می پردازیم. پهپاد هایک ویژن برای عملکرد بهتر به تجهیزات دیگری نیاز دارد. یکی از این وسایل گیمبال اپتیکال (Gimbal Optical) می باشد. این گیمبال های برای جلوگیری از لرزش تصاویر مورد استفاده قرار می گیرند. همان طور که در زمان عکاسی با تلفن های همراه ممکن است به دلیل لرزش دست تصاویر خراب شود، همین اتفاق در پهپادها نیز می افتد. برای جلوگیری از این اتفاق، از گیمبال یا تثبیت کننده ضد لرزش استفاده می شود. این گیمبال ها خود دارای یک دوربین برای ثبت تصاویر و فیلمبرداری هستند.

دومین وسیله ای که باید در کنار پهپاد هایک ویژن مورد استفاده قرار بگیرد بلندگو های پهپادی است. این بلندگوها زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که افراد بخواهند صدای محیط را نیز به وسیله پهپاد بشنوند. همچنین از این بلندگوها می توان برای دادن هشدار در محیط ها و موقعیت های خاص استفاده کرد.

اسلحه های هایک ویژن

اسلحه هایک ویژن

در ادامه معرفی اسلحه هایک ویژن و پهپاد هایک ویژن، به بررسی اسلحه های برند هایک ویژن و کاربرد آنها می پردازیم. از پارازیت ‌های اسلحه هایک ویژن برای مسدود کردن سیگنال ‌های پهپاد و وادار کردن آن به فرود، لغو انتقال عکس یا ویدئو از پهپاد به اپراتور استفاده می شود. در حقیقت این وسیله برای مقابله با پهپادهای جاسوسی و مزاحم مورد استفاده قرار می گیرد. اسلحه هایک ویژن قابلیت مقابله با پهپاد هایک ویژن، از طریق منحرف کردن از مسیر و یا ایجاد تداخل و در نهایت سرنگون کردن آن را دارد.

جمرها یا اسلحه هایک ویژن با ایجاد و انفجار نویز الکترومغناطیسی در فرکانس ‌های رادیویی که پهپادها برای کار و انتشار اطلاعات از آنها استفاده می‌کنند، کار می ‌کنند. در واقع، آنها ارتباط بین یک پهپاد و اپراتور آن را قطع می کنند. مسدود کننده ها یا اسلحه های ضد پهپاد برای ایجاد اختلال در پهپاد ها، به روش کنترل از راه دور و سیگنال های GPS مورد استفاده قرار می گیرند. همه پهپادهای دیگر با فرکانس‌های 5.8 گیگاهرتز، 433 مگاهرتز، 928 مگاهرتز می‌ توانند از فاصله بین 500 متر تا 1000 متر را کنترل کنند.

آیا لیزر می تواند در عملکرد پهپاد هایک ویژن تداخل ایجاد کند؟

در ادامه معرفی اسلحه هایک ویژن و پهپاد هایک ویژن، به بررسی اثر لیزر بر عملکرد پهپاد ها می پردازیم. یک نشانگر لیزری می تواند یک پهپاد، به خصوص پهپادهای پرقدرت را پایین بیاورد. آنها ، به سیستم سیم کشی آن آسیب می رسانند و در میدان دید آن اختلال ایجاد می کنند. با این حال، استفاده از نشانگر لیزری برای تداخل با هواپیمای بدون سرنشین غیرقانونی است و ممکن است جریمه و پیگرد قانونی داشته باشد.

برسی تخصصی اسلحه پهپاد های هایک ویژن

جمع‌بندی نهایی در مورد اسلحه هایک ویژن و پهپاد هایک ویژن

در بخش پایانی اسلحه هایک ویژن و پهپاد هایک ویژن لازم است بگوییم که امروزه، به وسیله اسلحه های ضد پهپاد می توان فرکانس‌های رادیویی را مختل کند. این سیستم به طور موثر از کنترل هواپیما های بدون سرنشین جلوگیری می‌کند. در واقع  سیستم دفاعی ضد پهپاد (AUDS) یک پارازیت بزرگ است که از سیگنال رادیویی پرقدرت برای مسدود کردن پهپادها استفاده می کند. در حقیقت اسلحه هایک ویژن یک تفنگ ضد پهپاد است که مشابه AUDS با برد 1300 کار می کند.

همان گونه که در مطالب بالا نیز گفته شد به غیر از کاربردهای نظامی، از فناوری هواپیما های بدون سرنشین در بسیاری از موارد استفاده می شود. اما ممکن است برخی افراد از آنها استفاده درستی نکنند. برای مثال برخی از افراد از پهپاد ها برای ایجاد تداخل در عملکرد فرودگاه، تعقیب کردن استفاده می کنند. حتی گاهی اوقات در عملکرد خود پهپاد نیز اختلال ایجاد کرده و یا سیستم آن را هک می کنند.