مسأله ایمنی و امنیت به‌ویژه در شب و در شرایط کم نور و بدون نور، اهمیت زیادی پیدا می‌کند. دوربین‌ مدار بسته مادون قرمز به شما این امکان را می‌دهد که کاری فراتر از دیدن در تاریکی انجام دهید. این دوربین‌ها بدون توجه به شرایط نوری کار می‌کنند و حتی در صورت عدم وجود نور، دیدی دقیق به شما می‌دهند.

مادون قرمز چیست؟

نور مادون قرمز نوری است که ما نمی‌توانیم آن را با چشم غیرمسلح ببینیم. طول موج نور مادون قرمز، بیشتر و فرکانس آن از نور مرئی معمولی پایین‌تر است. این لغت به معنی «زیر قرمز»است؛ قرمز رنگ طولانی‌ترین طول موج نور مرئی است. مادون قرمز میزان گرمای یک جسم یا فرد را مشخص می‌کند، زیرا هر چیزی که روی زمین قرار دارد بسته به دمای آن، نوعی از مادون قرمز را منتشر می‌کند.

آشنایی با دوربین مدار بسته مادون قرمز؟

دوربین مدار بسته مادون قرمز از نور مادون قرمز LEDهایی که در قسمت بیرونی لنز دوربین قرار گرفته است برای گرفتن اطلاعات استفاده می‌کنند. صرف نظر از شرایط محیطی، مادون قرمز گرمای ناشی از اجسام موجود در منطقه را اندازه‌گیری می‌کند و این اطلاعات بدون نیاز به وجود نور، توسط دوربین قابل شناسایی است. مادون قرمز حتی با وجود مه، گردوغبار و دود نیز کار می‌کند.

اگرچه اغلب از دوربین مدار بسته مادون قرمز با عنوان دوربین دید در شب یاد می‌شود، اما آن‌ها را با دوربین‌های «روز/شب» اشتباه نگیرید. این دوربین‌ها از یک تراشه تصویربرداری بسیار حساس برخوردارند که به دوربین اجازه می‌دهد حتی در شرایط کم نور نیز یک تصویر قابل‌مشاهده را ثبت کند اما از فناوری مادون قرمز استفاده نمی‌کنند. دوربین روز/شب برای مناطقی که منبع روشنایی ثابتی مثل چراغ خیابان یا چراغ امنیتی دارند، گزینه مناسبی است، اما اگر این چراغ خاموش یا شکسته شود (به طور تصادفی یا عمدی) از کار می‌افتد.

هنگامی که منبع نور در دسترس است، دوربین مادون قرمز قادر به ثبت تصاویر رنگی است. با تاریک شدن هوا، دوربین به طور خودکار به حالت مادون سوئیچ می‌کند. در این حالت، دوربین به صورت سیاه و سفید ضبط می‌کند.

عملکرد دوربین مدار بسته مادون قرمز در یک نگاه

دوربین مادون قرمز به دلیل داشتن قابلیت فیلمبرداری دقیق با استفاده از فناوری دید در شب، معروف هستند. اما عملکرد این دوربین‌های امنیتی چگونه است؟

امواج مادون قرمز امواج گرما هستند که با نام تابش حرارتی نیز شناخته می‌شوند و همه موجودات زنده این امواج را از خود ساطع می‌کنند. بنابراین، هر شخص یا حیوانی که در داخل و اطراف خانه شما حرکت کند، مقداری تابش حرارتی از خود ساطع می‌کند.

دوربین مدار بسته مادون قرمز (یا دوربین فیلمبرداری حرارتی، بسته به طول موج‌هایی که مدل دوربین امنیتی شما اندازه‌گیری می‌کند) قادر به تشخیص این تابش حرارتی و ردیابی شمای کلی موجودی است که آن را ساطع می‌کند. بنابراین دوربین‌های امنیتی مادون قرمز خانه شما می‌توانند حتی در شب، شمای کلی افرادی را که در اطراف خانه شما حرکت می‌کنند، تشخیص دهند. نتیجه عملکرد دوربین، عکس‌های حرارتی دقیقی خواهد بود که توسط فناوری ضبط تصویر با تکنولوژی بالا دوربین مادون قرمز ضبط شده است.

دوربین مدار بسته مادون قرمز برای تصویربرداری حرارتی در شب، از فلاش استفاده نمی‌کند. این دوربین‌ها پیوسته از وقایع اطراف خانه شما تصاویر حرارتی تهیه می‌کنند و توجه کسی به آن‌ها جلب نمی‌شود. می‌توانید فلاش دوربین های امنیتی مادون قرمز خانه خود را فعال کنید تا تصاویر حرارتی دقیق‌تری ضبط کنند.

قابلیت دید در شب دوربین مدار بسته مادون قرمز

یکی از مزایای عمده دوربین‌های امنیتی مادون قرمز در مقایسه با دوربین‌های مداربسته معمولی، این است که می‌توانند را در ساعات تاریکی تصاویر دقیقی ثبت کنند. بنابراین، دوربین مادون قرمز به شما این امکان را می‌دهد که نظارت امنیتی 24 ساعته را بر روی ملک و اموال خود داشته باشید. برای بسیاری از مالکان خرید دوربینی که مجهز به این ویژگی باشد در اولویت قرار دارد. این دوربین‌ها علاوه بر تأمین امنیت خارج خانه در داخل خانه عملکرد خوبی را ارائه می‌دهند.

در صورت حمله شبانه به خانه شما با استفاده از قابلیت تصویربرداری حرارتی می‌توان از متجاوزان شواهد ویدئویی ضبط کرد و آن‌ها را به پلیس یا شرکت بیمه ارائه داد.

دوربین مدار بسته مادون قرمز: بخشی از سیستم امنیتی گسترده‌تر شما

ممکن است دوربین‌های امنیتی مادون قرمز بتوانند تصاویر امنیتی حرارتی با وضوح بالا تولید کنند، اما این ویژگی به تنهایی عامل بازدارنده مؤثری برای نفوذگران احتمالی نیست. بنابراین، توصیه می‌شود دوربین مادون قرمز خود را به یک سیستم امنیتی وسیع‌تر در خانه متصل کنید. به عنوان مثال، می‌توانید دوربین خود را با یک شبکه امنیتی گسترده متشکل از حسگرهای حرکتی، هشدارهای امنیتی، سنسورهای باز شدن در و پنجره یا عملکردهای روشنایی اضطراری خودکار ادغام کنید.

راهنمای خرید دوربین مدار بسته مادون قرمز

یک دوربین مادون قرمز خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ یکی از این ویژگی‌ها میزان لوکس دوربین است. لوکس به میزان نور مورد نیاز برای ثبت یک تصویر باکیفیت اشاره دارد. بدیهی است که هرچه لوکس کمتر باشد، دوربین به نور کمتری نیاز دارد. لوکس دوربین مادون قرمز در حالت مادون قرمز صفر است، به این معنی که می‌تواند در تاریکی کامل و مطلق اطراف را پایش کند.

همچنین می‌توانید دوربین‌های مادون قرمز را با توجه به میزان دیدی که در تاریکی مطلق دارند با هم مقایسه کنید. این مشخصه با توجه به تعداد LEDهای مادون قرمزی که در دوربین تعبیه شده است، اندازه‌گیری می‌شود. برخی از دوربین‌های دوربرد می‌توانند تا 150 فوت را در تاریکی مطلق ببینند!

دوربین مادون قرمز

دوربین مادون قرمز چیست همانطور که پیش تر در بالا گفتیم مادون قرمز به معنای زیر قرمز است و چون قرمز در بین رنگ ها طولانی ترین موج نور را دارد از این واژه استفاده میکنند دوربین های مادون قرمز میزان گرمای هر جسم را برسی میکند و با کمک LED های که در لنز تعبیه شده آن را برای کاربران نمایان میکند.

مادون قرمز دوربین مداربسته

امروزه بیشتر شرکت هایی که در زمینه ساخت و عرضه دوربین های مداربسته فعالیت میکنند از تکنولوژی IR استفائه میکنند به طوری که تقریبا همه دوربین های موجود در بازار دارای تکنولوژی IR یا مادون قرمز میباشند فقط با طول و برد های مختلف که قطعا در قیمت این دوربین ها تاثیر میگذارد و همچنین موقع خرید دوربین مادون قرمز حتما باید به طول برد مادون قرمز دوربین توجه و دقت کرد.