آشنایی با دوربین مدار بسته ضد ضربه

IK10 CCTV

دوربین‌های مداربسته مقاوم در برابر ضربه به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هنگام برخوردهای شدید و سوءاستفاده‌های فیزیکی به کار خود ادامه دهند. این دوربین‌ها بدون شکستگی و قطع فیلمبرداری، ضربه‌های مستقیم به محفظه و روکش لنز خود را تحمل می‌کنند. ممکن است خرابکاران بخواهند محفظه دوربین را برای آسیب رساندن به دوربین مدار بسته یا تغییر تنظیمات آن باز کنند که با وجود دوربین‌ مدار بسته ضد ضربه انجام این کار تقریباً غیرممکن است. دوربین‌ مدار بسته ضد ضربه مجهز به محفظه‌های فلزی می‌باشد.

هنگامی که قصد خرید یک سیستم امنیتی را برای خانه یا املاک تجاری خود را دارید، همیشه خرید دوربین‌های امنیتی ضدضربه را مدنظر داشته باشید. یک دوربین مداربسته ضد ضربه به‌ویژه در مناطقی که نیازمند امنیت بالا هستند مانند فرودگاه‌ها، انبارها، پارکینگ‌ها، بانک‌ها، هتل‌ها و فروشگاه‌های خرده‌فروشی به‌خوبی کار می‌کند.

شرکت‌های متعددی که در زمینه تولید تجهیزات امنیتی فعالیت می‌کنند، محصولات و لوازم جانبی دوربین‌های ضد ضربه را تولید می‌کنند و افراد همچنین می‌توانند طرح‌های سفارشی را با تنظیمات موردنیاز خود سفارش دهند. کاربردهای رایج این دستگاه‌ها در زندان‌ها، فروشگاه‌های مناطق مستعد خرابکاری و سیستم‌های امنیتی با فناوری پیشرفته است که عملکرد سیستم در آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

طراحی دوربین مدار بسته ضد ضربه

این دوربین در محفظه‌ای محکم و اغلب گنبدی‌شکل قرار دارد که از شکستن، خرد شدن یا تکه‌تکه شدن دوربین جلوگیری می‌کند. لایه‌ای از شیشه یا پلاستیک محافظ ضخیم روی لنز قرار گرفته است و باعث می‌شود دوربین کاملاً محصور شود. دوربین مدار بسته ضد ضربه برای مقابله با سوءاستفاده طراحی شده و دارای درجه مقاومت IK10 در برابر ضربه است. سیم‌های سیگنال و دستگاه‌های مشابه در داخل محفظه قرار گرفته و از داخل دیوار یا لوله‌های محافظ عبور داده می‌شوند در نتیجه خرابکاران نمی‌توانند آنها را قطع کرده یا بیرون بکشند تا سیگنال دوربین را قطع کنند. بدنه صاف و گرد یک دوربین گنبدی ثابت یا PTZ ممکن است نسبت به یک دوربین امنیتی با طراحی معمولی آسیب‌پذیری کمتری داشته باشد.

ممکن است خرابکاران بخواهند برای محدودکردن دید لنزهای دوربین مدار بسته ضد ضربه روی آن را بپوشانند، اما اغلب این لنزها طوری طراحی شده‌اند که در برابر پوشش‌هایی مانند مارکرها یا اسپری‌های رنگ مقاوم باشند. با مشاهده شخصی که سعی می‌کند چیزی را روی لنز دوربین بچسباند، فردی که دوربین را نظارت می‌کند، مطلع می‌شود که جرمی در حال وقوع است.

مزایای دوربین مدار بسته ضد ضربه

  • کاهش جرم و جنایت

جنایتکاران می‌خواهند برای پنهان کردن هویت و فعالیت مجرمانه خود دوربین‌های امنیتی را غیرفعال کنند. هنگامی که تلاش آن‌ها برای آسیب رساندن یا ازبین‌بردن دوربین‌های امنیتی شکست می‌خورد، جرایم در منطقه کاهش می‌یابد.

  • حفظ امنیت مردم

زورگویی و اعمال خشونت‌آمیز در مدارس و مکان‌های دیگر بسیار رخ می‌دهد. اگر افراد بدانند که مدارک جرم آن‌ها به‌صورت ویدئویی ضبط می‌شود، قبل از آسیب رساندن به افراد، به نتیجه کار خود فکر کرده و منصرف می‌شوند.

  • حفاظت از مناطق پرخطر

در مناطقی که مردم و اموال در معرض خطر زیادی هستند، اطمینان از نظارت مداوم ویدئویی می‌تواند جان افراد را نجات دهد. بهتر است مدارس، فروشگاه‌های خرده‌فروشی، ساختمان‌های شهرداری و دیگر مناطق پرخطر از دوربین‌های مقاوم در برابر ضربه استفاده کنند.

  • حفاظت بدون وقفه

دوربین‌های مقاوم در برابر ضربه در محفظه‌های فلزی محکم با بست‌های مقاوم در برابر دستکاری، قرار گرفته‌اند. از آنجا که خرابکاران قادر به تخریب یا دست‌کاری دوربین‌های امنیتی نیستند در نتیجه امکان پوشش مداوم فراهم می‌شود.

  • ساختار مقاوم در برابر ضربه

دوربین های ضد ضربه دارای ساختار فلزی مقاوم، ضد چسبندگی و بست‌های مقاوم در برابر خرابکاری هستند. دوربین‌ها در نور کم عملکرد خوبی دارند و از اشعه مادون‌قرمز استفاده می‌کنند، همچنین دوربین دارای میکروفون‌های داخلی است که نظارت بیشتر و بهتری را فراهم می‌کند. همچنین دارای تجزیه‌وتحلیل ویدئویی تشخیص دستکاری در دوربین هستند. در این موارد، دوربین‌های هوشمند پس از تغییر مسیر یا وجود مشکل در عملکرد، زنگ هشدار را به صدا در می‌آورند. اگر دوربین مدار بسته دیگر کار نکند یا دید آن تغییر کرده باشد، پرسنل امنیتی هشدارهای امنیتی دریافت می‌کنند.

فناوری‌های ویژه دوربین مدار بسته ضد ضربه

بسیاری از دوربین‌های ضد ضربه دارای رتبه‌بندی IK 10 هستند، به این معنی که برای اطمینان از محافظت در برابر ضربه شدید، آزمایش شده‌اند.

بهترین دوربین‌های مدار بسته ضد ضربه

برخی از مشتریان نگران هستند که دوربین‌های امنیتی گنبدی (dome) به دلیل ماهیت آن (پوشش گنبدی شفاف) نسبت به دوربین‌های گلوله‌ای (bullet) بیشتر در معرض سوءاستفاده یا دستکاری فیزیکی قرار دارند. اما واقعیت این است که دوربین‌های امنیتی گنبدی با روکش فلزی مقاوم و گنبدهای پلی‌کربناتی مقاوم در برابر ضربه محفوظ هستند.

به همین منظور، یک استاندارد بین‌المللی برای تعیین میزان مقاومت محفظه دوربین در برابر ضربه مکانیکی خارجی معرفی شد که به IK معروف است. هرچه عدد این استاندارد بیشتر باشد، مقاومت دوربین در برابر ضربه بیشتر است. میزان این عدد بین 1 تا 10 متغیر است.