یکی از قابلیت های دوربین های مداربسته و دستگاه های ضبط کننده قابلیت ضبط بر اساس تشخیص حرکت و یا motion detection است. در این قابلیت شما می توانید برای دستگاه تعیین کنید تا در زمانی که در تصویر حرکتی دیده نمیشود، دستگاه اقدام به ضبط تصاویر نکند. این قابلیت تقریبا در اکثر دی وی آر ها (dvr) ، ان وی آر ها (nvr) , همچنین دوربین های تحت شبکه برند هایک ویژن تعبیه شده است. حال در ادامه به صورت کامل با تنظیمات این بخش شما را آشنا می کنیم. برای مشاهده نحوه فعال سازی این قابلیت به آموزش راه اندازی تشخیص حرکت مراجعه نمایید.

در زیر می توانید آموزش تنظیمات این قابلیت را به صورت ویدیویی مشاهده نمایید. این آموزش با HVR 4.0 ذخیره شده است.

نحوه تنظیمات تشخیص حرکت (Motion Detection) در دستگاه NVR و DVR هایک ویژن

برای شروع تنظیمات ابتدا به منوی زیر مراجعه می کنیم :

System > Event > Normal Event

از منوی بالا بر روی Motion Detection کلیک نمایید. در صفحه باز شده دوربین مد نظر را از بخش Camera انتخاب نمایید. همچنین در این بخش برای هر دوربین گزینه ENABLE را تیک بزنید. در این صفحه بخش اول (Area) برای هر دوربین یک صفحه مشخص وجود دارد که در آن یک صفحه شطرنجی مشاهده می کنید. این صفحه شطرنجی برای شما نشان دهنده بخش هایی است که در آن تشخیص حرکت فعال است.

شما می توانید با تغییر این صفحات شطرنجی قسمت هایی را که نیاز به فعال بودن Motion Detection دارند را مشخص نمایید. بعد تنظیم این بخش ها شما می توانید به وسیله کلید Copy to تنظیمات دوربین مشخص شده را بر روی سایر دوربین ها تنظیم نمایید. پس از این کار بر روی Apply کلیک نمایید تا تنظیمات شما ذخیره شود.

در قسمت دوم بخش Armin Schedule می توانید برای فعال سازی تشخیص حرکت دستگاه بازه های زمانی تعیین نمایید. برای این کار کافیست بر روی گزینه Edit کلیک نمایید و در این بخش برای هر  روز بازه زمانی مورد نیاز خود را فعال نمایید. این موضوع برای زمانیست که شما قصد دارید در یک بازه مشخص این قابلیت فعال نباشد. پس از این کار هم شما می توانید به وسیله کلید copy to این تنظیمات را بر روی سایر دوربین های خود نیز اعمال نمایید.

بخش سوم این تنظیمات مربوط به پاسخ هایی است که دستگاه در قبال تشخیص حرکت از خود نشان می دهد. شما می توانید در مقاله Linkage action حالت های متنوع را مطالعه نمایید و کاربرد هر یک را بیاموزید.