با توجه به اینکه به طور مداوم افزایش امنیت با استفاده از روش های نوین و الکترونیکی در سازمانها و شرکت های بزرگ مورد نیاز است، HikVision محصولات متنوعی را در این زمینه ارائه داده است. تکنولوژی AcuSense یکی از رویکردهای هایک ویژن می باشد که چندی پیش عرضه شد.

تکنولوژی AcuSense

تکنولوژی AcuSense چیست؟

تکنولوژی AcuSense یک فناوری جدید از Hikvision است که ویدیوی زنده را در زمان واقعی تجزیه و تحلیل می کند. همچنین به طور هوشمندانه افراد و وسایل نقلیه را شناسایی می کند. فناوری Acusense این قابلیت را دارد که نفوذ یا عبور از خطوط تعیین شده را تشخیص دهد. به این ترتیب به کاربر اجازه می دهد تا منطقه ای را که باید هدف در آن شناسایی شود، تعریف کند.

فناوریAcuSense  که به کمک الگوریتم های یادگیری عمیق کار می کند، می تواند افراد و وسایل نقلیه را از سایر اجسام متحرک مانند افتادن برگ ها یا حیوانات کوچک متمایز کند. در حالی که در اصل با هدف جلوگیری از هشدارهای غلط طراحی شده است. AcuSense مزیت های کلیدی بسیاری را به کاربران خود ارائه می دهد.

 

تصویر2- تکنولوژی AcuSense چیست؟

تکنولوژی AcuSense هایک ویژن با دو روش کلیدی بر رویدادهای انسان و خودرو تمرکز می کند:

 • یک دستگاه فقط زمانی زنگ هشدار را فعال می کند که نوع نفوذ برای آن تعریف شده باشد.
 • ویدیوهای مربوط به رویدادهای هشدار برای جستجوی آسان تر فیلم و بهبود کارایی جستجو، در دسته های انسان و وسیله نقلیه طبقه بندی می شوند.

تجزیه و تحلیل دوربین تکنولوژی AcuSense

اکنون که اصول اولیه تکنولوژی AcuSense را درک کردید، به بحث در مورد تجزیه و تحلیل ویدیوهای محدوده AcuSense هایک ویژن می پردازیم که به ترتیب عبارتند از:

 • رویدادهای مهم
 • تشخیص حرکت

یک تشخیص اولیه حرکت یا رویداد به سادگی شامل مقایسه فریم های ویدیویی متوالی توسط دوربین می شود. این مقایسه تعیین می کند آیا حرکتی در یک صحنه وجود داشته یا خیر.

دستکاری دوربین

تکنولوژی AcuSense از عملکرد تشخیص دستکاری دوربین بهره می برد. یعنی می توان برای تشخیص اینکه آیا یک ناحیه از دوربین عمداً پوشانده شده، استفاده کرد. اگر دوربین شما تشخیص دهد که یک مزاحم سعی دارد آن را بشکند یا دید آن را مسدود کند، به طور خودکار به شما یا مرکز امنیتی هشدار می دهد. به این ترتیب دوربین به شما اعلام می کند که ضبط تحت تأثیر مورد مشکوکی قرار گرفته است.

 

تصویر3- دستکاری دوربین با تکنولوژی AcuSense

آلارم صوتی

اگر دوربین شما بلندگوی داخلی ندارد، می توانید یک بلندگوی جانبی، سیستم PA یا بوق برقی را به خروجی دوربین خود متصل کنید. هنگام اتصال آلارم، کاربران می توانند خروجی را به یک رویداد هوشمند متصل کنند. تا در صورت عبور از یک خط از پیش تنظیم شده یا وارد شدن به یک منطقه علامت گذاری شده، آلارم یا زنگ هشدار صوتی فعال شود. همچنین کاربران می توانند پیام صوتی را برای هشدارها انتخاب کنند. پیام هایی مانند:

 • توجه توجه منطقه تحت نظارت است.
 • هشدار، این یک منطقه ممنوع است.
 • و سایر پیام های مورد نظر سازمان یا شرکت ها

سپس زنگ هشدار فعال می شود. مدت زمانی که زنگ هشدار فعال است، تعداد دفعات به صدا درآمدن و میزان صدای آن نیز قابل تنظیم است.

 

تصویر4- آلارم صوتی در تکنولوژی AcuSense

برای تکنولوژی AcuSense نسخه های جدیدتری از دوربین های هایک ویژن عرضه شده اند. این دوربین ها دارای چراغ چشمک زن و بلندگوی داخلی هستند. به این معنی که برای استفاده از آژیر نیازی به خرید بلندگوی جانبی ندارید. این آژیرها یک بازدارندگی عالی ایجاد می‌کنند و توجه مهاجمان را به سمت دوربین جلب می‌کنند. پیش از هر اقدامی مطمئن شوید که تصویر واضحی از چهره آنها گرفته می شود.

تکنولوژی AcuSense چگونه کار میکند؟

تکنولوژی AcuSense از یک سیستم فیلتر شده بهره می برد که اهداف را به عنوان انسان، وسیله نقلیه یا اشیاء دیگر دسته بندی می کند. این فناوری با یک الگوریتم قدرتمند یادگیری عمیق در هسته خود، می تواند به طور هوشمندانه ای بین اجسام متحرک تفاوت قائل شود. اجسامی مانند:

 • سایه ها
 • برگ ها
 • حیوانات
 • و سایر حرکات غیر منتظره

عملکرد تکنولوژی AcuSense

ویژگی های تکنولوژی AcuSense

اندازه گیری سرعت

در تکنولوژی AcuSense با استفاده از این قابلیت می توانید ردیابی نوآورانه ای داشته باشید. کاربران نهایی می توانند به سرعت فیلم های ویدئویی را متناسب با اهداف مورد نظر خود جستجو کنند. برخی از دوربین ها می توانند پیام های صوتی سفارشی را برای هشدار به متجاوزان، جهت خروج از یک منطقه محدود پخش کنند. آلارم های صوتی و نور دوربین ها بر اثر تشخیص های زیر فعال می شوند:

 • تشخیص تخلف
 • تشخیص اطلاعات خودرو
 • تشخیص حادثه

تشخیص حادثه در تکنولوژی AcuSense

موارد استفاده تکنولوژی AcuSense

 • واحدهای ذخیره سازی و انبارها برای جلوگیری از آلارم غلط
 • مناطق محدود برای جلوگیری از حوادث یا ورود غیرمجاز
 • خانه ها و واحدهای مسکونی مشترک برای شناسایی ورودهای غیرمجاز در محوطه
 • مراکز کنترل دسترسی برای نظارت بر ورود افراد و وسایل نقلیه به جهت افزایش امنیت

 

هوشمندی در تکنولوژی AcuSense

تشخیص تغییر صحنه

در تکنولوژی AcuSense، تشخیص تغییر صحنه یکی دیگر از روش های تشخیص دستکاری است. اگر کسی جهت دید دوربین را تغییر دهد، این ویژگی به صورت هوشمندانه ثبت می شود تا دوربین صحنه متفاوتی را ثبت کند. دوربین نیز به طور خودکار این رویداد را شناسایی می کند و اگر از قبل پیکربندی شده باشد، زنگ هشدار یا آلارم را فعال می‌کند.

 

تصویر7- تشخیص تغییر صحنه در تکنولوژی AcuSense

تشخیص نفوذ در تکنولوژی AcuSense

در فناوری AcuSense تشخیص نفوذ به کاربران این امکان را می دهد که یک منطقه خاص را در یک صحنه ترسیم کنند. صحنه ای که نمی خواهند افراد یا وسایل نقلیه وارد آن شوند. برای افزایش بیشتر قابلیت های تجزیه و تحلیل محتوای ویدیویی، کاربران می توانند حداکثر و حداقل اندازه ها را برای اجسامی که می خواهند هشدار تشخیص نفوذ برای آنها فعال شود، انتخاب کنند. این کار به حذف هشدارهای کاذب کمک می کند. به این ترتیب هشدارهای کاذب ایجاد شده بر اثر تردد حیوانات کوچک مانند پرندگان یا سگ ها و تداخل هایی مانند انعکاس نور خودروها یا گودال ها حذف می شوند.

تشخیص نفوذ در تکنولوژی AcuSense

تعیین زمان آستانه حضور شخص در منطقه

هایک ویژن با تکنولوژی AcuSense به کاربران اجازه می دهد تا زمان آستانه را سفارشی کنند. یعنی مدت زمانی که یک شی یا شخص باید در یک منطقه باشد، قبل از اینکه زنگ هشدار به صدا درآید را مشخص کنند. برای محدود کردن احتمال هشدارهای کاذب، به طور کلی توصیه می شود که کاربران آستانه را تقریباً 5 ثانیه تنظیم کنند. زمان آستانه مناسب تا حد زیادی به سناریوی برنامه بستگی دارد.

مسلح کردن منطقه با تکنولوژی AcuSense

با استفاده از فناوری AcuSense، تجزیه و تحلیل تشخیص نفوذ دارای یک برنامه تسلیح است. کاربر در این برنامه می تواند زمان های خاصی را که می خواهد یک منطقه انتخابی مسلح شود، انتخاب کند. به عنوان مثال اگر فروشگاهی در طول روز باز است، ممکن است تشخیص نفوذ را از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر غیرفعال کنند. با این حساب می توان ویژگی تسلیح را از ساعت 7 بعد از ظهر تا 8 صبح فعال کرد.

 

تصویر10- تسلیح دوربین ها در تکنولوژی AcuSense

تماس با کاربر

کاربران میتوانند روش اتصال هشدار دوربین به گوشی را انتخاب کنند. به این ترتیب سیستم دوربین شما در صورت فعال شدن زنگ هشدار، با شما تماس می گیرد. روش های لینک دهی شامل هشدار صوتی و ارسال ایمیل تا اطلاع رسانی به مراکز نظارت متفاوت هستند.

 

تشخیص عبور از خط

در تکنولوژی AcuSense ، Line Crossing Detection به کاربران این امکان را می ‌دهد که روی منطقه ای که نمی خواهند افراد یا وسایل نقلیه از آن عبور کنند، خط بکشند. این ویژگی به کاربران اجازه می دهد جهت خط را انتخاب کنند. به این معنی که اگر شخص یا وسیله نقلیه ای در حال عبور از خطی برای ورود به منطقه یا عبور از خطی برای خروج از یک منطقه است، زنگ هشدار فعال شود. علاوه بر این فناوری AcuSense هایک ویژن به کاربران اجازه می دهد تا حداکثر 4 خط و 4 شکل تشخیص نفوذ ترسیم کنند.

 

تصویر11- تشخیص عبور از منطقه در تکنولوژی AcuSense

تشخیص ورود به منطقه

در تکنولوژی AcuSense عملکرد تشخیص ورود به منطقه تعریف شده است. افراد، وسایل نقلیه یا سایر اشیایی که وارد یک منطقه خاص از پیش تعریف شده می شوند را شناسایی می کند. عملکرد تشخیص ورود به منطقه با توجه به حالت های مختلف دوربین متفاوت است.

 

تشخیص خروج از منطقه در تکنولوژی AcuSense

در فناوری AcuSense تشخیص خروج از منطقه نیز تعریف شده است. افراد، وسایل نقلیه یا سایر اشیایی که از یک منطقه از پیش تعریف شده خارج می شوند را شناسایی می کند. زمانی که شی از منطقه تعریف شده خارج می شود، زنگ هشدار فعال می شود.

تشخیص خروج از منطقه با تکنولوژی AcuSense

تفاوت دوربین های با تکنولوژی AcuSense و NVR

فناوری AcuSense را می توان هم در سطح دوربین و هم در سطح ضبط کننده استفاده کرد. اگر علاقه مند به خرید یک سیستم دوربین جدید هستید، به خاطر داشته باشید که فقط باید یک دوربین یا یک NVR با فناوری Acusense خریداری کنید. خرید هر یک از این دو ابزار ضروری است، زیرا هر دو تجزیه و تحلیل محیطی را به شما ارائه می دهند.

تنها تفاوت بین آنها، این است که اگر دوربینی با فناوری AcuSense انتخاب کنید، تجزیه و تحلیل ها در دوربین پردازش می شوند. در حالی که یک NVR با فناوری AcuSense، داده های ویدیویی را در دوربین رمزگذاری و پردازش می کند.