اصطلاحات هایک ویژن معرف مشخصات فنی و نام دستگاه های این شرکت می باشد. هایک ویژن یک شرکت چینی در زمینه تولید دوربین های مداربسته می باشد. این شرکت فعالیت خود را از سال 2001 آغاز کرد.  هایک ویژن با ارتقای محصولات خود توانسته یکی از بهترین شرکت های تولید کننده دوربین های مداربسته در سطح جهان باشد. این شرکت بخش عظیمی از سرمایه خود را صرف بخش تحقیقات و نوآوری می کند.

آشنایی با اصطلاحات هایک ویژن

وظیفه بخش تحقیقات ارتقا و اکتشاف راه های جدید جهت عملکرد بهتر محصولات شرکت می باشد. هایک ویژن پاس از آن که یک قابلیت جدید به محصولات خود اضافه کرد، مشخصات فنی آن را نیز مشخص و در دفترچه راهنمای محصول درج می کند. هایک ویژن اصطلاحات فنی محصولات خود را با کلمات مختصر و با حروف انگلیسی نمایش می دهد. دز ادامه برخی از اصطلاحات فنی محصولات هایک ویژن را با هم بررسی می کنیم؛

آشنایی با اصطلاحات هایک ویژن

ABF

Auto Break Focus که به اختصار ABF نوشته می شود. این قابلیت جهت فوکوس بهتر تصاویر در دوربین های مداربسته کاربرد دارد. عملکرد این قابلیت به این صورت است که سنسورهای دوربین در نقطه دلخواه تنظیم و در نقطه مورد نظر فوکوس صورت می پذیرد. این کار سبب افزایش مقدار قابل توجهی وضوح تصویر می گردد. در دوربین های مداربسته هایک ویژن مدل باکس این قابلیت به صورت مجزا بر روی دوربین نصب شده است.

یکی از بهترین ویژگی های این تکنولوژی قابلیت دید در شب آن می باشد. با استفاده از این تکنولوژی سطح روشنایی تصویر در شب به میزان قابل قبولی افزایش می یابد، و عمل فوکوس بدون هیچ گونه مشکلی اجرا می شود. شما می توانید نرم افزار کنترل سیستم را بر روی گوشی هوشمند و یا کامپیوتر نصب کنید و با کنترل سیستم امنیت، دوربین را در هر زمانی از شبانه روز تنظیم کنید.

Defocus Detection

قابلیت Defocus Detection زمانی کاربرد دارد که دوربین از حالت فوکوس خارج شود. زمانی که دوربین در حالت فوکوس قرار دارد اگر از آن حالت خارج گردد این قابلیت فعال شده و به کاربر اخطار می دهد. خروج دوربین از حالت فوکوس سبب می شود وضوح تصویر از بین رفته و تصویر تار شود. پس از این اتفاق سنسورهای این قابلیت فعال و هشدارهای لازم را برای کاربر ارسال می کنند. کاربر پس از دریافت هشدار می تواند اقدامات لازم را جهت تنظیم مجدد دوربین انجام دهد. قابلیت Defocus Detection یکی از بهترین قابلیت ها و اصطلاحات هایک ویژن است.

قابلیت Defocus Detection

Object Removal

تکنولوژی Object Removal یک قابلیت بسیار مفید و یکی از بهترین اصطلاحات هایک ویژن می باشد. این قابلیت مناسب مکان هایی که اموال ارزشمند در آن ها نگهداری می شود می باشد. فروشگاه ها  و موزه های طلا از این قابلیت به میزان زیادی استفاده می کنند. در صورتی که وسیله ای در داخل موزه جابجا و یا مفقود شود، این قابلیت آن را تشخیص داده و برای کاربر هشدار ارسال می کند. این قابلیت از عملکرد VCA جهت تجزیه و تحلیل رفتاری استفاده می نماید. نحوه فعال سازی این قابلیت بدین صورت است که برای اشیای موجود در محیط مکان مشخصی را در سیستم تعریف کنید. در صورتی که جسم از نقطه تعریف شده شما جابجا شود این قابلیت فعال شده و برای شما هشدار ارسال می کند.

Ezviz

قابلیت Ezviz یکی از شگفت انگیزترین اصطلاحات هایک ویژن می باشد. در گذشته برای نصب و جابجایی دوربین مداربسته به یک کارشناس نیاز بود. امروزه دوربین های هایک ویژن به سطحی از پیشرفت رسیده اند که انتقال، مدیریت و مشاهده تصاویر آن ها از هر نقطه ای به دور از دوربین های مداربسته امکان پذیر است. این برنامه به کاربران خود این امکان را می دهد تا در هر نقطه ای از جهان که قرار دارند، بتوانند دوربین خود را از راه دور کنترل و نظارت کنند. این قابلیت بر روی گوشی های تلفن همراه به صورت رایگان نصب می گردد. کاربر قادر خواهد بود در هر زمان و مکانی به تصاویر دریافتی از دوربین های مداربسته دسترسی پیدا کند.

قابلیت Ezviz

P2P

قابلیت P2P یکی از کاربردی ترین اصطلاحات هایک ویژن می باشد. با استفاده از این قابلیت کاربر قادر خواهد بود دوربین خود را تنظیم نماید. در واقع این قابلیت یک نوع نقشه راه می باشد. کاربر می تواند با کمک این قابلیت تمامی تنظیمات دوربین حتی تنظیمات پیچیده آن را هم انجام دهد.

ALD

یکی از بهترین قابلیت های دوربین های مداربسته هایک ویژن امکان اتصال میکروفون و ضبط صدای محیط می باشد. در صورتی که کاربر بخواهد صدای محیط را بشنود باید به دوربین یک میکروفون نصب کند. گاهی ممکن است به دلایل مختلف مانند خرابی میکروفون و … سیستم ضبط صدا دچار مشکل شود. در این صورت قابلیت AWD فعال شده و برای کاربر هشدار ارسال می کند. هشدارها به صورت آلارم و به صورت پی در پی می باشد.

Digital Watermark

قابلیت Digital Watermark یکی از جالب ترین قابلیت ها و  اصطلاحات هایک ویژن می باشد. این قابلیت توانایی تشخیص مالک دوربین را دارا می باشد. به این صورت که اطلاعات مربوط به مالک تصاویر دوربین را به صورت زیرنویس در تصاویر ضبط شده درج می نماید.

HDD Group

قابلیت HDD Group یکی دیگر از قابلیت ها و اصطلاحات هایک ویژن می باشد. این کلمه مخفف هارد دیسک درایو می باشد. همانگونه که می دانید وظیفه هارد دیسک ها ضبط و نگهداری تصاویر ارسال شده از دوربین های مداربسته می باشد. هارد دیسک در دستگاه های nvr و dvr هایک ویژن کاربرد دارد. کلمه Group هم بیان کننده مدیریت اطلاعات و تصاویر دریافتی از چند هارد دیسک مختلف می باشد. کاربر با کمک این قابلیت قادر خواهد بود که اطلاعات مربوط به چندین هارد دیسک را دریافت و نگهداری نماید.

Rotate Mode

یکی از مشکلاتی که معمولا در دوربین های مداربسته وجود دارد رزولوشن آن است. رزولوشن بیان کننده کیفیت تصاویر ضبط شده دوربین های مداربسته می باشد. دوربین های مداربسته هایک ویژن دارای رزولوشن بسیار بالایی هستند. گاهی تصاویر به صورت عمودی ثبت و ضبط می گردد. اگر کاربر بخواهد آن را به حالت افقی تبدیل نماید، پیکسل ها تخریب شده و کیفیت تصاویر کاهش پیدا می کند. تکنولوژی  Rotate Mode این مشکل را برطرف کرده و کمک می کند تا تصاویر با بیشترین پیکسل صحیح جابجا شوند. این کار سبب جلوگیری از اتلاف پهنای باند و فضای ذخیره سازی شبکه می گردد.

قابلیت Rotate Mode

Law Bitrate

تکنولوژی Law Bitrate یکی دیگر از بهترین و کاربردی ترین تکنولوژی ها و اصطلاحات هایک ویژن می باشد. یکی از مشکلاتی که کاربران در ضبط تصاویر با آن موجه هستند فضای ذخیره سازی می باشد. کاربر برای اینکه بتواند تصاویر بیشتری را در مدت زمان طولانی تری نگهداری کند، مجبور به استفاده از دستگاه های بیشتر جهت ذخیره سازی می باشد. این کار سبب افزایش هزینه های ذخیره سازی می گردد. در سری جدید دوربین های ip  سری 4 از یک الگوریتم کدگذاری شده جهت فشرده سازی اطلاعات استفاده شده است. این تکنولوژی قابلیت رمزگذاری ویدیویی بهتری را دارا می باشد.

HLC

قابلیت HLC یک قابلیت بسیار کاربردی دیگر از محصولات هایک ویژن می باشد. یکی از مشکلاتی که ممکن است هنگام ضبط تصویر رخ بدهد وجود نور زیاد در تصویر است. نور زیاد از وضوح تصاویر ضبط شده می کاهد و سبب می شود تصاویر با کیفیت پایینی ثبت و ضبط گردند. زمانی که تصویر تحت نور زیاد قرار بگیرد و وضوح تصویر کاهش پیدا کند قابلیت HLC فعال می شود. HLC با تنظیم نور تصویر کیفیت آن را افزایش می دهد و تصویری واضح را به ما ارائه می دهد.

Scene Change Detection

یکی از مواردی که سبب ضبط و ثبت تصاویر باکیفیت می شود. تنظیم زاویه دید دوربین می باشد. این قابلیت تصاویر دریافتی از دوربین را تجزیه و تحلیل کرده و زاویه دوربین را در بهترین حالت ممکن تنظیم می کند. در صورتی که دوربین از حالت مناسب خارج شود، زنگ هشدار آن فعال شده و کاربر  از تغییر به وجود آمده آگاه می شود.

Transcoded Stream

یکی از مشکلات عمده ای که کاربران دوربین های مداربسته با آن مواجه می باشند پهنای باند محدود می باشد. پهنای باند پایین ضبط و ارسال تصاویر را در محدوده کمتری پوشش می دهد. با کمک این قابلیت دیگر کاربران مشکل پهنای باند نخواهند داشت.

Transcoded Stream