اگر مایلید بدانید سیگنال در دوربین مداربسته یا Signal System یعنی چه؟ توصیه می کنیم تا انتهای مطلب با هایک لوک همراه باشید. هایک لوک یکی از نمایندگان رسمی شرکت هایک ویژن (بهترین شرکت تولید کننده ی سیستم های مداربسته) در ایران است. دوربین های تحت شبکه، توربو اچ دی، ان وی آر ها و دی وی آر ها، آیفون های تصویری، کابل های شبکه، اسپید دام ها و… برخی از محصولات تولیدی این شرکت چینی است. شما می توانید با تماس با پشتیبانی مجموعه هایک لوک جهت مشاوره و آموزش نصب انواع دوربین های مدار بسته از مشاوره رایگان کارشناسان آن بهره مند شوید. برای مشاوره رایگان، کسب اطلاعات جامع و خرید انواع دوربین های مداربسته باکیفیت بالا و به قیمت مناسب از هایک لوک می‌توانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل نمایید.

سیگنال در دوربین مداربسته یا Signal System

سیگنال در دوربین مداربسته یا Signal System به چه معناست؟

سیگنال در دوربین مداربسته یا Signal System یک نوع تکنولوژی و یک نوع استاندارد است که انتقال سیگنال های آنالوگ از طریق آن انجام می شود. اگر بخواهیم بگوییم که اجزای سیستم ها و دوربین های مدار بسته با یک زبان مشترکی باهم حرف می زنند، آن زبان مشترک، نوع سیگنال نامیده می شود. این نوع سیگنال باید در همه دوربین های و تجهیزاتی که صوت و تصویر را ضبط می کنند، مشترک باشد تا انتقال اطلاعات انجام شود. در صورتی که یکی از این تجهیزات از نوع سیگنال پشتیبانی نکند، بازهم شاهد انتقال اطلاعات نخواهیم بود.

انواع سیگنال در دوربین مداربسته

انواع قدیمی Signal System

مثل زبان های مختلف انسان ها در سرتاسر دنیا، انواع مختلفی از سیگنال در دوربین مداربسته یا Signal System وجود دارد که در ادامه مطلب این سیگنال ها را بیشتر توضیح خواهیم داد. ابتدا به دو نوع قدیمی از این سیگنال ها می پردازیم که در انتقال امواج ویدئویی برای تلویزیون ها کاربرد داشتند.

PAL: خط فاز متناوب (   Phase Alternating Lineکه به اختصار  PALنامیده می شود) یک سیستم رمزگذاری رنگی و یکی از سه استاندارد اصلی تلویزیون رنگی آنالوگ است. PAL استاندارد فرمت ویدیویی است که در سال 1961 در بریتانیا ایجاد شد و در بسیاری از کشورهای اروپایی استفاده می شود. این استاندارد در دوران قدیم بسیار رایج بود و از این رو دوربین هایی که در گذشته ساخته می شدند، برای اینکه مستقیماً بتوانند به تلویزیون متصل شوند و تصاویر و فیلم های ضبط شده آنها در تلویزیون قابل مشاهده باشند با همین استاندارد ساخته می شدند. تصویرهای ضبط شده با این سیگنال، حاوی 625 خط درهم آمیخته هستند که سرعت نمایش آنها برابر با 25 فریم در ثانیه است.

NTSC: این نوع سیگنال مخفف عبارت کمیته استانداردهای تلویزیون ملی (National Television Standards Committee) و اولین استاندارد تلویزیونی برای ایالات متحده است. NTSC توسط کانادا، ژاپن، کره جنوبی و چندین کشور آمریکای مرکزی و جنوبی نیز پذیرفته شده است. پخش تجاری NTSC برای تلویزیون های سیاه و سفید در تابستان 1941 در ایالات متحده آغاز شد. بعداً یک فرکانس حامل فرعی (subcarrier) برای انتقال رنگ در کنار سیگنال تک رنگ ایجاد شد و تلویزیون رنگی در 1 ژانویه 1954 عرضه شد. قبل از اینکه تلویزیون الکترونیکی استاندارد شود، نمونه اولیه سیستم های الکترومکانیکی اولین تصاویر ویدئویی خام را تولید می کردند. تصویرهای ضبط شده با این سیگنال، حاوی 525 خط درهم آمیخته هستند که سرعت نمایش آنها برابر با 60 نیم فریم در ثانیه است.

انواع جدید Signal System

در ادامه مبحث سیگنال در دوربین مداربسته یا Signal System به بحث انواع جدید Signal System می رسیم. این استانداردهای جدید عبارتند از: HDTVI، HDCVI و AHD

HDTVI: این سیگنال مخفف عبارت استاندارد انتقال سیگنال ویدیویی (video signal transmission standard) است. HDTVI یک استاندارد اختصاصی است که توسط Dahua Technology توسعه یافته و دارای دو رزولوشن HD (1280 x 720) و Full HD (1920 x 1080) است. سازگاری کامل ضبط کننده های HD-TVI با دوربین های آنالوگ امکان جایگزینی تدریجی دوربین های PAL با دوربین های HD را فراهم می کند. ضبط کننده های ارائه شده توسط سازنده، به غیر از دوربین های HD-TVI و PAL، از دوربین های IP نیز پشتیبانی می کنند (بسته به مدل، از طریق پروتکل اختصاصی یا Onvif کانکت می شوند). سیستم را می توان با استفاده از کابل های کواکسیال یا کابل های جفت تابیده وصل کرد. حداکثر فاصله، همانطور که توسط سازنده مشخص شده است تا 500 متر برای کابل RG-59 است. با این حال، تست ها نشان می‌دهند که حداکثر فاصله بدون افت کیفیت تصویر،، 400 متر است.

HDCVI: HDCVI مخفف عبارت رابط ویدئویی کامپوزیتی با وضوح بالا (High Definition Composite Video Interface) است. HDCVI امکان انتقال ویدیوی اچ دی از راه دور را در طیف گسترده ای از سناریوهای کاربردی با هزینه ای مناسب فراهم می سازد. فناوری HDCVI اولین فناوری در بازار HD-over-Coax است که انتقال صدا را از طریق کابل کواکسیال انجام می دهد. در واقع HDCVI مبتنی بر کابل کواکسیال برای انتقال سیگنال ویدئویی کامپوزیت با فناوری جدید با استفاده از فناوری مدولاسیون سیگنال آنالوگ و سنسور تصویر CMOS اسکن پیشرونده برای ارائه سیگنال ویدئویی با وضوح بالا 1280H (1280×720) و 1920H (1920×1080) است. با استفاده از فناوری HDCVI می‌توان به انتقال ویدیوی فشرده و بدون تأخیر بین دوربین HDCVI و DVR HDCVI دست یافت.

آخرین نوع سیگنال در دوربین مداربسته یا Signal System

AHD: استاندارد AHD یک سیستم انتقال سیگنال ویدئویی باز بدون تاخیر است که از وضوح های زیر پشتیبانی می کند:

  • AHD-L – 960 x 576 px (PAL)
  • AHD-M – 1280 x 720 px
  • AHD-H – 1920 x 1080 px
  • 3 Mpx – 2048 x 1536 px
  • 4 Mpx – 2560 x 1440 px
  • 5 Mpx – 2592 x 1944 px

سیگنال در دوربین مداربسته یا Signal System AHD را می توان از طریق کابل کواکسیال با کیفیت پایین به عنوان جایگزینی برای کاربران دستگاه های نمایشگر آنالوگ منتقل کرد. هنگام تغییر به وضوح HD نیازی به تعویض کابل نیست. حداکثر فاصله ممکن است بسته به کیفیت کابل کواکسیال متفاوت باشد. به عنوان مثال، برای کابل های RG-59، حداکثر فاصله تقریباً 400 متر در 1080p می باشد. در 720p، حداکثر فاصله تقریباً 500 متر است. در فواصل دورتر، کیفیت تصویر به تدریج بدتر می شود. حداکثر فاصله را می توان با کابل های با کیفیت بالاتر افزایش داد.

سیگنال AHD

سیگنال دوربین همچنین می تواند با استفاده از جفت پیچ خورده با بالون های ویدئویی منتقل شود. حداکثر فاصله به بالون ویدیویی استفاده شده بستگی دارد. فاصله حد مجاز 150 متر است و بالاتر از آن، کیفیت در اکثر موارد به طور قابل توجهی بدتر می شود. ضبط کننده های AHD با دوربین های AHD و PAL سازگار هستند. بسته به ضبط کننده، دوربین ها را می توان به صورت جفت یا در هر پیکربندی جایگزین کرد. سیستم AHD را می توان به تدریج معرفی کرد و نیازی به تعویض یکباره همه دوربین ها نیست. اکثر دوربین های AHD امکان جابجایی بین استانداردهای خروجی AHD/PAL را می دهند.

سوالات متداول

آیا سیگنال  PAL هنوز هم استفاده می شود؟ برخلاف NTSC، رمزگذاری PAL هنوز هم اغلب برای پخش از طریق هوا در مناطقی که در آن استفاده شده است، استفاده می شود.

از دو نوع سیگنالPAL  و NTSC کدامیک بهتر است؟ تلویزیون های NTSC  حدود 525 خط درهم آمیخته پخش می کنند، در حالی که تلویزیون های PAL  حدود 625 خط درهم آمیخته پخش می کنند. بنابراین، اگر از نظر فنی صحبت می کنیم، 100 خط اضافی PAL باعث می شود اطلاعات بصری بیشتری روی صفحه نمایش داده شود و کیفیت تصویر و وضوح صفحه نمایش بهتر باشد.

آیا  سیگنال سیستم NTSC  فرمت ایالات متحده است؟ NTSC در ایالات متحده، کانادا، ژاپن، کره جنوبی، مکزیک، آمریکای مرکزی، بخش هایی از آمریکای جنوبی و برخی کشورهای دیگر استفاده می شود. PAL در بریتانیای کبیر، اکثر کشورهای اروپا و آفریقا، استرالیا، خاورمیانه، چین، هند و برخی کشورهای دیگر استفاده می شود.

Signal System مورد استفاده در دوربین های مداربسته هایک ویژن چیست؟ استاندارد PAL و NTSC دو نوع سیگنالی هستند که در دوربین های مداربسته آنالوگ تیوی لاینی هایک ویژن استفاده می شوند. استاندارد HDTVI امکان دستیابی به رزولوشن های خیلی بالاتر را فراهم کرده و Signal System مورد استفاده در دوربین های نسل جدید آنالوگ هایک ویژن است. دستگاه های DVR علاوه بر پشتیبانی از HDTVI از استانداردهای PAL و NTSC نیز پشتیبانی می کنند. استاندارد AHD استاندارد مورد پشتیبانی نسل جدید دستگاه های ضبط هایک ویژن است.

دوربین مدار بسته چیست؟