در دنیای پیش رو وجود خطرات و تهدیدات از هر زمان دیگری بیشتر حس می شود. خشونت بعد دیگری از خود را در جوامع مدرن به نمایش گذاشته است. این امر سبب گردیده است تا عوامل بازدارنده نیز با سرعت و دقت بالایی در جهت کنترل این شرایط گام بردارند. شرکت ها تلاش می نمایند تا در تولیدات خود تکنولوژی های مدرن را به منظور افزایش کیفیت محصولات خود جای دهند. در سال های اخیر بسیاری از کشورهای جهان تلاش نموده اند تا با بهره گیری از این تجهیزات به ایجاد شهرهایی امن در سطح جهانی سرعت دهند. با استفاده از این فناوری ها ما قادر هستیم تا انسان ها، خانه ها، اموال و وسایل نقلیه امان را در امنیت کامل حفظ نماییم.

آنچه امر نظارت را برای کاربران این سیستم ها به مقوله ای پیچیده تبدیل نموده است وجود تفاوت های اساسی در ساختار اغلب دوربین های مداربسته موجود در بازار می باشد. در این میان شرکت های بزرگی همچون هایک ویژن تلاش نموده اند تا با تولید محصولاتی کاربردی تر استفاده از این تجهیزات را برای مصرف کنندگان راحتتر نمایند. استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی هایک ویژن در تشخیص چهره یکی از  فناوری هایی می باشد که به افزایش ضریب ایمنی و رفع مشکلات امنیتی در سطح جوامع کمک می نماید.

هوش مصنوعی هایک ویژن در تشخیص چهره

ضرورت وجود تکنولوژی هوش مصنوعی هایک ویژن در تشخیص چهره

استفاده از تکنولوژی های روز جهانی به ما کمک می نماید که برای یافتن راهکار برخی مشکلات با زحمت کمتری روبه رو شویم. زمان بروز جرم استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی هایک ویژن در تشخیص چهره می تواند مسیر تحقیقات را کاملا در جهت درست هدایت نماید. شناسایی و تفکیک چهره افراد نسبت به یکدیگر نیاز به استفاده از ابزارآلات دقیق و پیچیده ای دارد. در دوربین های مداربسته تولیدی شرکت هایک ویژن از فناوری های جدیدی همچون هوش مصنوعی استفاده می شود. این فناوری ها از الگوریتم های پیچیده ای پیروی می نمایند. هوش مصنوعی یا Deep learning به کار رفته در این دوربین ها دارای توانایی یادگیری و شناخت امور کاملا مشابه ساختار مغز انسان ها می باشد. این امر باعث می شود تا در جهت رفع درخواست های صورت گرفته توسط کاربران این سیستم ها با سرعت و دقت بالایی عمل نماید.

هوش مصنوعی هایک ویژن در تشخیص چهره

تشخیص دقیق و فوری توسط هوش مصنوعی هایک ویژن در تشخیص چهره

برای تشخیص جرم و شناسایی مجرمین استفاده از فناوری های روز اهمیت بالایی دارد. در همین راستا استفاده از تکنولوژی تشخیص چهره هایک ویژن نیز مهم و ضروری می باشد. هوش مصنوعی هایک ویژن در تشخیص چهره دارای قدرت بالایی می باشد. این فناوری قادر است با استفاده از الگوریتم های پیچیده ای که در ساختار خود دارد در کوتاهترین زمان ممکن دقیق ترین تشخیص چهره را انجام دهد. دقت بالای این سیستم از مزایای کاربرد آنها محسوب می شود. به طور معمول هوش مصنوعی هایک ویژن در تشخیص چهره دارای دقت بالای 99 درصدی می باشد. همچنین صرف زمان بسیار کوتاه برای انجام این فرایند نیز آن را به یک تکنولوژی محبوب تبدیل نموده است. مدت زمانی که توسط این شرکت برای تشخیص چهره توسط محصولاتش اعلام گردیده است در حدود نیم ثانیه می باشد.

دوربین های مداربسته هایک ویژن در مکان هایی که ازدحام جمعیت وجود دارد می تواند به طور همزمان 40 نفر را در دقیقه ردیابی و شناسایی نمایند. از این سیستم های حفاظتی می توان به طور معمول در اهداف امنیتی بهره برد. کاربران این سیستم ها می توانند با تعیین روش های دسترسی خود استفاده از این سیستم ها را کاملا سفارشی نمایند. از دوربین های هایک ویژن با ویژگی های کاربردیشان می توان در بسیاری از اماکن مسکونی و تجاری استفاده نمود. ساختمان ها، فروشگاه ها، ادارات دولتی و تجاری تنها بخشی از اهداف کاربری این تکنولوژی ها محسوب می شوند.

مشکلات رایج در استفاده از سیستم های تشخیص چهره

در دوربین های مداربسته قدیمی به دلیل کیفیت پایین فناوری های تشخیصی در اغلب موارد قدرت تشخیص چهره نیز چندان مقدور نبوده است. برای شناسایی چهره ی افراد باید مراحل خاصی طی شود. در اولین گام برای تشخیص چهره لازم می باشد تا به تشخیص ویژگی های مختلف سوژه بپردازیم. البته باید توجه داشته باشیم که این پارامترها همواره توسط انسان ها برنامه ریزی می شود و وجود عوامل مختلف می تواند در ساختار آنها تغییر ایجاد نماید.

برای مثال تغییر جزئی در نور محیط می تواند باعث کاهش دقت و کیفیت نهایی کار شود. هوش مصنوعی هایک ویژن در تشخیص چهره معمولا از روش های یادگیری طبقه بندی شده استفاده می نمایند. در این فناوری ها داده ها به طور دقیق توسط سیستم تحلیل و مورد پذیرش قرار می گیرند.

هوش مصنوعی هایک ویژن در تشخیص چهره

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در تشخیص چهره

هوش مصنوعی هایک ویژن در تشخیص چهره در ساختار الگوریتم های به کاربرده شده دارای تفاوت اساسی با نمونه های قدیمی می باشد. این الگوریتم ها نسبت به نمونه های قدیمی تر دارای عمق بیشتری می باشند. در نتیجه تعداد لایه ها در ساختار هوش مصنوعی گاهی تا صد عدد هم می رسد. این امر باعث می شود تا هوش مصنوعی مقدار حجم زیادی از داده ها را بتواند ذخیره و پردازش نماید. پردازش اطلاعات در ساختار هوش مصنوعی عملکردی مشابه مغز انسان را نشان می دهد. در نتیجه این امر یک فرایند انتزاعی و لایه لایه می باشد.

هوش مصنوعی هایک ویژن در تشخیص چهره برای انجام فرایند یادگیری در ساختار خود نیاز به دخالت مستقیم انسان ها ندارد. در نتیجه برای هدایت این امر از فناوری های هوشمند مانند کامپیوتر استفاده می نماید. در طبقه بندی اطلاعات نیز وجود جزئیات کار را برای این تکنولوژی راحتتر می نماید. از مزایای بارز این سیستم می توان به دقت بالای آنها در تشخیص اشاره نمود.

این توانایی حتی از دقت انسان نیز در تشخیص چهره پیشی گرفته است. استفاده از هوش مصنوعی هایک ویژن در تشخیص چهره باعث گردیده تا محدودیت هایی که در سایر روش های تشخیص و شناسایی موجود بوده است رفع گردد. این امر باعث شده تا کاربران این سیستم ها همواره به نتایج دقیق تری دست یابند.