دلایل متعددی برای بیان علت سوختن دوربین مداربسته و DVR وجود دارد. نگرانی برای سوختن دوربین های مدار بسته به دلیل تحمیل هزینه های سنگین برای نصب و استفاده از این سیستم های بازدارنده همواره از مشکلات و نگرانی های شایع کاربران این تکنولوژی بوده است. شما با شناسایی اغلب دلایل وقوع حوادث اینچنینی می توانید تا حد امکان از وقوع اینگونه حوادث جلوگیری نمایید. در این مقاله به بیان برخی از مشکلات که گاها ناشی از خطاهای انسانی در هنگام نصب و راه اندازی هستند خواهیم پرداخت.

شایع ترین علت سوختن دوربین مداربسته و DVR

گاها یکی از مهمترین دلایل و علت سوختن دوربین مداربسته و DVR نصب این دستگاه ها در مکان نامناسب می باشد. این امر بیشتر مواقع از خطای انسانی ناشی از بی دقتی نصابان صورت می پذیرد. در صورتی شاهد وقوع این اتفاق می باشیم که دستگاه در محل نامناسب از لحاظ دما و شرایط نگهداری نصب گردد. حرارت بالا در سیستم های الکترونیکی که با فرایند مقاومت در این شرایط طراحی نگردیده اند می تواند باعث وقوع خسارات مالی سنگینی گردد. در این سیستم ها به دلیل تولید حرارت ناشی از فعالیت سیستم همواره فن هایی برای کاهش دما تعبیه می شود. در حرارت های بالا این سیستم های بازدارنده کارایی خود را به طور کامل از دست می دهند. و به همین دلیل قادر به خنک کردن سیستم مداربسته نمی باشند. در صورتی که حرارت بیرونی به طور مستقیم بر سیستم DVR دستگاه تاثیر بگذارد باعث از کار افتادن این بخش می شود. زیرا فن های DVR برای مقابله با حرارت های اینچنینی طراحی نشده اند.

حرارت شدید ناشی از فعالیت های محیطی، تابش مستقیم نور خورشید و افزایش دمای هوا همگی از عوامل نوسان برق و علت سوختن دوربین مداربسته و DVR می باشند. یکی دیگر از علل از بین رفتن دوربین های مداربسته در معرض رطوبت قرار گرفتن این سیستم ها می باشد. رطوبت به طور مستقیم سبب خسارت به برد دستگاه های الکترونیکی و ایجاد مقاومت الکتریکی در قسمت پایه قطعات می شود. از وقوع این امر در آب و هوای مرطوب که دائما در معرض ریزش باران و برف می باشد نمی توان اجتناب نمود. این امر یکی از دلایل شایع سوختن DVR ی باشد. دقت در محل نصب دستگاه DVR یکی از کاربردی ترین روش های فرار از وقوع خسارت به سیستم های مداربسته می باشد. در کنار عوامل محیطی ذکر شده در متن برخی عوامل فنی نیز باعث خسارت به دستگاه DVR می شود. شاید بتوان رایج ترین علت خسارت به دستگاه DVR را در استفاده از منبع تغذیه غیر استاندارد و نامناسب یافت.

مطالعه موردی علت سوختن دوربین مدار بسته و DVR

دوربین مداربسته به عنوان یکی از مهمترین بخش های نظارت در سیستم های طراحی شده برای کنترل می باشد. وقوع خرابی و بررسی علت سوختن دوربین مداربسته و DVR به طور عمومی باعث توقف در فرایند نظارت تصویری در این سیستم ها می شود. یکی از شایع ترین دلایل سوختن دوربین های مداربسته را می توان در برخورد صاعقه به این سیستم های نظارتی دانست. برخورد صاعقه به معنای انتقال یکباره نیروی عظیم الکتریکی به این سیستم ها می باشد. اما در برخی مواقع این امر باعث از کار افتادن کامل دستگاه نمی شود بلکه تنها بخشی از DVR را تحت تاثیر قرار می دهد. این امر گاهی باعث از کار افتادن تنها بخشی از دوربین های مداربسته از سیستم نظارت می شود.

یکی دیگر از مشکلاتی که به طور حتم باعث وقوع خسارت در سیستم های مداربسته می شود را می توان در سیستم جریان برق این دستگاه های نظارتی یافت. وجود اختلال و خرابی در جریان سیستم انتقال برق سبب وقوع خسارت در این سیستم ها می شود. استفاده از ابزار آلات بی کیفیت در انتقال برق به این سیستم ها مانند آداپتورهای بی کیفیت خود از مهمترین دلایل مشکلات برقی در دوربین و DVR ی باشد. یکی دیگر از اشکالات در سیستم های مداربسته را می توان در خرابی در مسیر اتصال شبکه سیستم های مداربسته یافت برای رفع این مشکل با بررسی شبکه اتصال و بررسی برخی مشکلات رایج مانند ایجاد مدار باز، عایق کاری ضعیف خطوط و اتصال کوتاه شبکه می توان به رفع مشکل کمک نمود.

تاثیرات ناشی از تداخل تشعشع ناشی از خطوط انتقال بر سیستم کنترل تصویر

 یکی از علت سوختن دوربین مداربسته و DVR تداخل در تشعشعات ناشی از خطوط انتقال می باشد. علت اصلی این پدیده را می توان در وجود منبع تابشی قوی تر در نزدیک سیستم های انتقال در اتاق های کنترل یافت. برای مقابله و جلوگیری از ایجاد این مشکل شما می توانید قبل از احداث سیستم کنترل از ایجاد تقابل در این سیستم ها در محل اجرا و نصب جلوگیری نمایید. اگر شما قبل از نصب سیستم در محیط یک منبع تابش قوی وجود دارد با تقویت محافظ تجهیزات جلویی و مرکزی از سیستم های انتقال موجود محافظت نمایید.

وجود فاصله از منبع تغذیه و تاثیر بر سیستم کنترل تصویر

در برخی از پروژه های نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته از پاورهای سوئیچینگ صنعتی استفاده می شود. در استفاده از این سیستم ها نیز امکان سوختن دوربین های مداربسته وجود  دارد.  البته در صورت اشکال و سوختن دوربین های مداربسته این اتفاق همه گیری ندارد و تنها تعدادی از دوربین ها آسیب خواهند دید. این امر بدین صورت می باشد که برای مثال اگر شما پنج عدد دوربین در سیستم نصب نمایید یک یا دو عدد از دوربین ها در اثر مشکلات خواهند سوخت. این امر حتی با جایگزینی دوربین های آسیب دیده باز هم برای دوربین های سالم نصب شده تکرار خواهد شد. علت اصلی وقوع این پدیده را در فاصله زیاد دوربین تا منبع تغذیه میتوان یافت. این امر سبب وقوع افت ولتاژ و در نتیجه آسیب به دوربین های مداربسته می شود.

گاهی افراد برای رفع علت سوختن دوربین مداربسته و DVR تصمیم به افزایش ولتاژ در سیستم می نمایند. اما همین امر خود می تواند عامل ایجاد آسیب به دوربین های مداربسته شود. اینگونه آسیب ها به طور معمول در دوربین هایی که فاصله کمتری تا منبع تغذیه دارند بیشتر رخ می دهد. البته توجه داشته باشید که ممکن است شما شاهد وقوع این حادثه در گذر زمان باشید و به طور آنی این اتفاق در سیستم کنترل تصویر شما صورت نگیرد.