اهمیت قابلیت Day & Night

قابلیت شب و روز دوربین مدار بسته Day & Night، یک قابلیت مهم و امنیتی است.

دوربین های مدار بسته یکی از ابزار های امنیتی و کنترلی هستند؛ که مزایای بسیار زیادی دارند. زمانی یک دوربین مدار بسته نسبت به سایر دوربین ها متمایز می شود؛ که ویژگی ها و قابلیت های متفاوتی داشته باشد.

تنوع دوربین مدار بسته با انواع کارایی و قابلیت، در بازار بسیار فراوان است. بهتر است در هنگام انتخاب بهترین دوربین مدار بسته، به قابلیت های مهم آن توجه کنید.

یکی از مهم ترین و اصلی ترین قابلیت دوربین های مدار بسته، قابلیت Day & Night در آنها می باشد. با کمک این قابلیت می توان از مکان های بدون نور نیز تصاویر مورد نظر را تهیه کرد. میزان اهمیت فراوان این قابلیت، در دوربین های مدار بسته، همواره مطرح است. از آن جهت که بتوان با کمک این ویژگی در هر زمانی از روز و یا حتی شب، تصاویر را تهیه و ضبط نمود.

قابلیت شب و روز دوربین مدار بسته Day & Night، سبب می شود که نور مورد نیاز برای محیط، به طور کامل تامین شود. در نتیجه تصاویر واضح و با کیفیتی در دسترس قرار خواهند گرفت.

با وجود این قابلیت دیگر جای نگرانی برای ضبط تصاویر در شب، روز های ابری و … وجود ندارد. چرا که قابلیت دید در شب، یکی از ویژگی های بارز دوربین های مدار بسته است.

قابلیت شب و روز دوربین مدار بسته Day & Night

نحوه عملکرد قابلیت Day & Night در دوربین های مدار بسته

در قابلیت شب و روز دوربین مدار بسته Day & Night از امواج مرئی فرو سرخ استفاده می شود. در طول روز و وجود نور، استفاده از این نور فرو سرخ (IR) لازم نیست.

این قابلیت در موقعیت هایی که نور محیط کافی نباشد و تاریک باشد، فعال می شود. امواج فرو سرخ در این قابلیت باعث می شوند؛ که دیگر اثری از نور و امواج سفید رنگ برای بررسی محیط به وجود نیاید.

در این صورت به راحتی امنیت به وجود آمده و کسی از وجود دوربین مدار بسته با خبر نخواهد شد. این امواج فرو سرخ دارای بُرد های متفاوتی هستند. این برد ها میزان مسافت نور برای تصویر برداری را مشخص می کنند.

عوامل موثر در کیفیت Day & Night دوربین های مدار بسته

قابلیت شب و روز دوربین مدار بسته Day & Night، می تواند کیفیت های متفاوتی داشته باشد. یعنی ممکن است در دوربین های مختلف، تهیه و ضبط تصاویر با کیفیت های مختلفی انجام شود. این کیفیت به عوامل مختلفی بستگی دارد. همچنین موارد زیر در میزان برد دوربین نقش دارند.

درجه حساسیت حسگر

یکی از مهم ترین اجزای دوربین های مدار بسته، حسگر آنها می باشد. حسگر ها نقش اساسی را در تهیه تصاویر ایفا می کنند. با کمک حسگر می توان نور و امواج مرئی و نامرئی را تشخیص داد.

چراغ های ال ای دی دوربین مدار بسته

چراغ های ال ای دی که در دوربین های مدار بسته به کار می روند؛ نقش مهمی در کیفیت تهیه تصاویر در شب دارند. هر چه کیفیت این چراغ ها بیشتر باشد؛ قابلیت Day & Night قوی تر خواهد بود.

قابلیت شب و روز دوربین مدار بسته Day & Night

مزایای قابلیت شب و روز دوربین مدار بسته Day & Night

با پیشرفت تکنولوژی و امکان ایجاد قابلیت Day & Night، در دوربین های مدار بسته؛ بی شک مزایای بسیاری وجود دارد. این مزایا سبب می شود؛ کارایی و امنیت دوربین های مدار بسته افزایش پیدا کرده و نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند.

تنظیم خودکار نور

با وجود قابلیت شب و روز دوربین مدار بسته Day & Night، می توان به راحتی نور را تنظیم کرد. در واقع با این قابلیت، دوربین به طور خودکار نور خود را برای تهیه و ضبط تصویر، تنظیم می کند.

زیرا دوربین به راحتی و در هر موقعیتی با نور زیاد یا نور کم، سازگار شده و متناسب با آن وضعیت؛ تصاویر را نمایش میدهد.

زمانی که نور محیط کافی باشد، مانند روز و هوای آفتابی؛ تصاویر به طور طبیعی نمایش داده می شوند. اما در موقعیت هایی که نور محیط نا کافی باشد؛ مانند شب و هوای ابری، تصاویر به صورت سیاه و سفید نمایش داده می شوند.

سیاه و سفید شدن تصاویر و فیلم های دوربین مدار بسته، بسیار با کیفیت هستند. و این موضوع تغییری در کیفیت تصاویر ایجاد نمی کند. چرا که تصاویر مورد نظر به رنگ سفید هستند و در فضای تیره نیز واضح می باشند.

برتری نسبت به سایر دوربین های مدار بسته

دوربین های مدار بسته ای که قابلیت Day & Night را دارند؛ نسبت به دوربین های ساده، انتخاب برتری هستند. چرا که تصاویر با کمک این قابلیت، در شب و عدم نور؛ بسیار واضح و مشخص هستند.

امنیت بیشتر، نظارت راحت تر

قابلیت شب و روز دوربین مدار بسته Day & Night، این امکان را فراهم آورده است؛ که نظارت شما راحت تر باشد. علاوه بر این موضوع، با این قابلیت امنیت محیط مورد نظر شما به طور چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.

زیرا با ساز و کار این قابلیت؛ حتی در تاریک ترین موقعیت، تصاویر برای شما ضبط و ثبت می شوند.

در این صورت می توانید از وجود هر گونه موقعیت غیر عادی و نا امنی اطلاع یابید. در واقع با این قابلیت و ویژگی در دوربین های مدار بسته، دید در شب به خوبی امکان پذیر است.

قابلیت شب و روز دوربین مدار بسته Day & Night

فعال و یا غیر فعال کردن آسان

قابلیت Day & Night در دوربین های مدار بسته به آسانی تنظیم می شود. شما می توانید به راحتی گزینه DAY/NIGHT را در دوربین های خود فعال کنید.

ممکن است این تنظیمات در مدل های مختلف دوربین مدار بسته، کمی متفاوت باشد، اما در همه آنها این کار به آسانی صورت می پذیرد. کافی است نام و مدل دوربین مدار بسته خود را بشناسید؛ سپس به راحتی اقدام به فعال کردن این قابلیت بکنید.

نکات مهم درباره قابلیت شب و روز دوربین مدار بسته Day & Night

برای آنکه قابلیت روز و شب در دوربین های مدار بسته به دور از خطا عمل کند؛ لازم است به نکات مهمی توجه کنید. توجه به برخی از نکات ساده و در عین حال ضروری؛ سبب می شود قابلیت مورد نظر به خوبی اجرا شود. به دنبال آن امنیت شما از هر نظر برقرار خواهد شد.

مکان نصب دوربین

یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه کنید؛ نصب دوربین های مدار بسته در مکان های درست می باشد. مکان صحیح، مکانی است که دوربین در معرض مستقیم نور آفتاب قرار نگیرد. تابش آفتاب به طور مستقیم؛ بر روی لنز های دوربین و عملکرد قابلیت روز و شب اثر خواهد گذاشت.

این اثر ممکن است به صورت مضر باشد و به طور کلی قابلیت Day & Night را از کار بیندازد. همچنین تابش نور خورشید به طور پیوسته و در طولانی مدت، لنز های دوربین را تار خواهد کرد. در نتیجه؛ تصاویر با کیفیت و واضحی نخواهید داشت.

قابلیت شب و روز دوربین مدار بسته Day & Night

نصب منبع فرو سرخ اضافی

برای تقویت قابلیت شب و روز دوربین مدار بسته Day & Night، می توانید از منبع فرو سرخ اضافی کمک بگیرید. اگر دوربین و یا محیط مورد نظر شما در یک موقعیت بسیار تاریک و بدون نور قرار دارند؛ این موضوع یک راه حل مناسب است.

با نصب منبع اضافی، تصاویر در موقعیت های بسیار تاریک، کاملا واضح و با کیفیت خواهند بود.

 عدم نصب دوربین در پشت پنجره

اشتباه رایجی که برخی از افراد انجام می دهند؛ این است که دوربین های مدار بسته خود را در پشت پنجره نصب می کنند. با انجام این کار؛ قابلیت Day & Night عمل نخواهد کرد. زیرا در زمان تاریکی، با تابش نور فرو سرخ، این نور به شیشه برخورد خواهد کرد.

در این صورت نمی توان تصویری از محیط تاریک اطراف تهیه کرد. در واقع شیشه پنجره مانند یک مانع برای نور فرو سرخ عمل می کند.

تمیز بودن لنز دوربین مدار بسته

همواره به یاد داشته باشید؛ که لنز و شیشه های دوربین مدار بسته خود را تمیز کنید. زیرا با این کار دید در شب افزایش پیدا می کند. همچنین کیفیت تهیه تصویر، با قابلیت شب و روز دوربین مدار بسته Day & Night بیشتر خواهد شد.

قابلیت شب و روز دوربین مدار بسته Day & Night