اهمیت قابلیت Line Crossing

با پیشرفت تکنولوژی، قابلیت عبور از خط در دوربین مدار بسته (Line Crossing) امکان پذیر شده است. وجود همچون امکانات و قابلیت هایی، امنیت و نظارت را افزایش داده و آسان نموده است. دوربین های مدار بسته در ابتدا کارایی ساده ای داشته اند. بر همین اساس ایجاد امنیت و نظارت با کمک آنها، دشوار تر بوده است. اما امروز با پیشرفت تکنولوژی، دوربین های مدار بسته نیز دست‌خوش تغییرات شگرف و قابل قبولی شده اند. قابلیت های فراوانی به دوربین های مدار بسته افزوده شده است. با کمک این قابلیت ها؛ می توان در حوزه امنیت، نظارت و کنترل؛ قدرتمند تر از قبل عمل کرد.

با وجود قابلیت عبور از خط در دوربین مدار بسته (Line Crossing)، می توان از مکان ها و محدوده های مهم مراقبت کرد. این قابلیت سبب می شود؛ که مکان و محدوده مورد نظر شما کنترل شود و اجازه عبور هر شخصی به آن، داده نشود. با کمک این ویژگی در دوربین های مدار بسته، کار نظارت بر ورود و خروج افراد به محدوده مورد نظر؛ آسان و امن شده است. در ادامه به مزایا و نحوه عملکرد این قابلیت در دوربین های مدار بسته خواهیم پرداخت.

نحوه عملکرد قابلیت عبور از خط در دوربین مدار بسته (Line Crossing)

در قابلیت Line Crossing، لازم است تا شما یک محدوده برای دوربین خود تعریف کنید. این محدوده می تواند شامل یک نقطه کوچک، یک محوطه کوچک و یا یک محوطه وسیع و بزرگ باشد. در واقع این قابلیت، برای هر محدوده ای پاسخگو است و عمل می کند. پس از آنکه خطوط فرضی را برای محدوده مورد نظر خود رسم کردید، می توانید قابلیت عبور از خط را فعال کنید.

قابلیت عبور از خط در دوربین مدار بسته (Line Crossing)

پس از مشخص کردن محدوده فرضی و مورد نظر، قابلیت عبور از خط در دوربین مدار بسته (Line Crossing) عمل می کند. به این صورت که با ورود هر شخص و سوژه ای به محدوده تعریف شده، دوربین مدار بسته شروع به ضبط فیلم و عکس می‌کند. در مواردی می توانید دوربین را به گونه ای تنظیم کنید؛ که در صورت ورود شخصی به محوطه، دوربین شروع به هشدار دادن کند. در انواع دوربین های مدار بسته و سری پیشرفته، می توانید چندین خط و محوطه فرضی را برای آن تعریف کنید. یعنی دوربین می تواند با کمک قابلیت Line Crossing، شما را از وجود سوژه در محدوده مورد نظر آگاه کند. آخرین نسخه دوربین های مدار بسته هوشمند با قابلیت عبور از خط، توانایی پشتیبانی و نظارت از 4 خط فرضی را دارند.

در قابلیت عبور از خط در دوربین مدار بسته (Line Crossing)، از روش پردازش تصویر استفاده می شود. پس از مشخص کردن محدوده و خط فرضی، شناسایی و تشخیص ورود فرد غیر مجاز با کمک قابلیت عبور از خط انجام می شود. پس از شناسایی این موضوع؛ در قالب یک پیام و یا یک هشدار از سوی دوربین مدار بسته، به مالک دستگاه اطلاع داده می شود. در این صورت می توانید؛ در سریع ترین زمان، مشکل را بر طرف کرده و امنیت را حفظ کنید.

نحوه رسم خط فرضی

یکی از لازمه های اجرای قابلیت عبور از خط در دوربین مدار بسته (Line Crossing)، رسم خط فرضی است. خطوط فرضی مورد نظر باید برای دوربین مدار بسته تعریف شوند. رسم این خطوط با کمک نرم افزار های دستگاه ضبط ان وی آر (NVR) انجام می شود. با کمک این نرم افزار ها می توانید خطوط فرضی و حدود آن را برای دوربین مدار بسته خود تعریف کنید. پس از رسم این خطوط فرضی، محدوده مورد نظر شما ایمن شده و هر نوع ورود مشکوک و غیر مجازی به شما اطلاع داده می‌شود.

قابلیت عبور از خط در دوربین مدار بسته (Line Crossing)

کاربرد و مزایای قابلیت عبور از خط در دوربین مدار بسته (Line Crossing):

دوربین مدار بسته خود یک ابزار کنترلی و امنیتی است. همراه شدن این ابزار با قابلیت های متعددی؛ مانند قابلیت Line Crossing، مزایای بسیاری را به وجود آورده است. وجود این قابلیت در کنار دوربین های مدار بسته، سبب می شود پروسه نظارت بر محیط و ایجاد امنیت، به راحتی انجام شود. موارد زیر برخی از مهم ترین کاربرد ها و مزایای قابلیت عبور از خط، در دوربین های مدار بسته می باشند.

بررسی و کنترل تردد افراد

با کمک قابلیت عبور از خط در دوربین مدار بسته (Line Crossing) می توانید به راحتی تردد افراد را کنترل کنید. این موضوع برای مکان ها و محدوده های مهم و امنیتی بسیار مفید است. زیرا در این مکان ها لازم است؛ تا ورود و خروج افراد متفرقه کنترل شود. با این قابلیت دیگر هر شخصی نمی تواند به محدوده مورد نظر وارد شده و امنیت را از بین ببرد. همچنین با کمک این ویژگی در دوربین های مدار بسته، می‌توان از سرقت اشیا و لوازم قیمتی و مهم، در مکان های مختلف جلوگیری کرد.

سرعت بالا

یکی از مزایای بارز قابلیت Line Crossing این است؛ که این قابلیت بسیار سریع عمل می کند. در واقع با ورود غیر مجاز سوژه و هر شخصی، ضبط تصاویر و اطلاع رسانی در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود. حتی اگر شما در آن محیط حضور نداشته باشید؛ دوربین با قابلیت عبور از خط، سوژه را همان لحظه شناسایی می کند. پس از شناسایی، این موضوع به شما اطلاع داده می شود. می توانید در صورت عدم حضور، از راه دور این موضوع را پیگیری کنید. اما لازم است برای اطلاع رسانی توسط سیستم دوربین مدار بسته به شما، این گزینه را قبل تر در سیستم دوربین فعال کنید.

قابلیت عبور از خط در دوربین مدار بسته (Line Crossing)

پشتیبانی و نظارت بر روی یک محدوده وسیع

قابلیت عبور از خط در دوربین مدار بسته (Line Crossing)، محدوده های متفاوتی را پشتیبانی و نظارت می کند. یکی از مزایای این قابلیت این است؛ که می توانید حتی یک محدوده و خطوط فرضی گسترده ای را نظارت کنید. این ویژگی یک مزیت بارز برای مکان های بسیار بزرگ و گسترده، به شمار می آید. در واقع می توان با این قابلیت، امنیت و نظارت مکان های بسیار بزرگ و مهم را به دست گرفت. علاوه بر مکان ها و محدوده های وسیع، شما می توانید هر محدوده با هر مساحتی را تحت کنترل داشته باشید. شما حتی می توانید از این قابلیت برای یک نقطه کوچک و نظارت بر آن استفاده کنید.

چند نکته در استفاده از قابلیت Line Crossing

برای آنکه بالاترین بهره را از قابلیت عبور از خط در دوربین مدار بسته (Line Crossing) بدست بیاورید؛ لازم است به چند نکته توجه کنید. توجه به این نکات سبب می شود؛ امنیت و کیفیت دوربین مدار بسته افزایش پیدا کند.

رسم صحیح خطوط فرضی

برای آن که قابلیت Line Crossing به طور دقیق عمل کند؛ باید رسم خطوط فرضی به درستی انجام شود. برای رسم این خطوط و محدوده مورد نظر، بهتر است آن را به طور دقیق و مشخص در نرم افزار دوربین مدار بسته مشخص کنید. همچنین بهتر است محدوده مشخص شده برای این قابلیت، به صورت مستطیل باشد. توجه به این موارد، شناسایی و کنترل را دقیق تر و با کیفیت خواهد کرد.

قابلیت عبور از خط در دوربین مدار بسته (Line Crossing)

نصب دوربین در مکان مناسب

برای آن که عملکرد قابلیت Line Crossing بهبود یابد، بهتر است دوربین را در مکان مناسبی نصب کنید. برای مثال بهتر است دوربین را در مکان های پر تردد و پر رفت و آمد نصب نکنید. زیرا در این صورت دستگاه با خطا مواجه شده و قابلیت شناسایی عبور از خط به خوبی عمل نخواهد کرد. همچنین اگر دوربین در یک مکان شلوغ نصب شود؛ هر نوع رفت و آمد و ترددی ، اطلاع رسانی می شود. اطلاع رسانی موارد غیر مهم، بر روی عملکرد دوربین و قابلیت عبور از خط اثر منفی خواهد گذاشت.

تمیز بودن لنز دوربین مدار بسته

عملکرد دقیق قابلیت عبور از خط در دوربین مدار بسته (Line Crossing)، به تمیز بودن لنز دوربین مدار بسته نیز وابسته است. همواره توجه داشته باشید؛ که دوربین و لنز آن تمیز باشند. باران و انواع لکه ها بر روی تصویر برداری از محیط و شناسایی سوژه تاثیر نگذارند. وجود هر گونه لکه ممکن است، تصویر برداری و شناسایی عبور از خط سوژه مورد نظر را مختل کند.

قابلیت عبور از خط در دوربین مدار بسته (Line Crossing)