سیستم ضبط، پردازش و ذخیره تصاویر را به طور کلی تحت عنوان سیستم های مدار بسته طبقه بندی می نمایند. در این بین شناخت دستگاه های DVR و NVR و تفاوت DVR و NVR از مهمترین دلایل برای انتخاب سیستم های مدار بسته می باشد.

تفاوت DVR و NVR

تفاوت  DVR و NVR در کلیات

کارایی در دستگاه های DVR بر اساس ضبط تصاویر به صورت دیجیتال می باشد. در حالیکه در NVR ضبط ویدئو تحت شبکه می باشد. از تفاوت DVR و NVR می توان به این موضوع اشاره نمود که در سیستم های DVR ضبط و مدیریت تصاویر در سیستم های مدار بسته آنالوگ صورت می گیرد. در حالیکه در سیستم های NVR ضبط و ذخیره تصاویر در سیستم مدار بسته تحت شبکه صورت می پذیرد. در سیستم DVR تصاویر به صورت سیگنال از دوربین دریافت و به صورت تصاویر دیجیتالی ذخیره می شود.

از دیگر تفاوت DVR و NVR این است که دوربین هایی که در ساختار خود از سیستم DVR استفاده می نمایند را دوربین آنالوگ یا HD می نامند. در سیستم های NVR علاوه بر دریافت و ذخیره تصاویر به ارائه قابلیت های ویژه برای تصاویر نیز مبادرت می نماید. قابلیت تشخیص چهره، تشخیص نفوذ، شمارش افراد از ویژگی های تصویری قابل استفاده در سیستم NVR می باشد. این سیستم ها کارایی مشابه با سرورها در کامپیوتر ها را دارند. ضبط تصاویر رمزگذاری شده توسط IP از وظایف سیستم های NVR می باشد.

دیگر تفاوت DVR و NVR می توان به قیمت های متفاوت این سیستم های مدار بسته اشاره نمود. در حالت کلی سیستم های NVR دارای قیمت بالاتری نسبت به سیستم های DVR می باشند. وجود قابلیت های هوشمند و استفاده از پردازنده های قوی را می توان عامل اصلی این تفاوت قیمت در نظر گرفت. همچنین تکنولوژی به کار رفته در سیستم های NVR بسیار پیشرفته تر از تکنولوژی های دیگر می باشد.

تفاوت DVR و NVR

تفاوت DVR و NVR در عملکرد 

در تفاوت DVR و NVR در عملکرد این سیستم ها می توان به این نکته اشاره نمود که در سیستم های DVR سیگنال های ویدئویی توسط این دستگاه رمزگذاری و ذخیره می شود. در حالیکه در سیستم های NVR تنها به ذخیره تصاویر ویدئویی که توسط IP رمزگذاری شده است می پردازد. تفاوت در عملکرد این دو سیستم باعث شده است تا توانایی کار با انواع دوربین های مدار بسته را داشته باشند. البته در دوربین های آنالوگ توانایی و فناوری لازم برای پشتیبانی تکنولوژی های جدید مانند IP وجود ندارد.

در حالیکه سیستم های NVR توانایی پشتیبانی از انواع دوربین های مدار بسته با هر تکنولوژی را دارا می باشد. در سیستم های DVR شما قادر به تجزیه و تحلیل تصاویر دریافتی می باشید که این مورد را می توان از ویژگی های این سیستم ها نام برد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورتی که تمایل دارید تا از تمام امکانات موجود در دوربین های مدار بسته خود استفاده کنید بهتر است تا از سیستم مدار بسته مجهز به تکنولوژی NVR استفاده نمایید.

تفاوت DVR و NVR

تفاوت DVR و NVR در ایجاد اتصال بین دستگاه و دوربین

 در بیان تفاوت DVR و NVR می توان بیان نمود که معمولا دوربین های آنالوگ به وسیله کابل کواکسیال به دستگاه DVR متصل می شوند. این کابل وظیفه انتقال تصاویر به سیستم مدار بسته را دارا می باشد. در سیستم مدار بسته مجهز به تکنولوژی NVR انتقال اطلاعات از طریق کابل کشی اینترنت و یا شبکه داخلی صورت می پذیرد و به کمک IP به دستگاه معرفی می شود. این امر باعث می شود تا شما در هر شرایطی به تصاویر دوربین های مدار بسته دسترسی داشته باشید. در حالیکه در دوربین های DVR شما تنها قادر به دسترسی به تصاویر ضبط شده می باشید. پیشرفت تکنولوژی خود را در عرصه سیستم های مدار بسته نیز نشان داده است. امروزه دوربین هایی در بازار موجود می باشد که تنها به صورت WIFI می تواند به انتقال اطلاعات خود به سیستم های NVR مبادرت نماید.

یکی دیگر از تفاوت DVR و NVR در میزان فریم ضبط شده توسط دوربین های مدار بسته در بازه زمانی یک ثانیه می باشد. در دستگاه های DVR میزان فریم ضبط شده توسط دستگاه در یک ثانیه به طور متوسط حدود 15 فریم در ثانیه می باشد. برای مشخص نمودن میزان فریم های ضبط شده در دستگاه دو بخش اصلی درگیر می باشند. در درجه اول دوربین مدار بسته که وظیفه دریافت تصاویر را بر عهده دارد. در درجه دوم سیستم مدار بسته که وظیفه ذخیره تصاویر را بر عهده دارد. تفاوت در سرعت دریافت و ذخیره می تواند بر کیفیت تصاویر تاثیر بگذارد. در نهایت عواملی مانند افزایش رزولوشن در تصویر می تواند سبب محدود شدن فریم ریت شود.

تفاوت DVR و NVR

تفاوت  DVR و NVR در دسترسی به تصاویر

از دیگر مزایای کاربرد سیستم های NVR می توان به توانایی آنها در قرارگیری در شبکه اشاره نمود. این سیستم قادر به پشتیبانی از رنج وسیعی از قابلیت های شبکه می باشد. این امر امکان استفاده از سیستم NVR را در هر مکانی چه بر روی شبکه و یا به صورت داخلی فراهم می نماید. در صورتی که در شرایطی خاص شما نیاز به دریافت اطلاعات دوربین های مدار بسته را داشته باشید به راحتی با استفاده از شناسه IP به وسیله شبکه اینترنت و اتصال سیستم به آن قادر به دریافت تصاویر دوربین های مدار بسته خواهید بود. در حالیکه این امکان برای سیستم های مدار بسته DVR تنها به وسیله اتصال سیستم از طریق LAN و شبکه اینترنت فراهم می شود.

تشابهات در سیستم های DVR و NVR

 علاوه بر بیان تفاوت DVR و NVR می توان به پاره ای از تشابهات این دو سیستم نیز اشاره نمود. هر دو سیستم برای ذخیره تصاویر طراحی و مدیریت می شوند و عملکرد کلی هر دو یکی است. تعداد کانال های ارائه شده در بازار برای هر دو دستگاه مشابه می باشد و شامل 4، 8، 16، 32 . 64 کانال تولید و روانه بازار مصرف می شود. هر دو به وسیله اتصال با LAN قادر به برقراری ارتباط با شبکه می باشند. بررسی مطالب مطرح شده در این متن یاری کننده شما در انتخابی مطمئن خواهد بود.