آیا می دانید قابلیت تشخیص چهره در هایک ویژن مانع از وقوع جرم است؟ آیا می دانستید دوربین های مداربسته هایک ویژن دارای یک سری امکانات و قابلیت ها و مجهز به برخی فناوری هایی هستند که می توانند چهره فرد یا اشیا را تشخیص دهند؟ تهدیدات امنیت عمومی همراه با افزایش تقاضای امنیتی از سوی کاربران، به طور مداوم تولید کنندگان دوربین های مداربسته را برای ایجاد فناوری های روزافزون تحت فشار قرار می دهد. حفاظت از اعضای خانواده، خانه ها، اموال و وسایل نقلیه رایج ترین کاربردها با استفاده از این فناوری های نوظهور هستند. اما تعداد دوربین‌های نظارت تصویری مورد استفاده در هر برنامه خاص به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

قابلیت تشخیص چهره در هایک ویژن

فناوری ها و قابلیت تشخیص چهره در هایک ویژن مانع از وقوع جرم بوده و همچنین توانایی های ما را برای غلبه بر چالش های موجود بهبود می بخشند. شناسایی مظنونان در طول تحقیقات پس از واقعه، مشکلات پیچیده زیادی را به همراه دارد. احتمالاً می‌دانید که فناوری تشخیص چهره برای کسب ‌و کارها محبوب تر و مقرون به صرفه تر شده است. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با این فناوری، بیشتر آشنا شوید و همه چیز را در مورد آن بدانید.

لیست امکانات و ویژگی های جدید دوربین های امنیتی مجهز به هوش مصنوعی

سیستم تشخیص چهره در دوربین مداربسته چیست؟

دوربین مدار بسته یک فناوری نظارت تصویری است که در آن از دوربین های زیادی استفاده می شود. این سیستم به طور موازی به چندین سیستم نظارتی مانند سیستم های مورد استفاده در مدارس، بانک ها، کازینوها، فرودگاه ها، بیمارستان ها و سوپرمارکت ها متصل است. در ابتدا، این نوع سیستم فقط می‌توانست فیلم‌های زنده را مشاهده کند، اما به سرعت به یک سیستم ضبط تبدیل شد که می‌توانست داده‌ها را نیز حفظ کند. امروزه سیستم‌های تشخیص امنیتی به‌طور گسترده در مکان‌های عمومی از جمله فرودگاه‌ها، جاده‌ها، حمل‌ونقل عمومی و مراکز شهر برای نظارت و شناسایی حوادث امنیتی استفاده می‌شوند. دوربین های مدار بسته معمولا در ورودی ها یا اطراف محیط یک منطقه هدف و در مکان های مهم یک ساختمان قرار می گیرند.

قابلیت تشخیص چهره در هایک ویژن مانع از وقوع جرم و یک فناوری رایانه‌ای مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) است که برای یافتن و شناسایی چهره انسان در تصاویر دیجیتال استفاده می‌شود. فناوری تشخیص چهره را می‌توان در زمینه‌های مختلف از جمله امنیت، بیومتریک، اجرای قانون، سرگرمی و ایمنی شخصی به کار برد تا نظارت و ردیابی افراد را در زمان واقعی ارائه دهد. تشخیص چهره از تکنیک های بینایی کامپیوتری ابتدایی به پیشرفت در یادگیری ماشین (ML) تا شبکه‌های عصبی مصنوعی پیچیده (ANN) و فناوری‌های مرتبط پیشرفت کرده است. اکنون این فناوری نقش مهمی را در بسیاری از برنامه‌های کلیدی از جمله ردیابی چهره، تجزیه و تحلیل چهره و تشخیص چهره ایفا می کند. در تجزیه و تحلیل چهره، تشخیص چهره کمک می‌کند تا با استفاده از حالات چهره، روی قسمت‌هایی از تصویر یا ویدیو متمرکز شویم تا سن، جنسیت و… مشخص شود. پس از شناسایی، می توان چهره جدید را با چهره‌های ذخیره شده مقایسه کرد تا مشخص شود که آیا باهم مطابقت دارند یا خیر.

نرم افزار تشخیص چهره دوربین مدار بسته چگونه کار می کند؟

نرم افزار تشخیص چهره دوربین مدار بسته چگونه کار می کند؟

دو نوع اصلی از سیستم های دوربین مدار بسته امنیتی وجود دارد: NVR و DVR. تفاوت بین آنها در نحوه پردازش داده ها نهفته است. هنگامی که صحبت از DVR (ضبط کننده های ویدئویی دیجیتال) می شود، داده ها در ضبط کننده پردازش می شوند، در حالی که NVR (ضبط کننده ویدئوی شبکه) داده ها را در دوربین رمزگذاری و پردازش می کند. تفاوت، همچنین در نوع دوربین هایی است که این سیستم ها می توانند با آنها کار کنند. سیستم های DVR احتمالا با دوربین های آنالوگ کار می کنند. آنها قادر به پردازش ویدیو در منبع نیستند و باید فوراً آن را از طریق کابل به ضبط کننده ارسال کنند. سیستم های امنیتی NVR با دوربین های IP (پروتکل اینترنت) کار می کنند. آنها ویدیو یا صدا را مستقیماً از دوربین پردازش می کنند. استفاده از فناوری تشخیص چهره را می توان به چند مرحله اساسی تقسیم کرد:

  • شناسایی چهره (Face detection): در این مرحله الگوریتم یک چهره را یاد می گیرد و دوربین یک چهره را پیدا کرده و تشخیص می دهد و جعبه ای دور آن می کشد. هدف اصلی یافتن چهره است نه هویت پشت آن.
  • تحلیل چهره (Face analysis): سپس، مکانیسم فاصله بین بینی و دهان را اندازه‌گیری می‌کند، شکل چانه و غیره را مشخص می‌کند. هنگامی که ناحیه صورت پیدا شد، می‌تواند آزمایش‌های اضافی را برای تأیید اینکه آیا در واقع چهره شناسایی شده دارد یا خیر، اعمال کند. سپس داده ها به یک چهره چاپی تبدیل می شوند.
  • تشخیص چهره (Face recognition) در این مرحله سیستم هویت فرد در عکس را تایید می کند. سیستم چهره را می شناسد و آن را با نامی از پایگاه داده مطابقت می دهد.

قابلیت تشخیص چهره در هایک ویژن مانع از وقوع جرم

قابلیت تشخیص چهره در هایک ویژن مانع از وقوع جرم

قابلیت تشخیص چهره در هایک ویژن مانع از وقوع جرم با پیشرفت های امروزی در توانایی های تشخیص، محدودیت های ممکن را از بین می برد. تشخیص چهره با هدف شناسایی یا تایید هویت یک فرد است. این نرم افزار تصاویر مختلف را با یکدیگر یا با مخزن خود مقایسه می کند. امروزه از فناوری تشخیص چهره می توان به روش های مختلفی استفاده کرد. فناوری تشخیص چهره در همه جا وجود دارد. زیرا این سیستم ها سریع هستند و نیازی به تعامل مستقیم با شخص ندارند. این بدان معنی است که شما نیازی به فردی ندارید که در ورودی ساختمان شما بایستد و چهره ها را چک کند. آنها همچنین بسیار راحت و آسان برای ادغام هستند، زیرا اکثر راه حل ها با اکثر سیستم های امنیتی سازگار هستند. این راه حل چهره های انسان را شناسایی می کند و ویژگی های ایجاد تضاد چهره قبل و بعد از رویداد را تشخیص می‌دهد.

هایک ویژن الگوریتم های DeepinView Facial Recognition Camera را در دوربین های مداربسته و ضبط‌کننده ها تعبیه می کند، بنابراین نیازی به سرور رایانه شخصی نیست. این به معنای تأخیر کمتر در انتقال و کاهش بار دستگاه های بک‌اند است. فراتر از کارایی، هایک ویژن از نرخ موفقیت بالایی برخوردار است. نرخ عکس برداری از چهره می تواند به دقت 95% برسد که نرخ دقت مقایسه چهره تا 98% است. مدل‌ها و انواع مختلفی با طیف گسترده‌ای از فرانت اندها یا بک اندها برای پاسخگویی به سناریوها و محیط‌های متعدد در دسترس هستند و با پشتیبانی گسترده جهانی، تمام چهره های انسان پشتیبانی می شود.

مزایای استفاده از هوش مصنوعی هایک ویژن برای تشخیص چهره

مزایا و معایب تشخیص چهره (Face Detection)

ادغام‌کنندگان سیستم‌ها با استفاده از این راه‌حل، تشخیص چهره طیف وسیعی از کاربردها را ممکن می‌کنند. برای شناسایی مشتریان VIP و راه اندازی خدمات تخصصی می توان آن را در بانک ها، مغازه های لوکس و هتل ها اعمال کرد. راه حل هایک ویژن را می توان در سناریوهای امنیتی مانند ایستگاه های پلیس، گمرک، فرودگاه های بین المللی، تاسیسات دولتی و موارد دیگر برای بهبود امنیت وکارایی تحقیقات به کار برد. افزایش امنیت، یکپارچه‌سازی آسان و شناسایی خودکار چهره از دیگر مزایای قابلیت تشخیص چهره در دوربین های مداربسته هستند. از معایب آن هم می توان به این موارد اشاره کرد:

  • ذخیره‌سازی اطلاعات زیاد
  • از دست دادن کارآیی به علت تغییر در ظاهر یا زاویه دوربین مدار بسته
  • دولت ها اجازه دارند ندگی شخصی شهروندان را زیر نظر بگیرند و از این رو یک نوع نقض حریم خصوصی محسوب می شود.

سیستم تشخیص چهره در دوربین های مجهز به هوش مصنوعی

سخن پایانی درباره قابلیت تشخیص چهره در هایک ویژن مانع از وقوع جرم

از اینکه مطلب قابلیت تشخیص چهره در هایک ویژن مانع از وقوع جرم را مطالعه نمودید از شما سپاسگزاریم. در صورت داشتن هر گونه سوال حتما با کارشناسان فروش هایک لوک تماس بگیرید. توصیه می کنیم همیشه قبل از خرید با یکی از فروشندگان ما مشورت کنید زیرا آنها می توانند نیازهای شما را بر اساس تجهیزات شما محاسبه کنند و اطمینان حاصل کنند که دیسک(های) مناسب برای کار را دارید! باز هم تاکید می کنم که همیشه قبل از خرید نهایی تماس بگیرید!