فیش BNC به انتهای کابل‌های کواکسیال متصل شده و برای اتصال سیگنال ‌هایی مانند سیگنال ‌های RF و  ویدئویی در لوازم الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند. اتصالات BNC در دوربین مداربسته، در کنار کابل کواکسیال RG59 و RG6 مورد استفاده قرار می گیرند. آنها کانکتور استاندارد صنعتی برای سیستم های نظارت تصویری دوربین مدار بسته هستند. تقریباً همیشه دستگاه‌ها مانند دوربین ‌های مداربسته، دستگاه‌های DVR نظارتی و مانیتورهای امنیتی دارای ورودی یا خروجی ویدیو زن BNC بر روی آنها می باشند. بنابراین، کابل کواکسیال که این نوع دستگاه‌ها را به هم متصل می‌کند باید دارای کانکتورهای BNC در دو سر کابل باشد.

همه چیز درباره فیش BNC

فیش BNC چیست؟

فیش BNC مدل crimp-on در دو شکل 2 تکه و 3 تکه در بازار موجود می باشد. مدل دو تکه بسیار محبوب تر بوده و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. برای نصب کانکتورهای چین دار دو تکه BNC به دو ابزار یک کابل کواکسیبر و یک ابزار چین دار کواکسی نیاز است. روند اتصال کمی طولانی تر از روش های دیگر است، اما نصاب های حرفه‌ای با این مدل راحت تر هستند، زیرا در این روش کانکتور پس از اتمام کار بسیار محکم شده و ایمن می ماند.

عملکرد اتصالات BNC

لوازم الکترونیکی خانگی مانند تلویزیون و پخش کننده دی وی دی، که دارای اتصال دهنده های RCA هستند، ممکن است به فیش BNC، برای ارائه ویدیوی ترکیبی نیاز داشته باشند. در مانیتورهای کامپیوتر، اتصال دهنده های BNC ممکن است به عنوان جایگزینی برای اتصال دهنده های VGA به منظور بهبود کیفیت ویدیو استفاده شوند. کانکتورهای BNC می توانند سیگنال های آنالوگ و دیجیتال را به یکدیگر متصل کنند.

فیش BNC نوع نر، به انتهای کابل های کواکسیال وصل می شود. اتصالات BNC از حلقه یا لوله فلزی تشکیل شده که یک پین را احاطه کرده است. پین به کابل کواکسیال متصل می شود و نقطه انتقال بین کابل و دستگاهی است که کابل به آن متصل است. در شبکه‌ های کامپیوتری قبلی، کانکتورهای BNC با کابل ‌های کواکسیال در شبکه‌ های اترنت استفاده می‌ شد، اما شبکه ‌های اترنت در حال حاضر معمولاً توسط کانکتورهای RJ45 و کابل‌های سبک CAT5 به هم متصل می‌ شوند.

مشخصات فیش بی ان سی

فیش BNC پیچشی

فیش BNC مدل Twist-on به راحتی نصب می شوند، زیرا برای اتصال کانکتور به کابل کواکسt نیازی به ابزار خاصی نیست. البته برای جدا کردن کابل قبل از اتصال، هنوز هم به یک بره‌کن کابل کواکسی نیاز است، اما بعد از آن همه چیز با دست انجام می ‌شود. برخی از نصاب ‌ها معتقدند که کانکتورهای چرخشی BNC قابل اعتماد نیستند، زیرا به اندازه اتصال دهنده‌های فشرده به راحتی قابل اتصال نمی باشند. در صورتی که اگر این کابل ها به طول مناسب بریده شده باشند، می توان به راحتی آنها را نصب کرد.

اتصال فشرده سازی F به فیش BNC

دو روش رایج برای اتصال فیش  BNCوجود دارد. نصاب ها می توانند برای نصب کانکتورهای فشرده سازی یک تکه BNC، ابتدا یک کانکتور فشرده سازی Fرا به کابل کواکسی وصل کنند، سپس یک فیش  بی ان سی را به کانکتور F بپیچند. دلیل استفاده بسیاری از نصاب ها از این روش این است که در هنگام اتصال کانکتورهای F نمی توان طول کابل مورد استفاده را حدس زد. در زمان اتصال با کانکتورهای تراکمی  فیش بی ان سی، وقتی فیتینگ را روی کابل فشرده می ‌کنید، خطراتی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.

دلیل دیگری که اتصال با فیش  BNCمورد علاقه نصابان حرفه ای است، این است که بسیاری از نصاب های دوربین مدار بسته نصب تلویزیون کابلی را نیز انجام می دهند. تلویزیون کابلی از همان کابل کواکسی RG59 و RG6  استفاده می کند که دوربین های مدار بسته از آن استفاده می کنند. این نصاب ‌ها سال‌هاست که کانکتورهای F را با استفاده از ابزار فشرده‌سازی وصل می‌کنند. بنابراین آنها در این کار بسیار ماهر هستند. برای آنها ساده است که یک پیچ BNC روی کانکتور را به یک کانکتور F وصل کنند. اما این روش یک نقطه ضعف دارد، هنگامی که طول کانکتور F و فیش بی ان سی را با هم ترکیب می کنید، طول آن از یک کانکتور چرخشی بیشتر می شود. در برخی موارد، نصاب ها فضای محدودی دارند و به کواکس نیاز دارند. این روش اتصال طولانی تر، می تواند کار در فضاهای کوچک و تنگ را به یک چالش تبدیل کند.

انواع مختلف فیش بی ان سی

کدامیک از انواع فیش بی ان سی بهترین انتخاب است؟

انواع مختلفی از فیش  BNCوجود دارد و هر شخص بسته به کاری که می خواهد انجام دهد، از بین مدل های مختلف این فیش ها، مورد مناسب خود را انتخاب می کند. به نظر می رسد کانکتورهای چرخشی فیش بی ان سی نسبت به انواع دیگر بهتر باشند. هیچ چیز واقعاً به اندازه ایمن بودن یک کانکتور فشرده سازی هنگام اتصال به کواکس نیست. ابزارهای فشرده سازی ارزان نیستند، اما ارزش استفاده را دارند. یکی از عوامل موثر در انتخاب نوع فیش بی ان سی، مدت زمان لازم برای اتصال است. اگر واقعاً با یک نوع خاص راحت بوده و در اتصال دادن آن نوع کارآمد هستید، همان مدل را انتخاب کنید.

آیا فیش BNC همان کواکس است؟

در واقع فیش BNC نوعی کابل کواکسیال است که از اتصال دهنده BNC استفاده می‌کند که رایج‌ترین نوع کانکتور RF است. کانکتور BNC (Bayonet Neill-Concelman) در حقیقت معمولی ترین نوع کانکتور RF است که برای کابل کواکسیال استفاده می شود. این کابل بسیاری از رادیوها، تلویزیون و سایر تجهیزات الکترونیکی فرکانس رادیویی را به هم متصل می کند.

آیا همه انواع  BNC مشابه هم هستند؟

کابل ها و فیش BNC در مدل های 50 اهم و 75 اهم در بازار موجود می باشند. کابل ‌های 75 اهم را می ‌توان به طور مؤثر در قالب ‌های ویدیویی آنالوگ قدیمی‌تر نیز مورد استفاده قرار داد. این کار باعث می‌ شود دوربین های قدیمی کارآمدتر شده و انعطاف‌پذیری آنها نیز بیشتر شود، زیرا می‌ توان در هر شرایطی از آنها استفاده کرد.

آیا فیش  BNC و RCA یکسان هستند؟

تنها تفاوت بین فیش BNC و RCA Component در فیش اتصال است. اتصال بی ان سی بسیار امن تر از RCA است، زیرا BNC کابل را به دستگاه قفل کرده و موجب اتصال ایمن تر می شود. اتصال BNC شل نمی شود، زیرا اگر اتصال شل باشد می تواند کیفیت تصویر را کاهش دهد.

کاربرد فیش BNC در دوربین مداربسته

هر آنچه باید در مورد کانکتورهای بی ان سی بدانید؟

فیش BNC به وسیله پل نیل از آزمایشگاه های بل و کارل کانسلمن از آمفنول ساخته شده و به همین دلیل Bayonet Neill-Concelma یا BNC نامیده می شود. این یک کانکتور به سبک سرنیزه دو میخ است که دارای طراحی پیچ خورده و محکم با گل میخ ها و شکاف های به هم پیوسته است. این برای جفت گیری سریع طراحی شده است، با ‘snap’ لمسی که تأیید مثبتی را ارائه می دهد. کانکتورهای BNC می توانند در فرکانس های تا 11 گیگاهرتز کار کنند.

یکی از اصلی ترین کاربردهای فیس BNC در دوربین های مداربسته است. برای اینکه بتوانید تصاویر دوربین های مداربسته را از مانیتور یا تلویزیون مشاهده کنید باید کابل کواکسیال را به DVI-D تبدیل کنید. کابل کواکسیال یک کابل استاندارد اتصال صوتی و تصویری است که در اکثر تلویزیون ها، پخش کننده های DVD و سایر دستگاه ها وجود دارد. DVI-D یک اتصال کابل ویدئویی دیجیتال است که در کامپیوترها برای اتصال مانیتورها استفاده می شود. کابل کواکسیال مستقیم به آداپتور DVI-D متصل نمی شود و برای این کار باید از فیش بی سی ان استفاده کرد.

برای این کار باید کابل کواکسیال را به پورت “Out” تلویزیون وصل کنید. سر دیگر کابل را به درگاه کابل کواکسیال آداپتور به RCA وصل کنید. یک کابل RCA زرد رنگ را به انتهای RCA آداپتور وصل کنید. سر دیگر را به آداپتور RCA را به DVI-D وصل کنید. سپس کابل DVI-D خود را به درگاه DVI روی آداپتور وصل کنید. سر دیگر را به درگاه DVI-D در پشت مانیتور کامپیوتر وصل کنید. برای اطمینان از اتصال ایمن، پیچ های کناری کابل را محکم کنید. حالا تلویزیون و مانیتور را روشن کنید. اکنون می توانید محتوا را روی مانیتور DVI-D ببینید.