مسأله حفاظت از خانه یا محل کار، مسأله‌ای مهم و ضروری است. خرید یک دوربین امنیتی به شما در محافظت از خانه و عزیزانتان کمک می‌کند و خیالتان را از گزند مزاحمان و سارقان حفظ می‌کند. امروزه دست شما در خرید دوربین‌های امنیتی بسیار باز است و انتخاب‌های متفاوتی در بازار وجود دارد.

گاهی انتخاب دوربین متناسب با نیازهایتان به یک امر طاقت‌فرسا بدل می‌شود. اما زمانیکه انواع دوربین‌ها و مزایای آنها را بشناسید، انتخاب برایتان راحت‌تر می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا با قابلیت تشخیص چهره یا Face Detection در دوربین‌های مداربسته آشنا شویم.

آشنایی با قابلیت تشخیص چهره (Face Detection)

تشخیص چهره یک فناوری رایانه‌ای مبتنی بر هوش مصنوعی است که برای پیدا کردن و شناسایی چهره انسان در تصاویر دیجیتال استفاده می‌شود. از فناوری تشخیص چهره می‌توان در زمینه‌های مختلف از جمله کاربردهای امنیتی، بیومتریک، اجرای قانون، سرگرمی و ایمنی شخصی، برای نظارت و ردیابی بلادرنگ افراد استفاده کرد.

در ابتدا از تکنیک‌های ابتدایی بینایی رایانه‌ای در این تکنولوژی استفاده می‌شد اما به تدریج و با پیشرفت یادگیری ماشین و شبکه‌های عصبی مصنوعی پیچیده این فناوری نیز دستخوش تغییر و تحولات شد و نتیجه این تغییرات نیز بهبود مستمر در عملکرد قابلیت تشخیص چهره بود. در حال‌ حاضر این فناوری نقش مهمی را در بسیاری از برنامه‌های کلیدی از جمله ردیابی، تجزیه و تحلیل چهره و شناسایی چهره ایفا می‌کند.

در تجزیه و تحلیل چهره، تشخیص چهره به شناسایی قسمت‌هایی از تصویر یا فیلم برای تعیین سن، جنسیت و احساسات با استفاده از حالات چهره کمک می‌کند. در سیستم شناسایی چهره که ویژگی‌های چهره افراد را به صورت ریاضی ترسیم می‌کند و داده‌ها را به عنوان اثر چهره ذخیره می‌کند، داده‌های تشخیص چهره برای الگوریتم‌هایی که تشخیص می‌دهند کدام قسمت از تصویر یا فیلم برای تولید اثر چهره ضروری است، مورد نیاز است. پس از شناسایی، می‌توان اثر چهره جدید را با چهره ذخیره شده مقایسه کرد و تطابق یا عدم تطابق آن‌ها را بررسی کرد.

نحوه عملکرد قابلیت تشخیص چهره یا Face Detection

دوربین‌های مداربسته از الگوریتم‌های ویژه و یادگیری ماشین برای یافتن چهره انسان در تصاویر بزرگتر استفاده می‌کنند. این تصاویر اغلب شامل مناظر، ساختمان‌ها و سایر اعضای بدن انسان مانند دست و پا می‌شوند. الگوریتم‌های تشخیص چهره معمولاً با جستجوی چشم انسان که یکی از آسان‌ترین ویژگی‌ها برای تشخیص است، شروع می‌کنند. الگوریتم ممکن است ابرو، دهان، بینی، سوراخ‌های بینی و عنبیه چشم را تشخیص دهد.

برای اطمینان از صحت تشخیص، الگوریتم‌ها باید ابتدا در مجموعه داده‌های بزرگی که شامل صدها هزار تصویر مثبت و منفی می‌شوند، آموزش ببینند. این آموزش توانایی الگوریتم‌ها را برای تعیین وجود چهره در یک تصویر و مکان آنها بهبود می‌بخشد. روش‌های مورد استفاده در تشخیص چهره می‌تواند دانش محور، ویژگی محور، مطابقت الگو یا ظاهر محور باشد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

مزایای قابلیت تشخیص چهره

  • افزایش امنیت:

استفاده از این ویژگی در دوربین‌های مداربسته به بهبود اقدامات نظارتی منجر می‌شود و به ردیابی مجرمان و تروریست‌ها کمک می‌کند. امنیت شخصی نیز افزایش می‌یابد زیرا هکرها چیزی برای سرقت یا تغییر ندارند.

  • یکپارچه‌سازی آسان:

ادغام فناوری تشخیص چهره و شناسایی چهره آسان است و با اکثر نرم‌افزارهای امنیتی نیز سازگار است.

  • شناسایی خودکار:

در گذشته، شناسایی به صورت دستی توسط اپراتور انجام می‌شد. اما با این قابلیت، تشخیص چهره به صورت خودکار انجام می‌شود، بنابراین در زمان صرفه‌جویی شده و دقت افزایش می‌یابد.

معایب قابلیت تشخیص چهره

  • مسئولیت بزرگ ذخیره اطلاعات:

فناوری یادگیری ماشین مورد استفاده در تشخیص چهره مستلزم ذخیره‌سازی اطلاعات زیادی است که ممکن است در دسترس همه کاربران نباشد.

  • حساسیت:

اگرچه قابلیت تشخیص چهره نتایج دقیق‌تری نسبت به فرآیندهای شناسایی دستی ارائه می‌دهد اما با تغییر در ظاهر یا زاویه دوربین مدار بسته ممکن است کارآیی خود را از دست بدهد.

  • نقض احتمالی حریم خصوصی:

دوربین‌های مدار بسته مجهز به این ویژگی، کمک زیادی به دولت در ردیابی مجرمان می‌کنند. با این حال، این اجازه را نیز به دولت می‌دهد که زندگی شخصی شهروندان را زیر نظر داشته باشد. برای اطمینان از استفاده عادلانه و مطابق با حقوق حریم خصوصی بشر، باید مقررات سختگیرانه‌ای وضع شود.

تفاوت تشخیص چهره (Face Detection) با شناسایی چهره (Face Recognition) چیست؟

اگرچه اصطلاحات تشخیص چهره و شناسایی چهره اغلب با هم به کار می‌روند، اما شناسایی چهره تنها یکی از کاربردهای تشخیص چهره است. از شناسایی چهره در باز کردن قفل تلفن‌ها و برنامه‌های تلفن همراه و همچنین برای تأیید بیومتریک استفاده می‌شود. صنایع بانکی، خرده‌فروشی و امنیت حمل‌ونقل از شناسایی چهره برای کاهش جرم و جلوگیری از خشونت استفاده می‌کنند. قابلیت تشخیص چهره تنها توانایی تشخیص چهره افراد از سایر سوژه‌ها را داشته و امکان تشخیص میان چهره افراد مختلف وجود ندارد که با استفاده از قابلیت شناسایی چهره این امکان فراهم می‌شود. در این فرایند از یک برنامه کامپیوتری استفاده می‌شود که یک تصویر دیجیتالی از چهره یک فرد گرفته و آن را با تصاویر موجود در پایگاه داده پرونده‌های ذخیره‌شده مقایسه می‌کند.

دوربین تشخیص چهره

دوربین های  تشخیص چهره از فرایند متفاوتی برای ذخیره و ترسیم چهره فرد انجام میدهند و وقتی که کاربران برای خرید دنبال دوربین های تشخیص چهره میروند با کلمه بیومتریک بر میخورند و حالا سوال اینجا پیش می آید تشخیص چهره بیومتریک چیست شناسایی افراد از طریق چهره یکی از راهکارهای بیومتریک بدون تماس است که از نقاط مختلف صورت برای شناسایی افراد مختلف استفاده می‌کند. سابقه استفاده از این فناوری به دهه 1960 میلادی بر می‌گردد و در طی این مدت با توسعه بسیار به شکل پیشرفته امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ولی دوربین های تشخیص چهره طبیعتا چون از تکنولوژی تشخیص چهره پشتیبانی میکنند قیمت بالاتری دارند زیرا فرایند کاری این دوربین ها با سایر دئربین هیا مداربسته فرق دارد.

جمع‌بندی

اگر گزارش‌ها حاکی از افزایش فعالیت‌های مجرمانه در محله‌تان است، می‌توانید از قابلیت تشخیص چهره برای ضبط و فهرست کردن چهره مظنونان احتمالی استفاده کنید. برای عملکرد بهتر، دوربین‌های مداربسته را بالاتر از همه خروجی‌ها و ورودی‌ها نصب کنید تا چهره همه افراد را زیر نظر داشته باشید. در حین فیلم‌برداری، دوربین می‌تواند از فرد مزاحم عکس فوری بگیرد. با استفاده از این قابلیت یا، دوربین امنیتی زمانیکه فردی به ناحیه امنیتی شما تجاوز کند به شما هشدار می‌دهد.