شناخت علت تغییر رنگ دوربین مداربسته می تواند به رفع این مشکل کمک شایانی نماید. ما در بسیاری از موارد شاهد این امر می باشیم که رنگ ها در دوربین های مداربسته تغییر چشمگیری می نماید. در این مقاله ما سعی داریم تعدادی از این عوامل را برای شناخت بیشتر شما عزیزان معرفی نماییم.

بررسی علت تغییر رنگ دوربین مداربسته و قرمز شدن رنگ تصاویر

یکی از عوامل و علت تغییر رنگ دوربین مداربسته به رنگ قرمز را می توان ناشی از ایجاد اتصال در کابل دوربین مداربسته یافت. این امر در این سیستم ها سبب ایجاد اختلال می شود و در نتیجه تصاویر در دوربین مداربسته به رنگ قرمز دیده می شود. در نتیجه اولین راهکار برای حل تغییر رنگ دوربین مداربسته به رنگ قرمز امتحان و بررسی اتصالات کابل ها می باشد. گاهی نیز علت این تغییر در رنگ تصویر بسیار ساده و ناشی از تغییر در تنظیمات تصاویر در دوربین می باشد. در این حالت تنها کافیست تا شما تنظیمات دستگاه را به حالت اولیه و یا همان تنظیمات کارخانه برگردانید. گاهی حتی این تغییر در تنظیمات در دستگاه های NVR و  DVR مشاهده می شود.

رفع این مشکل نیز مانند همان حالت قبل و برگرداندن به تنظیمات کارخانه می باشد. یکی دیگر از صدمات وارده به دوربین های مداربسته و علت تغییر رنگ دوربین مداربسته که بر کیفیت تصویر موثر می باشد از بین رفتن ICR در دوربین ها می باشد. در این شرایط شما ملزم به تعویض این قسمت از دوربین مداربسته می باشید. یکی دیگر از خرابی های فنی سیستم های دوربین مداربسته که باعث تغییر رنگ در تصویر می شود خرابی CCD این دستگاه ها می باشد. تخریب و صدمه به کابل VGA نیز یکی دیگر از آسیب های تغییر دهنده رنگ در این سیستم ها می باشد. وجود میدان های مغناطیسی در اطراف مانیتورها نیز می تواند به تغییر رنگ این سیستم ها منجر شود. راهکار حل این مشکل نیز تنها تغییر در اطراف این سیستم ها از وجود وسایل مغناطیسی می باشد.

علت تغییر رنگ دوربین مداربسته

بنفش شدن رنگ تصویر در دوربین و علت تغییر رنگ دوربین مداربسته

علت تغییر رنگ دوربین مداربسته می تواند وجود عوامل بسیار متفاوتی باشد که برخی از آنها حتی وابسته به شرایط محیطی می  باشد. وجود عواملی نظیر نرم افزارها و سیستم عامل بد، تنظیمات اشتباه و یا محیط بسیار سرد می تواند سبب تغییر رنگ تصویر در دوربین مداربسته گردد. اما یکی از دلایل اصلی در تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته به رنگ صورتی عدم عملکرد درست در فیلتر IR CUT می باشد. این فیلتر در دوربین های مداربسته نقش یک پاک کننده نور مادون قرمز را ایفا می نماید.

وجود نور مادون قرمز در طول روز می تواند سبب آسیب به تصاویر شود. اما برای مدیریت این موضوع در ساختار دوربین های مداربسته از سنسورهای برش IR استفاده می شود. این سنسورها از ورود نور مادون قرمز به تصاویر ممانعت می نمایند. گاهی ما شاهد بروز آسیب به این بخش از دوربین مداربسته می باشیم. در این شرایط دوربین در حالت انتقال تصاویر در شب باقی می ماند. این امر باعث می شود تا تصاویر ضبط و ثبت شده در روز دارای رنگ های نا متعارفی باشد.

علت تغییر رنگ دوربین مداربسته

راهکار از بین بردن مشکلات تغییر رنگ در دوربینهای مداربسته

بعد از یافتن علت تغییر رنگ دوربین مداربسته نوبت به رفع این مشکلات می شود. گاهی تغییر در تنظیمات دوربین مداربسته می تواند سبب تغییر در رنگ تصاویر شود. در نتیجه همواره اولین روشی که برای حل این مشکل به کاربران این سیستم ها توصیه می شود کنترل تنظیمات در دستگاه می باشد. در بسیاری از وسایل الکترونیکی معمولا شرایطی وجود دارد که با طی مراحل خاص ما تنظیمات دستگاه را به حالت کارخانه باز می گردانیم. این امر در رابطه با دوربین های مداربسته نیز صدق می نماید. شما با استفاده از دکمه های تعبیه شده برای این امر در روی دستگاه می توانید این سیستم ها را مدیریت نمایید و تنظیمات دستگاه را به حالت کارخانه تغییر دهید.

روش دیگر برای رفع علت تغییر رنگ دوربین مداربسته این است که به راحتی و با چند بار روشن و خاموش نمودن چراغ IR led این مشکل را رفع نمایید. برای این امر شما یا می توانید به طور مستقیم از بخش تنظیمات به این امر مبادرت نمایید و یا حتی با قطع کابل دوربین مداربسته این مشکل را رفع نمایید. یکی دیگر از روش های حل این مشکل خاموش نمودن کلی دوربین به وسیله قطع منبع تغذیه در دوربین می باشد. برای حصول نتیجه در این روش باید حدود 20 ثانیه تامل نمایید. اما در دوربین هایی که دارای سیستم های بی سیم می باشند حتما باید از خروج باتری نیز از دوربین اطمینان حاصل نماییم.

علت تغییر رنگ دوربین مداربسته

رفع علت تغییر رنگ دوربین مداربسته با بروز کردن نرم افزارها و روش های دیگر

برای رفع علت تغییر رنگ دوربین مداربسته روش های متعددی را نام می برند. اما یکی از دلایلی که میتواند سبب تغییر رنگ در دوربین مداربسته شود به طور قطع به روز نبودن سیستم عامل در این دوربین ها می باشد. شما به راحتی و با تغییر در سیستم عامل این دوربین ها می توانید به رفع این مشکل بپردازید. شما همچنین در شرایطی که در دوربین مداربسته فیلتر IR مشکل پیدا نموده است به راحتی و با استفاده از یک آهن ربا می توانید به رفع این مشکل بپردازید.

شما با حرکت آهنربا در قسمت جلویی لنز می توانید به رفع این مشکل کمک نمایید. اما در شرایطی که این مشکل با این روش رفع نشد در آن زمان شما ملزم به تغییر در فیلتر IR در دوربین مداربسته می باشید. اما برای این تغییر توجه به نکاتی ضروری می باشد. یکی از عوامل ضروری که نیاز به توجه دارد تطابق فیلتر جدید با نوع و مدل دوربین مداربسته می باشد. در صورتی که شما با انجام تمام نکات قید شده در این متن نتوانستید به رفع مشکل کمک نمایید باید از خرابی کامل دستگاه اطمینان حاصل نمایید. در چنین شرایطی تنها راهکار شما برای فرار از این مشکل تغییر در دوربین مداربسته می باشد.

 

علت تغییر رنگ دوربین مداربسته