راه اندازی دوربین مداربسته و تنظیمات دید در شب دوربین مداربسته هایک ویژن برای اطمینان از عملکرد صحیح آن نسبتاً پیچیده است. دوربین های تحت شبکه، توربو اچ دی، ان وی آر ها و دی وی آر ها، آیفون های تصویری، کابل های شبکه، اسپید دام ها و… برخی از محصولات تولیدی این شرکت چینی است. به لطف دوربین های مداربسته یا CCTV، اکنون می توانید به راحتی محیط کار و خانه خود را زیر نظر داشته باشید. آنها بسیار هوشمند و دارای تعدادی ویژگی منحصر به فرد هستند. CCTV به شما این امکان را می‌دهد که از اتفاقاتی که در خانه خود می‌افتد آگاه باشید، حتی زمانی که در محل حضور ندارید! هایک لوک یکی از نمایندگان رسمی شرکت هایک ویژن (بهترین شرکت تولید کننده ی سیستم های مداربسته) در ایران است. شما می توانید با تماس با پشتیبانی مجموعه هایک لوک جهت مشاوره و آموزش نصب انواع دوربین مدار بسته از مشاوره رایگان کارشناسان آن بهره مند شوید.

تنظیمات دید در شب دوربین مداربسته هایک ویژن

اصول تنظیمات دید در شب دوربین مداربسته هایک ویژن

دید در شب دوربین‌های هایک ویژن از LEDهای پرقدرت مادون قرمز (IR) برای روشن کردن صحنه در هنگام تاریکی استفاده می‌کنند. وقتی تنظیمات دید در شب دوربین مداربسته هایک ویژن روی خودکار تنظیم می‌شود، دوربین‌ها فقط زمان بین تغییر حالت عادی و شب به عنوان مثال، هنگام غروب یا سحر، زمانی که نور در حاشیه است، منتظر می‌مانند. برخی از دوربین‌ها بین حالت‌های عادی و شبانه به جلو و عقب می‌چرخند و فیلم را خیلی روشن یا تاریک می‌کنند.

وقتی دید در شب روشن است و شخصی چراغ‌ها را روشن می‌کند، دوربین هایک ویژن شما به سرعت به حالت فیلمبرداری عادی می‌رود. دوربین‌های هایک ویژن همچنین می‌توانند تشخیص دهند که چه زمانی کسی می‌خواهد با تاباندن چراغ قوه به سمت آنها، آنها را کور کند. دید در شب طوری طراحی شده است که در هنگام وقوع چنین اتفاقی روشن بماند، بنابراین می‌توانید ببینید که متجاوز در چه کاری است. محدوده دید در شب به میزان نور و دوربین یا زنگ در بستگی دارد. وقتی هوا تاریک است، ویدیوی ضبط شده یا زنده دوربین خود را آزمایش کنید و موقعیت آن را تنظیم کنید یا در صورت نیاز نور اضافه کنید. اگر منابع نوری در آن منطقه وجود داشته باشد، دوربین شما ممکن است بتواند دورتر را هم ببیند. وقتی دید در شب روشن است، ویدیو به صورت سیاه و سفید پخش می شود، حتی اگر نور زیادی در صحنه وجود داشته باشد.

5 نکته و ترفند مفید برای تنظیمات دید در شب دوربین مداربسته هایک ویژن

طبق ماهیت دوربین های مدار بسته، بیشتر حوادثی که باید در یک سیستم دوربین مداربسته ضبط کنید، در تاریکی پنهان اتفاق می‌افتند. به همین دلیل، تنظیمات دید در شب دوربین مداربسته هایک ویژن برای گرفتن بهترین نتایج از تجهیزات امنیتی شما حیاتی است. انتخاب دوربین های مناسب برای داشتن بهترین دید در شب حیاتی است. اگر دوربین امنیتی شما از برند هایک ویژن است، هنگام انتخاب و نصب دوربین‌های خود، چند ترفند آسان وجود دارد که می‌تواند بر کیفیت تصویری که آنها ضبط می‌کنند، تأثیر بسزایی بگذارد. به همین دلیل توصیه می کنیم این نکات مفید را برای به دست آوردن بهترین قابلیت دید در شب دوربین مداربسته رعایت کنید.

1) مطمئن شوید که IR به اندازه کافی قدرتمند است. این احتمالاً مهم‌ترین چیز در تنظیمات دید در شب دوربین مداربسته هایک ویژن است که باید هنگام مقایسه دوربین‌های دید در شب به خاطر داشت. تمام دوربین های مداربسته IR دارای حداکثر برد ذکر شده از 5 متر تا 50 متر و حتی بیشتر خواهند بود. البته به یاد داشته باشید که این رقم یک محدوده حداکثر مطلق است و کیفیت تصویر در این حد ایده آل نخواهد بود. ما معمولاً توصیه می‌کنیم اندازه‌گیری کنید که چقدر باید ببینید و سپس یک سوم همان مقدار را به محدوده دید خود اضافه کنید، مثلاً اگر می‌خواهید بر محدوده 30 متری منطقه مورد نظرتان دید داشته باشید، بهتر است روی یک دوربین 40 متری سرمایه‌گذاری کنید.

قابلیت دید در شب دوربین مدار بسته

ادامه ترفندهای مفید برای تنظیمات دید در شب دوربین مداربسته هایک ویژن

2) مراقب لنزهای Wide Angle باشید. LED های IR برای روشن کردن مرکز تصویر به منظور تمرکز قدرت خود طراحی شده اند. به همین دلیل دید در شب در اکثر دوربین های مداربسته زاویه دید بسیار وسیعی نخواهد داشت. این معمولاً یک مشکل نیست، اما برخی از دوربین ها دارای لنزهای وریفوکال هستند که قابلیت زوم و بزرگنمایی را دارند. در این مواقع فقط حواستان باشد که در انتهای باز زوم، گوشه‌های تصویر با دید در شب پوشانده نشوند.

3) مطمئن شوید که میدان دید واضح است. مهم است که هیچ جسمی به میدان دیدِ نزدیک دوربین نچسبد. این به این دلیل است که اکثر دوربین‌های مداربسته سعی می کنند نوردهی را تنظیم کنند تا بهترین تصویر را ارائه دهند. اگر جسمی مانند شاخه درخت یا برگ‌هایی روی فریم قرار گرفته باشد، با LEDها، بسیار روشن می‌شود. سپس دوربین، تصویر را تیره‌تر می‌کند تا سعی کند آن را جبران کند.

4) نور دوربین مداربسته IR قابل مشاهده نخواهد بود مگر اینکه از چیزی بازتاب داده شود. مشتریان گاهی دوربین را به سمت یک میدان خالی نشانه می‌گیرند و وقتی چیزی جز تاریکی در تصویر وجود ندارد، نگران می شوند. با این حال، این بدان معنا نیست که IR کار نمی‌کند، چون زمانی که سوژه به محدوده حرکت کند، همچنان قابل مشاهده خواهد بود.

6) وقتی در نظر می گیرید که دید در شب شما چقدر باید قدرتمند باشد، مهم است که ارتفاع دوربین هایتان را در آن نصب کنید. به عنوان مثال، اگر ماشین شما در فاصله 4 متری از خانه شما پارک شده باشد و دوربین شما در فاصله 3 متری از زمین نصب شده باشد، فاصله واقعی دوربین تا ماشین 5 متر است. این نکته به ویژه هنگام نصب دوربین‌ها در طبقه همکف مهم است.

مشکلات دید در شب دوربین های مدار بسته

برخی مشکلات دید در شب و راه حل  آنها بخش اول

1- تصویر IR یا مادون قرمز ابری است (اثر تصویر بد در شب)

علت 1

 • توضیح: تصویر دارای لکه های سفید (مانند لکه های روشن، خطوط سفید) در شب است.
 • علت: کاور شفاف توسط اثر دست، لکه های آب یا تار عنکبوت لکه دار شده است.
 • رفع مشکل: پوشش شفاف را با دستمال مرطوب لنز یا حوله نرم تمیز کنید یا با یک کاور تمیز جایگزین کنید.
 • توجه: پوشش شفاف را با الکل تمیز نکنید.

علت 2

 • توضیح: تصویر دارای لکه های سفید در لبه ها و در مرکز با نوار سفید است.
 • علت: رینگ فوم دستگاه شل یا جدا شده است، بنابراین نور به داخل نشت می کند.
 • رفع مشکل: با خدمات پس از فروش تماس بگیرید و دستگاه را برای تعمیر به کارخانه ارسال کنید.

علت 3

 • توضیح: وقتی چراغ IR دستگاه داخلی روشن است، تصویر کدر می شود.
 • علت A: یک نور مادون قرمز دیگر در جهت مخالف وجود دارد
 • علت B: زاویه نصب عمودی خیلی زیاد است. نور در سقف منعکس و بازتاب داده می شود.
 • علت C: لنز مسدود شده است.
 • رفع مشکل: بلوک را بردارید، لنز را پایین بیاورید و زاویه نصب را تنظیم کنید.

علت 4

 • توضیح: تصویر کلاً تیره است.
 • علت A: صحنه خالی است و زاویه شوتینگ خیلی بالا است، بنابراین نور مادون قرمز به طرز مؤثر و کارآمدی انعکاس داده نمی شود.
 • رفع مشکل A: لنز را پایین بیاورید و زاویه نصب را تنظیم کنید.
 • علت B: دوربین IR برای بیش از 2 سال استفاده شده است و نور مادون قرمز کاهش می یابد یا نور IR خاموش شده است.
 • رفع مشکل B: برد لایت IR را تعویض کنید و چراغ IR را روشن کنید.

برخی مشکلات دید در شب و راه حل  آنها بخش دوم

2- برفک زدن در شب

 • توضیح: شب هنگام بر روی تصویر برفک وجود دارد.
 • علت: محیط استفاده دارای گرد و غبار است. گرد و غبار نزدیک دوربین، نور مادون قرمز را منعکس می کند و به صورت برفک روی تصویر به نظر می رسد.
 • رفع مشکل: دوربین را در فاصله کانونی بیشتر، تنظیم کنید. عملکرد IR هوشمند را فعال کنید روشنایی نور IR را کاهش دهید.

3- تصویر دارای لکه های سفید (مانند لکه های نور، خطوط سفید) در شب است.

 • علت: کاور شفاف با اثر دست، لکه های آب یا تار عنکبوت لکه دار شده است.

رفع مشکل: با یک کاور شفاف تمیز جایگزین کنید، یا کاور کثیف را با دستمال مرطوب لنز یا حوله نرم تمیز کنید.