نحوه تجزیه و تحلیل رفتار بازیکنان فوتبال توسط هایک ویژن

تجزیه و تحلیل رفتار بازیکنان فوتبال توسط هایک ویژن یکی از کاربردهای بسیار مفید دوربین های مداربسته این شرکت می باشد. هایک ویژن یک شرکت خوش نام چینی است که بیش از دو دهه تجربه تولید دوربین های مداربسته را دارد. این شرکت هر روز در تلاش است تا علاوه بر پیشرفت تکنولوژی های دوربین بر قابلیت های آن هم بیفزاید. یکی از اهداف مهم هایک ویژن افزایش استفاده دوربین های مداربسته در مکان های مختلف می باشد. تاکنون همیشه دوربین را به عنوان وسیله ای جهت جلوگیری از جرایمی مانند سرقت می شناختیم. امروزه هایک ویژن در تلاش است تا دوربین هایی تولید کند که در مکان هایی مانند ورزشگاه ها نیز کاربرد داشته باشد. استفاده از دوربین های مداربسته در ورزشگاه های فوتبال جهت نظارت بر رفتار تماشاگران، رفتار بازیکنان در زمین فوتبال و ثبت وقایع ورزشگاه از جمله کاربردهای این دوربین در ورزشگاه ها می باشد.

باشگاه ورزشی آژاکس یکی از باشگاه های ورزشی معتبری است که از دوربین های مداربسته هایک ویژن، جهت نظارت بر بازی های آموزشی و مسابقات فوتبال استفاده می کند. همچنین طبق توافقی که مابین هایک ویژن و آژاکس صورت گرفته، ساخت یک نمایشگاه ابتکاری از دوربین های مداربسته در دست اقدام هایک ویژن است. استفاده از دوربین های مداربسته در باشگاه ها علاوه بر بهبود کیفیت بازی ها نحوه برگزاری آن ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

نحوه تجزیه و تحلیل رفتار بازیکنان فوتبال توسط هایک ویژن

چالش هایی که برای نصب دوربین مداربسته در باشگاه وجود دارد

هایک ویژن در دوربین هایی که برای باشگاه های فوتبال در نظر گرفته از بهترین و پیشرفته ترین تکنولوژی ها استفاده نموده است. موضوعی که هایک ویژن در زمان نصب دوربین های مداربسته با آن مواجه است نحوه  نصب دوربین می باشد. در ادامه این موضوع را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار می دهیم؛

تعیین محل نصب دوربین: یکی از اصلی ترین موضوعاتی که برای نصب دوربین وجود دارد محل نصب آن است. دوربین های مداربسته باید به گونه ای نصب گردند که از رخداد مورد نظر فاصله مناسبی داشته باشند. نه آنقدر دور باشند که چهره افراد و وسایل مشخص نباشد، نه آنقدر نزدیک که دید مناسبی از رخداد را به دست ندهند. در خصوص باشگاه فوتبال هم محل نصب باید به گونه ای باشد که علاوه بر تحت الشعاع قرار دادن بازی و رفتار بازیکنان، دید مناسبی از زمین را به دست دهد. مثلا قرار دادن دوربین در نقاط میانی زمین علاوه بر اینکه فضای کافی را برای نصب دوربین وجود ندارد، به رخدادهای مورد نظر هم بیش از حد نزدیک است و دید مناسبی را به دست نمی دهد. پس دوربین باید به گونه ای مناسب در اطراف زمین نصب گردد.

نیروی انسانی: یکی دیگر از چالش هایی که بر سر راه نصب دوربین های مداربسته جهت تجزیه و تحلیل رفتار بازیکنان فوتبال توسط هایک ویژن قرار دارد، نیروی انسانی مورد استفاده است. برخی از دوربین های هایک ویژن مانند اسپید دام به یک اپراتور جهت هدایت نیازمند هستند. اگر هم از ابزارهای دیگر جهت تجزیه و تحلیل استفاده گردد نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.

راهکار مناسب: هایک ویژن جهت غلبه بر این مشکلات باید از راهکارهای مناسب استفاده کند. جهت تجزیه و تحلیل رفتار بازیکنان فوتبال توسط هایک ویژن، دوربین باید با زاویه 180 درجه تمام محیط  را تحت پوشش قرار دهد. جهت دنبال کردن بازیکنان در زمین بازی هم دوربین باید در نزدیک میدان بازی و در نقطه ای که قابل قبول باشد نصب گردد. در نهایت از یک سیستم یکپارچه جهت ردیابی بازیکنان و تجزیه و تحلیل رفتار آن ها استفاده گردد. استفاده از یک دستگاه ضبط کننده مناسب هم جهت ثبت و ضبط وقایع یکی دیگر از بهترین راهکارها جهت نظارت بر بازی فوتبال است.

چالش هایی که برای نصب دوربین مداربسته در باشگاه وجود دارد

قابلیت های منحصر به فرد دوربین های شرکت

هایک ویژن یک برند معتبر جهانی است. آنچه که محصولات این شرکت را منحصر به فرد نموده قابلیت های محصولات آن است. در ادامه این قابلیت ها را با هم بررسی می کنیم؛

لنزهای دوربین: لنز دوربین های هایک ویژن در اندازه های مختلفی تولید می شوند. با توجه به اندازه هر لنز وضوح تصاویر هم متفاوت است. البته تمامی لنزهای هایک ویژن دارای کیفیت تصویر برداری بالایی هستند. هایک ویژن برای ساخت لنز دوربین های خود با یک برند معتبر آلمانی به نام اولسن همکاری می کند. طبق رده بندی هایی که برای شرکت های تولیدکننده لنز دوربین مداربسته صورت گرفته. لنزهای شرکت اولسن به لحاظ کیفیت بسیار بالایی که داشته جزء سه برند معتبر جهانی قرار گرفته است.

تراشه های فوق پیشرفته: یکی دیگر از مواردی که سبب می شود کیفیت دوربین های مداربسته جهت تجزیه و تحلیل رفتار بازیکنان فوتبال توسط هایک ویژن افزایش یابد، استفاده از تراشه های قوی می باشد. هایک ویژن جهت ساخت تراشه های خود با شرکت Ambrella که یک شرکت آمریکایی معتبر در زمینه تولید تراشه می باشد همکاری می کند.

تراشه های اختصاصی: یکی از بهترین دستاوردهای خود هایک ویژن که باعث خاص بودن دوربین های مداربسته این شرکت شده، و سبب شده تا تجزیه و تحلیل رفتار بازیکنان فوتبال توسط هایک ویژن بهتر شود. راه اندازی خط تولید تراشه توسط خود شرکت هایک ویژن است. راه اندازی خط تولید تراشه سبب افزایش کیفیت تراشه و کاهش هزینه های شرکت شده است.

تکنولوژی POC:  تولید کابل POC یکی از جدیدترین ابداعات هایک ویژن است. این کابل جهت انتقال جریان الکتریکی و اطلاعات تصاویر بر روی یک کابل واحد مورد استفاده قرار می گیرد. کابلPOC مختص دوربین های آنالوگ و آنالوگHD  است. میزان برد این کابل برابر با 1200 متر می باشد.

تکنولوژی هیبریدی: دوربین های هایک ویژن بر دو پایه آنالوگ و تحت شبکه می باشند. دوربین های تحت شبکه کیفیت تصویربرداری بالاتری نسبت به دوربین های آنالوگ دارند. اما دوربین های آنالوگ قیمت کمتری نسبت به دوربین های شبکه دارند. گاهی پیش می آید که کاربری که از دوربین آنالوگ استفاده می کند بخواهد از دوربین تحت شبکه نیز استفاده موقت داشته باشد. در این شرایط دیگر نیازی به تغییر زیرساخت ها نیست. با استفاده از تکنولوژی هیبریدی به راحتی می توان دوربین تحت شبکه را به ابزارهای دوربین آنالوگ متصل نمود.

قابلیت های منحصر به فرد دوربین های شرکت

دوربین های هوشمند هایک ویژن چگونه کار می کنند؟

هایک ویژن یک مجموعه متخصص مخصوص تحقیق و توسعه دارد و سالانه بخش زیادی از درآمد خود را به این بخش اختصاص می دهد. از جمله قابلیت های نوینی که هایک ویژن به محصولات خود افزوده است عبارت است از:

Line crossing و Intrusion: این قابلیت ها توانایی جلوگیری از ورود افراد به مناطق خاص را دارا می باشند.

People Counting: این تکنولوژی توانایی گرفتن آمار ورود افراد به یک مکان را دارا می باشد.

Darkfighter: این تکنولوژی امکان مشاهده تصویر در شب را با کیفیت بالا فراهم می کند.

Heat Map: این قابلیت جهت به دست آوردن اطلاعات در رابطه با تمرکز جمعیت در یک مکان کاربرد دارد.

Smart Tracking: این قابلیت جهت تحقیق و ردیابی هوشمند سوژه ها کاربرد دارد.

دوربین های هوشمند هایک ویژن چگونه کار می کنند

گواهی نامه ها و استانداردهای شرکت

آنچه که شرکت هایک ویژن را در سطح جهان معروف کرده است و باعث شده در جاهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد، رعایت استانداردها و افزایش کیفیت محصولات آن است. مثلا تجزیه و تحلیل رفتار بازیکنان فوتبال توسط هایک ویژن در باشگاه های ورزشی، یکی از مکان هایی است که از دوربین های این شرکت استفاده می شود. بر همین اساس این شرکت گواهی نامه و استانداردهای بسیاری را دریافت نموده است. در ادامه به دو مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد.

گواهینامه CMMI: هایک ویژن در سال 2009 به دلیل افزایش بازده در عرصه های مختلفی اعم از تولید و کنترل کیفیت، تحقیق و توسعه و … با شرکت های مشاور همکاری نموده است. به دلیل اینکه هایک ویژن برای این منظور از سیستمCMMI  استفاده نموده است این گواهی نامه را دریافت نموده است

استاندارد و جوایز هایک ویژن

جایزه مجله Benchmark: هایک ویژن این جایزه را برای دوربین سری deep in view که یک دوربین امنیتی نظارتی با قابلیت های بالا می باشد دریافت نموده است. این دوربین دارای دو عدد لنز با قابلیت آنالیز تصویری می باشد.