دوربین مداربسته خودرو هایک ویژن دارای قابلیت های ویژه ای جهت حفاظت از خودروی شخصی شما است. دوربین مداربسته خودرو همانند جعبه سیاه هواپیما می باشد. خودرو به دلیل اینکه در فضای باز قرار می گیرد. ممکن است زمان های طولانی از دید مالک دور باشد. در این زمان اتفاقات ناگواری مانند اصابت اشیای سنگین و یا برخورد خودرویی دیگر ممکن است سبب آسیب به آن شود. مالک برای اینکه از اتفاق رخ داده به صورت دقیق مطلع شود نیازمند یک مدرک معتبر می باشد. دوربین مداربسته خودرو می تواند اتفاق رخ داده را ضبط نموده و حتی تصاویر ضبط شده را بر روی گوشی مالک ارسال کند.

آشنایی با قابلیت ها و ویژگی های دوربین مداربسته خودرو هایک ویژن

هایک ویژن یک شرکت چینی تولیدکننده دوربین های مداربسته می باشد. این شرکت فعالیت خود را از سال 2001 آغاز نموده است. در طی سال های فعالیت این شرکت همواره بر قابلیت های دوربین های مداربسته آن افزوده شده است. یکی از بهترین فناوری های هایک ویژن تولید دوربین مداربسته برای خودروها می باشد. دوربین مداربسته خودرو در هر جایی از خودرو قابل نصب می باشد.

آشنایی با قابلیت ها و ویژگی های دوربین مداربسته خودرو هایک ویژن

دوربین خودرو هوشمند

دوربین خودرو هوشمند یک دوربین هوشمند جهت حفاظت داخل و خارج از خودرو می باشد. این دوربین تمامی حوادث و وقایع مربوط به خودرو را ثبت و ضبط می نماید. این دوربین حتی در زمان هایی که خودرو خاموش است و یا در حال پارک می باشد، نیز قابلیت ضبط تصاویر را دارا می باشد. دوربین هوشمند ابزاری جهت ایجاد امنیت خودرو می باشد. این دوربین دارای قابلیت هایی از قبیل؛

 • امکانات ارتباطی آنلاین
 • ارتباط صوتی و تصویری
 • ارتباط با فضای ابری
 • ارتباط از طریق کامپیوتر
 • ارتباط از طریق مرورگر
 • دارای قابلیت ردیابی خودرو
 • امکان دسترسی به اطلاعات ردیاب تا 7 روز پس از ثبت

قابلیت ها

قابلیت ها و امکانات دوربین مداربسته خودرو هایک ویژن با توجه به نوع دوربین متفاوت می باشد. در ادامه برخی از این قابلیت ها را با هم بررسی می کنیم؛

Push notification: دوربین مداربسته خودرو هایک ویژن می تواند به گوشی تلفن همراه یا کامپیوتر کاربر متصل شود. این قابلیت توانایی تشخیص ضربه و ارسال عکس از لحظه واقعه به کاربر را دارا می باشد.

Remote Video Playback: دوربین های مداربسته فیلم ها را ثبت و به یک منبع ذخیره سازی ارسال می کنند. گاهی نیاز است فیلم های دریافتی بازبینی شوند. جهت بازبینی فیلم ها در داخل کامپیوتر یا تلفن همراه از این قابلیت استفاده می شود.

Video Backup: دوربین پس از دریافت فیلم ها آن ها را به یک فضای ذخیره سازی انتقال می دهد. فضای ذخیره سازی ممکن است فضای ابری و یا کارت حافظه باشد. این قابلیت عملیات انتقال را به یکی از این دو فضا انجام می دهد.

Live GPS: دوربین مداربسته جهت حفاظت خودرو در مکان ها و شرایط مختلف نصب می گردد. جهت مشاهده خودرو در لحظات، مکان ها، موقعیت ها و در هر سرعتی از این قابلیت استفاده می شود.

Time Lapse: این قابلیت دارای مواردی از قبیل:

 • سیستم هوشمند دستیار راننده: این قابلیت موارد ضروری مانند بسته نبودن درها و … را به راننده هشدار می دهد
 • وقایع، حرکات و ضربات وارده را تشخیص و ضبط می نماید
 • قابلیت ضبط وقایع در زمان رانندگی و یا پارک خودرو به میزان 60 فریم بر ثانیه
 • قابلیت ضبط صدای داخل و خارج خودرو در صورت اتصال میکروفون قوی و با کیفیت
 • قابلیت بازبینی تصاویر به کمک مانیتور داخل خودرو، گوشی و کامپیوتر

دوربین خودرو هوشمند

کاربردها

قابلیت ها و ویژگی های دوربین مداربسته خودرو هایک ویژن را در بخش های قبلی مقاله مورد بررسی قرار دادیم. دوربین مداربسته خودرو به دلیل اینکه لنزهای مختلفی دارد قابلیت نصب در تمامی بخش های خودرو را دارا می باشد. در ادامه مقاله کاربردهای دوربین مداربسته خودرو را با هم بررسی می کنیم؛

ثبت حوادث رانندگی

خودرو تنها وسیله حمل و نقلی است که در تمامی نقاط حتی روستاهای دور افتاده هم کاربرد دارد. به دلایل مختلف مانند شلوغی و ترافیک شهری و یا در صورت پارک خودرو در مکانی خلوت، احتمال ایجاد صدمه و آسیب به آن بسیار بالاست. ممکن است در نبود مالک خودرویی دیگر به دلیل بی احتیاطی راننده با خودروی شما برخورد کند. در این شرایط اگر شاهدی نباشد و پلیس هم در محل حاضر نباشد. دوربین مداربسته خودروی شما از پلاک آن خودرو عکس می گیرد و شما می توانید از صاحب پلاک طرح شکایت نمایید.

نصب در داخل تاکسی

رانندگان تاکسی به دلیل اینکه مسافر جا به جا می کنند با افراد مختلفی سر و کار پیدا می کنند. ممکن است مسافری در دادن کرایه کافی به راننده کوتاهی کند و یا اشتباهی کرایه اضافی پرداخت نماید. و یا ممکن است وسیله مسافری در داخل ماشین جا بماند و راننده متوجه نشود. نصب دوربین در داخل تاکسی به راننده بسیار کمک خواهد کرد.

ثبت لحظات

حتما تاکنون به سفر رفته اید. یکی از بهترین قسمت های یک سفر ثبت لحظات و عکس گرفتن از مناظر و طبیعت می باشد. ممکن است که شما در طول سفر از مکان هایی عبور کنید که دارای طبیعت بکر و زیبایی باشند. در صورت نصب دوربین مداربسته بر روی خودرو تمامی وقایع ثبت و ضبط می گردد.

دوربین دنده عقب

حوادث رانندگی مختلفی بر اثر دنده عقب رفتن ماشین اتفاق می افتد. برخی از کمپانی های تولیدکننده خودرو یک دوربین در عقب خودرو نصب می کنند. البته این دوربین توسط خود راننده هم قابل نصب است. این دوربین یکی از کاربردی ترین دوربین های خودرو می باشد. ممکن است که در پشت ماشین حیوانی خوابیده باشد. یا کودکی در حال بازی باشد و متوجه عقب آمدن خودرو نشود. یا شیئی قرار داشته باشد که از دید راننده مخفی باشد. در این شرایط در صورتی که بر روی ماشین دوربین دنده عقب نصب باشد به راننده هشدار می دهد.

کاربردهای دوربین مداربسته خودرو

انواع دوربین های داخل خودرو

دوربین های مداربسته خودرو در اشکال، امکانات و اندازه های مختلفی تولید می گردند. هرقدر اندازه دوربین بزرگتر باشد امکانات بیشتری را دارا می باشد. در ادامه چند مورد از انواع دوربین های مداربسته خودرو را با هم بررسی می کنیم؛

دوربین پشت آینه ای: این نوع دوربین دارای یک پایه مجهز به چسب نواری می باشد. این دوربین در پشت آینه و در بالاترین نقطه شیشه جلو ماشین قابل نصب است.

دوربین آویزان: این نوع دوربین دارای یک پایه ساکشنی می باشد. این پایه های ساکشنی قابلیت نصب و چسباندن بر روی شیشه ماشین را دارا می باشند. نصب این دوربین بسیار ساده و آسان است.

دوربین استوانه ای: این دوربین به شکل استوانه می باشد و اندازه کوچکی دارد. فاقد صفحه نمایش است و کلیه تنظیمات آن از طریق نرم افزار بر روی گوشی انجام می گیرد. به دلیل اینکه ابعاد کوچکی دارد جلب توجه کمتری هم می کند.

دوربین نامحسوس: این نوع دوربین به شکل آینه می باشد. صفحه نمایش این دوربین قابلیت مخفی شدن دارد. به همین دلیل می تواند به صورت نامحسوس وقایع را ضبط نماید. این دوربین ممکن است یک دوربین اضافی هم جهت ثبت بهتر وقایع داشته باشد.

دوربین خودرو سیم کارت خور: این نوع دوربین بهترین و کاربردی ترین نوع دوربین مداربسته خودرو می باشد. این نوع دوربین به هر شکلی از دوربین های نام برده بالا می تواند باشد. این دوربین به دلیل سیم کارت خور بودن قابلیت اتصال به اینترنت را نیز دارا می باشد. قابلیت ارسال درخواست کمک یا GPS هم از جمله کاربردهای این نوع دوربین است. این دوربین پرطرفدارترین نوع دوربین مداربسته داخل خودرو می باشد.

انواع دوربین های مداربسته داخل خودرو

ویژگی های دوربین مداربسته خودرو خوب

دوربین مداربسته خودرو باید دارای قابلیت هایی باشد. در ادامه این قابلیت ها را با هم بررسی می کنیم؛

 • برند معتبر: یکی از مواردی که باید در زمان خرید دوربین مداربسته مدنظر قرار دهید خرید از یک برند معتبر است. هایک ویژن یکی از معتبرترین برندهای تولید کننده دوربین های مداربسته خودرو می باشد. دوربین های هایک ویژن از کیفیت تصویربرداری بالایی برخوردار می باشند.
 • فیلمبرداری مداوم: دوربین مداربسته خودرو باید بتواند به صورت 24 ساعته به ثبت و ضبط تصاویر بپردازد. بنابراین باید کیفیت سخت افزاری و نرم افزاری بالایی داشته باشد.
 • حافظه بالا، منبع تغذیه مناسب، قابلیت اتصال به اینترنت و قابلیت دید در شب از دیگر ویژگی های دوربین مداربسته خودرو هایک ویژن می باشد.

ویژگی های یک دوربین مداربسته خودرو خوب