امنیت محیط شهرها و مدیریت آن از جمله اصلی ترین دغدغه های مسئولین مدیریت شهری در سرتاسر جهان است. در ادامه در مورد راهکارهای هایک ویژن برای کنترل و نظارت شهری صحبت می کنیم. طی سال های اخیر ظهور انواع فناوری های تصویری موجب بهبود مدیریت و نظارت شهری شده است. هایک ویژن یکی از بزرگ ترین کمپانی های طراحی و تولید سیستم های مداربسته است که در زمینه کنترل و نظارت شهری نیز راهکارهای مناسبی را ارائه کرده است.

کنترل و نظارت شهری

راهکار هایک ویژن برای کنترل و مدیریت ترافیک

از جمله مهم ترین راهکارهای هایک ویژن، راهکاری است که در زمینه کنترل هوشمند ترافیک ارائه کرده است. این کار با استفاده از دوربین های پیشرفته ای انجام می گیرد که توانایی ثبت تصاویر و رویدادهای متعددی را دارند. نکته مهم آن است که  دوربین های مداربسته این شرکت که برای کنترل و مدیریت ترافیک شهری به کار برده می شوند، همراه با یک مرکز کنترل داده ها به خوبی به مدیریت اطلاعات و برقرار کردن ارتباط میان اجزای مختلف سیستم می پردازند.

برای انجام مدیریت ترافیک و کنترل آن، نیاز به وجود ایستگاه های بازرسی هوشمند است. این ایستگاه ها اطلاعات لازم را دریافت و برای مدیریت سیستم ارسال می کنند. شبکه هوشمندی که از این طریق شکل می گیرد، موجب دسترسی به همه نقشه ها و تصاویر لازم برای نظارت و مدیریت مسیرها می شود.

ایستگاه های هوشمند می توانند به کنترل تردد اتومبیل ها پرداخته و شماره پلاک اتومبیل ها را ثبت کنند. از طرف دیگر این امکان برای آنها وجود دارد که میزان سرعت اتومبیل را بررسی و اندازه گیری کنند. توجه داشته باشید که دقت این نوع ایستگاه های هوشمند بسیار بالا می باشد و با استفاده از رادار یا Segment وظیفه خود برای کنترل سرعت اتومبیل ها را به خوبی انجام می دهند.

نکاتی درباره راهکارهای کنترل و مدیریت ترافیک

به طور کلی می توان گفت که استفاده از راهکار هایک ویژن برای برخورد با تخلفات رانندگی و کنترل  ترافیک، یکی از پرطرفدارترین روش های مدیریت شهری می باشد. این راهکار دارای ویژگی ها و قابلیت های متعددی است. از جمله اینکه می تواند بر روی جریان ترافیک کنترل داشته باشد، لاین غیرمجاز را تشخیص داده و یا وضعیت عبور از روی خطوط عابر پیاده را تغییر دهد.

این راهکار برای کنترل و مدیریت شهری قابلیت تجزیه و تحلیل تخلفات خودرویی را دارد. نکته جالب آن است که می توان از روی اطلاعات این فناوری نسخه پشتیبان داشت. ضمن اینکه انتقال اطلاعات در شبکه به صورت کاملا اتوماتیک انجام می گیرد.

به طور کلی این فناوری قدرتمند به گونه ای طراحی شده است که امکان ثبت هرگونه تخلف رانندگی را داشته باشد. شماره پلاک اتومبیل هایی که در هنگام دستور توقف توسط چراغ قرمز، از حد مورد نظر عبور می کنند را ثبت می کند. همچنین اگر خودرو یا هر نوع وسیله نقلیه ای در بزرگراه به صورت دنده عقب حرکت کند، سیستم دوربین مداربسته کنترل ترافیک شهری پلاک آن را ثبت خواهد کرد.

راهکارهای هایک ویژن برای  نظارت شهری

راهکار هایک ویژن برای حفظ امنیت و مدیریت شهری

یکی دیگر از راهکارهای هایک ویژن برای مدیریت شهری و حفظ امنیت و کنترل آن، سیستم های امنیتی مداربسته جهت کنترل زمینی هستند. این نوع سیستم ها اهمیت فوق العاده ای در حفظ زیرساخت های امنیتی هر شهر دارند و می توانند اطلاعات ضروری از نقاط اصلی و کلیدی شهر به دست آورند.

از طرف دیگر، از آنجا که ممکن است امنیت شهرها از طریق راه های هوایی نیز به خطر افتاد، هایک ویژن به طراحی و راه اندازی دوربین های PTZ پرداخته است. ضمن اینکه انواع سیستم های موقعیت یابی، هواپیماهای بدون سرنشین، تجهیزات ضد پهپاد و غیره را نیز طراحی و در اختیار مسئولین مدیریت شهری می گذارد.

سیستم کنترل متحرک

واقعیت این است که همه این سیستم های کنترل و مدیریت شهری فقط توانایی پوشش دادن مکان های خاصی را دارند. بنابراین دامنه نظارتی آنها بسیار محدود می باشد. در حالی که امکان بروز اتفاقات ناخوشایندی که موجب ناامنی می شوند، در نقاط کوری که تحت نظر سیستم نظارتی ثابت مدیریت شهری قرار ندارد، وجود دارد. بنابراین هایک ویژن راهکار ویژه ای را برای چنین اتفاقی پیشنهاد داده است. این راهکار شامل نوعی سیستم کنترلی متحرک می شود. به کار گرفتن این سیستم موجب می شود که بتوان از لحاظ مدیریتی به صورت سریع تر و منعطف تری برای رفع مشکل وارد عمل شد.

سیستم نظارتی ثابت عبارت از دوربین هایی است که به صورت اختصاصی برای نصب بر روی لباس طراحی شده اند. این دوربین ها که معمولا از نوع دوربین های قدرتمند PTZ هستند، قابل حمل می باشند. استفاده از آنها موجب افزایش سرعت کنترل و نظارت بر محیط های غیرقابل دسترس برای سیستم های کنترل و نظارت ثابت می شود. دقت داشته باشید که این نوع دوربین ها به راحتی حمل می شوند و کار با آنها بسیار راحت است. ضمن اینکه تصاویر به صورت کاملا شفاف و واضح در یک بستر کاملا ایمن ضبط خواهند شد تا در صورت نیاز از آنها استفاده شود.

راهکار هایک ویژن برای حفظ امنیت شهری

راهکار سیستم هشدار هایک ویژن

واقعیت این است که سیستم های هشدار توانایی آن را دارند که به صورت هوشمند عمل کرده و نیاز چندانی به دخالت و حضور نیروی انسانی ندارند. هایک ویژن یکی از موثرترین و دقیق ترین فناوری های موجود در جهان را در این زمینه طراحی و به بازار عرضه کرده است. این فناوری با عنوان ردیاب هوشمند هایک ویژن شناخته می شود.

به طور کلی وظیفه Hikvision’s Smart Detection آن است که اعتبار هشدار رسیده به مرکز کنترل را تایید کند. در واقع این فناوری موجب می شود که نیروی انسانی پلیس به بررسی هشدار رسیده بپردازد و امنیت را برقرار سازد. بسیار جالب خواهد بود اگر بدانید که با استفاده از این فناوری، نیروی امنیتی پلیس توانایی آن را خواهند داشت که با فردی که در معرض خطر است به صورت تصویری ارتباط برقرار کنند. همین امر موجب افزایش حس امنیت در محیط های شهری و در میان شهروندان خواهد شد و میزان جرائم را کاهش خواهد داد.

بهره برداری از هوش مصنوعی

این نکته که کمپانی هایک ویژن در طراحی و تولید محصولات و سیستم های دوربین مداربسته خود از هوش مصنوعی بهره مند می شود، بر کسی پوشیده نیست. به هر میزان که انواع فناوری های مرتبط با هوش مصنوعی پیشرفت بیشتری می کنند، استفاده از آنها در کنترل و مدیریت امنیت شهری نیز پرطرفدارتر خواهد شد. واقعیت این است که فناوری هوشمند مصنوعی دارای قابلیت های متعددی است. کمپانی هایک ویژن نیز از همین قابلیت ها استفاده کرده و الگوریتم های اختصاصی برای آنها طراحی می کند. این الگوریتم ها به سیستم های بهره مند از هوش مصنوعی که دارای قدرت محاسباتی و پردازشی زیادی هستند، امکان یادگیری عمیق را می دهد. بنابراین می توانند داده های موثر و دقیق را تولید کرده و برنامه های امنیتی را به بهترین شکل ممکن به کاربران خود ارائه کنند.

راهکار سیستم هشدار هایک ویژن

سخن آخر

کمپانی هایک ویژن برای کمک به کنترل و نظارت شهری و حفظ امنیت شهروندان راهکارهای متعددی را ارائه کرده است. این راهکارها به صورت هوشمند عمل کرده و می توانند انواع تخلفات مربوط به ترافیک و قوانین راهنمایی و رانندگی را ثبت کنند. ضمن اینکه انواع دوربین هایی که این شرکت برای حفظ امنیت محیط شهری به بازار عرضه کرده است، دارای قابلیت های متعددی هستند. این دوربین ها را می توان به صورت ثابت، بر روی زمین و یا آسمان استفاده نمود. همچنین می توان از آنها به صورت متحرک در مکان هایی استفاده کرد که سیستم های نظارت ثابت امکان ورود به آنها را ندارند.

تصاویر این سیستم ها کاملا واضح و شفاف بوده و از آنجا که عملکرد سیستم امنیتی هایک ویژن بر عهده هوش مصنوعی می باشد، محل نگهداری و حفظ آنها نیز امن و مطمئن خواهد بود. در واقع این سیستم کاربردی قدرتمند برای حفظ داده های دریافتی خود آنها را بر روی ابر پردازش و ذخیره می کند. به این ترتیب داده ها از سنسورهای مختلف جمع آوری و ذخیره می شوند. ضمن اینکه امکان گرفتن نسخه پشتیبانی از این اطلاعات و داده ها نیز وجود دارد.