در این مقاله می خواهیم به بررسی Intrusion Detection یا همان ورود غیر مجار در دوربین مداربسته بپردازیم. برای بررسی سیستم امنیتی دوربین مدار بسته شما دو انتخاب دارید. می توانید تشخیص فعالیت مشکوک را به صورت لحظه ای تماشا کنید یا بعد از وقوع دزدی صحنه ها را بررسی کنید. سیستم ورود غیر مجاز Intrusion Detection می تواند یک انتخاب مدرن برای سازمان شما باشد. اگر نتوانید دوربین مداربسته را به صورت شبانه روزی نظارت کنید، خیلی زود در معرض ضرر و زیان قرار خواهید گرفت.

Intrusion Detection

سیستم ورود غیر مجاز Intrusion Detection در دوربین مداربسته می تواند برای خانه ها و مشاغل خاص، بسیاری از مشکلات را حل کند. این فناوری چیست و چگونه کار می کند؟

Intrusion Detection چیست؟

Intrusion Detection یا ورود غیرمجاز نوعی فناوری تشخیص نفوذ است.هر زمان که متجاوزان در مقابل سیستم دوربین مداربسته دیده می شوند، به شما اطلاع می دهد. هشدارها بلافاصله به گوشی هوشمند شما ارسال می شوند، به این معنی که پس از وقوع سرقت، نیازی به اطلاع از وقوع آن ندارید. به این ترتیب دیگر نیازی به اطلاع رسانی و تایید از طرف اپراتور یا پلیس ندارید. شما تنها به تشخیص آن در لحظه و مقابله با ضرر و زیان نیاز دارید.

علاوه بر این سیستم تشخیص نفوذ می تواند پخش زنده از فیلم های دوربین مداربسته را در زمان واقعی بر روی صفحه نمایش گوشی هوشمند شما اجرا کند. شما می توانید از صحنه ها اسکرین شات بگیرید، خودتان به محل مورد نظر بروید یا به مقامات اطلاع دهید.

Intrusion Detection چیست؟

Intrusion Detection چگونه کار می کند؟

سیستم Intrusion Detection را می توان برای کار با تعدادی از سیستم های دوربین مداربسته آنالوگ HD و دیجیتال پیکربندی کرد. راه اندازی آن نیز نسبتاً ساده است و شامل مراحل زیر می باشد:

 • تشخیص نفوذ را انتخاب کنید. باید با استفاده از آدرس IP دوربین و از طریق مرورگر وارد پنل دوربین مداربسته شوید. فقط کافیست آی پی را به عنوان URL در مرورگر وب وارد کنید. پس از آن می بایست نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید. هنگامی که در پنل دوربین خود قرار گرفتید، صفحه ورود غیرمجاز را انتخاب کنید.
 • هشدارها را فعال کنید. در هر یک از صفحات تنظیمات Intrusion Detection، مطمئن شوید که هشدارها فعال هستند. هشدارها می توانند به صورت ایمیل یا هشدار به گوشی هوشمند شما ارسال شوند.
 • یک اتصال مطمئن به اینترنت داشته باشید. برای اینکه بتوانید هشدارهای نفوذ را دریافت کنید، سیستم دوربین مداربسته شما باید به اینترنت متصل باشد و باید جزئیات سرور IPv4 و DNS خود را بدانید.

Intrusion Detectionچگونه کار می کند؟

 • تنظیمات را پیکربندی کنید. مطمئن شوید که دوربین فرستنده است و آدرس ایمیل یا شماره تلفن شما گیرنده است. برخی از آدرس های ایمیل با سیستم تشخیص نفوذ کار نمی کنند. بنابراین ممکن است لازم باشد یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید.
 • در نهایت سیستم را تست کنید. پس از پیکربندی تنظیمات دکمه تست را بزنید تا ببینید که آیا سیستم کار می کند یا خیر؟ برای تست از شخصی بخواهید که جلوی دوربین برود و منتظر دریافت هشدار فوری باشید. همچنین فراموش نکنید که تنظیمات را ذخیره کنید.

تفاوت بین Intrusion Detection و کنترل دسترسی

امنیت راه درازی را پیموده است و در حال حاضر از تجهیزاتی فراتر از حصار و فایروال تشکیل شده است. تشخیص نفوذ و کنترل دسترسی دو شاخه از یک استراتژی سیستم امنیتی برتر هستند. با این حال شباهت های موجود در ماهیت و نقش هر دو به این معناست که اغلب مفاهیمی در هم آمیخته دارند. از آنجایی که پیشرفت های امنیتی مدرن همچنان به پیچیدگی خود ادامه می دهند، درک واضح هر دو مفهوم بسیار مهم است. در اینجا تفاوت بین Intrusion Detection و کنترل دسترسی و اهمیت آنها را به شما خواهیم گفت.

Intrusion Detection چه تفاوتی با کنترل دسترسی دارد؟

کنترل دسترسی

کنترل دسترسی بر خلاف Intrusion Detection محدودیت دسترسی افراد خاص به مناطق خاص با هدف به حداقل رساندن دسترسی غیرمجاز به سیستم ها، مکان ها یا دارایی هاست. در امنیت سایبری این ممکن است به دسترسی فیزیکی، دیجیتالی یا منطقی اشاره داشته باشد. بسته به یک سازمان، دارایی ها و نیازهای سازمانها، کنترل دسترسی ممکن است اشکال مختلفی داشته باشد:

 • کارت های کلید امنیتی با اطلاعات کاربری که دسترسی به اتاق های خاص را کنترل می کنند.
 • کلید و قفل برای ایمن سازی ابزار و دستگاه ها
 • اطلاعات اتاق ها، ساختمان ها یا فناوری که در سیستم وارد می شوند.
 • نشانه ها، پین ها یا رمزهای عبور
 • قوانینی که دلایل استفاده را کنترل می کنند.

کنترل دسترسی چه اهمیتی دارد؟

کنترل دسترسی به شناسایی مجوز برای عملکرد صحیح متکی است. برای دسترسی به یک منطقه یا دستگاه محدود، کاربران باید اطلاعات شناسایی مناسب داشته باشند و فقط برای استفاده های مجاز به فضاهای محدود دسترسی داشته باشند.

در حالی که ممکن است ساده به نظر برسد اما اجرای کنترل دسترسی موثر به دلیل ماهیت پویای بیشتر صنایع یا مشاغل بسیار دشوار است. نقش ها، نیازها و اولویت ها تغییر می کنند. سازمان ها باید الزامات دسترسی در حال تحول را با امنیت تطبیق دهند تا اطمینان حاصل کنند که دسترسی هرگز به دست افراد اشتباه نمی افتد.

Intrusion Detection

کنترل دسترسی، بر خلاف Intrusion Detection باید تصمیم بگیرد که چه کسی مجاز است در یک مکان خاص و در یک زمان خاص باشد. تشخیص نفوذ فرآیندی برای اطمینان از عدم وقوع نقض دسترسی است. تشخیص نفوذ یا Intrusion Detection شامل نظارت مداوم و بازخورد اتوماتیک یا بلادرنگ است. در کنترل دسترسی، این ممکن است در یک فضای دیجیتال یا فیزیکی رخ دهد. ورود غیرمجاز معمولاً به یکی از پنج دسته زیر تقسیم می شود:

 1. نظارت فیزیکی: نرم افزار نظارت تصویری محیط را ایمن می کند، در حالی که ابزارهای دیگر مانند برنامه های نظارت از راه دور، فعالیت کاربر را زیر نظر دارند.
 2. نظارت بر شبکه: سیستم های تشخیص نفوذ ترافیک شبکه ورودی و خروجی را در سرور یا شبکه نظارت می کنند.
 3. نظارت میزبان: میزبان با نظارت دستگاه ها و ماشین ها، رفتار مخرب ناشی از عوامل داخلی و ماشین هایی که توسط بدافزارها در معرض خطر قرار گرفته اند را شناسایی می کند.
 4. تشخیص ناهنجاری: حمله به روش های مختلف رخ می دهد اما رفتار غیر معمول اغلب یک موضوع مشترک بین همه حملات است.
 5. تشخیص مبتنی بر امضا: از آنجایی که بیشتر حملات و نقض های دسترسی رخ می دهند، سیستم های تشخیص ورود غیرمجاز قوی می توانند امضاها و الگوهای رفتار مرتبط با حملات را شناسایی کنند.

نظارت بر شبکه با Intrusion Detection

ترکیب کنترل دسترسی و Intrusion Detection

کنترل دسترسی و Intrusion Detection ممکن است در ظاهر شبیه به هم به نظر برسند اما روش های آنها متفاوت است. هنگامی که این دو استراتژی با هم ترکیب شوند، یک پوشش امنیتی جامع ایجاد می شود که دارایی های ارزشمند یک شرکت را ایمن نگه می دارد. در اینجا نگاهی دقیق تر به نحوه کار آنها با یکدیگر خواهیم داشت.

 1. Intrusion Detection با کنترل دسترسی پارامترهایی را برای دسترسی و استفاده مجاز تنظیم می کند. کنترل دسترسی با ایجاد قوانینی در مورد دسترسی و رفتار، به تنظیم پایه فعالیت عادی کمک می کند. هنگامی که تمام جریانات عادی مشخص باشند، تشخیص اتفاقات غیرعادی یا مزاحمان بسیار آسان تر می شود.
 2. Intrusion Detection به شناسایی و اجرای کنترل دسترسی کمک می کند. گاهی اوقات ممکن است برای تشخیص نفوذ به شناسایی مواردی که خارج از محدوده عملیاتی هستند، نیاز باشد. مناطقی که برای بررسی نیاز به دسترسی قانونی دارند. هشدارهای نفوذ مکرر اولین نشانه ای هستند که به سیاست های کنترل دسترسی نیاز دارند تا کامل تر شوند.

کنترل دسترسی با  Intrusion Detection

 1. سیستم های یکپارچه امنیتی خوب از دو تکنیک Intrusion Detection و کنترل دسترسی با هم استفاده می کنند. تشخیص نفوذ و کنترل دسترسی یک هم افزایی ایجاد می کنند که هر دو استراتژی را قوی تر می کند. هنگامی که هر دو با هم اجرا و مدیریت می شوند، تیم های امنیتی توانایی شناسایی حملات پیچیده تری را به دست می آورند.

 

امنیت مدرن با Intrusion Detection

امنیت خوب اختیاری نیست و از رمزهای عبور قفل گذاری شده تشکیل شده است. بسیاری از پیشرفت های امنیتی مدرن مانند هوش مصنوعی، روشی را که کسب ‌و کارهای مدرن همراه با امنیت به آن نیاز دارند، متحول می کنند تا همگام با عوامل مخرب به صورت ابتکاری مقابله کنند.

امنیت مدرن با Intrusion Detection

کنترل دسترسی و تشخیص نفوذ دو شاخه از یک استراتژی قوی هستند که داده ها، امکانات و دارایی ها را ایمن نگه می دارند. استفاده از هر دو به صورت همزمان، روشی جامع و موثر برای توقف حملات پیچیده ایجاد می کند.