نرم افزار پلاک خوان خودرو در دوربین مداربسته هایک ویژن چه نوع نرم افزاری است؟ آیا همه دوربین های مداربسته هایک ویژن مجهز به این نرم افزار هستند؟ یکی از نیازهای رایج بسیاری از سیستم های دوربین مداربسته، توانایی ضبط و مشاهده پلاک خودروها است. در حالی که این کار در طول روز و در آب و هوای خوب نسبتاً آسان است، خواندن واضح پلاک ها در شب یا در آب و هوای بد دشوارتر است. در طول روز صرفاً قرار گرفتن دوربین به اندازه کافی نزدیک به شماره پلاک یا بزرگنمایی آن تا جایی که شماره پلاک خوانده می شود، برای اطمینان از واضح بودن پلاک ها کافی است.

نرم افزار پلاک خوان خودرو

در شب اغلب خواندن شماره پلاک با دوربین های مداربسته استاندارد دشوار است. دوربین‌هایی که از مادون قرمز برای دید در شب استفاده می‌کنند، به دلیل سطح بسیار بازتابنده‌ای که در پلاک‌های شماره‌گذاری استفاده می‌شود، نور بیش از حدی را که از پلاک ساطع می شود، می‌گیرند. دوربین‌های 24 رنگی با نور کم اغلب از سرعت شاتر پایین استفاده می‌کنند که می‌تواند باعث تار شدن و از بین رفتن جزئیات کوچک‌تر شود. یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد مشکل در تصویر می شود تابش خیره کننده چراغ های جلو است که اغلب دیدن جزئیات یا مشاهده پلاک ها را دشوار می کند.

نرم افزار پلاک خوان خودرو در دوربین مداربسته هایک ویژن چیست؟

دوربین تشخیص شماره پلاک اختصاصی (NPR یا LPR) دوربینی است که برای خواندن پلاک‌ها در همه شرایط از پیش پیکربندی شده است. دوربین‌های تشخیص پلاک اغلب دارای نرم‌افزار پیشرفته‌ای هستند که به آن‌ها توانایی تفسیر تصاویر را در زمان واقعی می‌دهد. در حالی که این ویژگی های پیشرفته اغلب مفید هستند، قیمت دوربین ها به طور قابل توجهی بیشتر از دوربین‌های مداربسته استاندارد است و ممکن است ویژگی های اضافی مورد نیاز نباشد. اغلب اوقات پیش می‌آید که بخواهید هنگام پخش فیلم‌های ضبط‌شده به سادگی پلاک‌های شماره‌گذاری را به وضوح مشاهده کنید. در این مورد، یک دوربین استاندارد ممکن است گزینه بهتری باشد. بسیاری از دوربین‌های مداربسته دارای تنظیمات کنترل تصویر پیشرفته هستند که به آنها اجازه می‌دهد به گونه‌ای پیکربندی شوند که در اکثر شرایط پلاک‌ها را ثبت کنند. دوربین بزرگ‌نمایی اغلب بهترین انتخاب برای خواندن پلاک‌ها است. زیرا به شما این امکان را می‌دهد تا روی نقطه‌ای که در آن پلاک را می‌خوانید بزرگ‌نمایی کنید و صفحه را در تصویر بزرگ‌تر و خواناتر کنید.

نرم افزار پلاک خوان خودرو در دوربین مداربسته هایک ویژن چیست؟

در این قسمت از مطلب نرم افزار پلاک خوان خودرو در دوربین مداربسته هایک ویژن شایان ذکر است که وقتی یک دوربین پیکربندی می‌شود تا پلاک‌ها را بخواند در حالی که شماره پلاک واضح است، بقیه تصویر ممکن است قابل مشاهده یا واضح نباشد. به این دلیل که برای خواندن یک پلاک، سرعت شاتر دوربین باید بهینه شود تا نوری که از پلاک شماره می‌گیرد گرفته شود. این باعث می‌شود که نور کافی برای مشاهده بقیه تصویر وجود نداشته باشد. بسته به نیاز شما، ممکن است بخواهید دوربین دومی را در کنار دوربین تشخیص شماره خود نصب کنید تا یک نمای کلی و جزئیاتی مانند رنگ، مارک و مدل خودرو را ثبت کنید.

تنظیم دوربین های مجهز به نرم افزار پلاک خوان خودرو در دوربین مداربسته

تنظیم دوربین های مجهز به نرم افزار پلاک خوان خودرو در دوربین مداربسته هایک ویژن

در مبحث تنظیم نرم افزار پلاک خوان خودرو در دوربین مداربسته هایک ویژن چگونه می توانم دوربین خود را طوری تنظیم کنم که شماره پلاک ها را همیشه بخواند؟ دوربین شما باید رو به وسیله نقلیه ای که در حال نزدیک شدن است و تا حد امکان نزدیک به آن نصب شود! تا اطمینان حاصل شود که شماره پلاک تا حد ممکن در تصویر بزرگ است. اگر نمی‌توانید نزدیک‌تر شوید، از زوم دوربین‌ها برای نزدیک‌تر شدن استفاده کنید. اگرچه نباید از محدوده مؤثر مادون قرمز فراتر روید. معمولاً ماندن در 50٪ محدوده مادون قرمز تبلیغ شده ایده آل است. بنابراین اگر دوربین برد مادون قرمز 30 متری 15 متر یا کمتر را تبلیغ کند بهترین کار است. هنگام قرار دادن دوربین اطمینان حاصل کنید که زوایای افقی یا عمودی دوربین به وسیله نقلیه 35 درجه یا کمتر است! زیرا خواندن صفحه در زوایای بازتر بسیار سخت می شود.

در حالی که تنظیمات هر دوربینی متفاوت است، اصل اساسی برای ثبت پلاک‌ها برای همه دوربین‌ها یکسان است. بنابراین تا زمانی که دوربین دارای گزینه‌های کنترل تصویر کافی روی برد باشد، احتمالاً می توان آن را برای خواندن پلاک‌ها پیکربندی کرد. با دوربین IP Hikvision تنظیمات مورد نیاز را می توان از طریق کنترل پنل داخلی آن که با استفاده از یک مرورگر وب یا بسته نرم افزاری پیکربندی مانند IVMS قابل دسترسی است، پیکربندی کرد. مهمترین تنظیمات، تنظیمات نوردهی یا سرعت شاتر است. بسته به سرعتی که وسیله نقلیه احتمالاً در حال حرکت است، تنظیم بین 1/250 و 1/500 اغلب بهترین عملکرد را دارد. به‌طور پیش‌فرض، برای اولویت‌بندی تصاویر خوب در نور کم در اکثر دوربین‌ها این مقدار بسیار کندتر تنظیم می‌شود (مثلاً 1/25). اما این باعث می‌شود که پلاک شماره بیش از حد نوردهی و ناخوانا شود.

دوربین پلاک خوان

تنظیمات دوربین ها

در ادامه مبحث نرم افزار پلاک خوان خودرو در دوربین مداربسته هایک ویژن متذکر می شویم که دوربین های زوم یا دوربین های PTZ (پان، شیب، زوم) اغلب دارای فوکوس خودکار هستند. تنظیم این حالت روی دستی و فوکوس روی نقطه‌ای که می‌خواهید شماره پلاک را بخوانید، دوربین را از جستجوی فوکوس در زمانی که تصویر سیاه است، متوقف می‌کند. در غیر این صورت می‌تواند باعث تار شدن تصویر در هنگام مشاهده پلاک شود. تنظیم دوربین روی حالت شب، مادون قرمز را مجبور می‌کند همیشه روشن باشد و تصویر سیاه و سفیدی ارائه دهد که اغلب به دلیل کنتراست بهبود یافته واضح‌تر می‌شود. غیرفعال کردن IR هوشمند اطمینان حاصل می کند که IR با قدرت کامل کار می کند و نتایج ثابتی را ارائه می دهد.

با غیرفعال کردن سایر بهبودهای تصویر مانند محدوده دینامیکی گسترده و جبران نور پس زمینه شروع کنید. اغلب زمانی که تصویر بیشتر سیاه است، دوربین تلاش می کند تا آن تصاویر را ضبط کند. اگرچه می توانید آزمایش کنید که کدام ترکیب بهترین نتایج را در سناریوی شما می دهد. از آنجایی که هر صحنه متفاوت است، مهم است که به خودتان فرصت بدهید تا تنظیمات دوربین خود را آزمایش کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. ممکن است لازم باشد نصب خود را چند بار پس از اینکه فرصتی برای ضبط یک شبه داشتید، مرور کنید. چرا؟ تا بتوانید تصاویر شبانه روز را مرور کنید و سپس پیکربندی خود را برای بهترین نتایج تغییر دهید.

دوربین ثبت پلاک

سخن پایانی

امیدواریم با خواندن مطلب نرم افزار پلاک خوان خودرو در دوربین مداربسته هایک ویژن اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید. ما در هایک لوک طیف وسیعی از دوربین‌های مداربسته از جمله دوربین‌های مداربسته IP با ویژگی‌های پیشرفته را در اختیار داریم. آنها برای طیف گسترده‌ای از کاربردها از جمله تشخیص شماره پلاک ایده‌آل هستند. برای مشاوره و راهنمایی در مورد انتخاب بهترین دوربین برای تشخیص شماره پلاک یا پیکربندی دوربین خود برای عملکرد بهینه با یکی از متخصصان دوربین مداربسته ما تماس بگیرید. کارشناسان ما با خوشحالی به شما کمک کنند.

سوالات متداول درباره نرم افزار پلاک خوان خودرو در دوربین مداربسته هایک ویژن

دوربین های مجهز به نرم افزار پلاک خوان خودرو در دوربین مداربسته هایک ویژن کدامند؟

  • دوربین مداربسته هایک ویژن مدل DS-2CD2083G0-I
  • دوربین مداربسته هایک ویژن مدل DS-2CD4A26FWD-IZS

دوربین های مجهز به نرم افزار پلاک خوان خودرو در دوربین مداربسته هایک ویژن چه ویژگی هایی دارند؟

  • رزولوشن تصویر بالاتری دارند
  • دارای مکانیزم WDR برای مانع شدن از تاثیرات منفی نور در دوربین هستند
  • امکان دید در شب را دارند

آیا امکان دیدن پلاک های خودرو با دوربین مدار بسته وجود دارد؟ بله بسیاری از دوربین‌های مداربسته IP دارای تنظیمات کنترل تصویر پیشرفته هستند. این امر به آنها اجازه می‌دهد به گونه‌ای پیکربندی شوند که آنها را قادر می‌سازد در اکثر شرایط پلاک‌های خودرو را ثبت کنند.

آیا اپلیکیشنی وجود دارد که بتواند پلاک های خودرو را بخواند؟ با در نظر گرفتن این موضوع، برنامه ParqEx می‌تواند هم پلاک و هم تصویر کامل خودرو را گرفته و آن را در اپ برای اجرای اهداف گزارش ذخیره کند. از آنجایی که داده ها در فضای ذخیره سازی ابری ذخیره می شوند، می توانید آن را از نسخه موبایل یا دسکتاپ برنامه بازیابی کنید، گزارش ها را اجرا کنید و موارد دیگر.