گاهی اوقات تشخیص تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال دوربین مداربسته، ممکن است دشوار باشد. برخی از دوربین های مداربسته دارای زوم اپتیکال، برخی دارای زوم دیجیتال و برخی دیگر دارای هر دو هستند. انتخاب نوع دوربین امنیتی زوم اپتیکال یا زوم دیجیتال بستگی به هدف دوربین مداربسته و نیاز شما دارد. هنگام خرید یک سیستم امنیتی، حتماٌ باید قبل از خرید خود از تفاوت های انواع دوربین های مداربسته آگاه باشید.

زوم دیجیتال و اپتیکال چه تفاوتی با هم دارند؟

خرید دوربین های مداربسته می تواند یک سرمایه گذاری بزرگ باشد و به طور قابل توجهی امنیت خانه یا محل کار شما را افزایش دهد. با توجه به هزینه تجهیزات، نصب و مدیریت، مهم است که قبل از نصب یک سیستم امنیتی از تمام جزئیات آن آگاه باشید. ما در این مطلب می خواهیم در مورد انواع دوربین های مداربسته با لنزهای مختلف صحبت کنیم.

زوم اپتیکال چیست و تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال دوربین مداربسته

در ابتدای بررسی تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال دوربین مداربسته، اول از همه می خواهیم با زوم اپتیکال آشنا شویم. زوم اپتیکال در طیف گسترده ای از دوربین های عکاسی، دوربین های دوچشمی و حتی دوربین های مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرد. از زوم اپتیکال زمانی استفاده می شود که بخواهید تصویر و اشیاء دوردست را بزرگ تر کنید. هرچه بیشتر زوم کنید، وسعت دید شما کمتر می شود و هر چه بیشتر بزرگنمایی کنید، می توانید تصویر را دقیق تر ببینید.

تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال دوربین مداربسته در این است که زوم اپتیکال، مانند تلسکوپ عمل کرده و به داخل و خارج تصویر حرکت می کند تا تصویر را بزرگ کرده و حسگرهای لنز دوربین را پر کند. یک دوربین نظارتی با زوم اپتیکال حسگرها را روی تصاویر زوم می کند و پس از فعال شدن زوم، تصویر واضح تری به شما ارائه می دهد.

زوم دیجیتال چیست؟

در ادامه بررسی تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال دوربین مداربسته، به معرفی زوم دیجیتال می پردازیم. زوم دیجیتال زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بخواهید تصاویر کوچک را به تصاویری با اندازه معمولی تبدیل کنید. این امر موجب بزرگنمایی تصویر می شود و در حقیقت نرم افزار، تصویر را بزرگ می کند نه خود لنز یا اپتیک. این به این معنی است که هر چه بیشتر زوم کنید روی کیفیت تصویر تاثیر بیشتری خواهد داشت. این نوع از دوربین های مداربسته فیلم و تصویر با کیفیتی ارائه نمی دهند و یکپارچگی تصاویر را از بین می برند. زوم دیجیتال معمولاً در گوشی ‌های هوشمند یا دوربین‌ های درجه پایین‌تر که فضای لازم برای استفاده از زوم اپتیکال را ندارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال دوربین مداربسته

تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال دوربین مداربسته: بخش اول: مزایا و معایب زوم اپتیکال

در ادامه مبحث تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال دوربین مداربسته، به بررسی مزایا زوم اپتیکال در دوربین های مداربسته می پردازیم. زوم اپتیکال در هر دوربینی به شما این امکان را می ‌دهد که قبل از گرفتن تصویر، آن را نزدیک ‌تر کنید، در حالی که بر کیفیت تصویر تأثیر نمی‌ گذارد. همچنین با حرکت دادن قسمت ‌های مختلف لنز دوربین می توان تصاویر را بزرگ تر کرد. دوربین ‌های مداربسته با زوم اپتیکال می‌ توانند جزئیات فیلم و تصاویر، در فواصل دورتر را با کیفیت تر و با جزئیات بیشتر ثبت کنند. اما یک سیستم دوربین امنیتی زوم اپتیکال زاویه دید را در زمان بزرگنمایی کاهش می دهد.

تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال دوربین مداربسته: بخش دوم: مزایا و معایب زوم دیجیتال

در ادامه بررسی تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال دوربین مداربسته، می خواهیم مزیت های زوم دیجیتال را بیان کنیم. معمولاً، فیلم یا تصاویر ضبط شده با این نوع لنز به فضای ذخیره سازی کمتری نیاز دارند. علاوه بر این، هنگام استفاده از لنز دیجیتال، فوکوس دقیق تری وجود دارد. شما می توانید انتخاب کنید که دوربین در کجا فوکوس کند و فوکوس خود را روی آن ناحیه خاص هدایت کند. این به شما امکان می دهد فیلم را طولانی تر نگه دارید و تصاویری را که می خواهید به راحتی نگه دارید برش دهید. نقطه ضعف اصلی در استفاده از لنز زوم دیجیتال این است که کیفیت تصویر را کاهش می دهد. با بزرگنمایی مداوم روی یک عکس یا فیلم، تصویر تار تر می ‌شود.

نحوه عملکرد دوربین های مداربسته زوم اپتیکال و زوم دیجیتال

چرا زوم اپتیکال مهم تر از زوم دیجیتال در دوربین های مداربسته است؟

با بررسی تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال دوربین مداربسته، در می یابیم که هنگام انتخاب یک دوربین امنیتی، باید مدلی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیاز های شما مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، اگر یک دوربین امنیتی را با هدف مشاهده یک انبار خریداری می کنید، بهتر است از از دوربین زوم دیجیتال استفاده کنید، زیرا در اینجا ثبت جزئیات خیلی مهم نیست و فقط می خواهید تعداد افرادی که وارد آنجا شده اند را ببینید. اما در صورتی که بخواهید از دوربین های مداربسته برای فروشگاه ها استفاده کنید، دوربین امنیتی زوم اپتیکال بهترین انتخاب برای شما است، زیرا می خواهید جزئیات را ثبت کنید و حتی بتوانید صندوق موجود در فروشگاه را نیز ببینید.

کدام بهتر است: زوم اپتیکال یا زوم دیجیتال؟

در ادامه مبحث تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال دوربین مداربسته و مقایسه آنها باید بگوییم که دوربین زوم اپتیکال بهتر است، زیرا می ‌توانید جزئیات تصاویر و فیلم ها را ببینید و این جزئیات می ‌توانند در صورت بروز حادثه به شما کمک کنند. با این نوع از دوربین های مداربسته می توانید در صورت بروز مشکل، هویت افراد را تشخیص دهید.

تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال دوربین مداربسته و ترکیب آنها

در ادامه مبحث تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال دوربین مداربسته، قصد داریم با نحوه ترکیب آنها آشنا شویم.  امروزه بسیاری از دوربین ها و سازندگان دوربین های مداربسته از لنز های زوم اپتیکال و دیجیتال برای قابلیت زوم قدرتمند تر استفاده می کنند. این امر می تواند یک گزینه عالی باشد؛ تنها مشکل این است که حتی ترکیب این دو هنوز هم می تواند بر کیفیت فیلم و تصویر تأثیر بگذارد. در زمان ساخت یک سیستم امنیتی شاید بهترین گزینه ساخت دوربینی با قابلیت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال باشد. مزیت اصلی دوربین ‌های زوم دیجیتال این است که می‌توانید پس از ضبط ویدیو نیز روی آن زوم کنید. البته دوربین ‌های مداربسته با قابلیت زوم دیجیتال پیکسل‌ های تصویر را بزرگ می ‌کنند. اما در مقایسه با دوربین ‌های امنیتی با زوم اپتیکال، اغلب موجب تار شدن تصاویر و فیلم‌ ها می شوند.

کاربرد زوم اپتیکال و زوم دیجیتال در دوربین های مداربسته

هر آنچه باید در مورد تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال دوربین مداربسته بدانید

در بخش پایانی بررسی تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال دوربین مداربسته لازم است بگوییم که اگر می خواهید فیلم و تصاویر با کیفیتی داشته باشید، دوربین های مداربسته زوم اپتیکال بهتر است، زیرا این دوربین ها همیشه تصاویر با کیفیت تری را تولید می کنند. اما باید توجه کنید که ممکن است با بزرگنمایی، میدان دید کاهش یابد. این به این معنی است که دوربین های مداربسته زوم اپتیکال، تمام مناطق را در طول فرآیند بزرگنمایی پوشش نمی دهند. در حالیکه مزیت اصلی دوربین ‌های زوم اپتیکال این است که با بزرگ‌ نمایی اپتیکال، تصویر واضح باقی می‌ ماند.

البته هر دو نوع از دوربین های مداربسته، دارای ویژگی های بزرگنمایی عالی هستند که در موقعیت های مختلف بهترین عملکرد را دارند. بنابراین، شخصی که یک دوربین امنیتی خریداری می کند باید دقیقا بداند که دوربین امنیتی در کجا قرار می گیرد، وضعیت نور چگونه است و بداند که دوربین باید چه مشخصاتی داشته باشد. بنابراین شما باید با توجه به هدفی که دارید، نوع دوربین امنیتی خود را انتخاب کنید.