رابط شبکه در دوربین مداربسته یا Network Interface در سیستم های امنیتی مورد استفاده قرار می گیرند. دوربین های مدار بسته (Closed-Circuit Television) ابزار قدرتمندی هستند که به طور گسترده برای اهداف امنیتی و حفاظتی استفاده می شود. محبوبیت آنها در طول زمان بسیار افزایش یافته است. یکی از کارآمدترین اقدامات امنیتی برای کنترل جرم و جنایت، دوربین های مدار بسته است که برای نظارت خصوصی و عمومی استفاده می شود. انواع مختلف دوربین ‌ها، هم در اماکن مسکونی و هم تجاری نصب می ‌شوند.
رابط شبکه در دوربین مداربسته

سه نوع سیستم دوربین مداربسته وجود دارد که شامل دوربین های مداربسته تحت شبکه/IP، دوربین های مدار بسته بی سیم و دوربین های مداربسته با وضوح بالا (HD) می باشد. همچنین برای شبکه کردن  سیستم های دوربین مدار بسته باید ابتدا برای اتصال پورت LAN روی سوئیچ خارجی PoE و روتر یک کابل اترنت بگیرید. سپس روتر را با NVR غیر PoE متصل کنید. از کابل های اترنت برای اتصال تمام دوربین های IP به پورت های سوئیچ PoE RJ45 استفاده کنید. در آخر کار نیز برای اتصال مانیتور و NVR از کابل HDMI یا کابل VGA استفاده کنید.

رابط شبکه در دوربین مداربسته یا Network Interface چیست؟

لایه رابط شبکه  TCP/IP ، دیتاگرام ‌های IP را در لایه شبکه به بسته‌ هایی تبدیل می ‌کند که فناوری ‌های شبکه خاص می‌توانند آن‌ها را شناخته و انتقال دهند. یک رابط شبکه در دوربین مداربسته یا Network Interface، نرم افزار مخصوص شبکه است که با درایور دستگاه خاص شبکه و لایه IP ارتباط برقرار می کند تا لایه IP را با یک رابط سازگار برای همه آداپتورهای شبکه ای که ممکن است وجود داشته باشند، ارائه دهد. لایه IP رابط شبکه مناسب را بر اساس آدرس مقصد مورد نظر انتخاب می کند.  هر رابط شبکه یک آدرس شبکه دارد. لایه Network Interface مسئول افزودن یا حذف پروتکل لایه پیوند است که برای ارسال پیام (همان فیلم و تصاویر در دوربین مداربسته) است.

در رابط شبکه در دوربین مداربسته یا Network Interface ، درایور دستگاه آداپتور شبکه، کارت آداپتور شبکه را کنترل می کند. اگرچه لازم نیست، رابط شبکه معمولاً با یک آداپتور شبکه همراه است. به عنوان مثال، رابط Loopback هیچ آداپتور شبکه مرتبط با آن ندارد. هر دوربین مداربسته باید برای هر شبکه که به آن متصل می شود یک کارت آداپتور شبکه داشته باشد. با این حال، یک دوربین مداربسته برای هر آداپتور شبکه ای که استفاده می کند، تنها به یک کپی از نرم افزار رابط شبکه نیاز دارد. به عنوان مثال، اگر یک میزبان به دو شبکه توکن حلقه متصل شود، باید دو کارت آداپتور شبکه داشته باشد. با این حال، تنها یک کپی از نرم افزار رابط شبکه و یک نسخه از درایور دستگاه امنیتی مورد نیاز است.

کاربرد رابط شبکه

رابط شبکه در دوربین مداربسته چگونه کار می کند؟

رابط شبکه در دوربین مداربسته یا Network Interface نقطه اتصال بین یک کامپیوتر و یک شبکه خصوصی یا عمومی است. یک رابط شبکه به طور کلی یک کارت رابط شبکه (NIC) است، اما نیازی به داشتن فرم فیزیکی ندارد. در عوض، رابط شبکه را می توان بر روی نرم افزار پیاده سازی کرد. به عنوان مثال، رابط Loopback ( 127.0.0.1 برای IPv4 و ::1 برای IPv6) یک دستگاه فیزیکی نیست، بلکه یک نرم افزار شبیه سازی رابط شبکه است. رابط Loopback معمولا در محیط های آزمایشی استفاده می شود. لازم به ذکر است که اکثر رابط های شبکه از نوع RJ45 می باشد.

NetworkInterface برای یک سیستم با چندین NIC مناسب است. با استفاده از NetworkInterface، می توانید مشخص کنید که کدام NIC برای یک فعالیت شبکه خاص استفاده شود. به عنوان مثال، فرض کنید یک دوربین مداربسته با دو کارت شبکه پیکربندی شده دارید و می خواهید داده ها را به یک سرور ارسال کنید. شما برای این کار نیاز به یک سوکت دارید. برای ارسال داده ها، سیستم امنیتی تعیین می کند که از کدام رابط استفاده شود. پس از اتصال سوکت، باید رابط شبکه را به آن آدرس متصل می کنید، در این حالت سیستم از رابط مرتبط استفاده می کند.

مزایای رابط کاربری شبکه

پیکربندی خودکار رابط های شبکه

هنگامی که یک آداپتور شبکه جدید به صورت فیزیکی در سیستم نصب می شود، سیستم عامل به طور خودکار Network Interface مناسب را برای آن آداپتور اضافه می کند. در هر راه اندازی سیستم، سیستم عامل به طور خودکار نرم افزار رابط شبکه را بر اساس اطلاعات موجود در پایگاه داده پیکربندی می کند. در ابتدا، رابط شبکه با مقادیر پیش فرض پیکربندی می شود. اگر چندین رابط شبکه به یک شبکه متصل شوند، هر رابط باید یک آدرس IP منحصر به فرد داشته باشد. TCP/IP باید به طور ویژه تنظیم شوند تا عملکرد شبکه افزایش یابد (100 مگابایت یا بیشتر). لازم به ذکر است که چندین رابط شبکه و ترکیبی از رابط های سنتی و پرسرعت TCP/IP را می توان در یک سیستم واحد استفاده کرد. همچنین کارت های شبکه چه برای شبکه کابلی یا بی ­‌سیم، چه شبکه اترنت یا wi-fi، و چه کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ یا سرور بخشی مهم و الزامی می باشد.

مزایای رابط شبکه در دوربین مداربسته

دوربین های آی پی یا دوربین پروتکل اینترنت، نوعی دوربین امنیتی دیجیتال است که فیلم های ویدئویی را از طریق شبکه IP دریافت و ارسال می کند. آنها معمولاً برای نظارت استفاده می شوند. برخلاف دوربین‌ های مدار بسته تلویزیونی آنالوگ (CCTV)، دوربین ‌های IP به دستگاه ضبط محلی نیاز ندارند، بلکه فقط به یک شبکه محلی نیاز دارند. همچنین از مزایای اصلی دوربین های مداربسته IP تحت شبکه این است که تصاویر این نوع دوربین ها واضح و شفاف است. وضوح تصویر دوربین ‌های IP بسیار بهتر از دوربین‌ های آنالوگ است، زیرا پس از نصب، می ‌توانید روی تصاویر زوم کنید و جزئیات عکس ها را بهتر ببینید.

چگونه دوربین مداربسته را با آدرس IP وصل کنیم؟

برای اتصال رابط شبکه در دوربین مداربسته، ابتدا باید آداپتور برق دوربین و کابل شبکه را آماده کنید. سپس باید دوربین امنیتی خود را شارژ کنید. برای متصل شدن به دوربین و کامپیوتر باید از کابل شبکه استفاده کنید. در ادامه باید آدرس IP دوربین امنیتی را در رایانه اسکن کرده و بیابید. در آخر نیز آدرس IP رایانه را به همان پیشوند شبکه دوربین IP تغییر دهید.

رابطه کاربری شبکه در دوربین مداربسته

هر آنچه در مورد رابط شبکه در دوربین مداربسته یا Network Interface آموختیم

استفاده از رابط شبکه در دوربین مداربسته تحت شبکه (IP Surveillance) یکی از کاربردهای رایج شبکه های بی سیم است. به دلیل ماهیت پراکنده شبکه های دوربین مدار بسته، دوربین های تحت شبکه، نیاز به انتقال مداوم تصاویر دارند. انتقال تصاویر دوربین مداربسته به صورت بی‌سیم می‌ تواند هزینه ‌های جاری را کاهش دهد و همچنین کنترل بیشتری بر روی شبکه شما می‌ دهد. لازم به ذکر است که مانند اکثر تجهیزات الکتریکی که امروزه از اینترنت استفاده می‌کنند (دستگاه‌ های هوشمند)، دوربین ‌های مداربسته نیز از اینترنت برای انتقال سیگنال ‌ها از طریق شبکه، برای کنترل از راه دور استفاده می‌کنند. نوع دیگری از دوربین های مداربسته وجود دارد که دوربین IP نامیده می شوند.

این رابط ها یا Network Interface با بهره مندی از کانکتور شبکه به انواع کابل های شبکه ( Cat5 یا Cat6 ) متصل می شوند . از این رابط ها جهت انتقال تصویر دوربین ها با پهنای باند حداکثر 1000 مگا بایت بر ثانیه استفاده می شود ولی اگر که پهنای باند مجموع دوربین های مدار بسته از این عدد بیشتر باشد ، اغلب از راهکار های دیگری مانند فیبر نوری استفاده می شود. به بیان ساده کارت شبکه واسطی بین کامپیوتر و شبکه است. لازم به ذکر است که علاوه بر دوربین های مداربسته، کامپیوترها نیز برای اتصال به هم، استفاده از برنامه ‌های هم و اشتراک برنامه‌ ها از نظر سخت‌افزاری به کارت شبکه یا LAN Card احتیاج دارند.