در این مقاله می خواهیم درباره ی دوربین مداربسته مینیاتوری صحبت کنیم.

استفاده از دوربین مداربسته بیشتر برای حفظ امنیت و آگاهی از اتفاقاتی است که در محیط زندگی یا کار ما می‌افتد. فیلم ضبط شده توسط دوربین مداربسته در صورت نیاز می‌تواند به عنوان سند و مدرک مورد استفاده قرار بگیرد. ممکن است که به هر دلیلی تمایل داشته باشیم تا کسی متوجه وجود دوربین در محیط نشود. این هدف با استفاده از دوربین دام و بولت امکان پذیر نیست، چرا که این دوربین‌ها بر روی سقف یا دیوار نصب شده و به آسانی قابل دیدن است.

برای پنهان ماندن دوربین مداربسته از دید بقیه افراد بهتر است از دوربین مداربسته مینیاتوری یا پین هول استفاده کنیم. لنز این دوربین‌ها بسیار کوچک بوده و به آسانی در داخل کیف یا پشت یک قاب عکس هم قرار می‌گیرند. کافی است که قسمت لنز دوربین داخل یک روزنه کوچک قرار بگیرد تا بتواند از محیط فیلم برداری کند. این دوربین‌ها در عملیات پلیسی و جاسوسی نیز کاربرد زیادی دارند.

معرفی دوربین مداربسته مینیاتوری یا پین هول 

دوربین مداربسته به لحاظ شکل ظاهری انواع مختلفی دارد که عبارتند از دوربین دام، بولت، دوربین باکس، دوربین چشم ماهی، دوربین کیوب و دوربین پین هول. هر کدام از این دوربین‌‌ها متناسب یک سری اهداف و فضاها طراحی شده‌اند. دوربین پین هول که به آن دوربین مخفی هم گفته می‌شود، به این منظور طراحی شده است که به صورت پنهانی و نامحسوس از محیط اطراف تصویربرداری کند، به طوری که دیگر افراد متوجه وجود دوربین نشوند. لنز دوربین مداربسته مینیاتوری یا پین هول بسیار کوچک است و فقط یک روزنه کوچک 3 میلی متری برای تصویر برداری کافی است. بدنه دوربین را می‌توان پشت گلدان یا قاب عکس و هر مانع غیر شفافی پنهان کرد.

دوربین مداربسته مینیاتوری

در واقع چون لنز این دوربین‌ها بسیار کوچک است، این دوربین‌ها مینیاتوری یا سوزنی نامیده می‌شوند. اما بدنه این دوربین‌ها ممکن است بزرگ باشد و الزاما در ابعاد کوچک تولید نمی‌شوند. کیفیت این دوربین‌ها متوسط است و تصویر نهایی بسیار معمولی است. این دوربین‌ها فقط یک لنز داشته و از نظر تکنولوژی در دو نوع آنالوگ اچ دی و تحت شبکه در بازار موجود هستند. کوچکترین نوع این دوربین در ابعادی حدود یک قوطی کبریت تولید می‌شود اما همانطور که گفته شد یک روزنه سه میلی متری برای تصویربرداری توسط لنز این دوربین کافی است.

خصوصیات دوربین مینیاتوری چیست؟

از آنجا که دوربین مداربسته مینیاتوری در اندازه کوچک تولید می‌شود، نمی‌توان در آن چیپ تصویر قوی قرار داد. به همین دلیل اغلب این دوربین‌ها دارای کیفیت تصویر پایینی هستند. البته برخی انواع آن ممکن است که کیفیت بالاتری داشته باشند.

درون دوربین پین هول یک میکروفون و یک لنز قرار دارد که لنز برای ثبت تصاویر و میکروفون برای ضبط صدا استفاده می‌شود. این دوربین‌ها باید در محیطی قرار بگیرند که نور کافی داشته باشد تا تصاویر واضح ثبت شوند. دوربین‌های پین هول اغلب قابلیت دید در شب را ندارند چرا که با توجه به ابعاد این دوربین‌ها امکان نصب دید در شب در آنها نیست. البته در این دوربین‌ها حسگرهایی قرار داده شده است که امکان تصویربرداری در نور کم را فراهم می‌کنند. این دوربین‌ها برای استفاده در محیط‌های بسیار گرم مناسب نیستند و در این صورت ممکن است عمر کوتاه‌تری داشته باشند. چرا که فضای کافی برای تبادل هوا در داخل دوربین نیست و دوربین اصطلاحا خنک نمی‌شود.

دوربین مداربسته مینیاتوری

تکنولوژی دوربین پین هول

دوربین‌های مداربسته از نظر تکنولوژی به دو دسته دوربین‌های آنالوگ اچ دی و دوربین‌های تحت شبکه تقسیم می‌شوند. تفاوت اصلی این دو دوربین در این است که دوربین آنالوگ اچ دی با استفاده از کابل کواکسیال به نمایشگر تصویر متصل می‌شود اما دوربین شبکه با استفاده از کابل شبکه به نمایشگر وصل می‌شود. البته از نظر یکسری امکانات هم بین آنها تفاوت وجود دارد. اما نکته اصلی این است که دوربین مداربسته مینیاتوری هم به صورت آنالوگ و هم به صورت تحت شبکه تولید می‌شود. اما قابلیت‌های دوربین پین هول تحت شبکه بیشتر از قابلیت‌های دوربین آنالوگ است. قابلیت‌هایی مانند دریافت تصاویر زنده ، کاهش نویز تصویر و … .

دوربین بی‌سیم یا وایرلس پین هول نوع دیگری از دوربین مینیاتوری است که در مسافت‌های طولانی که امکان کابل کشی وجود ندارد استفاده می‌شود. این نوع دوربین به کابل کشی احتیاجی ندارد و تصاویر ضبط شده را به طول موج‌های مختلف تبدیل کرده و  به دستگاه نمایشگر تصاویر انتقال می‌دهد. دستگاه نمایشگر تصاویر باید کارت حافظه داشته باشد تا تصاویر ارسالی را ذخیره کند. دوربین‌های وایرلس پین هول هم از نظر هزینه به صرفه‌تر هستند چرا که نیاز به کابل کشی ندارند. هم اینکه نویز تصاویر در این مدل بسیار کاهش می‌یابد.

زاویه دید دوربین مداربسته پین هول

دوربین مداربسته مینیاتوری یک لنز ثابت دارد که دارای دو محدوده 8 .2 میلی متری و 6 .3 میلی متری است. لنز 8 .2 میلی متری زاویه دید 83 تا 115 درجه را فراهم می‌کند. لنز 6 . 3 میلی متری زاویه دید 75 درجه ای را ایجاد می‌کند.

به دلیل ثابت بودن لنز دوربین پین هول باید هنگام نصب آن دقت کرد که لنز دوربین محل مورد نظر را پوشش ‌دهد. لنزهای دوربین پین هول قابل  تعویض نیستند و همانطور که گفته شد ثابت هستند.

دوربین مداربسته مینیاتوری

انواع دوربین سوزنی یا پین هول

دوربین مداربسته مینیاتوری به لحاظ شکل ظاهری، امکانات و کاربرد به چهار دسته تقسیم می‌شوند که این چهار دسته عبارتند از :

  • دوربین مداربسته سوزنی: این دوربین‌ها لنز بسیار کوچکی داشته و به راحتی می‌توانند در قسمت‌های مختلف جاساز شوند.
  • دوربین مداربسته بند انگشتی مینیاتوری: این دوربین‌ها به اندازه بند انگشت بوده و بیشتر برای موارد جاسوسی کاربرد دارند. به علت کوچکی لنز این دوربین‌ها، این نوع دوربین به سادگی در هر پوششی مانند کیف، لباس و … قابل جاسازی است. تکنولوژی این دوربین فقط از نوع آنالوگ اچ دی است.
  • دوربین مداربسته آینه‌ای: در این مدل دوربین مداربسته پشت یک آینه قرار می‌گیرد و افراد تصور می‎‌کنند که در آینه خود را مشاهده می‌کنند. اما همزمان دوربین در حال ضبط تصاویر است.
  • دوربین مداربسته هالوژنی: این دوربین داخل لامپ هالوژنی جاسازی می‌شود و در عین حال تصاویر با کیفیتی را ارائه می‌دهد.

عوامل موثر بر قیمت

قیمت دوربین مداربسته مینیاتوری تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد. مثلا اگر دوربین باتری خور باشد و برای تامین انرژی به برق شهر وصل نشود، باعث بالا رفتن قیمت می‌شود. هرچه رزولوشن  دوربین بالاتر باشد، قیمت آن بالاتر خواهد بود. دوربین پین هول هرچه کوچکتر باشد و بدنه آن ابعاد کوچکتری داشته باشد، قیمت بالاتری خواهد داشت. از طرفی منوی OSD، امکان ضبط صدا و امکان دید در شب و لوازم جانبی مانند قاب خودکار ، قاب چشمی ، قاب شارژر و … بر قیمت دوربین اثر خواهد داشت.

دوربین مداربسته مینیاتوری

برق دوربین مداربسته پین هول

دوربین مداربسته مینیاتوری مانند سایر دوربین‌های مداربسته با برق 12 ولت کار می‌کند که باید با آداپتور به دوربین متصل شود.

کاربردهای دوربین مخفی پین هول

دوربین مداربسته مینیاتوری یا پین هول به منظور تصویربرداری نامحسوس استفاده می‌شود. در واقع به دلیل نوع طراحی و سایز این دوربین‌ها افراد اغلب متوجه وجود این دوربین‌ها نخواهند شد. از این رو ممکن است استفاده از این دوربین‌ها به نوعی نقض حریم شخصی افراد محسوب شود که در قانون مجازات این موضوع جرم است بنابراین باید با مجوز قانونی این دوربین‌‌ها را نصب کرد. همانطور که گفته شد در مواردی که می‌خواهیم به صورت نامحسوس افراد را زیر نظر بگیریم کاربرد دارد. مثلا برای بررسی عملکرد پرستار بچه یا پرستار سالمند و در موارد جاسوسی و پلیسی کاربرد زیادی دارد. چرا که همانطور که گفته شد این دوربین‌ها به سادگی در داخل لباس یا کیف قابل جاسازی است. همچنین با نصب این دوربین در ویترین مغازه، می‌توان تا اندازه‌ای سرقت در داخل مغازه را کنترل کرد.

از دیگر کاربردهای این دوربین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده در دنده عقب ماشین، تلفن‌های تصویری، صنایع و محیط زیست، ضبط تصاویر از حیات وحش و طبیعت، ضبط فیلم‌های سینمایی و پشت صحنه، در ورزشگاه‌ها به منظور ثبت لحظات به یاد ماندنی و … .

از دوربین پین هول در صنایع به منظور تصویربرداری از فرآیندهای صنعتی‌ای استفاده می‌شود که قابل مشاهده نیست. این دوربین به دلیل بدنه بسیار کوچکی که دارد امکان تصویربرداری از این فرآیندها را فراهم می‌کند.

قیمت دوربین مینیاتوری

قیمت دوربین پین هول با توجه به برند و مدل دوربین تعیین میشوند و همانطور میدانید دوربین پین هول در سایز های مختلف که همه کاربران بتوانند از هر قشری استفاده کنند. دوربین های مینیاتوری  برای کنترل های نامحسوس جاده ای یا ضبط تصاویر رحیات وحش یا همچنین تهیه کردن مستند و حالا همچنین  در پروژه ها که البته این گونه مدل ها طبیعتا فیمت پایینی نخواهند داشت.

پین هول چیست

دوربین مداربسته مینیاتوری یا همان دوربین پین هول دوربین های بسیار کوچکی هستند که برای  پروژه و برای بعضی از شرکت هایی که زمینه کاریشئن خاص هست یا برای نیرو تجسس یک کشور به کار میروند و اغلب این دوربین ها اقتصادی نیستند و قیمت تقریبا بالای نسبت به بقیه دوربین های حال حاضر بازار دارند. قبل از خرید دوربین مینیاتوری حتما باید اطلاعاتی  در این باره کسب کنیم.

دوربین های پین هول  دوربین هایی هستند که خیلی ریز هستند و همانطور که تصویرش را بالا گذاشتیم و شما مشاهده کردید بعضی از این دوربین ها کوچک بودنشان در حد یک دکمه میباشد.