روش‌های بالا بردن کیفیت دوربین‌های مدار بسته

دوربین‌های مدار بسته نقش مهمی در تأمین امنیت محیط‌های مختلف بازی می‌کنند. نصب دوربین در مکان مناسب می‌تواند سارقان و مجرمان را به چنگال قانون بیندازد.

به همین منظور تصاویر ضبط شده توسط دوربین مدار بسته باید کیفیت مناسبی داشته باشند تا مواردی مانند چهره، یا پلاک ماشین به خوبی در آن‌ها قابل مشاهده باشد.

اما متأسفانه همیشه اینگونه نیست و تصاویر ضبط شده توسط بیشتر دوربین‌های مداربسته کیفیت مناسبی ندارند. بنابراین نمی‌توان از آن‌ها به عنوان مدرک در بررسی‌های پلیسی و قضایی استفاده کرد.

اگر دوربین مدار بسته شما هم کیفیت مناسبی ندارد، مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید، چرا که قصد داریم تا راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت دوربین مدار بسته ارائه دهیم.

راهکارهایی برای افزایش کیفیت در دوربین مدار بسته

اگر می‌خواهید کیفیت دوربین مدار بسته شما افزایش پیدا کند، راهکارهای زیر را امتحان کنید.

دوربینی با روزولوشن ایده‌آل انتخاب کنید

روزولشون دوربین در کیفیت دوربین مدار بسته تأثیرگذار است.

رزولوشن دوربین مدار بسته را با حداکثر تعداد خطوط افقی که قابل تشخیص باشد، می‌سنجند. تعداد خطوط افقی قابل تشخیص در تصویر یک دوربین مدار بسته که در فضای بیرونی ساختمان نصب می‌شود باید ۷۰۰ خط یا بیشتر باشد.

با وجود چنین دوربینی، می‌توانید تصاویری واضح که چهره‌ها در آن به خوبی مشخص است، داشته باشید. دوربین‌های داخلی که فضای کوچک‌تری را پوشش می‌دهند، نیازی به رزولوشن بالا ندارند.

نور اطراف مکانی که دوربین در آن نصب شده است را بهبود دهید

هرچقدر هم که رزولوشن دوربین شما بالا باشد، بدون وجود نورپردازی مناسب نمی‌توانید تصاویر واضحی داشته باشید.

اشتباهی که بیشتر افراد مرتکب می‌شوند این است که فرض می‌کنند نور چراغ‌های خیابان برای دوربین‌های نصب شده در بیرون ساختمان کافی است اما این فرض همیشه درست نیست.

برای بهبود نورپردازی، دوربین خود را به چراغ LED مجهز کنید. هنگام نصب از این که بازتاب نور در کیفیت تصویر دوربین تأثیر منفی نداشته باشد، اطمینان حاصل کنید.

از دوربین مدار بسته دید در شب با مادون قرمز کنید

در مناطق مسکونی که ممکن است نور مصنوعی زیادی وجود داشته باشد و با آلودگی نوری مواجه باشید یا در مکان‌هایی که زیر نظر گرفتن مخفیانه رفت‌وآمد افراد مزاحم ضروریست می‌توانید به جای دوربین‌هایی که مجهز به چراغ LED از دوربین‌های دید در شب مادون قرمز استفاده کنید.

دوربین‌های دید در شب مادون قرمز،‌ نور کافی برای تصویربرداری واضح را فراهم می‌کنند اما در عین حال با چشم غیرمسلح قابل رؤیت نیستند و افراد از وجود دوربین در آن مکان آگاه نخواهند شد.

از راه‌حل‌های نرم افزاری استفاده کنید

با نصب نرم‌ افزارهای مختلف توسط یک فرد متخصص و حرفه‌ای می‌توان بهبودهای متنوعی در کیفیت دوربین مدار بسته ایجاد کرد.

در این نرم افزارها، پیکسل‌ها بزرگ یا تعدیل شده تا جزئیات مربوط به یک صحنه جرم با وضوح بیشتری نمایش داده شوند. تنظیم یا تعدیل نورپردازی محیط و سایه‌ها نیز می‌تواند توسط این نرم افزارها انجام شود.

یا برای مثال گاهی لازم است تا با استفاده از یک نرم افزار، سرعت ویدیوی ضبط شده توسط دوربین مدار بسته را تا حد خوبی کاهش داد تا چهره مجرم قابل شناسایی شود.

بنابراین در مواقع ضروری از قدرت نرم‌ افزارها و کمک گرفتن از افراد متخصص غافل نشوید.

چرا کیفیت دوربین مدار بسته پایین است؟

راهکارهایی که تا اینجا ارائه شد، مربوط به دوربین‌ها و تجهیزات تصویربرداری می‌شد. اما گاهی مشکل از دوربین‌های شما نیست و باید سایر تجهیزات را نیز آزمایش کنید.

اما قبل از انجام هر کاری، بهتر است یک آزمایش ساده را انجام دهید و آن بررسی چشمی دوربین برای اطمینان از کثیف نبودن لنز آن است! اگر لنز دوربین شما تمیز بود به سراغ ادامه مراحل بروید!

برای آزمایش دوربین‌های خود یک کابل کوتاه که می‌دانید سالم است را تهیه کنید. کابل خود را با دوربین‌هایی که تصویر خوبی به شما ارائه می‌دهند امتحان کنید تا از عملکرد صحیح کابل اطمینان حاصل کنید.

حال دوربین‌هایی که تصویر بی‌کیفیت به شما ارائه می‌دهند را با آن کابل سالم آزمایش کنید. اگر مشاهده کردید که حالا دوربین شما بر خلاف گذشته تصاویر خوبی را ارائه می‌دهد، باید در میان گزینه‌های زیر به دنبال راه حل باشید و بدانید که علت پایین بودن کیفیت دوربین مدار بسته مربوط به اتصالات دوربین است و نه خود دوربین‌ها.

مشکلات مربوط به خرابی کابل‌ها

در مواردی کیفیت پایین دوربین مدار بسته می‌تواند به علت خرابی و مشکلات مربوط به کابل‌ها باشد. کابل‌ها می‌توانند با مشکلات زیر مواجه شوند:

  • موش‌ها و سایر جوندگان به کابل صدمه زده باشند
  • آب به کابل‌ها نفوذ کرده باشد
  • کابل نزدیک به یک منبع با ولتاژ بالا باشد و تداخل‌هایی به وجود بیاید
  • کابل‌ها به درستی در نقاط اتصال جایگذاری نشده باشند

پریز برق به درستی به زمین متصل نشده است

زمانی که منبع تغذیه خود را به یک مدار الکتریکی که اتصال به زمین به طور صحیح در آن لحاظ نشده متصل کنید، حاصل کار دوربین‌هایی خواهد بود که تصاویر بی‌کیفیتی را به شما ارائه می‌دهند.

با اتصال منبع تغذیه به یک پریز برق دیگر می‌توان این مورد را آزمایش کرد.

اتصال ضعیف بی‌سیم

اگر دوربین شما به وسیله کابل کار نکند و انتقال تصاویر بر عهده شبکه بی‌سیم و وای فای باشد، بهتر است ثبات شبکه و وای فای خود را آزمایش کنید. سیگنال ضعیف شبکه بی سیم می‌تواند علت تصاویر بی‌کیفیتی که دوربین شما فراهم می‌کند باشد.

کلام آخر

در این مطلب راهکارهایی برای پیدا کردن علت پایین بودن کیفیت دوربین مدار بسته و روش‌هایی برای بالا بردن کیفیت این تصاویر این دوربین‌ها مطرح شد.

امید است که این مباحث مورد توجه شما قرار گرفته باشد.