یکی از مشکلاتی که در اغلب موارد کاربران سیستم های نظارتی با آن مواجه می شوند پرش تصویر دوربین مداربسته می باشد. عوامل متعددی می تواند سبب وقوع این مشکل شود. در حالت کلی ما شاهد دو نوع متفاوت از بروز این مشکل می باشیم. در حالت اول تمام تصاویری که بر روی مانیتور حضور دارند دچار اختلال می شوند. در حالت دوم تنها این مشکل برای برخی از دوربین های مداربسته به وقوع می پیوندد. به این امر توجه نمایید که در این دو حالت عامل پدید آورنده مشکل با هم متفاوت می باشد و نیاز به بررسی دقیق دارد.

شناخت اطلاعات کلی در رابطه با ماهیت ارسال تصاویر

در حالت کلی لازم است در نظر داشته باشیم که انتقال تصاویر در دوربین های مداربسته به دور صورت انجام می گیرد. برای ارسال تصاویر طراحان سیستم های نظارتی دست به ساخت دوربین های مداربسته دیجیتال و همچنین دوربین های توربو اچ دی زده اند. در دوربین های دیجیتال انتقال سیگنال های تولید شده توسط دوربین های مداربسته تحت شبکه صورت می پذیرد. در حالی که در دوربین های توربو اچ دی ما شاهد سیستم هایی پیشرفته تر نسبت به دوربین های آنالوگ در انتقال تصاویر می باشیم. در دوربین های دیجیتال انتقال تصاویر به صورت کاملا پیشرفته و دیجیتال در بستر شبکه رخ می دهد. برای این منظور وجود سیستم های انتقال اطلاعات مانند کابل شبکه و فیبر نوری الزامی است. در حالیکه در دوربین های توربو اچ دی انتقال اطلاعات از طریق کابل های کواکسیال و به صورت آنالوگ انجام می گردد.

مطالعه علت پرش تصویر دوربین مداربسته

برای شناخت علت پرش تصویر دوربین مداربسته لازم است تا شما در رابطه با انواع مدل های وقوع این مشکل شناخت کافی داشته باشید. گاهی در دوربین های مداربسته شاهد شرایط خاصی هستیم. برای مثال تمام تصاویر در حال نمایش بر روی مانیتور به طور همزمان قطع و مجددا وصل می شود. در این شرایط ما باید در اولین اقدام به کنترل سیستم های مانیتورینگ و کابل های ارتباطی در دستگاه و همچنین دستگاه رکوردر بپردازیم. در این حالت مشکل ایجاد شده به هیچ عنوان به دوربین های مداربسته ارتباطی ندارد.

البته علت پرش تصویر دوربین مداربسته از بروز نویز در یکی از دوربین ها و یا کابل اتصال دهنده نیز به وقوع می پیوندد. در نهایت با توجه به مطالب قید شده می توان علت پرش تصویر در دوربین مداربسته را یکی از این عوامل دانست. نویز در دوربین مداربسته، مشکلات فنی در مانیتور پخش کننده تصاویر و همچنین مشکل در کابل ارتباطی( بی کیفیت بودن کابل، بلندی کابل، مشکل در کانکتورهای کابل) و دستگاه رکوردر یافت.

وجود مشکلات در مانیتور و پرش تصویر در دوربین مداربسته

همچنین علت پرش تصویر دوربین مداربسته را در مشکلات فنی موجود در سیستم های مانیتورینگ نیز ما شاهد می باشیم. در مانیتورها مشکلاتی وجود دارد که سبب پرش تصویر می گردد. از این قبیل مشکلات می توان به ضعف در سخت افزارهای مانیتور و کوچک بودن فضای بافر مانیتور اشاره نمود. در برخی از مواقع برای رفع مشکلات اینچنینی کاربران سیستم های مداربسته دست به کاهش کیفیت تصاویر خروجی از دستگاه های NVR و DVR می زنند.

بررسی علت پرش تصویر دوربین مداربسته با پرش یک یا چند کانال

 زمانی که پرش تصاویر دوربین مداربسته در تعداد محدودی از کانال ها رخ می دهد علت پرش تصویر دوربین مداربسته را نمی توان موارد ذکر شده در بالا دانست. در شرایط  اینچنینی وقوع مشکل یا از دوربین مداربسته و یا رکوردر دستگاه می باشد. در چنین شرایطی باید دلیل اصلی پرش تصویر دوربین مداربسته را به صورت دقیق بررسی نمود. همانگونه که در این مقاله نیز به آن اشاره نمودیم در اصل پرش تصویر دوربین مداربسته به معنای قطع شدن آنی تصویر و اتصال مجدد آن می باشد. در نتیجه مشکلات دیگری نظیر وجود نویز در تصاویر حیطه ای جدا از این مشکل می باشد و نمی توان آن را در پروسه پرش تصویر مورد بررسی قرار داد.

پرش تصویر دوربین مداربسته در دوربین های دیجیتال و توربو اچ دی

در دوربین های توربو اچ دی ما شاهد پرش تصویر دوربین مداربسته به دلیل وجود مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری می باشیم. از دلایل سخت افزاری وقوع این مشکل می توان به قطع شدن منبع تغذیه یا قطعی کابل تصویر ارتباطی دوربین با دستگاه رکوردر اشاره نمود. اما از دلایل نرم افزاری این امر عدم همخوانی کدینگ های موجود میان دوربین مدار بسته و دستگاه رکوردر می باشد. اما باید توجه نمود که وقوع مشکلات نرم افزاری در موارد نادری اتفاق می افتد.

در برخی از دوربین های مداربسته مانند دوربین های هایک ویژن بعد از شروع به کار دوربین ما شاهد نمایش برخی از اطلاعات دوربین بر روی صفحه نمایش می باشیم. در صورتی که پس از پرش تصویر دوربین مداربسته این اطلاعات به نمایش گذاشته شود نشان دهنده اشکال در منبع تغذیه دوربین مداربسته می باشد. در شرایطی که بعد از پرش تصویر اطلاعات مطرح شده بر روی مانیتور به نمایش گذاشته شود نشان دهنده این امر می باشد که سیستم دوباره راه اندازی نشده است و علت پرش تصویر دوربین مداربسته کابل های ارتباطی و یا کانکتورهای کابل می باشد.

علت پرش تصویر دوربین مداربسته دیجیتال نسبت به دوربین های توربو اچ دی کاملا متفاوت می باشد. در دوربین های مداربسته دیجیتال در اولین گام کاربران دوربین ها را به منبع تغذیه وصل می نمایند. در نهایت دوربین پس از مدت زمان کوتاهی شروع به برقراری ارتباط با رکوردر می نماید. در دوربین های مداربسته دیجیتال مشکلات مربوط به پرش تصاویر عمدتا به دو صورت به وقوع می پیوندد. در حالت اول ما شاهد قطع کامل تصویر در دوربین مداربسته می باشیم. در این حالت بر روی سیستم عبارت No Link به نمایش در می آید. اما در حالت دوم پرش تصویر به گونه ای است که تصویر برای بازه زمانی مشخصی ثابت باقی می ماند. عمده مشکلاتی که باعث وقوع پرش تصویر در دوربین های دیجیتال می شود شامل قطع ارتباط دوربین با منبع تغذیه، خاموش شدن دوربین مداربسته و مشکل در سوئیچ که دوربین به آن متصل می باشد و یا مشکل در آی پی های شبکه و تداخل در آنها است.

اگر مشکل پرش تصویر به صورتی باشد که تصویر برای بازه زمانی مشخص ثابت باقی ماند علت پرش تصویر دوربین مداربسته را می توان در مشکلات مربوط به پهنای باند شبکه جست و جو نمود. شناسایی موارد اینچنینی می تواند کاربران سیستم های کنترل از راه دور را کمک و یاری نمایند.