شاید در ذهن شما هم انواع کابل شبکه دارای ساختاری مشابه باشند و در آنها تفاوت عمده ای مشاهده نمی نمایید. اگر  نگرشتان اینگونه است باید به شما بگویم که سخت در اشتباه هستید. در صنعت ما شاهد استفاده از مدل های متنوعی از کابل می باشیم که در موقعیت های متفاوت توسط متخصصان مورد استفاده قرار می گیرند. برای درک بهتر این موضوع باید همواره در نظر داشته باشید که انواع کابل ها دارای لایه های متفاوتی می باشند. این لایه ها تعیین کننده نوع و کاربرد کابل در صنایع و خدمات گوناگون می باشد.

کابل SFTP چیست و تفاوت آن با کابل FTP، UTP و STP

معرفی کلی انواع مدل های متنوع کابل

در ابتدا برای درک بهتر انواع تشابهات و تفاوت ها در مدل های مختلف کابل شبکه نیاز می دانم تا در طی نگارش این مقاله به طور مختصر به این پرسش که کابل SFTP چیست و تفاوت آن با کابل FTP، UTP و STP  پاسخ دهیم. در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که اسامی اختصاص داده شده به کابل نوعی معرف عمومی برای شما می باشد. شما به کمک این اسامی قادر خواهید بود با ساختار کابل و مشخصات فنی آن تا حد زیادی آشنایی پیدا نمایید. یکی از تفاوت های عمده ای که در انواع کابل ها وجود دارد بدون شک لایه های تشکیل دهنده کابل و جنس به کار رفته در آن می باشد. شناسایی این مورد نشان دهنده عملکرد کابل در شبکه و یا سایر مصارف متداول در صنعت و خدمات می باشد.

اولین بار الکساندر گراهام بل توانست با تاباندن و پیچاندن سیم ها به یکدیگر اولین نمونه های کابل را تولید نماید. این عمل به ظاهر ساده سبب شد تا بسیاری از مشکلات ناشی از تداخل های ایجاد شده در خطوط برق و تلفن مرتفع گردد. این روش کاربردی هنوز هم یکی از بهترین روش های پیشگیرانه در تداخلات امواج جاری در سطح جهان می باشد.

کابل SFTP چیست و تفاوت آن با کابل FTP، UTP و STP

انواع کابل شبکه

برای بسیاری از مصارف در صنعت و خدمات ما شاهد کاربرد انواع کابل شبکه می باشیم. استفاده از این کابل ها در صنایع بسیار مهم و ضروری می باشد زیرا نمی توان از نقش واسطه ای این ادوات در ارتباط حاصل بین بسیاری از بخش ها چشم پوشی نمود. اما در کل ما شاهد وجود مدل های متنوعی از کابل می باشیم که تحت عنوان های متفاوت با عملکرد و استانداردهای متغیر در بازار مصرف موجود می باشند. یکی دیگر از عوامل موثر بر نوع و مدل این محصولات مغزی به کار رفته شده در کابل ها می باشد. جنس مغزی بر میزان کیفیت اطلاعات و امواج ارسال شده در شبکه بسیار موثر می باشد.

نامگذاری در کابل شبکه با حروف اختصاری که هر یک از حروف نماد یک موضوع می باشد صورت می پذیرد. کابل های CAT5، CAT7 و CAT6 نمونه ای از مدل های متنوع کابل هستند. این کابل ها بر اساس لایه های ساختاری و استانداردهای موجود و همچنین محافظ های به کار رفته در ساختار شان به مدل های متغیری درجه بندی می شوند. کابل SFTP، کابلSTP و کابل های UTP و FTP بخشی از این تقسیم بندی محسوب می شوند. شاید در ذهن شما این پرسش که کابل SFTP چیست و تفاوت آن با کابل FTP، UTP و STP مطرح گردیده باشد. برای پاسخ به این پرسش نیاز است تا شما با جزئیات بیشتر این محصولات آشنا گردید.

کابل SFTP چیست و تفاوت آن با کابل FTP، UTP و STP

معرفی علائم اختصاری به کار رفته در ساختار کابل های شبکه

همانگونه که در متن نیز به آن اشاره شد حروف اختصاری به کار رفته در عنوان کابل شبکه در  واقع معرف ساختار این کابل ها می باشد. برای درک بهتر این موضوع بخشی از اطلاعات ارائه شده در عنوان انواع کابل های شبکه را برای شما بیان می نمایم. شما در اغلب نمونه های کابل شاهد وجود اصطلاح  TP می باشید که در واقع مخفف عبارت Twisted Pair می باشد. این عبارت توسط متخصصان تحت عنوان زوج سیم های تابیده شده به زبان فارسی برگردانده شده است. همچنین عبارت F که در برخی از انواع کابل به چشم می آید به مفهوم ورقه های آلومینیومی در ساختار کابل می باشد. حرف S نشان دهنده محافظ های شیلددار و U نیز به مفهوم عدم وجود شیلد در ساختار کابل می باشد. حال با شناختن این عبارات تا حدودی شما به پاسخ این پرسش که کابل SFTP چیست و تفاوت آن با کابل FTP، UTP و STP دست خواهید یافت.

 

کابل SFTP چیست و تفاوت آن با کابل FTP، UTP و STP

معرفی کابل UTP

درواقع اگر اندکی به حروف به کار رفته در عنوان کابل  UTP توجه نمایید متوجه خواهید شد که این کابل از رشته های به هم تابیده بدون شیلد تشکیل شده است. این کابل که یکی از پرکاربردترین مدل های کابل شبکه قلمداد می شود که دارای نویز پذیری نسبتا بالایی می باشد. اما قیمت مناسب آن سبب گردیده تا کارایی خود را در بین سایر محصولات این صنعت از دست ندهد. عدم وجود محافظ و شیلد در این کابل ها از عوامل اصلی نویز پذیری بالای آنها محسوب می گردد. البته در کنار معایب ما شاهد وجود مزیت هایی نیز نسبت به کابل های دیگر می باشیم . برای مثال انتقال اطلاعات در کابل UTP بسیار بیشتر از نمونه های دیگر می باشد.

 

کابل SFTP چیست و تفاوت آن با کابل FTP، UTP و STP

معرفی کابل STP

کابل شبکه  STP نیز نمونه دیگری از انواع کابل می باشد که دارای ساختاری دو رشته می باشد که به هم تنیده شده اند. همچنین در ساختار این کابل ما شاهد وجود محافظ و شیلد می باشیم. این کابل دارای یک لایه محافظ می باشد که سبب کارایی بهتر در آن می گردد. البته باید به خاطر داشته باشید که در ساختار این کابل هیچگونه فویلی مشاهده نمی شود.

 

معرفی کابل FTP

کابل FTP  یکی از نمونه های کابل می باشد که از دو رشته در هم تنیده تشکیل شده است. در ساختار این کابل ما شاهد وجود یک لایه محافظ آلومینیومی می باشیم. وجود این لایه فویل مانند باعث می شود تا میزان مقاومت در برابر نویز و پارازیت در کابل به شدت افزایش یابد.

کابل SFTP چیست و تفاوت آن با کابل FTP، UTP و STP

معرفی کابل SFTP

اکنون شما با شناسایی انواع کابل شبکه به راحتی می توانید به این پرسش که کابل SFTP چیست و تفاوت آن با کابل FTP، UTP و STP  پاسخ دهید. کابل SFTP در واقع کابل هایی می باشند که دارای رشته های به هم تنیده ای می باشند که همراه با غلاف و فویل پوشش داده شده است. همچنین در ساختار این نوع از کابل ما شاهد یک لایه پوشش فلزی می باشیم. وجود این لایه فلزی سبب می شود تا میزان پارازیت در شبکه به میزان زیادی کاهش یابد. در کابل SFTP ما شاهد هستیم که هر لایه موجود در کابل توسط یک لایه فویل مانند پوشش داده شده است. در ساختار کابل SFTP یک لایه پوشش شیلد مانند وجود دارد که دارای بافتی انعطاف پذیر و محکم می باشد.

وجود این لایه محافظ در ساختار کابل به میزان زیادی سبب کاهش تداخل در تمام کابل های موجود در شبکه می شود. در تعریف عمومی غالبا تمام کابل هایی که در بازار حاوی لایه شیلد می باشند تحت عنوان SFTP معرفی می شوند. تفاوت عمده ای که در این کابل ها وجود دارد در این است که پوشش شیلد در اطراف لایه های مجزا در سیم قرار دارد یا این محافظ کل سیستم کابل را پوشش داده است. توجه داشته باشید که حرف S  به کار رفته در ساختار انواع کابل به مفهوم وجود شیلد در ساختار این کابل ها می باشد. در نهایت با توجه به تمام مطالب ذکر شده در متن شما به راحتی متوجه پاسخ این پرسش که کابل SFTP چیست و تفاوت آن با کابل FTP، UTP و STP شده اید.