در صورتی که شما نیز کاربر سیستم های امنیتی باشید امکان دارد که حتی برای یکبار هم شده با این مشکل که دوربین مداربسته تصویری را ثبت نمی نماید مواجه شوید. در شرایط اینچنینی اولین اقدامی که توسط کاربران سیستم های امنیتی نیاز است تا صورت پذیرد یافتن دلیل اصلی وقوع مشکل در دوربین مداربسته می باشد. یافتن دلیل این امر که چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند می تواند اولین قدم شما در رفع مشکلات موجود در سیستم امنیتی محسوب گردد. گاهی این مشکلات آنچنان جزئی می باشند که شما با صرف هزینه های محدودی نیز قادر به رفع آن می باشید.

عمده ترین دلایلی که سبب ایجاد مشکل در دوربین های مداربسته می گردد

یکی از عمده مشکلاتی که در سیستم های امنیتی ما شاهد وقوع آن می باشیم نشان ندادن تصاویر ضبط شده در حافظه دستگاه های ذخیره ای NVR و DVR می باشد. گاهی نیز کاربران از این مشکل گلگی می نمایند که تصاویری که تحت شبکه توسط دوربین مداربسته انتقال داده میشوند به نمایش در نمی آیند. در شرایط خاص در دوربین های دارای فناوری IR ما شاهد هستیم که تصاویر با فعال شدن سیستم های دید در شب دوربین به نمایش در نمی آید. یا حتی این امکان وجود دارد که دوربین در طول روز تصاویر مطلوبی را در اختیار کاربر قرار دهد در حالیکه در طول شب از کیفیت این تصاویر به نحو شایانی کاسته شود. برخی دیگر از ایرادات شایع در دوربین های مداربسته شامل نمایش تصاویر به صورت سیاه و سفید در طول روز، عدم شناسایی هارد در دستگاه های NVR و DVR و یا حتی عدم ذخیره تصاویر در دوربین مداربسته می باشد.

بررسی این امر که چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند

دلایل بی شماری می تواند سبب شود تا تصویر در دوربین مداربسته ضبط نگردد. گاهی ریشه بسیاری از مشکلات در دستگاه های ذخیره کننده اطلاعات و یا همان NVR و DVR می باشد. گاهی نیز مشکلات از وقوع یک مشکل فنی و یا نرم افزاری در دوربین های مداربسته پدید می آید. گاهی نیز امکان دارد در طول مسیر، قطع شدن قطعه ای در سیستم سبب از کار افتادن کلی ضبط در دوربین مداربسته گردد. عدم تامین برق مورد نیاز برای سیستم نیز یکی دیگر از عواملی است که می تواند سبب قطع شدن تصویر در دوربین مداربسته گردد. در ادامه این متن به طور مختصر به توضیح این امر که  چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند خواهیم پرداخت.

اولین قدم در رفع مشکلات ایجاد شده در سیستم امنیتی بررسی اشکالات حادث شده در آن می باشد. برای اطمینان از اینکه چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند در ابتدا از سلامت تمام قطعات موجود در سیستم اطمینان کسب نمایید. بررسی کابل ها و ارتباط کامل تمام اجزا یکی از اولین فرایندهایی است که کاربر سیستم امنیتی موظف به انجام آن می باشد. منظور از بررسی کلی سیستم بررسی دوربین های مداربسته، اتصالات آنها، دستگاه های ذخیره کننده اطلاعات، نمایشگرها و در نهایت حتی کابل ها و منبع تغذیه سیستم می باشد.

تاثیر دستگاه DVR و NVR بر توقف ضبط تصویر در دوربین های مداربسته

در اولین مرحله با مواجه شدن توقف ضبط تصویر در دوربین مداربسته اولین عاملی که توسط کاربر نیاز به بررسی دارد سلامت دستگاه های  DVR و NVR می باشد. برای این منظور ابتدا دستگاه DVR یا NVR را ری استارت نمایید. این فرایند را به مدت یک دقیقه ادامه دهید و سپس مجددا سیستم را راه اندازی نمایید. در اکثر مواقع کاربر با خاموش نمودن و راه اندازی مجدد دستگاه DVR و NVR  قادر به رفع مشکل موجود در سیستم می باشد.

گاهی سیستم DVR و NVR قادر به دریافت اطلاعات ارسال شده توسط یکی از دوربین های مداربسته نمی باشد. در این شرایط به احتمال قوی مشکل در دوربین مداربسته است که باید در جهت کشف و رفع آن اقدام نماییم. گاهی تنها یکی از دوربین های مداربسته تصویری را ارسال نمی نماید و بقیه سیستم به صورت کامل ایفای نقش می نمایند. در این شرایط ممکن است عامل فیزیکی مانند ضربه به لنز دوربین و یا حتی رنگ سبب از رده خارج شدن دوربین گردیده باشد. این شرایط نشان دهنده سلامت دستگاه های DVR و NVR و همچنین مشکل در آن دوربین مداربسته می باشد.

بررسی سایر دلایلی که چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند

گاهی در شرایطی قرار می گیریم که با بررسی سیستم امنیتی مشکلی را نمی یابیم. در این شرایط تنها عامل قابل بررسی برای این پرسش که چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند عدم تطابق میان دستگاه ضبط و پخش کننده میباشد. اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید به راحتی و با تغییر در سیستم پخش قادر به رفع مشکل می باشید. گاهی نیز تنها یک اشکال نرم افزاری و یا حتی عدم تنظیم نمودن دقیق تمام قسمت های موجود در سیستم می تواند سبب عدم ضبط تصویر توسط دوربین مداربسته گردد.

یکی دیگر از پاسخ های این پرسش که چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند این مورد است که هارد دارای مشکل می باشد. هارد را می توان به قلب یک سیستم امنیتی تشبیه نمود. ذخیره اطلاعات با تمام جزئیات در بخش اصلی سیستم یعنی هارد صورت می پذیرد. این بخش از سیستم آنچنان اهمیت دارد که در صورت وقوع مشکل در آن، بخش مهمی از اطلاعات قدیمی از رده خارج خواهد شد. ئر این شرایط سیستم نیز دیگر قادر به ثبت و ذخیره اطلاعات جدید نمی باشد. در این شرایط امکان دارد که یا هارد سوخته باشد و یا تنظیمات درست برای زمانی که هارد اشباع می گردد صورت نپذیرفته باشد. در هر دوی این شرایط ذخیره تصاویر در هارد دچار مشکل و ذخیره اطلاعات در آن متوقف می شود.

احتمالات دیگری که در زمان توقف ضبط تصاویر در دوربین مداربسته وجود دارد

در صورتی که با بررسی دستگاه های دریافت کننده و ذخیره کننده شاهد وجود مشکل خاصی نبودیم احتمال دیگری که برای پاسخ به این پرسش که چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند باید مورد بررسی قرار گیرد، وجود اشکال در دوربین های مداربسته می باشد. گاهی امکان دارد یک یا چند عدد از دوربین هایی که در سیستم امنیتی نصب گردیده اند در اثر عوامل متعددی کاملا از کار افتاده باشند. در این شرایط کاربر سیستم امنیتی بهترین کاری که قادر به انجام آن می باشد تغییر دوربین های موجود در سیستم می باشد. گاهی نیز دوربین مداربسته سالم است اما منبع تغذیه دوربین قادر به تامین انرژی مورد نیاز برای دوربین مداربسته نمی باشد. یا شاید در شرایطی خاص اتصال موجود در آداپتور و دوربین مداربسته قطع شد است. در این شرایط کاربر با بررسی تمام عوامل و در نهایت بررسی وجود مشکل در این بخش قادر به رفع مشکلات در ضبط تصاویر دوربین مداربسته می باشد.

گاهی نیز وجود یک منبع تغذیه واحد در سیستم باعث می شود تا دوربین های مداربسته موجود در سیستم امنیتی نتوانند تصاویر را ضبط نمایند. در این شرایط بهتر است که کاربر برای هر دوربین از یک آداپتور مستقل استفاده نماید. گاهی عوامل جوی سبب آسیب دیدن دوربین های مداربسته می گردد. برای مثال برخورد رعد و برق به سیستم های نظارتی در بیشتر مواقع باعث از کار افتادن دوربین های مداربسته در شبکه می گردد. در این شرایط نیز کاربر باید با عیب یابی دوربین های دچار نقص آنها را با سیستم های جدید جایگزین نماید.

عوامل گوناگونی می توانند سبب گردند که دوربین مداربسته توانایی خود را در ضبط تصاویر از دست بدهد. یکی دیگر از این عوامل وجود قطعی در کابل های موجود در شبکه می باشد. در این شرایط نیز کاربر می تواند با جایگزینی کابل های آسیب دیده در شبکه به رفع تمام مشکلات ایجاد شده در زمان ضبط تصاویر کمک نماید. در برخی از دوربین های مداربسته ای که تحت شبکه به انتقال اطلاعات می پردازند نیز وجود پهنای باند کم می تواند سبب شود تا تصاویر دوربین مداربسته ضبط نگردند. شما با تقویت پهنای باند در این گونه سیستم های نظارتی به راحتی قادر به رفع مشکلات در سیستم امنیتی خود می باشید. شناخت کافی از سیستم نظارتی می تواند در زمان حل مشکلات حادث شده در دوربین های مداربسته به شما کمک شایانی نماید.