در راه اندازی یک سیستم امنیتی ما شاهد وجود بخش های متفاوتی هستیم. این اجزاء برای برقراری یک ارتباط مستمر نیاز به وجود یک واسطه دارند. انواع کابل دوربین مداربسته همان واسطه ای می باشد که در سیستم امنیتی ایفای نقش می نماید. در این سیستم ها بنا به ساختار و حتی طریقه آنالوگ بودن و یا دیجیتال بودن سیستم شما نیاز به استفاده از انواع مدل های متنوع کابل در شبکه دارید. استفاده از کابل های مناسب و با کیفیت در دوربین مداربسته می تواند به ارسال با کیفیت تصاویر ویدئویی به کاربران کمک نمایند. از این رو در انتخاب کابل مورد نیاز در سیستم با دقت و وسواس عمل نمایید.

توجه کنید که در انتخاب کابل برای دوربین مداربسته به تناسب آن کابل با سیستم توجه و دقت داشته باشید. برای مثال در سیستم های امنیتی که دارای توانایی اتصال به شبکه می باشند شما موظف به استفاده از کابل های تخصصی برای این منظور می باشید. در سیستم های آنالوگ نیز توصیه می شود که شما برای برقراری یک اتصال درست و اصولی از کابل های کواکسیال استفاده نمایید.

انواع کابل دوربین مداربسته

معرفی انواع کابل کواکسیال در دوربین مداربسته

سابقه طراحی، تولید و کاربرد کابل های کواکسیال در دوربین مداربسته و سایر فناوری ها به حدود یک قرن می رسد. حفظ امنیت در سیستم توسط این کابل ها از دلایل عمده ای محسوب می گردد که هنوز این فناوری با قدرت در بازارهای محصولات الکترونیکی حضور دارد. استفاده از این کابل ها دارای مزایای فراوانی می باشد اما به طور قطع مهمترین مزیت این کابل جلوگیری از ورود و یا دخالت هر گونه سیگنال الکترومغناطیسی مزاحم در سیستم می باشد. از این کابل در  دوربین مداربسته برای انتقال تصاویر به سیستم های ثبت و ذخیره استفاده می شود. این کابل ها دارای دو بخش رسانا می باشند که توسط یک قسمت عایق از یکدیگر مجزا می باشند. در این کابل ها ما شاهد بخشی هستیم که به دور کابل تابیده شده است و به آن شیلد گفته می شود. در قسمت دیگر این کابل ها رشته هایی وجود دارد که وظیفه انتقال تصاویر را در سیستم بر عهده دارند.

کابل های کواکسیال در دوربین مداربسته برای انتقال تصاویر نیاز به اتصال به یک منبع تغذیه با ولتاژ 12 ولت دارند. در دوربین های مداربسته از کابل کواکسیال برای انتقال تصاویر از دوربین مداربسته به دستگاه های ذخیره اطلاعات مانند دستگاه DVR  استفاده می نمایند. وجود کابل کو اکسیال اتصال مطمئن با سیستم های نظارتی را برای کاربران فراهم می نمایند. استفاده از این کابل ها را ما در بسیاری از وسایل ارتباطی، مخابراتی و حتی الکترونیکی شاهد می باشیم.

انواع کابل دوربین مداربسته

 معرفی انواع مدل های کابل کواکسیال

کابل های کواکسیال معمولا در دو نوع RG59 و RG6 در بازار موجود می باشند و مورد استفاده قرار می گیرند. کابل RG59 همانگونه که بیان شد یکی از نمونه های کابل کواکسیال در دوربین مداربسته می باشد که دارای ساختاری شیلد دار است. اهمیت وجود شیلد در این کابل زمانی بیشتر به چشم می آید که ارسال تصاویر با استفاده از کابل های حاوی شیلد دارای کیفیت بیشتری می باشد. معمولا طول زیاد در کابل های انتقال تصاویر سبب کاهش کیفیت در تصاویر ارسال شده توسط این کابل ها می شود. در نتیجه در زمان انتخاب کابل کواکسیال حتما توجه داشته باشید که جنس به کار رفته در  مغزی و پوشش این کابل ها از جنس تمام مس باشد. معمولا از این کابل ها برای ارسال تصاویر آنالوگ در سیستم های امنیتی استفاده می شود.

در معرفی انواع کابل دوربین مداربسته به نمونه های خاصی از کابل های کواکسیال تحت عنوان کابل RG6 برخورد می نماییم. این نوع از کابل های کواکسیال نیز دارای روکش و مغزی می باشد. تنها تفاوت در کاربرد این کابل نسبت به نمونه های دیگر در این مورد می باشد که این کابل قادر به پوشش دهی مسافت های طولانی تر نسبت به نمونه های دیگر می باشد. وجود لایه های عریض تر در این کابل عامل اصلی وقوع این اتفاق در کابل دوربین مداربسته می باشد. البته این ضخامت سبب ایجاد محدودیت هایی در استفاده از این نوع کابل شده است.

انواع کابل دوربین مداربسته

معرفی انواع کابل دوربین مداربسته و کابل تصویر BNC

زمانی که انواع کابل دوربین مداربسته را در سیستم های نظارتی معرفی می نماییم به نمونه هایی از کابل دوربین مداربسته تحت عنوان کابل های BNC برخورد می نماییم. کابل های BNC یکی از انواع کابل می باشد که در سیستم های نظارتی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول این کابل ها در سیستم های نظارت خانگی که نیاز به استفاده از کابل های بلند نمی باشد استفاده می شود. استفاده از این کابل نسبت به نمونه های دیگر بسیار راحت می باشد.

برخی از نمونه های این کابل قابل استفاده در سیستم های برق، دوربین مداربسته یا همان سیستم های نظارتی می باشد. این کابل ها نیز دارای دو سر نر می باشند که همین امر کاربرد آنها را راحت تر می نماید. در کاربرد این کابل ها ما شاهد برخی معایب می باشیم برای مثال اتصال در این کابل ها مانند نمونه های دیگر مستحکم نمی باشد. در نتیجه با کوچکترین آسیب، ضربه و یا فشاری در کابل احتمال قطع شدن تصویر وجود دارد. در نتیجه زمان کاربرد این کابل شما باید به اتصال موجود در کابل بسیار دقت نمایید.

انواع کابل دوربین مداربسته

 

کابل های آماده ای که برای انتقال صدا، تصویر و یا برق مورد استفاده قرار می گیرند

این کابل ها که در اندازه های متفاوت( 5، 10، 15، 20، 30، 40، 50 متر) در بازار موجود می باشند. برای انتقال صدا و تصویر در این کابل ها ما نیازی به وجود رابط نداریم و این امر به راحتی اتفاق می افتد. در این سیستم ها عمدتا فیش های به رنگ زرد برای انتقال تصویر و فیش های به رنگ سفید نیز برای انتقال صدا مورد استفاده قرار می گیرند.

در معرفی انواع کابل دوربین مداربسته ما با کابل های SIAMESE مواجه می شویم. این کابل ها قادر هستند که به طور همزمان به انتقال نیرو و داده ها در دوربین مداربسته مبادرت نمایند. این کابل ها در واقع ترکیبی از دو نوع کابل RG59 و کابل 18/2 می باشد. کابل RG59 که یک نوع کابل کواکسیال می باشد برای انتقال با کیفیت تصویر در دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد. کابل 18/2 نیز برای انتقال نیرو به دوربین مداربسته تخصص یافته است.

انواع کابل دوربین مداربسته

معرفی کابل های فیبر نوری

یکی از گران ترین نوع کابل در بین انواع کابل دوربین مداربسته کابل های فیبر نوری می باشد. معمولا نصب این کابل ها یک فرایند کاملا تخصصی می باشد و برای نصب نیاز به هزینه بالایی دارد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که کیفیت تصویر ارسال شده توسط این کابل سبب می گردد تا استفاده از آنها در سیستم های نظارتی محبوب گردد. البته انتقال داده ها در کابل های فیبر نوری با شدت بسیار زیادی انجام می گیرد. به طور معمول از این کابل ها در اهداف نظارتی خاص که نیاز به توجه بیشتری دارد استفاده می شود. علت اصلی این امر نیز همانطور که اشاره شد در هزینه های بالای نصب این کابل ها می باشد.

 

انواع کابل دوربین مداربسته

انواع کابل دوربین مداربسته و بهترین انتخاب کابل

در انتخاب نوع کابل مورد استفاده در سیستم نظارتی و یا همان دوربین مداربسته باید به موارد گوناگونی توجه داشته باشیم. برای مثال در انتخاب کابل باید به عوامل توپولوژی شبکه، پروتکل های تعریف شده در سیستم و حتی مقیاس شبکه توجه نماییم. در انتخاب یک کابل مناسب در سیستم باید به تمام مشخصات فنی موجود در کابل توجه داشته باشیم و بر اساس نیازهای موجود در شبکه به انتخاب کابل مناسب بپردازیم. کابل های مورد استفاده در انتقال اطلاعات معمولا دارای استانداردهای گوناگونی می باشند و وجود این استانداردها در شبکه در واقع تعریف کننده سرعت و کیفیت انتقال اطلاعات می باشند. در نتیجه همواره به خاطر داشته باشید که در انتخاب یک کابل مناسب در شبکه به تمام ویژگی های ساختاری کابل و همچنین استانداردهای تعریف شده برای آن توجه داشته باشید. انتخاب یک کابل مناسب در سیستم نظارتی در واقع تعیین کننده کیفیت تصویر ارسال شده توسط سیستم می باشد.

 

انواع کابل دوربین مداربسته