دستگاه DVR و دستگاه NVR دو دستگاه ضبط کننده تصویر هستند که در دوربین‌های مداربسته وظیفه ثبت و مدیریت تصاویر را بر عهده دارند. بر روی این دو دستگاه پورت‌های ورودی و خروجی به منظور دریافت تصاویر، صدا و … وجود دارد. رابط USB یا USB interface در دستگاه‌های ضبط کننده، یک پورت‌ ورودی در این دستگاه‌هاست. از این پورت برای اتصال موس یا حافظه خارجی استفاده می‌شود.

دستگاه DVR، دستگاه NVR یا دستگاه‌ ضبط کننده چیست؟

 

یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم دوربین مداربسته، دستگاه ضبط کننده است. دستگاه‌های ضبط کننده دو دسته هستند که عبارتند از  دستگاه DVR و دستگاه NVR.

دوربین‌های مداربسته به دو نوع آنالوگ HD و تحت شبکه یا IP تقسیم می‌شوند. دوربین‌های آنالوگ HD از طریق کابل کواکسیال به دستگاه ضبط کننده وصل می‌شوند. اما دوربین‌های تحت شبکه با استفاده از کابل شبکه به این دستگاه متصل می‌شوند. به همین علت دستگاه ضبط کننده تصاویر  دوربین آنالوگ HD و دوربین تحت شبکه متفاوت است.

دستگاه   DVR مخصوص سیستم مداربسته آنالوگ HD و دستگاه NVR مخصوص سیستم مداربسته تحت شبکه است.

تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌های مداربسته از طریق کابل کواکسیال به دستگاه DVR و از طریق  کابل شبکه به دستگاه  NVRمنتقل می‌شود. دستگاه ضبط کننده نیز با اتصال به یک نمایشگر تصاویر دریافت شده را نمایش می‌دهد.

بر روی دستگاه‌های ضبط کننده پورت‌های ورودی یا رابط‌های مختلفی برای اتصال کابل‌های صدا و تصویر و سایر اتصالات وجود دارد. HDMI ،VGA ،LAN  ،RS485  و USB   پورت‌هایی هستند که اتصالات مختلف به دستگاه از طریق آنها انجام می‌شود.

رابط USB یا USB interface در دستگاه‌های ضبط کننده چه نقشی دارد؟

دستگاه ضبط کننده تصویر فاقد حافظه است و هنگام خرید باید برای آن یک هارد داخلی تهیه کرد. در صورت پر شدن حافظه هارد داخلی می‌توان از حافظه جانبی مانند هارد اکسترنال یا فلش‌مموری‌ها برای نگهداری تصاویر ضبط شده استفاده کرد.

 رابط USB یا USB interface در دستگاه‌های ضبط کننده پورتی است که حافظه خارجی را به این دستگاه متصل می‌کند. همچنین از این پورت برای اتصال موس به دستگاه ضبط کننده تصویر استفاده می‌شود.

رابط USB یا USB interface در دستگاه‌های ضبط کننده چیست؟

رابط USB یا USB interface در دستگاه‌های ضبط کننده یک اتصال دهنده است که امکان اتصال ابزارهای مختلف را به دستگاه ضبط کننده تصویر فراهم می‌کند.

رابط   USBمخفف عبارت Universal Serial Bus است که به معنای اتصال دهنده گذرگاه سریال عمومی است. این رابط به دستگاه‌های مختلف مانند کامپیوتر، گجت‌ها و … امکان می‌دهد تا با سایر دستگاه‌ها ارتباط برقرار کنند. با استفاده از پورت USB می‌توان انواع داده‌ها را انتقال داد و وسایل مختلف را شارژ کرد. اکثر دستگاه‌ها دارای پورت USB هستند چرا که این رابط ارتباط بین دستگاه‌های  مختلف را آسان کرده است. در واقع این پورت درگاه ارتباطی لوازم جانبی با لوازم دیجیتال و رایانه‌ای است. کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل، دوربین، تلویزیون، دستگاه DVR، دستگاه NVR و دستگاه‌های زیاد دیگری همه مجهز به رابط USB  هستند.

USB

انواع مدل رابط USB

رابط USB، شکل و اندازه‌های متفاوتی دارد و هر کدام با سرعت متفاوتی داده‌ها را انتقال می‌دهند. میزان برق عبوری هم در هر یک از مدل‌ها متفاوت است. پورت USB دارای سه مدل A ،B   و C می‌باشد. دو مدل A  و B  در سه اندازه Mini، micro و استاندارد تولید می‌شوند.

پورت USB دارای سه نسخه می‌باشد که در مقدار انتقال داده با هم تفاوت دارند. در ادامه این سه نسخه را معرفی کرده و سپس خصوصیات سه مدل پورت USB را بیان خواهیم کرد. نسخه‌های این پورت عبارتند از :

  • پورت USB 2.0

این پورت در زمره اولین پورت‌های  USB قرار می‌گیرد و سرعت انتقال آن 480 مگابایت بر ثانیه می‌باشد.

  • پورت USB 3.0

پورت‌ USB 3.0  سرعت ۵ گیگابیت بر ثانیه اطلاعات را بین دستگاه‌ها انتقال می‌دهد و نهمین نسخه از پورت USB است. این نسخه در تولید دستگاه‌ها و قطعات جانبی مانند حافظه خارجی نقش زیادی را ایفا می‌کند.

  • پورت USB 4

این نسخه جدیدترین نسخه پورت USB است که در سال 2019 تولید شده است. سرعت انتقال داده این پورت حدود 40 گیگابایت بر ثانیه است.

همانطور که گفتیم پورت USB سه مدل دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

  • USB type A

پورت USB تایپ A از مهمترین مدل‌های USB است. اهمیت و کارایی این پورت به اندازه‌ای است که تمام دستگاه‌های دیجیتال و رایانه‌ای این پورت را روی خود دارند. چرا که تمام قطعات جانبی توسط این پورت به دستگاه‌ها متصل می‌شوند. رابط USB یا USB interface در دستگاه‌های ضبط کننده نیز از این مدل می‌باشد. در این پورت فیش فقط در یک جهت می‌تواند وارد کانکتور شود.

  • USB type B

این مدل بیشتر برای اتصال لوازم جانبی مانند اسکنر استفاده می‌شود و تفاوت آن با مدل قبلی بیشتر شکل ظاهری آن می‌باشد. در این پورت نیز فیش فقط می‌تواند از یک جهت وارد کانکتور شود.

  • USB type-c

این مدل جدیدترین پورت USB   بوده و سرعت انتقال بالاتری نسبت به مدل‌های قبلی دارد. در این مدل فیش از هر دو جهت می‌تواند وارد کانکتور شود و اتصال را برقرار نماید.

همانطور که گفتیم پورت USB دارای سه اندازه استاندارد،  mini و   micro است.

مینی یو اس بی (Mini-USB): نام دیگر این مدل mini-B است. این نوع درگاه برای اتصال به دوربین دیجیتال، وسایل جانبی کامپیوتر مانند هارد اکسترنال و فلش مموری استفاده می‌شود. اما امروزه از این مدل کمتر استفاده می‌شود و انواع دیگر USB مانند USB Type-C جایگزین آن شده‌اند.

مایکرو یو اس بی (Micro-USB) : این نوع USB کاربردهای زیادی دارد. پورت USB تجهیزات جانبی کامپیوتری، دسته‌‌های بازی، ورودی شارژر موبایل و تبلت همگی از این مدل هستند. البته امروزه این مدل نیز کم کم جای خود را به USB Type-C داده و به مرور زمان از دور خارج می‌شود.

USB

وظیفه رابط USB  در دستگاه ضبط کننده تصویر

رابط USB یا USB interface در دستگاه‌های ضبط کننده دو وظیفه بر عهده دارد.

همانطور که گفتیم USB یک درگاه اتصال دهنده تجهیزات جانبی به دستگاه‌های دیجیتال و رایانه‌ای است. ممکن است حافظه داخلی دوربین ما پر شود یا مجبور باشیم قسمتی از  فیلم ضبط شده را به دیگران نشان دهیم (مثلا  از آنجا که می‌‌توان به تصاویر ضبط شده توسط دوربین استناد کرد، در صورت نیاز باید قسمت مورد نظر را به دادگاه ارائه دهیم). در این صورت باید از حافظه جانبی استفاده کرد. حافظه جانبی یا هر تجهیزات دیگری در  دوربین مداربسته از طریق پورت  USB به سیستم متصل می‌شود.

بنابراین اولین وظیفه رابط USB، اتصال  حافظه جانبی مانند هارد اکسترنال به دستگاه ضبط کننده تصویر است. حافظه جانبی برای پشتیبان‌گیری از داده‌های دوربین یا با هدف انتقال کلی داده‌ها، به دستگاه ضبط کننده تصاویر متصل می‌شود.

وظیفه دوم پورت USB  اتصال موس به دستگاه ضبط کننده تصویر است. برای کار کردن با دستگاه ضبط کننده هم می‌توان از کنترل از راه دور و هم از موس استفاده کرد. البته امروزه به دلیل پیچیدگی، تقریبا از کنترل استفاده نمی‌شود و اغلب با موس کار می‌کنند. موس چه بی سیم باشد و چه سیم دار، از طریق پورت  USB به دستگاه ضبط کننده تصویر متصل می‌شود.

USB

Hub یا USB هاب یو اس بی چیست و چه کاربردی دارد؟

تعداد رابط USB یا USB interface در دستگاه‌های ضبط کننده عموما یک تا دو عدد است. در صورتی که به تعداد بیشتری از پورت USB نیاز بود، می‌توان از هاب استفاده کرد. هاب USB یک وسیله جانبی است که بر روی آن تعدادی پورت USB قرار دارد و به دستگاه ضبط کننده تصاویر متصل می‌شود. از طریق هاب می‌توان تعداد پورت‌های  USB را افزایش داد.

USB INTERFACE

خصوصیات مهم پورت  USB در دستگاه ضبط کننده تصویر

 

اصولا تعداد و نسخه رابط USB یا USB interface در دستگاه‌های ضبط کننده اهمیت دارد. همانطور که گفتیم هر دستگاه ضبط کننده تصویر باید حداقل دو پورت USB داشته باشد که یکی برای اتصال موس و یک پورت دیگر که برای اتصال حافظه جانبی لازم است. اصولا پورتی که به آن موس متصل می‌شود، نسخه   2.0است و به نسخه بالاتر نیاز نیست. اما بهتر است پورتی که به حافظه جانبی متصل می‌شود،نسخه   3.0 و 4 باشد تا داده‌ها با سرعت بالاتری منتقل شوند. برای اطلاع از شماره نسخه پورت  USB می‌توانید به دفترچه راهنمای دستگاه ضبط کننده تصویر مراجعه کنید.