امروزه سیستم های امنیتی مجهز به انواع تکنولوژی های جدیدی می باشند. البته بسیاری از کاربران شناخت چندانی با این نوع تکنولوژی ها ندارند. وجود این فناوری ها سبب می شود تا امر نظارت بر فضاهای شخصی و عمومی برای کاربران سیستم امنیتی آسان تر و کاربردی تر شود. شاید شما هم در کاتالوگ محصولات امنیتی شاهد وجود انواع علائم اختصاری بوده اید که معنای آن را درک ننموده اید. شناخت این علائم به شما کمک می نماید تا بتوانید از تمامی امکانات موجود در این سیستم های نظارتی بهره ببرید. یکی از این علائم اختصاری AGC می باشد. این علامت در واقع مخفف عبارت Automatic Gain Control می باشد. در واقع وجود این فناوری در دوربین به کاربر این امکان را می دهد تا تنظیمات مربوط به تصویر را به صورت اتوماتیک مدیریت نماید. شما با شناخت قابلیت AGC در دوربین مداربسته می توانید بهترین استفاده را از آن برای انجام تنظیمات ضروری در تصویر ببرید.

قابلیت AGC در دوربین مداربسته

معرفی قابلیت AGC در دوربین مداربسته

همانگونه که در متن نیز به آن اشاره نمودیم در دوربین های مداربسته علائم اختصاری فراوانی وجود دارد که هر یک به نوبه خود سبب ارتقاء سیستم های امنیتی می گردند. یکی از قابلیت هایی که چندان برای کاربران دوربین های مداربسته آشنا نمی باشد قابلیت AGC در دوربین مداربسته می باشد. شما به عنوان کاربر دوربین مداربسته می دانید که تنظیم نور برای کیفیت تصویر بسیار مهم و ضروری می باشد. در صورتی که شدت نور تابیده به دوربین مداربسته خیلی زیاد و یا کم باشد سبب می شود تا تصویر دوربین تاریک شود. در نتیجه استفاده از فناوری هایی که در تنظیم شدت نور موثر هستند می توانید در بهبود کیفیت تصویر ارسال شده نیز دخیل باشید. قابلیت AGC در دوربین مداربسته به کاربر این امکان را می دهد تا تنظیمات مربوط به شدت نور را به صورت کاملا اتوماتیک انجام دهد.

همچنین شما می توانید با این قابلیت در دوربین مداربسته به تنظیم میزان روشنایی صفحه و  در واقع محیط تحت کنترل خود نظارت نمایید. برای درک بهتر این موضوع شرایطی را در نظر بگیرید که دوربین در حال ضبط تصویر از یک صحنه با شدت نور کم می باشد. در این شرایط دوربین مداربسته به صورت کاملا اتوماتیک با افزایش میزان سیگنال های دریافتی توسط دوربین مداربسته این کمبود را جبران می نماید. در شرایط افت شدت نور دریافت شده توسط دوربین های مداربسته تحت شبکه، این سیستم های نظارتی با استفاده از فناوری AGC این کمبود را کنترل می نمایند. در تعریف کلی می توان اینگونه بیان نمود که در واقع قابلیت AGC یک تقویت کننده در میزان نور دریافتی توسط دوربین مداربسته می باشد. سیستم های نظارتی که مجهز به این قابلیت می باشند می توانند با افزایش شدت نور در تصویر آن را واضح تر نمایند.

قابلیت AGC در دوربین مداربسته

معرفی اصطلاحات به کار رفته در قابلیت AGC

همانطور که در متن نیز به آن اشاره شد قابلیت AGC در دوربین مداربسته از سه جزء تشکیل شده است. در این عبارت ما شاهد وجود کلمه ی Gain می باشیم. این کلمه در واقع به معنای تنظیم دوربین مداربسته به صورت دیجیتال می باشد. در این تنظیمات دوربین مداربسته میزان سیگنال های دریافت شده توسط سنسور موجود در دوربین را مدیریت می نماید. در این تنظیمات دوربین مداربسته قادر به بهبود شدت سیگنال در هر شرایطی حتی وجود نویز در سیستم می باشد. در بیشتر موارد ما شاهد وجود قابلیت تنظیم خودکار و یا AGC در دوربین های مداربسته می باشیم. قابلیت AGC در دوربین مداربسته سبب بهبود کیفیت تصویر در دوربین مداربسته می شود.

قابلیت AGC در دوربین مداربسته

روش راه اندازی قابلیت AGC در دوربین مداربسته

شما در شرایط نامناسبی که در محیط تحت نظارت به دلیل عوامل متعدد مانند شرایط جوی ایجاد می گردد نیاز دارید که تصاویر را در دوربین های مداربسته ارتقاء دهید. یکی از امکاناتی که در دوربین های مداربسته برای ارتقاء کیفیت تصاویر تعبیه شده است قابلیت AGC در دوربین مداربسته است. وجود این قابلیت برای کاربران سیستم های امنیتی بسیار مفید می باشد. به طور عمومی قابلیت AGC می تواند کیفیت تصویر را از میزان 16 دسی بل به میزان 26 دسی بل افزایش دهد. این افزایش باعث می شود تا به طور عمومی تصویر دریافت شده و ارسال شده توسط دوربین مداربسته از شرایط طبیعی صحنه تحت نظارت روشن تر دیده شود.

اما این افزایش کیفیت علاوه بر وجود مزایا گاهی سبب بروز برخی معایب نیز در تصویر دوربین مداربسته می شود.  با توجه به اینکه AGC سبب تقویت تمام سیگنال های دریافتی توسط دوربین می شود می تواند سبب ایجاد نویز در تصویر دوربین نیز شود. برای فعال نمودن این قابلیت در دوربین مداربسته تنها کافی است تا شما سوئیچ DIP در دوربین مداربسته را به حالت AGC تغییر دهید. برای غیر فعال نمودن این قابلیت نیز تنها کافیست شما این سوئیچ را به حالت خاموش تغییر دهید.

قابلیت AGC در دوربین مداربسته

روش کار AGC در دوربین مداربسته

قابلیت AGC در دوربین مداربسته زمانی فعال میگردد که میزان سیگنال های دریافت شده توسط دوربین مداربسته از حد مشخصی پایین تر باشد. همچنین وجود این قابلیت در دوربین مداربسته باعث می شود تا دوربین به صورت اتوماتیک با کاهش میزان سیگنال های دریافتی از میزان نویز موجود در تصویر بکاهد. این امر به افزایش کیفیت تصویر ارسال شده توسط دوربین مداربسته در شرایطی که در محدوده ی تحت نظارت ما نویز وجود دارد کمک می نماید. دوربین های مداربسته همواره برای ثبت تصاویری با کیفیت وابسته به حضور نور می باشند. در شرایطی که میزان نور موجود در صحنه از حد کافی کمتر باشد کیفیت تصویر به شدت کاهش می یابد. در چنین شرایط قابلیت AGC در دوربین مداربسته فعال می گردد و سبب افزایش روشنایی در تصویر ارسال شده توسط دوربین مداربسته می شود.

قابلیت AGC در دوربین مداربسته

معرفی برخی مزایا با استفاده از قابلیت AGC در دوربین مداربسته

استفاده از این قابلیت در دوربین مداربسته برای کاربران مزایایی را به همراه دارد. برای مثال شما با استفاده از این قابلیت می توانید حتی در شرایط نوری نامناسب هم تصاویری خوب و با کیفیت دریافت نمایید. اما در کنار مزایا کاربرد این قابلیت معایبی را نیز به همراه دارد. یکی از معایب این مورد می باشد که علاوه بر افزایش سیگنال های دریافتی توسط دوربین میزان نویز های موجود در پس زمینه تصویر را نیز تقویت می نماید. این امر باعث می شود تا در تصویر ارسال شده خلل ایجاد نماید. در نهایت کاربران سیستم های امنیتی تصاویری با وضوح بسیار کم دریافت خواهند نمود.

 

کلام آخر

در نهایت وجود قابلیت AGC در دوربین مداربسته به کاربران سیستم های امنیتی کمک می نماید تا تصویر ارسالی توسط دوربین مداربسته را در تمام شرایط با کیفیت قابل قبول دریافت نمایند. سازگاری در دوربین های مداربسته یک امتیاز انکار ناپذیر می باشد. وجود سازگاری با شرایط نه چندان قابل قبول باعث می شود تا سیستم امنیتی شما در هر موقعیتی تصویری با کیفیت و مطلوب را برای کاربر سیستم های امنیتی ارسال نماید. شما می توانید شاهد فعال شدن این قابلیت در هر موقعیتی باشید. برای مثال زمانی که با غروب خورشید شدت نور در فضای بیرونی منزل کاهش می یابد و هنوز زمان استفاده از منابع نوری جایگزین نمی باشد. در این شرایط فعال شدن قابلیت AGC در دوربین های مداربسته سبب می شود تا با افزایش سیگنال های دریافتی میزان نور و در نهایت وضوح تصویر ارسالی توسط دوربین مداربسته را کنترل نمایید.

در نهایت توجه داشته باشید که وجود تمامی این قابلیت ها در دوربین های مداربسته کاملا به نفع کاربران این سیستم ها می باشد. شما با شناخت و آگاهی نسبت به انواع فناوری هایی که در سیستم های نظارتی به کار رفته است می توانید سبب کاهش زمان مورد نیاز برای برخی فعالیت های نظارتی شوید. در کل قصد داریم شما را با این موضوع آشنا نماییم که تکنولوژی همواره در خدمت بشر می باشد و آگاهی پلی است برای دستیابی به این فناوری ها. همچنین شما می توانید با به کارگیری دانش ره صد ساله را یک شبه طی نمایید.

قابلیت AGC در دوربین مداربسته