کابل RG59 یا کواکسیال یک کابل الکتریکی است که دو هادی بوده و دارای یک هادی مرکزی و یک هادی بیرونی با یک فاصله عایق بین آنها می باشد. کابل های کواکسیال برای انتقال انرژی فرکانس رادیویی مورد استفاده قرار می گیرند. این سیستم  می تواند کنترل دقیقی بر روی امپدانس الکتریکی داشته باشد. این کابل عملکرد بسیار عالی در فرکانس ‌های بالا و کنترل یا محافظت EMI ارائه می دهد. طیف وسیعی از کاربردها برای کابل کشی کواکسیال وجود دارد. دو مقدار امپدانس اولیه 50 و 75 اهم کاربردهای خاص و زیادی دارند. کابل های 50 اهم عمدتاً در برنامه‌های سیگنال داده و 75 اهم در کاربردهای سیگنال ویدیویی مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع کابل کواکسیال برای دوربین مداربسته

کابل RG59 یا کواکسیال چیست؟

کابل RG59 یا کواکسیال کابلی است که یک رسانای مسی، یک بخش نارسانا و یک شبکه فلزی دارد. کابل کواکسیال یا هادی مسی، از بروز مشکل در سیگنال پیشگیری کرده و برای انتقال آن سیگنال ها مورد استفاده قرار می گیرد. عایق توسط یک هادی فلزی در هم تنیده شده، پوشیده شده است که به پیشگیری از بروز مشکل در سیگنال های الکتریکی و گفتگوی متقاطع کمک می کند. کل این مجموعه دوباره با یک لایه پلاستیکی پوشانده می شود تا ایمنی بیشتری برای کابل ایجاد کند.

تاریخچه کابل کواکسیال

کابل RG59 یا کواکسیال در سال 1880 اختراع شد و به عنوان استانداردی برای ارسال سیگنال های الکتریکی با فرکانس بالا در مناطقی با تلفات سیگنال کم مورد استفاده قرار گرفت. شرکت های تلفن و اپراتورهای کابلی معمولاً از کابل کواکسیال و ارائه دهندگان اینترنت در سراسر جهان برای توزیع سیگنال های داده، صوتی و تصویری بین مردم استفاده می کنند. همچنین برای املاک مسکونی و تجاری نیز استفاده می شود. کابل کواکسیال کابلی است که سیگنال‌های فرکانس رادیویی را از نقطه‌ای به نقطه دیگر ارسال می‌کند.

ساختار کابل کواکسیال

هادی مسی: هادی مرکزی از جنس مس بوده و از آنجایی که یک هادی نقطه ای محسوب می شود می تواند داده ها و اطلاعات را ارسال کند.

عایق: عایق پلاستیکی دی الکتریک که وظیفه ایجاد فاصله بین هادی مرکزی و سپر را بر عهده دارد، دور تا دور هادی مسی را فرا گرفته است

توری بافته شده: یک توری بافته شده از جنس مس است که به محافظت در برابر تداخل الکترومغناطیسی کمک می کند. این توری مانعی در برابر حرکت EMI به داخل و خارج از کابل کواکسیال ایجاد می کند.

لایه پلاستیکی محافظ: یک لایه از جنس پلیمر است که که دارای یک پوشش پلاستیکی می باشد. این لایه برای محافظت از لایه های داخلی در برابر آسیب مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع مختلف کابل RG59 یا کواکسیال

انواع کابل RG59 یا کواکسیال

کابل کواکسیال هاردلاین: بخش رسانای اصلی این نوع کابل از جنس مس و نقره می باشد و در مقایسه با سایر کابل های کواکسیال دارای قطر بیشتری است.

کابل کواکسیال با قابلیت انعطاف: کابل های کواکسیال دارای انعطاف و رسانای داخلی، به وسیله یک پلیمر خم شونده، پوشانده می شوند.

کابل کواکسیال نیمه صلب: این مدل از کابل کواکسیال از یک لایه یا بخش بیرونی، از جنس مس جامد، با دی الکتریک پوشیده می شود.

کابل کواکسیال شکل پذیر: این نوع کابل به جای کابل های نیمه سفت و سخت مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع از کابل RG59 یا کواکسیال، به جای بخش خارجی مسی سفت و سخت، از یک لایه فلزی نرم با قابلیت خم شدن استفاده می شود.

کابل دو محوره: این نوع کابل RG59 یا کواکسیال، دارای دو رسانای مرکزی در هسته و یک هسته خارجی و دی الکتریک است. این کابل ها برای انتقال دیجیتال و ویدئو با فرکانس پایین مناسب هستند.

کابل سه محوری: به این کابل RG59 یا کواکسیال تریاکس نیز می گویند. این کابل ها شباهت زیادی به کابل کواکسیال دارد، اما با اضافه شدن یک نوار مسی دیگر به آن، به عنوان یک محافظ عمل کرده و از نویز محافظت می کند. کابل های سه محوری پهنای باند بیشتری را ارائه می دهند.

کابل کواکسیال صلب: این نوع کابل RG59 یا کواکسیال صلب متشکل از دو لوله مسی می باشد که در انتهای کابل و فاصله های ثابت در طول کابل، با استفاده از تکیه گاه های PTFE یا عایق های دیسکی پشتیبانی می شوند. کابل کواکسیال سفت و سخت را نمی توان خم کرد. از این نوع کابل عمدتاً در سیستم های پخش تلویزیونی و FM استفاده می شود.

امپدانس کابل کواکسیال

کاربردهای کابل کواکسیال

کابل RG59 یا کواکسیال در شبکه های محلی اترنت و در MAN ها به کار می رود. کابل کواکسیال مورد استفاده برای تلویزیون 75 اهم و کابل کواکسیال RG-6 می باشد. از کابل های کواکسیال برای حمل سیگنال اینترنت نیز استفاده می کنند. کابل های مورد استفاده برای اینترنت از نوع کابل های RG-6 می باشد. کابل های کواکسیال در سیستم های دوربین مداربسته نیز کاربرد دارند و می توان از هر دو کابل RG-59 و RG-6 استفاده کرد. کابل های کواکسیال در انتقال تصویر نیز استفاده می شوند. کابل RG-6 برای سیگنال های دیجیتال بهتر و RG-59 برای انتقال بدون تلفات سیگنال های ویدئویی استفاده می شود.HDTV  از کابل RG-11 استفاده می کند. زیرا به وسیله آن می توان سیگنال های بیشتری را انتقال داد.

مزایا و معایب کابل RG59 یا کواکسیال

مزایا

  • پشتیبانی کابل RG59 یا کواکسیال از پهنای باند بالا
  • دارای نصب آسان
  • مقاوم در برابر برش، قابل اعتمادتر و بادوام‌تر
  • مقاوم در برابر تأثیر نویز یا استنتاج الکترومغناطیسی
  • پشتیبانی از چندین کانال

معایب

  • قیمت زیاد
  • لزوم اتصال به زمین برای پیشگیری از تداخل
  • بسیار حجیم و دارای چندین لایه
  • احتمال شکستن کابل RG59 یا کواکسیال و وصل کردن مفصل t توسط هکرها
  • به خطر افتادن امنیت داده ها

از کابل کواکسیال کجا استفاده می شود؟

کابل RG59 یا کواکسیال کاربردهای زیادی دارد. دو مقدار امپدانس اولیه این کابل ها که 50 و 75 اهم می باشند و در موارد به خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند. کابل 50 اهم عمدتاً در برنامه‌های سیگنال داده و 75 اهم در کاربردهای سیگنال ویدیویی مورد استفاده قرار می گیرند.

صفر تا صد کابل کواکسیال

دیگر کاربردهای کابل RG59 یا کواکسیال

کابل RG59 یا کواکسیال برای اهداف صوتی و تصویری از جمله در دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد. خانه های مدرن به طور معمول حداقل با یک خروجی کابل کواکسیال در هر اتاق مجهز هستند. دلیلش این است که شرکت های کابلی عمدتاً از کابل های کواکسیال برای ارائه تلویزیون کابلی به مشتریان خود استفاده می کنند. کابل های کواکسیال را می توان از پریز دیوار مستقیماً به تلویزیون یا جعبه کابل مشتری متصل کرد. دومین کاربرد کابل های کواکسیال، اتصال VCR ها به تلویزیون است. همچنین از کابل کواکسیال، برای اتصال یک آنتن شخصی به یک دستگاه تلویزیون یا جعبه مبدل دیجیتال استفاده می شود.

هر آنچه باید در مورد این کابل ها بدانید

کابل RG59 یا کواکسیال یک کابل سیمی بر پایه مس است. کابل کواکسیال از چهار لایه مجزا تشکیل شده است. قسمت مرکز کابل دارای یک سیم نازک است. دور سیم مسی یک لایه عایق پلاستیکی وجود دارد. در بالای این لایه یک توری سیمی قرار دارد که لایه دیگری از عایق و محافظی در برابر تداخل خارجی ایجاد می کند. آخرین و بیرونی ترین لایه کابل کواکسیال یک لایه لاستیکی دیگر است که آخرین لایه عایق را فراهم می کند. هر انتهای کابل دارای یک لایه نازک از جنس مس است که می تواند به قطعات الکترونیکی گیرنده متصل شود. این کابل یک بخش هادی عایق مرکزی نیز دارد که ممکن است یک سیم جامد یا رشته ای باشد. در ادامه، کابل کواکسیال در یک لایه رسانا قرار می گیرد که معمولاً از جنس مس یا آلومینیوم است و گاهی اوقات با یک بخش فلزی جامد پوشیده می شود.

کابل RG59 یا کواکسیال این کابل توسط یک نارسانا بیرونی به نام ژاکت نیز پوشید می شود. این نوار ارت شده، مانعی در برابر حرکت EMI به داخل و خارج کابل کواکسیال ایجاد می کند. همانگونه که در مطالب بالا نیز گفته شد این کابل، در بخش اینترنت نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اینترنت کابل کواکس یک اتصال کابلی است که بسیاری از آن استفاده می کنند. روش کار اینترنت کواکسی این است که داده ها را با ارسال یک سیگنال، از طریق کابل کواکسی به مودم محل شما، انجام دهد. اتصال اترنت مودم به رایانه شما همان چیزی است که این داده ها را منتقل می کند و به شما امکان دسترسی به اینترنت پرسرعت را می دهد.