دوربین مداربسته بولت بخاطر ظاهر  و اینکه این دوربین ها توانایی نصب شدن روی دیوار را دارند، بیشتر برای محیط های بیرونی بسیار مناسب است،که این امر سبب شده است که دوربین های بولت بسیار برای محیط های بیرونی مورد استفاده قرار گیرد.

این دوربین ها در دو مدل شبکه و آنالوگ در بازار موجود میباشند. اکثر دوربین بولت مربع یا مستطیل شکل هستند، در بعضی از مدل های دوربین مداربسته بولت  به شکل استوانه  موجود میباشند.از دیگر ویژگی های دوربین بولت این است که این دوربین ها محدودیتی در کیفیت و میتوانید آن ها را با کیفیت و رزولوشن های متفاوت خریداری کنید.

دوربین مداربسته بولت

تفاوت دوربین های بولت و دام

هردو  این دوربین ها در سیستم های نظارتی  استفاده میگردند، اما اولین تفاوتی که نظر کاربر را به خود جذب میکند ظاهر این دوربین ها میباشد. دوربین بولت مربع یا استوانه ای شکل میباشند، اما این قضیه در دوربین های دام متفاوت است. دوربین های دام گنبدی شکل میباشند و سطح این گنبد تماما پلاستیکی میباشند.

دوربین های مداربسته بولت بر روی دیوار نصب میگردد اما دوربین های دام بر خلاف دوربین های بولت بر روی سقف نصب میشوند و بیشتر برای محیط های بسته کاربردی است، هرچند که شما دوربین های دام را در  خیابان ها و فضا های باز هم مشاهده میکنید.

دوربین مداربسته بولت

مشخصات ظاهری دوربین مداربسته بولت

دوربین های مداربسته بولت همانطور که قبل تر توضیح دادیم مربع یا استوانه ای شکل هستند. این دوربین ها  در خط تولید دو نوع  تولید میشند، کیس بزرگ ها و آنهایی که کیس کوچکتری دارند.همچنین جنس بدنه این دوربین ها میتواند فلزی،پلاستیکی یا ترکیب این دو باشند، و طبیعتا دوربین های فلزی وزن نسبتا سنگین تری نسبت به دوربین های پلاستیکی دارند.

دوربین مداربسته بولت در خط تولید کارخانه ها ممکن است با رنگ های متفاوتی تولید بشوند برای مثال دوربین های مداربسته بولت در کارخانه ها با رنگ های سفید و مشکی تولید و روانه بازار میگردد.

دوربین مداربسته بولت

دید در شب دوربین مداربسته بولت

دوربین های بولت غالبا دارای دید در شب IR  میباشند که دوربین های مختلف برد های دید در شب متفاوتی نسبت به هم دارند. دوربین بولت دارای دید در شب رنگی میباشد، یعنی میتوانند در تاریکی شب تصاویر رنگی به کاربر بدهد، این دوربین ها به کمک LED  هایی که پایین لنز دوربین تعبیه  شده میتوانند دید در شب رنگی به کاربر بدهد.

شرکت های تولید کننده دوربین مداربسته همواره در تلاشند تا این تکنولوژی دید در شب را بهبود ببخشند و در این راستا تکنولوژی EXIR را عرضه کرند.تکنولوژی EXIR قدرت چند برابری نسبت به تکنولوژی IR در زمینه وضوح نصویر در شب دارد که طبیعتا میتواند تصاویر شفاف تری در تاریکی مطلق شب به کاربر عرضه کند.

دوربین مداربسته بولت

مزایا و معایب دوربین بولت

دوربین مداربسته بولت (Bullet) از کلمه انگلیسی گلوله گرفته شده است، و دلیل این نام گذاری به شکل و شمایل این سری دوربین ها برمیگردد که قبل تر در این باره صحبت کردیم.

دوربین های بولت عموما از فلز تشکیل شده اند که در برابر بلایای انسانی و طبیعی مقاومت کنند و همواره به مخاطب تصویر دهند. اگر بخواهیم به یکی از بارز ترین  مزایای دوربین های مداربسته بولت اشاره کنیم، ضد آب و گرد وغباربودن آن (استاندارد IPxx) است که  کاربر میتواند در محل های که هیچ سرپوشی در اختیار ندارد، در زمان بارش باران یا ریختن آب بر روی دوربین بدون مشکل از دوربین استفاده نماید.

همچنین از دیگر مزایای این دوربین ها دارند که در نوع خود منحصر به فرد میباشد، برد بالای این دوربین ها میباشد که در شب و روز میتواند تا حداکثر 30 متر به کاربر تصویر دهد.

دوربین مداربسته بولت

لنز و کیفیت تصویر دوربین مداربسته بولت

لنز دوربین های بولت از دو نوع ثابت، وریفوکال تشکیل شده اند که در ادامه به صورت کامل این لنز ها را باهم برسی میکنبم.لنز های ثابت همانطور که اسم آن ها مشخص است لنز ثابتی دارند و توانای زوم کردن ندارند،اما لنز وریفوکال، این لنزها بر خلاف لنزهای ثابت دو فاصله کانونی دارند، و در این بازه قابلیت بزرگنمایی دارند.لنز های وریفوکال به دو دسته دستی و موتورایز تقسیم بندی میشوند.

در لنز وریفوکال دستی یک اهرم در کنار آن تعبیه شده که با چرخاندن آن میتوانید، بر روی نقطه مورد نظر زوم و یا آن را به حالت اول برگردانید.و اما برخی از دوربین ها لنز موتورایز دارند،که با موتوری که کنار آن قرار گرفته به کاربر اجازه میدهد فاصله کانونی لنز را تا محدوده ای تغییر دهند.

و در آخر کیفیت دوربین های مداربسته بولت را برسی میکنیم: دوربین های مداربسته بولت با کیفیت تصویر متفاوتی تولید میگردد، و از کیفیت 1 تا 12 مگاپیکسل تولید میگردد، که هر کدام از این رزولوشن ها  در شرایط مختلف و بسته به نیاز کاربر مورد استفاده قرار میگیرد.

از یکی از بزرگترین معایبی که میتوان در مورد دوربین بولت اشاره کرد این است، بسیار راحت میتوان آن را از مدار خود خارج کرد و همین امر سبب شده است که بسیاری از کاربران با توجه به این که این دوربین ها را برای محیط های بیرونی تهیه میکنند مردد سازد.