استفاده از دوربین مداربسته در دهه های اخیر به منظور حفظ امنیت بیشتر متداول گردیده است. البته در زمان استفاده از این سیستم امنیتی مانند هر تکنولوژی  دیگری ما شاهد وجود مزایا و معایبی می باشیم. برای مثال یکی از معایبی که می توان برای دوربین های مداربسته نام برد وجود نقاط کور در زمان ضبط تصاویر می باشد. نقطه کور دوربین مداربسته در واقع قسمتی از محیط تحت نظارت می باشد که از دید دوربین خارج می باشد. در نتیجه دوربین مداربسته قادر به ثبت تصویری از آن نقاط نمی باشد.

نقطه کور دوربین مداربسته

دلایل اصلی ایجاد نقطه کور در دوربین

دلایل متعددی میتواند سبب ایجاد نقطه کور در تصویر دوربین مداربسته گردد. در زمان انتخاب دوربین مداربسته باید به مواردی مانند نحوه نصب و راه اندازی دوربین مداربسته بسیار توجه داشته باشید. عدم دقت به موارد اینچنینی می تواند باعث ایجاد نقطه کور در دوربین مداربسته گردد. وجود نقاط کور طبیعی در دوربین مداربسته، ضعف در طراحی دوربین، عدم نصب دقیق و اصولی دوربین مداربسته، عدم تناسب لنز تهیه شده برای دوربین مداربسته با سیستم کلی دوربین همگی از عواملی هستند که می توانند سبب ایجاد نقطه کور دوربین مداربسته گردند.

نقطه کور دوربین مداربسته

شناسایی برخی از نقاط کور در دوربین

در دوربین های مداربسته به صورت طبیعی برخی از نقاط در محیط به عنوان نقطه کور دوربین مداربسته تلقی می گردند. یکی از مناطقی که دوربین مداربسته قادر به ثبت تصویر آن منطقه نمی باشد قسمت زیر دوربین مداربسته می باشد. هیچ دوربینی قادر به پوشش دهی تمام نقاط محیط تحت نظارت خود نمی باشد. در اکثر دوربین ها نقطه زیرین دوربین مداربسته تا فاصله یک متری به عنوان نقطه کور دوربین در نظر گرفته می شود. یکی دیگر از نقاطی که دوربین مداربسته قادر به ثبت تصویر در آن قسمت نمی باشد زمانی است که دوربین مداربسته به طور مستقیم در معرض تابش یک منبع نور قرار گرفته است.

در این حالت نور با شدت به لنز دوربین می تابد و این امر باعث می شود تا تصویر دوربین مداربسته تاریک شود. در نهایت در چنین شرایطی دوربین قادر به ثبت هیچگونه تصویری نمی باشد. این اتفاق بیشتر در بازه های زمانی خاص و زمانی که دوربین در مکان مناسب نصب نگردیده است رخ می دهد. تابش مستقیم نور خورشید به دوربین سبب سیاه شدن تصویر دوربین می شود. این شرایط را می توان در زمان بارش برف و انعکاس نور خورشید نیز مشاهده نمود. در این زمان نور با شدت به لنز دوربین مداربسته می تابد و سبب تیره شدن تصویر می گردد.

نقطه کور دوربین مداربسته

نقطه کور دوربین مداربسته در شرایط اختلاف نور محیط

برای درک شرایط اینچنینی تصور نماید که در حیاط منزل در ساعات اوج تابش خورشید مشغول به کار هستید و بلافاصله وارد فضای داخلی منزل می شوید. در این شرایط چشم برای دقایقی قادر به ارسال تصاویر به مغز نمی باشد و شما پرده ای تاریک را مقابل دیدگانتان مشاهده می نمایید. این شرایط کاملا برای دوربین مداربسته نیز صدق می نماید. بر فرض شما دوربین مداربسته ای را در مقابل درب یک ساختمان نصب نموده اید و زمانی که درب بنا گشوده می شود نور با شدت به لنز دوربین می تابد. در این شرایط تصویر دوربین مداربسته فاقد کیفیت لازم و یا حتی گاهی کاملا سیاه می شود. این ششرایط نیز یکی از نقطه کور دوربین مداربسته تلقی می گردد. برای رفع این مشکل شما در زمان نصب دوربین زوایای نصب آن را به طور دقیق در نظر داشته باشید و یا حتی می توانید با قرار دادن یک دوربین در نقطه کور دوربین مداربسته به رفع این مشکل مبادرت نمایید.

نقطه کور دوربین مداربسته

زاویه دید در دوربین مداربسته

یکی از مواردی که در کاهش نقطه کور دوربین مداربسته موثر می باشد وجود زاویه دید وسیع برای دوربین مداربسته است. البته این امر علاوه بر فواید فراوان مضراتی را نیز به همراه دارد. برای مثال هر چقدر میزان زاویه دید وسیع تر گردد کیفیت تصویر ارسال شده توسط دوربین مدار بسته کاهش می یاید. برخی از دوربین های مداربسته دارای زوایای دید وسیعی می باشند که این امر سبب کاهش نقطه کور دوربین مداربسته می شود. برای مثال دوربین مداربسته چشم ماهی دارای زاویه دید 360 درجه ای است این امر سبب شده است تا در مکانی که از این دوربین ها استفاده می شود هیچ گونه نقطه کوری وجود نداشته باشد.

البته برای دستیابی به این مهم نیاز است تا کاربران اینگونه دوربین مداربسته تمام نکات مربوط به نصب و راه اندازی آن را به طور دقیق اجرایی نمایند. یکی دیگر از دوربین های مداربسته ای که استفاده از آن برای کاربران از نظر قیمت اقتصادی تر میباشد دوربین مداربسته اسپید دام می باشد.  البته توجه داشته باشید که این دوربین برای کاربر زاویه دید خوبی را تیز می تواند فراهم نماید. این دوربین ها دارای خاصیت گردان هستند و همین امر به کسب بهترین نتیجه برای نظارت شما بر محیط کمک می نماید.

نقطه کور دوربین مداربسته

برخی از نکات مهم در زمان نصب دوربین مداربسته

در صورتی که کاربر دوربین مداربسته در زمان نصب آن برخی از اصول را به طور دقیق رعایت نماید می تواند از ایجاد نقطه کور دوربین مداربسته جلوگیری نماید. یکی از موارد مهم که در زمان نصب دوربین مداربسته نیاز است تا مورد توجه قرار گیرد وجود نورپردازی دقیق و اصولی برای بنا می باشد. همانگونه که میدانید نور یکی از عناصر مهم است که در تعیین کیفیت تصویر نقش مهمی را ایفا می نماید. عدم توجه به آن می تواند در افزایش نقطه کور در دوربین مداربسته و در نهایت کیفیت تصویر موثر باشد. برای مثال توجه داشته باشید که برای ثبت تصویر دوربین مداربسته نیاز به وجود یک منبع نوری دارد در نتیجه در نزدیکی دوربین مداربسته حتما یک منبع نور قرار دهید. البته برای اینکه این نور در لنز دوربین بازتابش نشود حتما بین منبع نور و دوربین یک فاصله یک متری را در نظر داشته باشید.

همچنین برای انتخاب بهترین مکان برای نصب دوربین مداربسته و همچنین یافتن نقطه کور دوربین مداربسته برخی بر این باورند که قبل از نصب دوربین در منطقه از آنجا تصاویری را تهیه نمایید.  این امر می تواند برای شما مشخص نماید که کدام مناطق در تصویر دارای نقطه کور می باشند و با انتخاب چه زاویه ای می توانید این نقاط کور را در تصویر کاهش دهید.

نقطه کور دوربین مداربسته

نقطه کور دوربین مداربسته

برای یافتن نقطه کور دوربین مداربسته نیاز نیست تا کاربر فرایندهای پیچیده ای را انجام دهد. زمانی که دوربین های مداربسته در محل خود مستقر می شود و برای کاربر تصاویری را ارسال می نماید تنها کافیست تا این تصاویر توسط کاربر مورد بررسی قرار گیرد. این امر به کاربر این امکان را می دهد تا نقاط کور در دوربین مداربسته را به راحتی بیابد. اما برای نصاب دوربین مداربسته این امر می تواند کمی دشوارتر باشد. در زمان نصب دوربین مداربسته توجه به برخی از نکات مانند زاویه دید دوربین مداربسته، یا نزدیکی و دوری از منبع نور می تواند به نصاب در یافتن نقطه کور دوربین مداربسته کمک نماید. برخی از نقاط نیز به طور طبیعی در دوربین های مداربسته معمولی به عنوان نقاط کور در نظر گرفته می شوند. محل زیرین دوربین مداربسته یکی از این مناطق می باشد. وجود نقاط کور در دوربین مداربسته تنها در طول روز مشاهده نمی شود.

گاهی در طول شب نیز ما شاهد وقوع چنین مشکلاتی می باشیم. تابش مستقیم نور چراغ ماشین های عبوری یکی از مواردی است که در طول شب سبب ایجاد نقطه کور در دوربین مداربسته می گردد. برای کاهش میزان نقطه کور در دوربین های مداربسته روش های متعددی وجود دارد. اما شاید یکی از مهمترین این موارد این است که شما نیاز خود از نصب دوربین مداربسته را در نظر داشته باشید. در نتیجه دوربین های مداربسته را به گونه نصب نمایید تا نیازهای مراقبتی شما را به طور کامل تامین نمایند. برای مثال در شرایطی خاص شما از نصب دوربین مداربسته قصد نظارت بر یک مجتمع آموزشی را دارید. در این شرایط باید دوربین های مداربسته به گونه ای در محیط نصب شوند تا به طور کامل نقاط کور در دوربین های دیگر را پوشش دهند. توجه به تمامی موارد یاد شده در این متن می تواند شما را در یافتن و یا کاهش نقطه کور دوربین مداربسته کمک نماید.

نقطه کور دوربین مداربسته

نقاط کور دوربین مدار بسته

نقطه گور دوربین های مداربسته به قسمت های از تصویر میکویند توسط دوربین پوشش داده نمیشوند و قابل تصویر برداری نمیشوند به این قسمت ها نقاط کور دوربین مدار بسته میگویند که البته شما به هر نحوی دوربین را نصب کنید باز هم نقاط کور وجود دارند.