یکی از محصولاتی که در بخش نظارت با سرعت فراوان ورود نموده است دوربین مداربسته می باشد. این وسیله نیاز های نظارتی را به نحو احسن برای کاربران سیستم های امنیتی فراهم می نماید. این سیستم نظارتی به کاربر این امکان را می دهد تا تمام وقایع رخ داده در محیط را به طور کامل ثبت نماید. حتی در مدل های پیشرفته تر این تکنولوژی فناوری اعلا خطر و یا همان آلارم وجود دارد. این فناوری در شرایط خاص که برای سیستم تعریف گردیده است کاربر را از وقوع خطر مطلع می نماید. ورود فناوری های جدید در دوربین های مداربسته سبب گردیده است تا کاربران سیستم های امنیتی در انتخاب این وسیله دچار مشکل شوند. قصد داریم در این متن با بیان برخی از نکات خرید دوربین مداربسته متناسب با نیاز کاربری شما یاری گر شما در انتخابی آگاهانه باشیم.

روش کار در دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته به طور دائم در حال رصد فضای تحت نظارت خود می باشند. دوربین مداربسته به طور دقیق و با کیفیت مناسب تصاویری را برای کاربر ثبت و در حافظه تعریف شده برای آن  ضبط می نماید. استفاده از دوربین تحت شبکه به کاربر این امکان را می دهد تا تصویر ارسال شده از محیط را به صورت زنده مشاهده نماید. تصاویر دریافت شده توسط دوربین مداربسته توسط دستگاه های ذخیره کننده تصویر دریافت و در نهایت در هارد دیسک ها ذخیره می گردند. در برخی از نمونه های این سیستم ها حتی کاربر می تواند به طور زنده تصاویر دوربین مداربسته را در یک مانیتور رصد نماید. رعایت نکات خرید دوربین مداربسته متناسب با نیاز کاربری شما سبب می شود تا شما از فناوری روز دنیا بهره مند گردید.

معرفی انواع دوربین های مداربسته

برای انتخاب آگاهانه نیاز است تا در وهله اول شما با انواع دوربین آشنایی پیدا نمایید. یکی از ابتدایی ترین مدل های دوربین مداربسته در بازار مصرف، دوربین مداربسته سیمی می باشد. این محصولات نظارتی عمل ارسال تصاویر را به وسیله کابل های تعبیه شده در دستگاه ذخیره کننده و دوربین انجام می دهند. برای دریافت تصاویر با کیفیت توسط این دوربین ها نیاز است تا دوربین با دستگاه ذخیره کننده تصویر فاصله ای متوسط بین 300 متر داشته باشد. افزایش این فاصله می تواند سبب کاهش کیفیت تصاویر و یا از دسترس خارج شدن برخی از تصاویر گردد.

دوربین مداربسته آنالوگ نمونه دیگری از دوربین های مداربسته می باشد که سالهاست توسط کاربران سیستم های امنیتی مورد استفاده قرار می گیرد. در نهایت جدیدترین محصولات نظارتی دوربین مداربسته تحت شبکه است. این دوربین ها دارای کاربردها و امتیازات بیشتری نسبت به دوربین های آنالوگ می باشند. در این دوربین ها کاربر می تواند با استفاده از شبکه تصاویر دوربین مداربسته را توسط هر دستگاه هوشمندی مانند لپ تاپ، موبایل و یا نوت بوک دریافت نماید. وضوح تصویر، قابلیت نمایش چهره و پلاک و همچنین بزرگنمایی تصویر از امتیازات این سیستم نظارتی محسوب می گردد.

نکات خرید دوربین مداربسته متناسب با نیاز کاربری شما

در زمان تهیه دوربین مداربسته تنها نمی توان به نوع و مدل دوربین توجه نمود. در نظر داشته باشید که دوربین مداربسته تنها یکی از بخش های موثر در ثبت تصویر دوربین مداربسته می باشد. در نتیجه در زمان انتخاب یک دوربین حتما باید به برخی از نکات توجه داشته باشید. برای مثال عضو مهم دیگر در فرایند نظارت بعد از دوربین مداربسته دستگاه ذخیره کننده تصویر یا همان DVR و NVR می باشد. یکی از نکات مهم در زمان خرید دوربین مداربسته توجه به این مورد می باشد که آیا دوربین مداربسته قادر به پوشش دهی دستگاه ذخیره کننده اطلاعات می باشد و یا این امکان برای آن مهیا نیست.

نکته دیگری که در زمان تهیه دوربین مداربسته باید مورد توجه قرار گیرد این مورد است که آیا دوربین مداربسته با گنجایش ذخیره اطلاعات در هارد متناسب است و یا این مورد برای هارد فراهم نمی باشد. برخی از دوربین های مداربسته قادر به ثبت تصاویر با کیفیت و رزولوشن بالا می باشند. در اینگونه دوربین ها باید سیستم ذخیره کننده یا همان هارد قادر به پشتیبانی از دوربین مداربسته باشد.

وضوح تصویر دوربین مداربسته

یکی دیگر از مواردی که در زمان تهیه دوربین مداربسته توسط کاربران این سیستم ها باید مورد توجه قرار گیرد میزان رزولوشن و یا وضوح تصویر می باشد. وجود وضوح تصویر بالا به کاربر این امکان را می دهد تا تصاویر ارسال شده توسط دوربین را با کیفیت و به طور کاملا دقیق دریافت نماید. در زمان تهیه دوربین مداربسته توجه داشته باشید که افزایش عدد پیکسل دوربین مداربسته نشان دهنده افزایش وضوح تصویر دوربین می باشد. در نتیجه هرچقدر که از 1 مگاپیکسل به سمت بالا یا همان 8 مگاپیکسل حرکت می نماییم در واقع وضوح تصویر دوربین مداربسته در حال افزایش می باشد.

انتخاب دوربین بر اساس نیاز و فناوری های آن

در بررسی نکات خرید دوربین مداربسته متناسب با نیاز کاربری شما باید به موارد بیشماری توجه داشته باشیم. اما یکی از مواردی که در زمان خرید دوربین مداربسته توسط کاربر باید در نظر گرفته شود فناوری های به کار رفته در این دوربین ها می باشد. برخی از تکنولوژی هایی که در دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرند شامل توانایی دید در شب، تشخیص چهره و پلاک، وجود خاصیت گردان در دوربین مداربسته، وجود سنسورهای دقیق و لنزهای خاص و همچنین سیستم های اعلام خطر می باشد. وجود این قبیل فناوری ها در دوربین مداربسته به کاربر این امکان را می دهد تا با دقت بیشتری فرایند نظارت بر محیط را دنبال نماید.

در کنار فناوری برخی دیگر از مسائل نیز باید در انتخاب دوربین مداربسته مورد توجه  قرار گیرد. یکی از مواردی که در زمان خرید دوربین مداربسته نیاز است تا توسط کاربر مورد توجه قرار داده شود مکانی است که دوربین در آن نصب می گردد. توجه داشته باشید که یکی از موارد مهم در انتخاب دوربین محل استفاده از آن می باشد. برای مثال برخی از دوربین های مداربسته برای استفاده در فضاهای پوشیده مناسب هستند. این در حالی است که برخی دیگر را باید در فضاهای باز مورد استفاده قرار داد. یا در زمان تهیه دوربین برای فضاهایی با نور کم باید از دوربین های مداربسته مجهز به فناوری دید در شب استفاده نمود.

توجه به نام تجاری در دوربین مداربسته

در زمان تهیه دوربین بررسی برخی از نکات خرید دوربین مداربسته متناسب با نیاز کاربری شما ضروری می باشد. در کنار تمامی مواردی که در متن به آن اشاره شد برخی دیگر از مسائل نیز برای تهیه دوربین مداربسته باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از موارد با اهمیت در زمان تهیه دوربین مداربسته توجه به نام تجاری تولید کننده آن دوربین می باشد. دقت نمایید که در دوربین های مداربسته نام تجاری در واقع ضامن کیفیت محصولات نظارتی در نظر گرفته می شود. با توجه به این مورد که امروزه شرکت های زیادی در زمینه تولید دوربین مداربسته فعال می باشند. انتخاب یک محصول با کیفیت و اصل بسیار دشوار گردیده است.

در نتیجه بسیاری از فعالان در زمینه سیستم های نظارتی بر این امر تاکید می نمایند که در زمان تهیه دوربین مداربسته از محصولات برندهای نام آشنا استفاده نمایید. انتخاب یک نام نه چندان مطرح می تواند برای شما در تهیه قطعه برای تعمیر سیستم نظارتی اشکال ایجاد نماید. گاهی با اطمینان به اینگونه برند ها  شاهد محصولاتی بی کیفیت در بازار می باشیم. در بسیاری از برندهای مطرح  در زمینه تولید دوربین های مداربسته ما شاهد وجود کیفیت و گاها فناوری های پیشرفته می باشیم که در محصولات متفرقه دیده نمی شود. برخی از برندهای مطرح در زمینه تولید دوربین مداربسته شامل هایک ویژن، داهوا، هایلوکس و تیاندی می باشد. این برندها با سال ها تولید امتحان خود را در زمینه ی ضمانت کیفیت محصولات خود پس داده اند.