کاربران سیستم های امنیتی تنها با استفاده از ادوات نظارتی مانند دوربین مداربسته نمی توانند به اهداف خود در تامین امنیت دست یابند. در نتیجه به طور معمول در کنار کاربرد دوربین های مدار بسته نیاز است تا از سیستم ها تخصصی برای ثبت تصاویر استفاده نمایند. یکی از این دستگاه ها که برای ضبط و ذخیره تصاویر مورد استفاده قرار می گیرند سیستم های VCR می باشند. حال سوالی که ذهن اغلب ما را به خود درگیر خواهد نمود این است که VCR چیست و کاربرد آن در دوربین مداربسته چیست. برای پاسخ به این پرسش شما می توانید در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

VCR چیست و کاربرد آن در دوربین مداربسته

قابلیت VCR و کاربرد آن در دوربین مداربسته

همانگونه که در ابتدای متن نیز به آن اشاره نمودیم ما برای ثبت و ضبط تصاویر در دوربین مداربسته نیاز به تجهیزاتی تخصصی داریم. یکی از این ابزار آلات دستگاه های VCR می باشد. نحوه عمل در این تجهیزات به این گونه می باشد که تصاویر به صورت آنالوگ بر روی نوارهایی خاص ذخیره می گردد. البته نمی توان نقش توسعه فناوری در کاربرد سیستم های نوین در بخش امنیت را نادیده گرفت. به طوری که تا سال های 1990 دستگاه های VCR بیشترین کاربرد را در این بخش به خود اختصاص داده بودند. البته به مرور زمان و توسعه فناوری سیستم های نوینی همچون DVR و NVR جایگزین این محصولات در بازار های تجهیزات امنیتی گردید.

VCR چیست و کاربرد آن در دوربین مداربسته چیست پاسخ به این پرسش می تواند راهنمایی خوبی برای آگاهی بیشتر کاربران این سیستم ها باشد. در ابتدا باید به این نکته اشاره نماییم که در واقع دستگاه VCR اولین نسخه مربوط به ذخیره تصاویر در سیستم امنیتی بوده است. در این سیستم تصاویر بر پایه آنالوگ روی نوارهای مخصوص الکترومغناطیسی ذخیره می گردد. شاید برای بسیاری از هم نسل های ما دستگاه های ویدئو خانگی بخش نوستالژیک زندگی محسوب گردد. در این دستگاه ها نیز مانند دستگاه های VCR از نوارهای مغناطیسی برای ضبط و پخش تصاویر استفاده می شده است. در این نوارها کاربران می توانستند حدود 6 ساعت فیلم را با درجه وضوح 480 ضبط و ذخیره نمایند.

VCR چیست و کاربرد آن در دوربین مداربسته

دلایل بسیاری برای همه گیری این سیستم ها در سال های دهه 90 میلادی ذکر شده است. اما به طور قطع قیمت مناسب این نوارها و همچنین کارایی راحت آنها در انواع سیستم های پخش از جمله عوامل محبوبیت آنها می باشد. حال باز با آگاهی بیشتر از این سیستم این پرسش که VCR چیست و کاربرد آن در دوربین مداربسته چیست مطرح خواهد شد. در پاسخ به این پرسش اینگونه می توان بیان نمود که در واقع سیستم موجود در دستگاه VCR   توانایی ضبط و پخش تصاویر در نوارهای مخصوصی این سیستم را دارا می باشد. در واقع دستگاه های VCR سیستم های الکترومغناطیسی می باشند که از طریق دوربین مداربسته و یا هر منبع دیگری قادر به ضبط تصاویر به صورت آنالوگ می باشند. همچنین این سیستم ها قادر به ایجاد پلی بک در داده های آنالوگ موجود در سیستم نیز می باشند.

VCR چیست و کاربرد آن در دوربین مداربسته

کاربرد دستگاه های VCR در دوربین های مداربسته

تا به اینجا قدری با پاسخ این پرسش که VCR چیست و کاربرد آن در دوربین مداربسته چیست آشنا شده اید. همانگونه که تا این بخش نیز به آن اشاره شد سیستم های VCR در واقع تصاویر ارسالی از دوربین های مداربسته را به صورت آنالوگ دریافت می نمایند و در نوارهای الکترومغناطیسی ثبت می کنند. نقشی که این تجهیزات در سیستم های امنیتی ایفا می نمایند در اصل نوعی واسطه بین سایر بخش های سیستم می باشد.

VCR چیست و کاربرد آن در دوربین مداربسته

علت های کاهش مقبولیت سیستم های VCR

اگر اندکی به پشت سر خود و سال های سپری شده از عمرمان بنگریم شاهد وقوع پیشرفت هایی معجزه مانند در عرصه فناوری می باشم. دانش با سرعت سرسام آوری همواره در حال رشد و توسعه می باشد. ما همواره شاهد از رده خارج شدن فناوری ها و جایگزینی آنها با محصولاتی جدید و نوین می باشیم. شاید بتوان علت اصلی کاهش مقبولیت دستگاه های VCR در سیستم های امنیتی را به محدودیت های موجود در این دستگاه ها نسبت داد. در وهله اول این سیستم ها در تایم ضبط تصاویر دارای محدودیت های بالایی بودند. با سپری شدن بازه زمانی تعیین شده برای این سیستم ها دیگر قادر به ضبط تصاویر نبودند.

علت هم در این است که نوار کاملا اشباع می شد و دیگر توانایی ذخیره تصویر بیشتری را نداشتند. همچنین نوارها و یا همان کاست های به کار رفته در دستگاه های VCR برای نگهداری به فضای زیادی نیاز داشتند. این امر خود دلیلی بود که سبب کاهش مقبولیت در استفاده از دستگاه های VCR در سیستم های امنیتی گردید.

معایب موجود در این سیستم ها و محدودیت های کاربرد در دوربین مداربسته

همانگونه که در بالا نیز به آن اشاره شد استفاده از دستگاه های VCR در دوربین مداربسته دارای معایب فراوانی می باشد. یکی از مهمترین معایبی که می توان در دستگاه های VCR بیان نمود مدت زمان محدود در ضبط تصاویر می باشد. این امر می تواند سبب محدودیت های قابل توجهی در سیستم های امنیتی گردد. برای مثال نیاز است تا کاربران دوربین مداربسته در طی فواصل زمانی خاص مکررا فیلم دوربین ها را تغییر دهند.

همچنین در کاربرد این سیستم ها در دوربین مداربسته نیاز است تا شما فضایی را به عنوان آرشیو نوارهای ضبط شده خود در نظر داشته باشید. همچنین از دیگر محدودیت های موجود در این سیستم ها کوتاه بودن عمر نوار و حساسیت بالای نوار های مغناطیسی به آسیب های موجود می باشد. در نتیجه امکان از دست دادن اطلاعات ثبت شده بر روی این نوارها بسیار زیاد می باشد.

VCR چیست و کاربرد آن در دوربین مداربسته

معرفی برخی از محصولات جایگزین دستگاه های VCR

به طور قطع اکنون به راحتی قادر به پاسخ به این پرسش که VCR چیست و کاربرد آن در دوربین مداربسته چیست هستید. همانگونه که در متن نیز به آن اشاره نمودیم تکنولوژی با سرعت بالایی در حال پیشرفت است. در نتیجه این پیشرفت سیستم های آنالوگ از رده خارج شده اند و سیستم های دیجیتال جایگزین مناسبی برای آنها محسوب می گردند. توسعه شبکه های ارتباط جهانی مانند اینترنت نیز راه های جدیدی را پیشروی طراحان سیستم های امنیتی قرار داده است. اما هنوز هم این موضوع که نیاز به ذخیره اطلاعات ارسال شده توسط دوربین های مداربسته است تغییری ایجاد نشده است.

آنچه دستخوش تغییرات قرار گرفته است نحوه ذخیره سازی این اطلاعات می باشد. با توسعه فناوری دستگاه DVR در بازار سیستم های امنیتی و دوربین مداربسته جایگزین اولیه سیستم های VCR گردید. این سیستم به دلیل عدم نیاز به تغییر مداوم نوار توسط کاربران سیستم های امنیتی با سرعت سرسام آوری جایگزین نمونه های قدیمی گردید. همچنین کاربران این سیستم ها شاهد مزایای فراوانی در استفاده از این فناوری جدید بودند. امکان دسترسی راحت تر به اطلاعات و ضبط تصاویر با کیفیت مطلوب از جمله عوامل محبوبیت این سیستم ها محسوب می گردد.

البته هنوز هم این سیستم ها دارای ورودی و خروجی های آنالوگ در دریافت تصاویر از دوربین مداربسته و ذخیره آنها بودند. به تدریج این سیستم ها شروع به پیشرفت نمودند و آنها دارای فناوری های دیجیتال شدند. در سال های اخیر با توسعه و ورود سیستم های اینترنتی به فضای زندگی انسان ها تولید کنندگان سیستم های امنیتی نیز به فکر استفاده از این ظرفیت بزرگ افتادند. در نتیجه در دستگاه های جدید ضبط و ذخیره تصاویر ما شاهد وجود فناوری های IP می باشیم.

در نتیجه وجود امکان اتصال به اینترنت کاربران به راحتی قادر به ارسال تصاویر بر روی لب تاپ ها، کامپیوتر های شخصی، موبایل و یا حتی تبلت ها می باشند. فضای امن ذخیره اطلاعات، دسترسی راحت به آنها و عدم وجود محدودیت های زمانی همگی از دلایل عمده محبوبیت این سیستم ها در دستگاه های امنیتی و نظارتی در سال های اخیر می باشد.

VCR چیست و کاربرد آن در دوربین مداربسته

چیست vcr

در بالاتر در ابن باره اشاره کردیم که vcr تصاویر را یه صورت آنالوگ بر روی نوار های خاص ضبط میکند. و همانطور که قید کردیم دوربین های مداربسته برای ثبت وقایع و تصاویر به تجهیزات حرفه ای نیاز دارند و vcr یکی از آن تکنولوژس ها به حساب می آیند.