استفاده از دوربین مداربسته در سال های اخیر به دلیل افزایش بی رویه جرم و جنایات بسیار متداول گردیده است. در اکثر مواقع ما شاهد این موضوع هستیم که افراد بدون هیچ گونه پیش آگاهی اقدام به تهیه دوربین مداربسته می نمایند. در این شرایط شما به طور قطع تنها به فکر ثبت تصویر توسط دوربین مداربسته می باشید. شما به دلیل آگاهی محدود نسبت به سیستم امنیتی شناخت چندانی از مزیت های ضروری برای یک سیستم امنیتی نمی باشید. این امر باعث می شود تا شما پس از تهیه دوربین مداربسته بینهایت دچار ناامیدی شوید. در نهایت سوالی که همیشه با مشاهده ی یک سیستم امنیتی در ذهن شما پیش می آید چیست. آیا این پرسش مهم است که  آیا جزئیات کامل در تصویر دوربین مداربسته قابل مشاهده است؟

بررسی کاربرد عمومی دوربین مداربسته

امروزه وجود سیستم های امنیتی بسیار مهم و ضروری است. حال بگذارید متن این مقاله را با این سوال که  آیا جزئیات کامل در تصویر دوربین مداربسته قابل مشاهده است؟  آغاز نماییم. برای پاسخ به این پرسش نیاز است تا کاربران سیستم های امنیتی در اولین گام نسبت به کاربرد این ادوات شناخت مناسبی پیدا نمایند. دوربین های مداربسته با فناوری های به کار رفته در ساختارشان برای موقعیت های متفاوتی طراحی و تولید شده اند. بی توجهی به مناسبت کاربردی این ادوات نظارتی می تواند شما را از کسب نتیجه ای مقبول ناامید نماید. این امر حتی برای ارزش و اعتبار نهایی دوربین مداربسته نیز بسیار مخرب می باشد.

دوربین مداربسته با ثبت و ضبط تمامی وقایع به شما در پیشگیری از وقوع حوادث کمک می نماید. این ادوات در بسیاری از مواقع نقش یک شاهد خوب و دقیق را در پرونده های جنایی ایفا می نمایند. گاهی حتی نمونه هایی که دارای سیستم های اعلام خطر می باشند می توانند شما را از خطرات و نگرانی ها در امان نگه دارند. استفاده از سیستم تعقیب هوشمند و یا تشخیص چهره در زمان و مکان مناسب نیز می تواند برای کاربران سیستم امنیتی بسیار  کاربردی باشد.

اهمیت وجود سیستم های نظارتی برای موسسه ها و مراکز تجاری

وجود دوربین مداربسته در کارهای خدماتی نیز بسیار گسترش یاقته است. این پرسش که  آیا جزئیات کامل در تصویر دوربین مداربسته قابل مشاهده است؟ در دستگاه های خودپردازها بیشتر نمود می یابد. در اکثر مواقع ما شاهد وجود دوربین مداربسته در محل نصب دستگاه های خودپرداز می باشیم. وجود دستگاه خودپرداز سبب راحتی انواع فعالیت های بانکی شده است. اما این دستگاه ها در سال های اخیر عامل اصلی وقوع بسیاری از جرایم و سرقت ها نیز می باشد. این امر باعث شده است تا نیاز به حضور سیستم های نظارتی در سال های اخیر بیشتر شود. وجود دوربین های مداربسته باعث می شود تا کاربران سیستم های بانکی با اطمینان بیشتری از این تجهیزات استفاده نمایند.

کیفیت تصویر دوربین مداربسته زمانی که دوربین به منظور نظارت های جاده ای نصب و مورد استفاده قرار می گیرد نیز مهم است. برای اینکه یک دوربین قادر به نمایش تمام جزئیات باشد نیاز است تا دوربین از کیفیت تصویر و رزولوشن بالایی برخوردار باشد. وجود کیفیت و وضوح تصویر در دوربین مداربسته باعث می شود تا تصویر با جزئیات تمام برای کاربران سیستم های امنیتی به نمایش درآید. وجود سیستم های نظارتی در سراسر دنیا باعث شده است تا میزان جرایم به شدت کاهش یابد و امنیت عمومی در سطح بالایی قرار بگیرد.

این پرسش که  آیا جزئیات کامل در تصویر دوربین مداربسته قابل مشاهده است؟  در کجا بیشتر به چشم می آید.

استفاده از دوربین مداربسته در بسیاری از فعالیت های صنعتی نیز مشاهده می شود. برای مثال ما شاهد استفاده از دوربین های مداربسته در شرایط شغلی که احتمال خطر جانی برای فعالان در آن حوزه می باشد هستیم. کارخانجات شیمیایی و یا نیروگاه های هسته ای که دارای حساسیت بالایی می باشند بخش دیگری از این مرکز های صنعتی می باشند که در اکثر مواقع از سیستم های نظارتی بهره می برند. حتی ما شاهد وجود دوربین های مداربسته در بخش حمل و نقل عمومی نیز می باشیم. کاربرد این سیستم های امنیتی سبب افزایش امنیت و آسایش عمومی در سطح جامعه می شود. وجود گستردگی کاربرد، این پرسش را که  آیا جزئیات کامل در تصویر دوربین مداربسته قابل مشاهده است؟  در ذهن مخاطب منعکس می نماید.

اهمیت وجود رزولوشن خوب در دوربین مداربسته

یکی از عوامل تاثیر گذار بر وضوح تصویر و نمایش تمام جزئیات برای کاربران سیستم های امنیتی رزولوشن موجود در دوربین مداربسته می باشد. دوربین های مداربسته دارای وضوح تصویر متفاوتی هستند. در کل یکی از عواملی که با آن دوربین های مداربسته را طبقه بندی می نمایند مبحث وضوح تصویر در دوربین می باشد. این معیار و یا شاخصه در دوربین های مداربسته با واحد مگا پیکسل به نمایش در می آید. هر چقدر که میزان عدد تعلق گرفته به دوربین مداربسته بالاتر باشد نشان دهنده ی وجود وضوح تصویر بیشتر در سیستم نظارتی می باشد. این عدد نشانگری مطمئن در نمایش وضوح و کیفیت تصویر ثبت شده توسط دوربین مداربسته می باشد.

در نتیجه برای پاسخ به این پرسش که  آیا جزئیات کامل در تصویر دوربین مداربسته قابل مشاهده است؟ نیاز است تا در وهله اول کاربر سیستم امنیتی به عدد رزولوشن تعیین شده توسط تولید کننده دوربین توجه نماید. یکی دیگر از عواملی که باعث می شود تا کاربران سیستم های امنیتی به استفاده از دوربین مداربسته ی بی کیفیت تمایل پیدا نمایند وجود قیمت های متغیر در محصولات امنیتی می باشد. همانگونه که ذکر شد دوربین های مداربسته دارای رزولوشن متفاوتی می باشند. در نتیجه هر چقدر میزان رزولوشن در این وسیله های امنیتی بیشتر باشد به طبع دوربین از قیمت بالاتری نیز برخوردار است. اما توجه داشته باشید که هرگز کیفیت را نباید قربانی کمیت نمود. این امر در دراز مدت باعث پشیمانی برای کاربران سیستم های امنیتی می شود.

معرفی برخی دیگر از فناوری هایی که در دوربین سبب حفظ جزئیات تصویر می شود

گاهی با افزایش تمرکز دوربین مداربسته و یا به زبان ساده تر با زوم نمودن دوربین مداربسته بر روی سوژه ای خاص ما شاهد کاهش کیفیت تصویر و حذف بسیاری از جزئیات از تصویر ثبت شده در دوربین می باشیم. در این شرایط نیاز است تا کاربر سیستم امنیتی در انتخاب دوربین مداربسته به امکانات و تجهیزات به کار رفته در دوربین مداربسته نیز توجه داشته باشد. برای درک بهتر این موضوع به چند مورد از این فناوری ها که به افزایش وضوح تصویر حتی در حالت فوکوس نیز کمک می نمایند اشاره خواهیم نمود.

برای مثال فناوری تعیین چهره و پلاک و یا فناوری تعقیب هوشمند سوژه حتی در شرایط زوم نمودن نیز کیفیت تصویر و جزئیات را برای کاربران سیستم های امنیتی حفظ می نمایند. با وجود این فناوری ها در دوربین مداربسته به طور قطع این پرسش که   آیا جزئیات کامل در تصویر دوربین مداربسته قابل مشاهده است؟ در ذهن مخاطب این سیستم ها شکل نخواهد گرفت.

بررسی عوامل موثر دیگر در نمایش جزئیات تصویر در دوربین های مداربسته

علاوه بر تمام مواردی که در متن به آنها اشاره شد عوامل دیگری نیز بر کیفیت تصویر دوربین مداربسته موثر می باشند. از جمله این عوامل نوع و مدل لنزی است که در ساختار دوربین مداربسته مورد استفاده قرار گرفته شده است. نوع و مدل لنزی که در دوربین به کار رفته است می تواند در نمایش جزئیات تصویر موثر باشد. برای مثال در لنزهای ثابت در اغلب موارد امکان زوم نمودن در دوربین مداربسته وجود ندارد  تنها با این دوربین ها می توان به ثبت تصاویری ثابت از یک محدوده ی مشخص پرداخت.

اما در نمونه های دیگر مانند دوربین مداربسته وریفوکال شما قادر به تمرکز بر یک سوژه ی خاص می باشید. در دوربین های مداربسته گردان یا همان PTZ شما قادر به استفاده از امکان زوم نمودن بر روی سوژه ها می باشید. در نتیجه نوع لنز به کار رفته در دوربین مداربسته در پاسخ به این پرسش که  آیا جزئیات کامل در تصویر دوربین مداربسته قابل مشاهده است؟  تاثیرگذار می باشد.