دوربین مداربسته از اجزاء متفاوتی تشکیل شده است که هر یک از آنها به تنهایی چندان قابل کاربرد نمی باشند. در کنار یکدیگر قرار گرفتن این اجزا یک سیستم واحد و یکپارچه را شکل می دهد. دوربین مداربسته در فرایند نظارت های امنیتی بیشترین تاثیر و کاربرد را دارد. یکی از بخش های مهم که در تعیین کیفیت نهایی تصویر دوربین مداربسته تاثیر گذار است لنز دوربین مداربسته می باشد. لنز در دوربین های مداربسته از کنار هم قرار گرفتن چند عدسی صیقل خورده تشکیل می شود. این عدسی ها در دوربین مداربسته نقش دریافت کننده و انتقال دهنده نور را ایفا می نمایند.

درست مانند ساختار چشم انسان که بعد از دریافت نور آن را به مغز مخابره می کند لنز دوربین نیز نور دریافت شده را به سنسورهای تعبیه شده در دوربین انتقال می دهد. در نهایت این سنسورها تصویر دریافت شده از دوربین را به دستگاه های ذخیره کننده تصویر انتقال می دهند. اما همین لنز که در دوربین جزء اجزاء اصلی در سیستم طبقه بندی می شود در صورتی که توسط پایه لنز در جایگاه خود ثابت نگردد چندان قابل اتکا نمی باشد. حال  به احتمال زیاد در ذهن شما این پرسش که پایه لنز یا Lens Mount در دوربین مداربسته چیست؟ شکل گرفته است. برای پاسخ به این پرسش بهتر است اندکی با لنز دوربین و انواع مدل های آن آشنا شویم.

پایه لنز یا Lens Mount در دوربین مداربسته

معرفی اجزاء دوربین های مداربسته

در کل دوربین مداربسته نیز مانند هر وسیله الکتریکی دیگری از اجزایی تشکیل شده است که در کنار یکدیگر قرار می گیرند. این اجزاء شامل لنزهای دوربین، IR CUT، ICR، سنسورها، پردازنده های برد، مدارهای تغذیه، مادون قرمز و بدنه بیرونی دستگاه می باشد. هر یک از این اجزاء نقش منحصر به فردی را در کل مجموعه بر عهده دارد که در صورت بروز مشکل در هر یک کل مجموعه دوربین مداربسته دچار نقص می گردد. اما در کل شاید اشتباه نباشد اگر لنز را یکی از مهم ترین اجزاء دوربین مداربسته در نظر گرفت. وجود نقش انتقال دهندگی نور در دوربین از مهمترین ارکان سیستم نظارتی می باشد. در نتیجه عدم وجود این بخش از دوربین به کل باعث ایجاد اختلال در سیستم نظارتی می شود.

پایه لنز یا Lens Mount در دوربین مداربسته

معرفی اجزاء تشکیل دهنده ی لنز در دوربین های مداربسته

همانگونه که پیش از این نیز به آن اشاره نمودیم  لنز در دوربین های مداربسته نقش مهم و کلیدی را ایفا می نماید. اما همین عنصر کوچک در کل سیستم امنیتی خود از اجزاء متفاوتی تشکیل شده است. در حالت کلی اجزاء تشکیل دهنده لنز در دوربین های مداربسته را به سه بخش اصلی اجزاء نوری، دیافراگم قابل تغییر و در نهایت سیستم اتصال دهنده لنز به دوربین مداربسته تقسیم می نمایند. هر یک از این اجزاء در دوربین مداربسته نقش دارند و آسیب به هریک کل سیستم را مختل می نماید. اولین بخش در لنز همان قسمتی است که شامل اجزاء نوری می باشد. این اجزاء به صورت ممتد در یک سیلندر قرار گرفته اند و در انتقال نور دخیل می باشند. این بخش در انتقال کامل نور بدون کوچکترین انحراف و یا شکست نوری موثر می باشد.

پایه لنز یا Lens Mount در دوربین مداربسته

دیافراگم در لنز دوربین مداربسته

برای اینکه دوربین مداربسته قادر به دریافت میزان نور مناسبی باشد در لنز دوربین ها تعدادی صفحات فلزی تعبیه شده است که با باز و بسته نمودن آنها دریافتی نور در دوربین مداربسته را تنظیم می نمایند. در برخی دوربین ها این صفحات به صورت خودکار عمل تنظیم شدت نور را مدیریت می نمایند. این صفحات نیز کارایی مشابه با پلک چشم ها را دارند. بدین صورت که در شرایطی که شدت نور زیاد است انسان با جمع کردن پلک چشم مانع ورود بیش از حد نور می شود. این صفحات نیز در شرایط مشابه با جمع شدن به داخل مانع ورود مقدار زیاد نور به دوربین مداربسته می شوند.

پایه لنز یا Lens Mount در دوربین مداربسته

بررسی سیستم اتصال لنز به دوربین های مداربسته

در مرحله بعد نیاز است تا شرایطی برای لنز فراهم شود تا به راحتی به دوربین مداربسته متصل شود. این جایگاه باید با تمام ویژگی های ساختاری لنز همخوانی داشته باشد. در صورت عدم تطابق در لنز و پایه لنز اتصال بین آنها شکل نمی گیرد. انواع مختلفی از جایگاه نگهدارنده ی لنز در دوربین های مداربسته وجود دارد. اما به طور کلی مطرح ترین نمونه این ادوات جایگاه های C و CS می باشد. این دو جایگاه کاملا از نظر ظاهر و عملکرد مشابه یکدیگر می باشند.

اما در برخی از ویژگی ها مانند فاصله تعریف شده بین سطح خارجی سیستم و حسگر در دوربین مداربسته دارای تفاوت هایی می باشند. البته برخی بر این باورند که نمونه C این نگهدارنده ها نسبت به نمونه های دیگر دارای مزیت های فراوانی می باشند. علت این امر هم در این است که کاربران دوربین مداربسته می توانند با تغییر در محل حلقه ها نمونه C را به CS تبدیل نمایند. اما این امکان برای نگهدارنده های دیگر وجود ندارد.

پایه لنز یا Lens Mount در دوربین مداربسته

تعریف کلی اینکه پایه لنز یا Lens Mount در دوربین مداربسته چیست؟

با شناخت کلی که نسبت به لنز در دوربین های مداربسته پیدا نمودیم حال بهتر است تا به دنبال پاسخ این پرسش که پایه لنز یا Lens Mount در دوربین مداربسته چیست؟ باشیم. در ابتدا برای پاسخ به این پرسش اجازه دهید اندکی شما را با مفهوم مانت آشنا نماییم. در تعریف ساده مانت بخشی از دوربین می باشد که به آن دهانه ی لنز گفته می شود. این بخش در لنزهای قابل تعویض امکان تغییر لنز دوربین را فراهم می نماید. این بخش در دوربین مداربسته سبب قرار گیری کامل لنز در جایگاه خود می شود. شما می توانید با چرخش لنز دوربین در جهت عقربه های ساعت و یا عکس آن لنز را در بخش مانت به صورت کامل قفل نمایید.

پایه لنز یا Lens Mount در دوربین مداربسته

پایه لنز یا Lens Mount در دوربین مداربسته

همانگونه که در طول متن نیز به آن اشاره نمودیم مانت در دوربین های مداربسته برای قرار گیری لنز دوربین طراحی گردیده است. در این بخش ما شاهد وجود قسمت خاصی می باشیم که آن را LENS MOUNT  می نامند. در ترجمه تحت الفظی این عبارت به مفهوم پایه لنز می باشد. در واقع لنز مانت بخشی از چیپ تصویر می باشد که وظیفه ی قرار گیری لنز را بر عهده دارد. همانگونه که شما نیز بدان واقف می باشید در دوربین های مداربسته ای که دارای لنز های ثابت می باشند نیاز است تا برای تغییر در فاصله ی کانونی مورد نظر در دوربین مداربسته حتما لنز دوربین را تغییر دهند. در دوربین های مختلف معمولا از پایه های لنز متفاوتی استفاده می شود. برای مثال پایه های لنز S-MOUNT و پایه های لنز T-MOUNT دو مدل پایه لنز می باشند که در دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرند.

پایه لنز S-MOUNT یک نمونه ی استاندارد برای اتصال انواع لنز ها به دوربین مداربسته می باشد. پایه لنز S-MOUNT را بسیاری از برندهای مطرح در زمینه تولید دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار می دهند. از این میان می توانیم به برند مطرح و جهانی هایک ویژن اشاره کنیم. این پایه از یک اتصال دهنده متریک برای برقراری ارتباط در بین دوربین و لنز بهره می برد. به دلیل وجود همین اتصال دهنده متریک گاهی پایه های لنز S-MOUNT  را تحت عنوان پایه های لنز M12 نیز معرفی می نمایند. در نهایت به اهمیت وجود لنز در سیستم های امنیتی پی بردیم. با توجه به دقت لازم برای اتصال لنز به دوربین مداربسته تا حدودی به اهمیت وجود پایه لنز در دوربین مداربسته پی بردیم. اکنون شما به راحتی می توانید به این پرسش که پایه لنز یا Lens Mount در دوربین مداربسته چیست؟ پاسخ دهید. همچنین شما قادر به بیان اهمیت وجود این بخش در کل سیستم نظارتی می باشید.

پایه لنز یا Lens Mount در دوربین مداربسته