یکی از بزرگترین چالش های پیش روی طراحان و تولید کنندگان سیستم های نظارتی رفع مشکلات و کاستی های موجود در دوربین مداربسته می باشد. دوربین مداربسته خوب باید این توانایی را داشته باشد که در طول شب نیز تصویری واضح و با کیفیت ارائه دهد. دوربین های مداربسته لیزری یکی از محصولاتی است که برای کاربران سیستم های امنیتی امکان رصد و نظارت شبانه را فراهم می نمایند.

در ادامه این متن قصد داریم تا با معرفی این دوربین ها به این سوال اساسی که دوربین مداربسته laser چیست پاسخ دهیم. البته برای معرفی کلی این موضوع باید به این نکته اشاره نماییم که در واقع دوربین های مادون قرمز که امکان دید در شب های تار را برای کاربران سیستم های امنیتی فراهم می نمایند از دوربین های لیزری می باشند. شما به راحتی می توانید از این محصول در فضاهای باز و وسیع استفاده نمایید. همچنین کاربرد دوربین های مادون قرمز در داخل بناها نیز برای کاربران این سیستم ها اشکالی ایجاد نمی نماید و کاملا امکان پذیر می باشد.

معرفی دوربین مداربسته لیزری و بررسی نکات مهم در رابطه با آن

امکان دید در شب باعث افزایش ضریب امنیت برای کاربران سیستم های نظارتی می شود. در نتیجه بسیاری از افراد در زمان انتخاب دوربین مداربسته به دنبال یافتن محصولی مجهز به فناوری دید در شب در دوربین مداربسته می باشند. اما یکی از محصولات مهم در زمینه توانایی دید در شب دوربین های مداربسته لیزری می باشند. شما با کمک این دوربین ها قادر خواهید بود فواصل بسیار طولانی را با کمترین نور ممکن در محیط رصد نمایید. حال برای یافتن پاسخ این پرسش که دوربین مداربسته laser چیست شما را بیشتر با این محصولات و نحوه کارکرد آنها آشنا خواهیم نمود.

در واقع دوربین های مداربسته لیزری مجهز به فناوری استفاده از نور مادون قرمز می باشند. در این محصول یک لامپ مجهز به نور مادون قرمز تعبیه شده است. تصویر دریافت شده در دوربین های لیزری در بیشتر مواقع به صورت سیاه و سفید می باشد. در پاسخ به چرایی این امر می توان اینگونه بیان نمود که علت اصلی وجود تصویر سیاه و سفید همان لامپ مادون قرمز می باشد. این دوربین های مداربسته در فاصله طول موجی مشخصی که تقریبا معادل 700 نانومتر می باشد فعالیت می نمایند. برخی از نمونه های این دوربین ها در طول موج های بزرگتری نیز قادر به فعالیت مستمر می باشند و نکته قابل توجه در این مطلب این است که انسان در این محدوده های طول موجی توانایی دیدن را از دست می دهد. به طور معمول اینگونه دوربین ها در مناطق باز و وسیع مانند انبارها، محوطه پادگان ها و کارخانه ها و در نهایت هر جایی که نیاز به نظارت مستمر باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

دوربین های مداربسته دارای توانایی لیزری و هوشمند

در صورتی می توانیم ادعا نماییم که یک دوربین مداربسته دارای کیفیت مطلوبی می باشد که قادر به ثبت تصاویر با کیفیت حتی در طول شب باشد. دوربین مداربسته لیزری با استفاده از قدرت مادون قرمز به کاربر کمک می نماید تا در طول شب نیز تصویری شفاف و کامل ثبت نماید. در مدل های هوشمند دوربین های مداربسته کاربر می تواند با کاهش فاصله لنز دوربین و سوژه تحت نظارت به ثبت تصاویری کامل و با کیفیت بپردازد. شما حتی در این دوربین ها قادر هستید تا کیفیت عکس ثبت شده را به دست خود تغییر دهید و از کیفیت آن بکاهید و یا بیفزایید. یکی از روش های کاهش نور در تصویر ثبت شده توسط دوربین مداربسته لیزری قرار گرفتن در فاصله کانونی کمتر از آنها می باشد.

توجه به فناوری های موجود در دوربین های مدار بسته لیزری

در این دوربین های مداربسته نیز مانند هر وسیله دیجیتال و الکترونیک دیگری ما شاهد وجود فناوری هایی کاملا تخصصی می باشیم. برای مثال در این دوربین ها از آشکارساز های فوتونی، LED های داخلی و حتی IR های تک فیلتر استفاده شده است. این فناوری ها می توانند کاربران را برای ثبت تصاویری خوب و با کیفیت در طول شب یاری نمایند. برای مثال و درک بهتر این مفاهیم در نظر داشته باشید که آشکارساز های فوتونی در شناسایی مکان های کم نور و تاریک موثر می باشند. در این دوربین ها LED هایی تعبیه شده است که آنها بلافاصله قابل راه اندازی و استفاده می باشند.

این LED ها در دوربین مداربسته لیزری به صورت کاملا اتوماتیک فعال می شوند. این توانایی در دوربین مداربسته زمانی فعال می شود که نور ساطع شده از سوژه تحت کنترل توسط دوربین مداربسته از حد مشخصی کمتر باشد. در نهایت دوربین مداربسته به ثبت تصاویر به صورت سیاه و سفید می پردازد. اما کاربران سیستم های امنیتی در نظر داشته باشند که در صورت وجود یک منبع نوری مناسب این دوربین های مداربسته نیز قادر به ثبت تصاویری رنگی می باشند.

بررسی نکات مهم در زمان استفاده از دوربین های مداربسته لیزری

شما برای یافتن پاسخ به این پرسش که دوربین مداربسته laser چیست باید تا حد زیادی با این فناوری و بایدها و نبایدهای زمان استفاده از آن آشنا شوید. اما در کل در نظر داشته باشید که یکی از موارد با اهمیت در زمان انتخاب دوربین های لیزری به سایز لنز به کار رفته شده در آن توجه داشته باشید. توجه داشته باشید که همواره اندازه لنز دوربین مداربسته برای شما تعیین می نماید که محدوده ی فعالیت دوربین مداربسته لیزری چقدر می باشد. نکته مهم دیگر زمان استفاده از این دوربین ها توجه به فاصله ی نور قرمز ارسال شده توسط دوربین مداربسته می باشد.

عامل مهم و حیاتی دیگر در دوربین مداربسته لیزری توجه به وضوح تصویر و یا همان رزولوشن در این دوربین ها می باشد. هر چقدر میزان رزولوشن بیشتر باشد کیفیت تصویر نیز افزایش می یابد. نکته مهم دیگر در زمان انتخاب دوربین مداربسته لیزری توجه به تعداد LED های به کار رفته در این دوربین ها می باشد. این شاخصه در دوربین های مداربسته لیزری نقش مهمی در تعیین فاکتور میدان دید دارند.

درجه بندی فاصله در دوربین مداربسته لیزری

باید در نظر داشته باشید که یک جسم زمانی که از منبع نوری فاصله می گیرد کمترین میزان نور ساطع شده از دوربین را دریافت و دوربین نیز کمترین میزان نور را از جسم دریافت خواهد نمود. در زمان استفاده از دوربین مداربسته به ردیف نوری تعریف شده برای آن وسیله توجه داشته باشید. هر چقدر که جسم دورتر از دوربین مداربسته مستقر شده باشد وضوح تصویر آن جسم کاهش می یابد.

آیا استفاده از دوربین مداربسته با توانایی دریافت امواج 940 نانومتر برای کاربر فوایدی دارد

همانگونه که در متن نیز به آن اشاره نمودیم چشم انسان قادر به دریافت امواج با طول موج بالا نمی باشد. دوربین های مداربسته لیزری که قادر به دریافت امواجی با طول موج 940 نانومتر هستند در کل دارای سیستم های حساسی می باشند. اما در کل هر چقدر میزان طول موج امواج ارسال شده کاهش یابد عملکرد دوربین مداربسته افزایش می یابد. در زمان تهیه دوربین مداربسته لیزری نیاز است تا کاربران این سیستم ها نکاتی را در نظر داشته باشند. در اولین قدم همواره از سلامت دوربین و صفحه ی آن و لامپ های LED به کار رفته در دوربین اطمینان کسب نمایید. از کیفیت تصاویر ارسال شده در طول شب اطمینان کسب نمایید.

در انتخاب یک دوربین مداربسته خوب و با کیفیت به نظر و عقیده کسانی که از اینگونه سیستم های نظارتی بهره برده اند توجه نمایید. بدون ارزیابی و بررسی های دقیق و اصولی اقدام به تهیه سیستم های امنیتی ننماید. در نهایت شما با مطالعه این مقاله کوتاه با بایدها  نبایدهای  موجود در زمان استفاده از دوربین مداربسته لیزری آشنایی پیدا نمودید. شما اکنون قادر هستید به راحتی به این پرسش که  دوربین مداربسته laser چیست پاسخ دهید. همچنین شما می توانید ذهن کاربران سیستم های امنیتی را به سمت یک انتخاب درست و منطقی جهت دهی نمایید.