تمامی سیستم هایی که برای کارکرد مداوم نیاز به استفاده از نیروی برق هستند باید به طور مداوم تحت محافظت در برابر تغییرات ایجاد شده در جریان های برق قرار گیرند. دوربین مداربسته نیز به عنوان وسیله ای که نیازمند استفاده ی مداوم از جریان برق می باشد باید به طور مداوم تحت محافظت قرار گیرد. دستگاه های الکتریکی به طور مداوم تحت خطر آسیب دیدگی در اثر نوسانات جریان برق، افت ولتاژ و یا حتی برخورد صاعقه می باشند. استفاده از محافظ های برق احتمال وقوع خسارات مالی را در این وسایل به شدت کاهش می دهد. استفاده از محافظ برق دوربین مداربسته سیستم امنیتی شما را در برابر آسیب ها و نوسانات مداوم برق محافظت می نماید.

معرفی کلی محافظ برق دوربین مداربسته

وقوع هرگونه شوک و تغییر در جریان الکتریکی می تواند سبب وقوع خسارات جبران ناپذیری در سیستم امنیتی و به طور خاص دوربین مداربسته گردد. اینگونه تغییرات در بار الکتریکی غالبا در اثر وقوع رعد و برق، نوسانات ولتاژ و یا تغییر در پتانسیل جریان الکتریکی ایجاد می گردد. دوربین مداربسته جزء وسایل حساسی درجه بندی می گردد که معمولا دارای قیمت های بالایی نیز می باشد. این امر لزوم محافظت در برابر آسیب های فیزیکی و مکانیکی در این ابزارآلات امنیتی را بیشتر می نماید. یکی از روش های محافظت از دوربین مداربسته در برابر تغییرات جریان های الکتریکی استفاده از دستگاه محافظ برق دوربین مداربسته می باشد.

استفاده از دستگاه های USP یا همان محافظ برق دوربین مداربسته می تواند ضریب امنیت در سیستم های نظارتی را به شدت افزایش دهد. این وسیله قادر می باشد تا مقداری جریان الکتریکی را همواره در خود ذخیره نگه دارد. زمانی که برق در اثر هر عاملی دچار قطعی و یا نوسان گردد این برق به دوربین مداربسته انتقال داده می شود. در نتیجه علاوه بر محافظت از سیستم در برابر نوسانات جریان، سیستم نظارتی حتی در شرایط بحرانی نیز به ادامه فعالیت خود می پردازد. در ادامه این متن به معرفی برخی از دستگاه های محافظ برق دوربین مداربسته به شما عزیزان خواهیم پرداخت.

محافظ برق دوربین مداربسته

دستگاه محافظ برق USB

 یکی از وسایلی که نقش محافظ برق دوربین مداربسته را ایفا می نماید دستگاه USB می باشد. این دستگاه در سیستم نظارتی انتقال برق را بر عهده دارد. وجود دستگاه یو اس پی در سیستم نظارتی سبب ایجاد تعادل در جریان های الکتریکی جاری در سیستم می گردد. این وسیله در واقع یک خازن است که با ذخیره جریان برق و انتقال آن به سیستم امنیتی در زمان قطعی برق عمل می نماید. با وجود محافظ برق یو اس بی در سیستم امنیتی احتمال وقوع خسارت در سیستم به شدت کاهش می یابد. وجود این وسیله در سیستم امنیتی سبب می گردد تا در زمان قطعی برق نیز سیستم همواره فعالیت داشته باشد و تصاویر را ضبط و ثبت نماید.

محافظ برق دوربین مداربسته

دستگاه استابلایزر در دوربین مداربسته

گاهی شما شاهد وقوع افت جریان و یا تغییر در ولتاژ برق می باشید. در این شرایط استفاده از سیستم های امنیتی در دوربین مداربسته بسیار ضروری می باشد. یکی از دستگاه هایی که در نقش محافظ برق دوربین مداربسته عمل می نماید دستگاه استابلایزر می باشد. از این وسیله برای تنظیم و تثبیت جریان مورد استفاده در سیستم امنیتی استفاده می شود. در صورتی که در جریان موجود در سیستم تغییر ولتاژ دیده شود دستگاه استابلایزر اقدام به رفع آن می نماید. دستگاه استابلایزر برای محافظت از سیستم امنیتی در مواقع بحرانی اقدام به قطع جریان برق در سیستم می نماید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که این عمل به صورت موقت می باشد و در نهایت مجددا جریان برق را در سیستم برقرار می نماید.

استفاده از این دستگاه در سیستم امنیتی و دوربین مداربسته دارای یک مزیت بزرگ می باشد. بدین شکل که در بسیاری از سیستم های حفاظتی موجود در سیستم امنیتی وقوع قطعی برق سبب از کار افتادن دستگاه های ضبط و ثبت تصاویر می گردد. این  امر باعث می شود تا سیستم امنیتی تا زمانی که کاربر مجددا آن را راه اندازی ننماید از دسترس خارج گردد. این در حالی است که با استفاده از دستگاه استابلایزر شما امکان وقوع این مشکل را در سیستم امنیتی خود به شدت کاهش می دهید. در دستگاه استابلایزر یک منبع ذخیره ای انرژی وجود دارد که در صورتی قطع برق جریان مورد نیاز برای سیستم امنیتی را تامین می نماید و احتمال قطعی کامل سیستم را کاهش می دهد.

محافظ برق دوربین مداربسته

نقش محافظ برق کواکسیال در سیستم های امنیتی

در برخی از سیستم های امنیتی از تجهیزاتی مانند محافظ برق دوربین مداربسته RG59 و یا BNG استفاده می شود. این وسیله کوچک در واقع قطعه ای است دارای ساختاری الکتریکی و بسیار ظریف که در بسیاری از شرایط بحرانی مانند تغییر در ولتاژ برق و یا حتی وقوع صاعقه از سیستم امنیتی محافظت می نماید. این وسیله دارای ساختار و عملکردی بسیار ساده می باشد. دستگاه محافظ برق کواکسیال بدین شکل عمل می نماید که با اتصال به زمین برق مازاد و یا انرژی انتقال یافته به دستگاه در اثر صاعقه را به طور مداوم به زمین منتقل می نماید. معمولا این سیستم ها را در حالت های یک پورت و یا حتی چند پورت در سیستم های نظارتی مشاهده می نماییم. استفاده از این قطعه کوچک می تواند بار وارده بر سیستم امنیتی را در حد بسیار زیادی بکاهد.

محافظ برق دوربین مداربسته

محافظ های برق RS485

برخی از سیستم های امنیتی و دوربین های مداربسته دارای ساختاری حساس تر نسبت به سایر سیستم های امنیتی می باشند. برای مثال می توان به دوربین مداربسته گردان اشاره نمود. معمولا در این دوربین ها برای انتقال فرمان های چرخشی و تصویر برداری از تمام زوایا از پورت های مخصوصی استفاده می گردد. این سیستم های نظارتی به دلیل حساسیت بالا نیاز به محافظت خاصی دارند. برای تامین امنیت در این دوربین های مداربسته غالبا از دستگاه های امنیتی تحت عنوان RS485 استفاده می نمایند. وجود این دستگاه در دوربین مداربسته سبب می گردد تا سیستم امنیتی در برابر تغییر جریان و یا قطعی برق محافظت شود.

محافظ برق دوربین مداربسته

محافظ برق دوربین مداربسته تحت شبکه IP

برای محافظت از سیستم های نظارتی گاهی نیاز به استفاده از دستگاه های تخصصی می باشد. برای مثال زمانی که بحث حفاظت در دوربین مداربسته تحت شبکه مطرح می گردد نیاز است تا کاربران از محافظ برق دوربین مداربسته مخصوص در این سیستم ها استفاده نمایند. استفاده از این وسایل حفاظتی در سیستم امنیتی باعث محافظت از دوربین های مداربسته تحت شبکه یا IP می گردد. معمولا این سیستم ها نیز به صورت یک پورت و یا چند پورت به ایفای نقش در سیستم نظارتی می پردازند.

 

چند توصیه در زمان انتخاب محافظ برق دوربین مداربسته

اولین و مهمترین نکته ای که نیاز به تاکید بر آن می باشد این است که قیمت بالای سیستم های امنیتی باعث شده است تا شما برای محافظت از آنها بسیار حساس تر عمل نمایید. استفاده از سیستم های حفاظتی احتمال وقوع خسارت های ناشی از تغییر در جریان های موجود در سیستم امنیتی را به شدت کاهش می دهد. همچنین توجه داشته باشید که قرار دادن دوربین های امنیتی بر روی پایه های فلزی خطر در معرض صاعقه قرار گرفتن دوربین مداربسته را به شدت افزایش خواهد داد.

در نتیجه کاربران سیستم های امنیتی تا حد ممکن از انجام این عمل اجتناب نمایند که بیشترین خسارات وارده بر دوربین مداربسته در نتیجه بی توجهی به همین موضوع ایجاد می گردد. گاهی نیز توصیه می شود که برای در امان ماندن دوربین های مداربسته از خسارات بهتر است که برای این سیستم ها از محافظ های PVC استفاده نماییم. در نهایت با بیان تمامی مطالب قید شده در متن به این موضوع واقف می گردیم که سیستم های امنیتی به دلیل حساسیت بسیار زیادی که دارند همواره نیاز به رسیدگی و توجه دارند. عدم تامین ضروریات در این سیستم ها می تواند سبب وقوع خسارات بسیار زیادی در سیستم گردد. حفاظت از سیستم های امنیتی در برابر تغییرات موجود در جریان های الکتریکی ضامن بقاء و طول عمر این سیستم ها می باشد.