مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته؛ یکی از فاکتور های اصلی و مهم در دوربین های مدار بسته است. در واقع یک دوربین مدار بسته ایده آل، باید بتواند در مدت زمان مناسب، فیلم و عکس را ضبط کند. علاوه بر این موضوع یک دوربین مدار بسته با کیفیت، باید توانایی ذخیره و نگه داری فیلم های ضبط شده برای زمان طولانی را داشته باشد. همواره در انتخاب یک دوربین مدار بسته ایده آل، خریداران به این نکته توجه بسیاری می کنند.

زمان ذخیره سازی در دوربین مدار بسته و مدت زمان ضبط دوربین مداربسته دو عامل بسیار مهم در دوربین های مدار بسته هستند. این عوامل می توانند از 1 ماه تا چند ماه متغیر باشند. همچنین این عوامل به فاکتور های گوناگونی بستگی دارند. یکی از اجزای اصلی و مهم در دوربین های برای مدار بسته جهت ضبط و ذخیره سازی فیلم و عکس، هارد دیسک دوربین می باشد. هارد دیسک های دوربین های مدار بسته، دارای ظرفیت های مختلفی هستند. شما می توانید بر اساس نیاز و هدف خود از نصب دوربین مدار بسته، ظرفیت مناسب را انتخاب کنید.

مدت زمان ظبط دوربین مداربسته

نکته ای مهم درباره مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته

برای آن که مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته را به حداکثر برسانید؛ لازم است تا فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی را تهیه کنید. از آنجایی که دوربین های مدار بسته در دسته دستگاه های DVR و NVR (دستگاه های ضبط دیجیتالی و تحت شبکه) هستند، حافظه داخلی ندارند. در این صورت لازم است؛ تا برای آن ها هارد دیسک های جداگانه ای تهیه نمایید. با تهیه این هارد دیسک ها، می توانید میزان ضبط و در نتیجه ذخیره سازی فیلم و عکس در دوربین مدار بسته را افزایش دهید. این هارد دیسک ها دارای ظرفیت های متفاوتی هستند. که می توانید بر اساس کارایی و نیاز دوربین مدار بسته محیط مورد نظر خود، ظرفیت مناسب را انتخاب کنید.

مدت زمان ظبط دوربین مداربسته

بررسی عوامل موثر در مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته

اکنون در ادامه به عوامل موثری که بر مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته تاثیر دارند، می پردازیم. هر کدام از این عوامل می توانند سبب افزایش و یا کاهش مدت زمان ضبط در دوربین های مدار بسته شوند.

تعداد دوربین های مدار بسته

تعداد دوربین های مدار بسته ای که استفاده می کنید؛ بر مدت زمان ذخیره سازی و ضبط دوربین مدار بسته موثر هستند. بی شک تعداد دوربین های بیشتر به فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز دارند. اگر تعداد دوربین ها با فضای ذخیره سازی متناسب نباشند، در هنگام ضبط و زمان آن با مشکل مواجه خواهید شد. در صورت کم بودن فضای ذخیره سازی، مدت زمان ضبط کند می شود و به تاخیر می افتد. در واقع به طور کلی، عملکرد دوربین و دستگاه مختل می شود. در واقع با وجود تعداد بیشتری دوربین مدار بسته، مدت زمان ضبط کاهش می یابد. زیرا تصاویر بیشتری در یک مدت زمان، به دستگاه و مانیتور ارسال می شوند.

مدت زمان ظبط دوربین مداربسته

میزان کیفیت دوربین ها

واضح است که تصاویر و فیلم هایی با کیفیت بالا، حجم و فضای بیشتری را اشغال می کنند. مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته و مدت زمان ذخیره سازی، به کیفیت دوربین ها وابسته است. معمولا در بازار دوربین های مدار بسته، با کیفیت های متفاوتی از متوسط تا با کیفیت وجود دارد. دوربین‌هایی که تصاویر را با کیفیت های بالا مانند FULL HD و … ضبط می‌کنند؛ به مدت زمان و فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز دارند. تهیه تصاویر با کیفیت های بالا، نیازمند حجم و فضای بیشتری هستند. در این صورت فضای ذخیره سازی شما سریع تر اشغال خواهند شد. با اشغال شدن فضای ذخیره سازی، مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته ممکن است کند شود. سعی کنید کیفیتی را برای دوربین انتخاب کنید؛ که هم تصاویر واضح باشند و هم سبب نشود که فضای ذخیره سازی سریعا اشغال شوند.

حالت ضبط در دوربین مدار بسته

حالتی ضبطی که در دوربین مدار بسته خود انتخاب می کنید؛ از عوامل موثر در مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته می باشد. در حالت کلی دوربین های مدار بسته در دو حالت مداوم (CONTINUOUS) و حرکت شیء (MOTION)، شروع به ضبط عکس و فیلم می کنند. در حالت MOTION به مدت زمان ضبط و فضای ذخیره سازی کمتری نیاز است. چرا که صرفا دوربین ها در زمان حرکت یک جسم از جلوی دوربین، شروع به ضبط کردن می کنند. همچنین ضبط کردن تصاویر به صورت مداوم و همیشگی نیست.

تعداد فریم در ثانیه

در تهیه تصاویر و ضبط فیلم و عکس، هر تصویر در هر یک ثانیه از 15 الی 25 فریم تشکیل می شود. بهتر است دوربین مدار بسته ای را انتخاب کنید؛ که حداقل میزان فریم، یعنی 15 فریم در هر ثانیه را تهیه نماید. در این صورت سبب می شود؛ زمان ذخیره سازی دوربین مدار بسته کاهش یابد و کمتر از فضای ذخیره سازی اشغال شود. تعداد کمتر فریم ها سبب می شود، زمان ضبط کمتر شده و سریع باشد.

مدت زمان ظبط دوربین مداربسته

تعداد هارد دیسک های دوربین های مدار بسته

یکی از مهم ترین عوامل موثر در مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته و ظرفیت ذخیره سازی دوربین مدار بسته، تعداد هارد دیسک  های دوربین است. در واقع با افزایش تعداد هارد دیسک ها در دوربین مدار بسته، می توان ظرفیت ذخیره سازی دوربین مدار بسته را نیز افزایش داد. هنگامی که ظرفیت ذخیره سازی در دوربین مدار بسته افزایش پیدا می کند، زمان ضبط دوربین نیز کاهش پیدا می کند. یعنی ضبط و تهیه تصاویر در زمان کوتاه تری انجام می شود. شما می توانید با افزایش تعداد هارد دیسک ها در دوربین مدار بسته خود، از زمان ضبط در دوربین مدار بسته بکاهید. علاوه بر این موضوع، می توانید هارد دیسک هایی با ظرفیت و حجم بالا انتخاب کنید.

افزایش ظرفیت ذخیره سازی دوربین مدار بسته

یکی از عوامل موثر در کاهش مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته، افزایش فضای ذخیره سازی دوربین مدار بسته است. برای آن که ظرفیت دوربین مدار بسته را افزایش داد، می توان از هارد دیسک های مخصوص دوربین مدار بسته استفاده کرد. البته بجز این مورد، روش ها و موارد دیگری برای افزایش ظرفیت هارد دیسک وجود دارد. در ادامه به چندین نمونه از این موارد اشاره می کنیم.

غیر فعال کردن ضبط همزمان صدا

یکی از راه های افزایش ظرفیت هارد، برای مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته؛ غیر فعال کردن ضبط صدا است. بهتر است در مکان هایی که نیاز به ضبط صدا وجود ندارد، این گزینه را غیر فعال کنید. در این صورت دیگر صداهای اضافی و غیر ضروری ذخیره نخواهند شد؛ که این موضوع بر روی ظرفیت هارد اثر گذار خواهد بود.

انتقال فایل های گذشته به فضایی دیگر (بک آپ گرفتن)

انتقال فایل های گذشته به فضایی دیگر (بک آپ گرفتن)

شما می توانید برای افزایش ظرفیت هارد و دوربین مدار بسته، فایل های ذخیره شده قبلی را انتقال دهید. با بک‌آپ گرفتن و یا انتقال فیلم و عکس های ضبط شده قبلی به فضایی دیگر، حافظه شما برای ذخیره فایل های جدید خالی می‌شود. انتقال دادن و یا بک آپ گرفتن نیز، از حذف احتمالی فایل های مهم و ضروری جلوگیری خواهد کرد.

محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته

علاوه بر عوامل موثر در مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته، می‌ توانید از طریق روش های دیگر؛ مدت زمان ضبط را محاسبه کنید. روش های متفاوتی وجود دارند؛ برای آن که بتوانید به محاسبه زمان ضبط فیلم و عکس دوربین های مدار بسته خود پی ببرید. یکی از روش های محاسبه آن است؛ که نرم افزار مورد نظر و مناسب را برای این کار نصب کنید. با کمک این نرم افزار بر روی دوربین مدار بسته، مدت زمان ضبط به خوبی مشخص می شود.

یکی دیگر از روش های محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته، مراجعه به سایت تولید کننده دوربین مدار بسته مورد نظر است. شما می توانید به سایت تولید کننده و برند دوربین مدار بسته خود مراجعه کنید. در همان سایت می توانید با وارد کردن مدل و مشخصات دوربین مدار بسته خود، به مدت زمان ضبط و سایر موارد، دسترسی داشته باشید.