ریکاوری هارد و بازیابی فیلم دوربین مداربسته اهمیت زیادی دارد. دوربین های مدار بسته (CCTV) یا ضبط کننده های ویدئویی دیجیتال (DVR) روشی عالی برای حفاظت از محل کار و محیط زندگی شما هستند. گاهی ممکن است فیلم یا عکس های دوربین های مداربسته بر اثر اتفاقات مختلف دچار آسیب بشوند و از بین بروند.

مواردی وجود داشته است که جنایتی در یک محله یا مغازه اتفاق افتاده یا سرقتی انجام شده است، در این مواقع اهمیت و ارزش دوربین های مداربسته مشخص می شود. حتی مواردی بوده که پرونده های قضایی به دلیل نداشتن شواهد محکم کنار گذاشته شدند. به همین دلیل است که دوربین های مدار بسته تقریبا در همه جا نصب می شوند.

ریکاوری فیلم دوربین های مداربسته

دوربین های مدار بسته برای امنیت و نظارت استفاده می شود، بنابراین حفاظت از داده های دوربین های مداربسته بسیار مهم است. این مطلب از هایک لوک قصد دارد دلایل مختلف از بین رفتن فیلم دوربین های cctv و نحوه ریکاوری هارد و بازیابی فیلم دوربین مداربسته را بیان کند.

اهمیت دوربین های cctv در زندگی روزمره

برای ایمنی در اماکن عمومی: یکی از مهم ترین و رایج ترین کاربردهای دوربین های مدار بسته نظارت بر اماکن عمومی است. برای حفظ امنیت اینگونه مکان ها، نصب دوربین های cctv و ریکاوری هارد و بازیابی فیلم دوربین مداربسته اهمیت زیادی دارد.

در سازمان های تجاری: دوربین های مداربسته در اماکن تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. این دوربین ها امنیت این مکان ها و افراد را فراهم می کنند. همچنین دوربین های مدار بسته با کاهش تعداد نگهبانان به کاهش هزینه ها نیز کمک می کنند.

منازل مسکونی: بسیاری از افراد برای حفظ امنیت خانه های خود و مراقبت از کودکانشان از دوربین های مدار بسته استفاده می کنند. این مورد نیز یکی دیگر از اهمیت های ریکاوری هارد و بازیابی فیلم دوربین مداربسته است.

روش های مختلف بازیابی فیلم دوربین های cctv

دلایل مختلف از دست دادن اطلاعات و فیلم دوربین های مداربسته

دلایل مختلفی برای پاک شدن و از دست دادن فیلم دوربین های cctv وجود دارد. روش های متفاوتی نیز برای ریکاوری هارد و بازیابی فیلم دوربین مداربسته موجود است. قبل از اینکه به بازیابی اطلاعات DVR بپردازیم، ابتدا دلایل پاک شدن این فیلم ها و اطلاعات را بررسی می کنیم.

آسیب به وسیله آب

یکی از دلایل حذف شدن فیلم دوربین های مداربسته آسیب به وسیله آب می باشد. اگر چنین اتفاقی بیفتد نباید دوربین را خشک کنید و یا از وسایلی مانند سشوار برای خشک کردن آنها استفاده کنید.

خسارت ناشی از آتش

اگر دستگاه DVR در اثر آتش سوزی آسیب ببیند، نباید هارد یا کارت SD دوربین را خودتان جدا کنید. زیرا این کار باعث می شود به دستگاه آسیب وارد شود و امکان ریکاوری هارد و بازیابی فیلم دوربین مداربسته و اطلاعات وجود نداشته باشد.

حذف تصادفی

از بین همه این دلایل، پاک شدن فیلم دوربین مداربسته به علت حذف تصادفی، یکی از قابل نجات ترین دلایل از دست دادن داده ها است. پس از حذف معمولی، خود داده‌ها پاک نمی ‌شوند، بلکه فقط از ساختار داده جدا می شوند. در این صورت می توان با کمک DVR و نرم افزار بازیابی درایو خارجی مانند SVR برای HikVision توسط SalvationDATA کار ریکاوری هارد و بازیابی فیلم دوربین مداربسته را انجام داد.

بد افزار

بدافزار، یکی از قوی ترین تهدیدات امنیت سایبری است که می تواند به اطلاعات و فیلم های دوربین های cctv آسیب برساند. برخی از بدافزارها به قدری قدرتمند هستند که داده های دوربین ها را از بین می برند. در این مورد نیز می توان به کمک نرم‌افزارهای خاص، کار ریکاوری هارد و بازیابی فیلم دوربین مداربسته را انجام داد.

خرابی سخت افزار

گاهی اوقات، یک دستگاه DVR ممکن است به دلیل آسیب فیزیکی خراب شود و اطلاعات و فیلم های آن پاک شوند. در این مورد باید از متخصصان، برای بازیابی فیلم دوربین های مداربسته و اطلاعات کمک گرفت.

روش هایی برای جلوگیری از پاک شدن فیلم دوربین های مداربسته

  • بررسی کامل شبکه و اتصالات برق خود را مرتباً انجام دهید:کانکتور و کابل BNC، کابل اترنت، آداپتور برق و سیم برق را بررسی کنید.
  • حتماً از یو پی اس و محافظ برق استفاده کنید: با این روش از گم شدن اطلاعات هارد دیسک به دلیل قطع برق و افزایش ناگهانی ولتاژ محافظت کنید.
  • فقط از سیستم های دوربین مداربسته و هارد دیسک های قابل اعتماد استفاده کنید: قبل از خرید سیستم دوربین مدار بسته خود و حجم ذخیره سازی، تحقیق کاملی انجام دهید. برخی از برندها بیشتر از بقیه مستعد خرابی هارد هستند. وب‌سایت هایک لوک، نمایندگی محصولات هایک ویژن است و منبع معتبری برای خرید دوربین های cctv می باشد.

ریکاوری هارد و بازیابی فیلم دوربین مداربسته

ریکاوری هارد و بازیابی فیلم دوربین مداربسته با استفاده از Backup

اگر یک نسخه پشتیبان دارید، می توانید به راحتی ریکاوری هارد و بازیابی فیلم دوربین مداربسته را انجام دهید. ابتدا به پوشه پشتیبان فیلم دوربین مداربسته بروید و آن را باز کنید. ویدیوی حذف شده را از دیسک سخت DVR یا کارت SD پیدا کنید و آن را به دیسک یا کارت SD کپی کنید.

ریکاوری هارد و بازیابی فیلم دوربین مداربسته با استفاده از CMD

برای بازیابی فیلم دوربین مداربسته می توانید از Control Prompt Command یا CMD استفاده کنید. ابتدا “cmd” را در کادر جستجو تایپ کنید و Enter را بزنید. سپس راست کلیک کرده و گزینه “Run as administrator” را انتخاب کنید.

در ادامه Command Prompt را باز کنید. بررسی کنید که سیستم32 ذکر شده باشد (سطح مدیریت سیستم32 را باز کنید). CHKDSK <درایو حرف>:/f/r را تایپ کنید. F فایل های خراب را برطرف می کند و R سعی می کند بخش های بد را جدا کند. پس از اجرا، پنجره CMD یک گزارش کوتاه نمایش می دهد. به این ترتیب می توان فیلم دوربین های مداربسته را بازیابی کرد.

ریکاوری هارد و بازیابی فیلم دوربین مداربسته با نرم افزار Stellar Photo Recovery

در صورت عدم وجود نسخه پشتیبان، می توانید فیلم های حذف شده دوربین مدار بسته را با نرم افزار Stellar Photo Recovery بازیابی کنید. این نرم‌افزار از طیف گسترده ای از فرمت های ضبط شده توسط دوربین های مداربسته مختلف، از جمله هایک ویژن، سی پی پلاس، داهوا، سونی و بوش پشتیبانی می کند.

این برنامه یک رابط کاربری بسیار ساده و مشتری پسندی دارد. برای ریکاوری هارد و بازیابی فیلم دوربین مداربسته  Stellar Photo Recovery را دانلود و بر روی سیستم ویندوز یا مک خود نصب کنید. از صفحه اصلی، کارت SD دوربین مداربسته (یا سایر دستگاه های ذخیره سازی) خود را برای بازیابی فیلم دوربین مدار بسته انتخاب کنید. برای شروع فرآیند اسکن، روی Scan کلیک کنید. پس از اتمام اسکن، نرم افزار عکس ها و فیلم های دوربین مداربسته را نمایش می دهد.

فایل هایی را که می خواهید بازیابی کنید انتخاب کنید و روی Recover کلیک کنید. پس از انتخاب گزینه Recover، کادری ظاهر می شود که از شما می خواهد مکان ذخیره فیلم ها را مشخص کنید. روی ذخیره کلیک کنید. تمامی فایل های دوربین مداربسته در محل مشخص شده ذخیره می شوند.

ریکاوری هارد و بازیابی فیلم دوربین مداربسته با استفاده از AnyRecover

اگر نسخه پشتیبان ندارید یا بازیابی سریع و مطمئن را ترجیح می دهید، بهترین راه برای بازیابی فیلم ها یا تصاویر دوربین مداربسته استفاده از یک نرم افزار بازیابی قدرتمند مانند AnyRecover است. این برنامه یک الگوریتم منحصر به فرد دارد که کار ریکاوری هارد و بازیابی فیلم دوربین مداربسته را انجام می دهد. ابتدا هارد یا کارت SD دوربین مداربسته خود را انتخاب کنید. سپس آنها را به رایانه خود متصل کرده و AnyRecover را اجرا کنید. از رابط اصلی، درایو را انتخاب کنید و روی گزینه “شروع” کلیک کنید.

نرم افزار شروع به اسکن درایو می کند تا تمام فیلم های حذف شده را بیابد. مدت زمان اسکن به میزان داده روی دیسک بستگی دارد. پس از اسکن، AnyRecover تمام فایل هایی را که در هارد دیسک پیدا می کند فهرست می کند. در قسمت سمت چپ، می‌توانید روی «Video» کلیک کنید تا به سرعت فایل‌ های ویدیویی را پیدا کنید. سپس فایل های مورد نظر را انتخاب کرده و بر روی دکمه «بازیابی» کلیک کنید تا بازیابی اطلاعات دوربین مدار بسته آغاز شود.

ریکاوری هارد و بازیابی فیلم دوربین مداربسته

هایک لوک معتبرترین منبع خرید دوربین های مداربسته

هایک لوک مرکزی است که نمایندگی دوربین های مداربسته هایک ویژن و داهوا را دارد. در این مطلب نیز به  بررسی روش های مختلف ریکاوری هارد و بازیابی فیلم دوربین مداربسته پرداخته است.  همانطور که در مطالب بالا هم اشاره شد بازیابی فیلم دوربین مدار بسته با استفاده از یک نسخه پشتیبان یا با کمک یک برنامه بازیابی اطلاعات امکان پذیر است.